سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ادامه حکومت ملوک‌الطوایفی در خراسان؛ از لغو کنسرت تا جلوگیری از اکران فیلم...
» دفاع علم‌الهدی از لغو کنسرت‌ها: از هیاهو و جنگ روانی عده‌ای بی بند و بار نترسید

ادامه حکومت ملوک‌الطوایفی در خراسان؛ از لغو کنسرت تا جلوگیری از اکران فیلم

چکیده : لغو کنسرت‌های موسیقی که از یک سال پیش با خواست تندروها انجام شده و همچنان آنان در این عرصه یکه‌تازی می‌کنند، تبدیل به یکی از مهمترین نگرانی‌های اهالی هنر و فرهنگ دوستان شده است. و از آن نگران‌کننده‌تر سکوت مقامات دولتی و تن دادن آنان به چنین بی‌قانونی‌هاست. اظهارات امروز علم‌الهدی نشان‌دهنده پیشروی تندروی است تا جایی که برپایی کنسرت را نشانه فسادی می‌داند که باید با آن مبارزه کرد...


کلمه – گروه اجتماعی: امام جمعه مشهد که جبهه دلواپسان تندرو استان خراسان را رهبری می‌کند امروز در اظهارنظری برگزاری کنسرت‌های موسیقی را نماد فساد دانست و از لغو آنان دفاع کرد و گفت: “از هیاهو و جنگ روانی عده‌ای بی‌بند و بار نترسید.”

او تأکید کرد که “طرقبه و شاندیز نباید کانون فسق و فجورها در شهر شود و بگویند اینجا مشهد نیست، این بسیار ناگوار است و مدیریت آن هم بسیار سخت است. ما مسوول عملکرد و جایگاه خود هستیم. باید زمینه بی بند و باری و فحشا در این مکان از بین برود، ممکن است افرادی به هر ترتیب بخواهند مسیر اشتباه خود را ادامه دهند اما شما به عنوان مسئول این نظام نباید ابزار برای آن ها شوید. به وظایف قانونی خود عمل کنید و فقط رضای الهی را مد نظر داشته باشید.”

او این سخنان را در دیدار با ائمه جمعه و مسئولان طرقبه و شاندیز گفته است. اتفاقات اخیر در عرصه هنر و فرهنگ در استان خراسان و سکوت مسوولان دولتی در قبال آن نشان می‌دهند، این استان تبدیل به کانون تندروی شده که هیچ قانونی جلودار آن نیست. به خصوص آن که این تندروی‌ها دارای تریبون‌های رسمی مانند نمازجمعه هستند.

در همین رابطه و در ادامه برخوردهای فراقانونی با فرهنگ و اهالی هنر در استان خراسان، امام جمعه طبس از ادامه اکران فیلم سینمایی ۵۰ کیلو آلبالو ساخته مانی حقیقی جلوگیری کرد.

در ماههای گذشته مشهد تبدیل به پایگاه دلواپسان تندرو شده است که این تندروی امروز از دو مرز سیاست و جغرافیا پا را فراتر گذاشته است. اگر تا دیروز تنها برجام و انتخابات خبرگان و مجلس محل منازعات سیاسی و اعتراضات به دولت بود، امروز این تندروی‌ها به عرصه فرهنگ کشیده شده است. همچنین مرزهای دلواپسی از مشهد به دیگر شهرهای استان خراسان و مشتقات آن هم گسترش پیدا کرده است.

آنچه در خراسان در عرصه سیاست و فرهنگ در حال روی دادن است، خبر از حکومت ملوک‌الطوایفی دارد که قانون خود را داشته و از هیچ قانون کشوری پیروی نمی‌کند. برای همین است که در عرصه هنر و فرهنگ آنجا که خوش نداشته باشند، برنامه کنسرت‌ها را به نام شهید و خانواده شهدا لغو می‌کنند و فیلم‌های سینمای که اجازه اکران دارند و در سراسر کشور بر روی پرده هستند به خواست امام جمعه از اکران خارج می‌شوند.

حجت‌الاسلام سیدابراهیم مهاجریان‌مقدم ظهر در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته طبس در ارتباط با اکران فیلم ۵۰ کیلو آلبالو در طبس گفته بود: “دشمن درصدد کم کردن اقتدار و عظمت انقلاب و از بین بردن ارزش‌های انقلاب است. مجوز اکران این فیلم در حالی صادر می‌شود که مردم و دلسوزان معترض شده‌اند و این فیلم نیز در طبس اکران شده است، بنده وقتی مطلع شدم با مسؤول ارشاد طبس تماس گرفتم و نگرانی را اعلام کردم.”

باز هم امام‌جمعه شهر که خود را قیم مردم می‌داند، خواسته تعدادی را، خواسته عموم مردم عنوان کرد و از جانب آنان سخن گفت. این اولین بار نیست که منویات دلواپسان، خواسته عموم مردم عنوان می‌شود. دو هفته پیش کنسرت کیهان کلهر را به بهانه خواسته و اعتراض خانواده شهدا در نیشابور لغو کردند. در حالی که بلافاصله خانواده شهدا در نامه‌ای به رییس‌جمهور اعلام کردند که چنین اعتراضی را نداشته و مخالف شادی مردم نیستند و از مسوولان خواستند که برای تحقق خواسته‌های خود از خانواده شهدا مایه نگذارند.

در همین راستا امام جمعه طبس هم برای آنکه از همتایان خود در سطح استان عقب نماند از اکران فیلم ۵۰ کیلو آلبالو جلوگیری به عمل آورد و برای بقیه شهرها هم همین نسخه را تجویز کرد. او ضمن انتقاد از وزیر ارشاد در ارتباط با تأیید این فیلم هم گفت: “مسؤولان جلوی اکران فیلم ۵۰ کیلو آلبالو را بگیرند، چرا که این فیلم‌ها قبل از آن‌که در سینما اکران شود باید از فیلتر رد شود.”

مهاجریان‌مقدم افزود: “این اعتراض هم به وزیر ارشاد وارد است که چرا آنچه می‌خواهد پخش شود قبلاً مورد بررسی دقیق قرار نمی‌گیرد، لذا انتظار این است که مسؤولان این شهرستان توجه بیشتری داشته باشند به ویژه اداره ارشاد که مسؤول مستقیم این اقدام است.”

اما نکته نگران‌کننده این است که مسوولان دولتی در مواجهه با چنین تعرضاتی پا پس کشیده و از حقوق هنرمندان دفاع نمی‌کنند. همانطور که کنسرت کلهر در نیشابور لغو شد، فیلم سینمایی ۵۰ کیلو آلبالو هم از اکران خارج می‌شود.

لغو کنسرت‌های موسیقی که از یک سال پیش با خواست تندروها انجام شده و همچنان آنان در این عرصه یکه‌تازی می‌کنند، تبدیل به یکی از مهمترین نگرانی‌های اهالی هنر و فرهنگ دوستان شده است. و از آن نگران‌کننده‌تر سکوت مقامات دولتی و تن دادن آنان به چنین بی‌قانونی‌هاست.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.