سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » لاریجانی رئیس مجلس دهم شد/ پزشکیان و مطهری نواب رئیس شدند...

لاریجانی رئیس مجلس دهم شد/ پزشکیان و مطهری نواب رئیس شدند

چکیده :علی لاریجانی در انتخابات نهایی هیئت رئیسه موفق به کسب ۲۳۷ رای برای ریاست مجلس شد. مسعود پزشکیان با ۱۵۸ رای و مطهری با ۱۳۳ رای نواب رئیس مجلس دهم شدند....


کلمه- گروه خبر: نمایندگان فهرست امید موفق شدند ۵ کرسی از هیات رییسه مجلس را به خود اختصاص دهند. در این میان دو نایب رییس مجلس، دو تن از دبیران و یکی از ناظران از لیست امید هستند. در همین حال علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و نعمتی نیز در لیست امید نیز حضور داشتند. در مجموع می توان گفت در میان ۱۲ نفر از اعضای هیات رییسه، هفت نفر متعلق به فهرست امید هستند.

پزشکیان و علی مطهری که بعنوان نایب رییس انتخاب شدند تنها نمایندگانی هستند که در دوره نهم مجلس شورای اسلامی به مساله رفع حصر از رهبران جنبش سبز در نطق های پیش دستور خود پرداخته اند.

بحث انتخاب هیات رییسه مجلس از فردای هفتم اسفند ماه یکی از بحث های جدی در میان محافل سیاسی و خبری بود. روز یکشنبه پس از آنکه عارف با کسب صد و سه رای از ریاست مجلس بازماند، ترجیح داد در انتخابات دائمی هیات رییسه شرکت نکند. در این میان علی لاریجانی که طی چند سال گذشته مورد انتقاد شدید اصولگرایان بخصوص جبهه پایداری قرار گرفته است، در شکست لیست اصولگرایان موفق شد، با کسب ۲۳۷ ریاست مجلس شورای اسلامی را از ان خود کند.

امروز بعد از آنکه علی لاریجانی رقیبی برای ریاست نداشت، کواکبیان که پیش ترها نیز اعلام کرده بود قصد نامزدی برای ریاست مجلس را دارد، کاندیدای این مقام شد. هر چند در میانه راه او انصراف داد اما رای گیری آغاز شده بود و او توانست تنها اعتماد یازده تن از نمایندگان را به خود اختصاص دهد.

علی مطهری، برادرزن رییس مجلس شورای اسلامی نیز امروز بعنوان نایب رییس انتخاب شد. وقتی او مشغول پاسخگویی به تبریک های سایر نمایندگان بود، علی لاریجانی به مزاح از او خواست مراقب خود باشد چرا که او نمی تواند پاسخ همشیره اش را بدهد!

در میان اعضای هیات رییسه نام برخی از اعضای جبهه پایداری نیز به چشم می خورد. هر چند تعداد نمایندگان آنان در این دوره از مجلس پرشمار نیست، اما به نظر می رسد با سایر اصولگرایان به توافقاتی دست یافته اند. برخی تغییر نام جبهه اصولگرایی به ” ولایت ” را نیز ناشی از نقش اعضای جبهه پایداری می دانند.

اعضای هیات رییسه پیش از پایان جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی به طور دسته جمعی سوگند یاد کردند.

گفتنی است از ۲۷۶ رای ماخوذه، علی لاریجانی با ۲۳۷ رای رئیس مجلس دهم شد و مصطفی کواکبیان تنها ۱۱ رای آورد. ۲۸ رای سفید نیز به صندوق ها ریخته شد.

لاریجانی چند روز پیش هم در انتخابات هیات رئیسه موقت با کسب ۱۷۳ رای از محمدرضا عارف با ۱۰۳ رای پیشی گرفته بود. امروز عارف وارد این رقابت نشد و در عوض کواکبیان اعلام نامزدی کرد. او دقایقی بعد منصرف شد اما چون رای گیری آغاز شده بود، نتوانست انصرافش را به کرسی بنشاند.

