سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » احسان مازندرانی؛ بیمار در زندان، بدون دسترسی به پزشک متخصص...

احسان مازندرانی؛ بیمار در زندان، بدون دسترسی به پزشک متخصص

چکیده :احسان مازندرانی در مدت بالغ‌بر ۱۲۰ روزی که در بند ۲ الف سپاه پاسداران نگهداری می‌شده است به خاطر شرایط بد نگهداری دچار عفونت نای و ریه و روده شده و باوجود درخواست‌های مکرر، او را نزد پزشک متخصص نفرستاده‌اند. مشکلات پوستی‌ای که او درگذشته هم داشت، تشدید شده است و وزن زیادی را هم ازدست‌داده است....


سام حسینی برادر همسر احسان مازندرانی روزنامه‌نگار و مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان که اخیراً به ۷ سال حبس محکوم‌شده است، به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که او با مشکلات جسمی متعددی مواجه است: “احسان مازندرانی در مدت بالغ‌بر ۱۲۰ روزی که در بند ۲ الف سپاه پاسداران نگهداری می‌شده است به خاطر شرایط بد نگهداری دچار عفونت نای و ریه و روده شده و باوجود درخواست‌های مکرر، او را نزد پزشک متخصص نفرستاده‌اند. مشکلات پوستی‌ای که او درگذشته هم داشت، تشدید شده است و وزن زیادی را هم ازدست‌داده است.”

به گفته آقای حسینی در ماه اول بعد از دستگیری سند وثیقه تسلیم دادگاه شد و مهر دادگاه هم در سند زده‌شده و قرار وثیقه صادر شد، اما احسان مرخص نشد و در جواب گفتند که “برنامه عوض‌شده است.”

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل مازندرانی روز هفتم اردیبهشت‌ماه گفت موکل اش که روز ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۴ بازداشت شد، به اتهام اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی پنج سال حبس و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به دو سال حبس محکوم‌شده است. آبان ماه سال پیش علاوه بر مازندرانی، عیسی سحرخیز روزنامه‌نگار و فعال سیاسی، آفرین چیت‌ساز ستون نویس روزنامه ایران، و سامان صفرزایی دبیر بین‌الملل اندیشه پویا به دنبال اعلام موضوع “نفوذ” کشورهای بیگانه در رسانه‌های کشور دستگیر شدند.

سام حسینی اما با استناد به حرف‌های وکیل مازندرانی می‌گوید در این پرونده هیچ اشاره‌ای به نفوذ نشده است و موارد مطرح‌شده به دستگیری او در سال ۱۳۹۱ و دستگیری فله‌ای روزنامه‌نگاران به اتهام ارتباط با رسانه‌های خارج از کشور برمی‌گردد.

آقای حسینی با اشاره به اینکه وقتی فردی به‌عنوان مدیرمسئول یک روزنامه معرفی می‌شود، وزارت ارشاد ابتدا از نهادهایی مانند وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی درباره این فرد استعلام می‌گیرد و سپس پرونده او را به هیئت نظارت بر مطبوعات می‌فرستد، گفت: “به‌این‌ترتیب اگر مسئله ای از پرونده سال ۹۱ باقی‌مانده بود وزارت ارشاد او را به‌عنوان مدیرمسئول به هیئت نظارت بر مطبوعات معرفی نمی‌کرد و از سوی دیگر در هیئت نظارت بر مطبوعات ایران نیز نمایندگان رئیس قوه قضائیه، وزیر ارشاد، مجلس و تعدادی دیگر از نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی حضور دارند و این هیئت با مدیرمسئولی احسان مازندرانی موافقت کرده است.”

آقای حسینی با تأکید بر اینکه این موارد نشان می‌دهد که “بازداشت احسان مازندرانی تنها به دلیل تسویه‌حساب سیاسی پیش از انتخابات مجلس ایران بوده است که در جمهوری اسلامی امری مرسوم است،” گفت: “حتی پیش از انتخابات نیز عده‌ای از تحلیل گران سیاسی پیش‌بینی کرده بودند که قبل از انتخابات تعدادی از روزنامه‌نگاران بازداشت خواهند شد.”

برادر همسر احسان مازندرانی در ادامه عنوان کرد: “روزنامه فرهیختگان وابسته به دانشگاه آزاد است و اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران و عضو مجلس خبرگان رهبری، رئیس هیئت مؤسس این دانشگاه است. بر اساس اطلاعاتی که من کسب کرده‌ام بازجویان سپاه پاسداران تلاش داشته‌اند که با این بازداشت‌ها علیه اکبر هاشمی پرونده‌سازی کنند و او را از شرکت در انتخابات مجلس خبرگان رهبری منصرف کنند.” به گفته او حکم ۷ سال زندانی که برای مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان صادرشده، یکی از سنگین‌ترین احکامی است که در ۱۰ سال اخیر برای روزنامه‌نگاران ایرانی صادرشده است و حتی بعضاً از احکام روزنامه‌نگارانی که پس از انتخابات بحث‌برانگیز سال ۸۸ بازداشت شدند نیز سنگین‌تر است.

