سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نماینده مجلس: وزارت کشور اعتبارنامه خالقی را ارسال کند/ شورای نگهبان صلاحیت ورود ن...

نماینده مجلس: وزارت کشور اعتبارنامه خالقی را ارسال کند/ شورای نگهبان صلاحیت ورود ندارد

چکیده :مسئولیت رسیدگی به اعتبارنامه‌ها با مجلس است و شورای نگهبان اساساً صلاحیت ورود به این موضوع را ندارد و سوگند نمایندگان درخصوص حفظ حقوق ملت می‌تواند در این مسئله به آزمون گذاشته شود. اکثر نمایندگان به دلیل اینکه مباحث بنده کاملا حقوقی بود، نظر مثبتی داشتند. ...


منتخب مردم تهران در مجلس دهم از بررسی نحوه ارسال اعتبارنامه مینو خالقی در مجلس خبر داد و گفت: وزارت کشور موظف است اعتبارنامه را ارسال کند، حال اگر این اتفاق نیفتاده، مجلس باید در این‌خصوص ورود کند.

محمدجواد فتحی در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به آخرین وضعیت پرونده منتخب سوم مردم اصفهان در شعب ۱۵گانه رسیدگی به اعتبارنامه‌ها در مجلس اعلام کرد: پرونده خانم خالقی در شعبه‌ای که بنده در آن حضور دارم در دست بررسی است و در جلسه اخیر نظراتم را در مورد این پرونده اعلام کردم که باتوجه به اینکه مباحث من کاملا حقوقی بود، ۲ نفر از مخالفان تندروی ارسال اعتبارنامه به مجلس که در این شعبه حضور داشتند نیز با ما هم نظر شدند.

این نماینده مجلس دهم اضافه کرد: مسئولیت رسیدگی به اعتبارنامه‌ها با مجلس است و شورای نگهبان اساساً صلاحیت ورود به این موضوع را ندارد و سوگند نمایندگان درخصوص حفظ حقوق ملت می‌تواند در این مسئله به آزمون گذاشته شود.

نماینده مردم تهران در مجلس دهم در پاسخ به سوالی درباره بازخورد دیگر نمایندگان عضو این شعبه نسبت به اظهارات او درباره مینو خالقی خاطرنشان کرد: بازخورد بسیار خوبی صورت گرفت و اکثر نمایندگان به دلیل اینکه مباحث بنده کاملا حقوقی بود، نظر مثبتی داشتند.

او گفت: باتوجه به اینکه شورای نگهبان پس از اعلام نتایج انتخابات صلاحیت یک نامزد خاص را رد کرده و اساسا امکان اظهارنظر از سوی شورای نگهبان پس از پایان یافتن موعد قانونی وجود ندارد، قصد داریم از رئیس مجلس درخواست کنیم که این اعتبارنامه را تحویل بگیرد.

فتحی اعلام کرد: در صورتی که وزارت کشور، ریاست جمهوری و شخص رئیس‌جمهور هم این اعتبارنامه را صادر نکنند، اهمیت ندارد، چراکه برگه اعتبارنامه‌ای که از سوی وزیر کشور در اختیار مجلس قرار می‌گیرد، یک برگه تشریفاتی و صوری است و به هیچ عنوان یک سند حقوقی نیست.

او خاطرنشان کرد: در واقع به همین اندازه که مجلس متوجه شود انتخابات در یک حوزه انتخابیه از سوی هیات نظارت تایید شده است، وزارت کشور موظف است اعتبارنامه را ارسال کند، حال اگر این اتفاق نیفتاده، مجلس باید در این‌خصوص ورود کند.

منتخب مردم تهران در مجلس دهم با اشاره به ورود هیات حل اختلاف به این پرونده خاطرنشان کرد: ‌فکر می‌کنم هیات حل اختلاف نیز به لحاظ قانونی صلاحیت ورود به این موضوع را نداشته باشد و به همین دلیل من ادله حقوقی خود را در شعبه مطرح کردم تا از طریق مجلس، از رئیس مجلس بخواهیم که در این خصوص ورود کند.

فتحی در پایان اعلام کرد: قرار است دیگر اعضای شعبه نیز نظر نهایی خود را اعلام کنند، اما به طور کلی نمایندگان حاضر در این شعبه با مسائلی که مطرح شد موافقت داشتند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.