براساس رای گیری صورت گرفته در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، مسعود پزشکیان و علی مطهری با آرای نمایندگان مجلس دهم به عنوان نواب رئیس اول و دوم این مجلس انتخاب شدند.

محمد دهقان و حمیدرضا حاجی‌بابایی از سوی فراکسیون ولایت که برای این سمت کاندیدا شده بودند موفق به کسب اکثریت آرای نمایندگان نشدند.

از میان ۲۷۳ رای ماخوذه، مسعود پزشکیان با ۱۵۸ رای و علی مطهری با ۱۳۳ رای نواب رئیس اول و دوم مجلس شدند. اما حاجی بابایی با ۱۲۳ رای و دهقان با ۱۱۸ رای از ورود به هیات رئیسه دائم بازماندند.

این در حالی است که چند روز پیش در انتخابات هیات رییسه موقت مجلس از میان ۲۷۹ نماینده حاضر، پزشکیان با ۱۵۴ رای نایب رئیس اول و محمد دهقان با ۱۳۶ رای نایب رئیس دوم شد. علی مطهری با ۱۳۲ رای و حاجی بابایی با ۱۲۲ رای از حضور در هیات رئیسه موقت بازماندند.

اما به فاصله چند روز علی مطهری توانست محمد دهقان را برای نایب رئیسی در مجلس کنار بزند. اگرچه آرای مطهری تنها یک رای افزایش یافته بود اما دهقان ۱۸ رای کمتر از انتخابات هیات رئیسه موقت کسب کرده و از نایب رئیسی بازماند.

در همین حال، دبیران هیات رییسه دائم مجلس، با تغییراتی نسبت به این جایگاه در هیات رئیسه موقت روبرو شده و وکیلی و یوسف نژاد به عنوان دو نامزد فراکسیون امید جایگزین موسوی لاریگانی و حسین زاده شدند.

به گزارش خبرآنلاین در ادامه جلسه علنی امروز مجلس کاندیداهای دبیری هیات رییسه از تریبون اعلام شدند.

غلامرضا کاتب، احمد امیرآبادی، سیدناصر موسوی لارگانی، عباس پاپی زاده، امیرحسین قاضی زاده و اکبر رنجبرزاده از سوی فراکسیون ولایت و عبدالکریم حسین زاده، سهیلا جلودار زاده، سبحانی‌فر، وکیلی، یوسف نژاد و علیرضا رحیمی از سوی فراکسیون امید برای حضور در این جایگاه به صحن مجلس معرفی شدند.

بعد از اعلام آراء اخذ شده از نمایندگان، از میان ۲۷۵ رای اخذ شده از سوی نمایندگان، کاتب با ۱۴۶ رای، قاضی زاده با ۱۴۶، اکبر رنجبرزاده با ۱۴۰ رای،یوسف نژاد با ۱۳۵ رای، امیرآبادی با ۱۲۸ رای، وکیلی با ۱۲۴ رای به عنوان دبیران هیات رئیسه انتخاب شدند.

اما رحیمی با ۱۲۲ رای، موسوی لارگانی با ۱۲۱ رای، پاپی زاده با ۱۱۰ رای و جلودارزاده با ۱۰۷ رای و حسین زاده با ۱۰۶ و سبحانی فر با ۱۰۵ رای از حضور در جایگاه هیات رئیسه بازماندند.

گفتنی است در جلسه رای گیری برای هیات رییسه موقت که روز یکشنبه برگزار شده بود غلامرضا کاتب با ۱۶۱ رای، امیرحسین قاضی زاده با ۱۴۶ رای، اکبر رنجبرزاده با ۱۳۸ رای، عبدالکریم حسین زاده با ۱۳۷ رای، ناصر موسوی لارگانی با ۱۳۱ رای و مهدی امیرآبادی با ۱۳۰ رای دبیران هیات رئیسه موقت شده بودند. که براساس این آراء سهم فراکسیون ولایت و امید در کرسی های دبیری هیات رییسه موقت ۵ بر یک بود چه آنکه به جز حسین زاده بقیه اعضا از سوی فراکسیون منتسب به اصولگرایان به صحن مجلس معرفی شده بودند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.