سام حسینی با اشاره به این‌که احسان مازندرانی در ماه‌های نخست تحت‌فشار بسیار زیادی در بازجویی‌های طولانی‌مدت بوده گفت: “علاوه بر آن، ۳۰ جلسه وقت دادگاه به ریاست قاضی مقیسه علاوه بر بازجویی‌های داخل زندان انجام‌شده است.”

او همچنین گفت از نکات نگران‌کننده در وضعیت احسان می‌توان به فشارهای روحی و جسمی در طول این ماه‌ها اشاره کرد: “در آخرین ملاقات کابینی احسان و ملیحه (همسر او) در ابتدا احسان از نفر کناری که ملاقات دارد خواهش می‌کند تا آرام‌تر صحبت کند تا او صدای همسرش را بشنود. مأمور زندان که در اتاق حاضر و شاهد این اتفاق بوده ناگهان احسان را بلند می‌کند و می‌گوید “من اگر بخواهم، تو را از همین ملاقات هم منع می‌کنم” و احسان را می‌برد و ملاقات صورت نمی‌گیرد. در موردی دیگر که قرار بر ملاقات حضوری با اعضای خانواده اعم از ملیحه و مادر و پدرم بوده بعد از انتظار طولانی و بی‌احترامی قبل از فرستادن به مکان دیدار و بعد از گذشتن از راهروها و مسافتی را که با ماشین طی می‌کنند تا به اتاقک ملاقات برسند، بعد از ساعت‌ها انتظار در اتاقک، نه تنها احسان را نیاوردند بلکه برای ساعتی خانواده در اتاق حبس می‌شوند و صدا به‌جایی نمی‌رسد. دست‌آخر وقتی شرایط روحی ملیحه خراب‌تر می‌شود و روی دستان مادرم می‌افتد و از حال می‌رود، باکمال بی‌شرمی و بی‌احترامی خانواده‌ام را از اتاق به داخل ماشین می‌برند و ملیحه را که بدون دیدار احسان اتاق را ترک نمی‌کند روی زمین می‌کشند و داخل ماشین می‌اندازند. مادرم هنوز کابوس آن روز را می‌بیند و با مشکلات قلبی که طی این سال‌ها دارد هرروز حالش بدتر از گذشته می‌شود و بارها به بیمارستان مراجعه کرده است این بازی‌های روانی چند بار دیگر هم تکرار شده و خواهد شد.”

احسان مازندرانی روزنامه‌نگار و فارغ‌التحصیل دانشکده خبر است که در سال ۱۳۹۲ به سمت مدیرمسئولی روزنامه فرهیختگان رسید. او پیش‌ازاین نیز در اسفند ۹۱ در پی موج بازداشت روزنامه‌نگاران در دفتر روزنامه اعتماد بازداشت و پس از حدود سه هفته با سپردن وثیقه از بند ۲۰۹ زندان اوین آزاد شد.

فشارها و صدور احکام سنگین برای روزنامه‌نگاران همچنان ادامه دارد. محمود علیزاده طباطبایی وکیل دادگستری چندی پیش گفت دادگاه انقلاب سامان صفرزایی روزنامه‌نگار و دبیر بین‌الملل نشریه اندیشه پویا را به ۵ سال، آفرین چیت‌ساز ستون نویس روزنامه ایران را به ۱۰ سال و داوود اسدی برادر هوشنگ اسدی یکی از مدیران وب‌سایت روز آنلاین را به ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

سه روزنامه‌نگار شاغل در روزنامه‌های چاپ تهران در گفت‌وگو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران نیز روز ۱۴ اردیبهشت ۹۵ تأیید کردند که در روزهای اخیر از وزارت اطلاعات با آن‌ها تماس گرفته‌شده و به جلسه با مأمورین این وزارتخانه دعوت‌شده‌اند. یکی از این روزنامه‌نگاران در توضیح این تماس‌ها گفت: “روزی دو تا سه بار با شماره‌های ناشناس با موبایلم تماس گرفتند. عاقبت بعد از سه روز جواب دادم و مردی که خودش را از همکاران وزارت اطلاعات معرفی می‌کرد خواست تا با او دیداری “دوستانه” در رستوران هتل لاله تهران داشته باشم.” این روزنامه‌نگار با اشاره به اینکه محور گفت‌وگو در خصوص عدم‌تغییر خط قرمزها بوده است گفت مأموری که با او دیدار کرده به او گفته است: “دوباره فریب نخورید، کسی برای شما کاری نمی‌کند، جای شما در زندان نیست، فکر نکنید با تغییر ترکیب مجلس به نفع اصلاح‌طلبان اتفاق خاصی افتاده است، شما تحت نظر هستید، شاید فعلاً دستگیر نشوید ولی نوشته‌هایتان در پرونده شما ثبت می‌شود.”


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.