سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » معترضان عراقی صحن پارلمان را اشغال کردند؛ اعلام وضعیت فوق‌العاده در بغداد...
» هواداران مقتدی صدر از ناتوانی مجلس در تغییر کابینه خشمگین شده‌اند

معترضان عراقی صحن پارلمان را اشغال کردند؛ اعلام وضعیت فوق‌العاده در بغداد

چکیده :رسانه های خبری عراق تصاویری از حمله معترضان به پارلمان عراق منتشر کرده اند، معترضانی که نمایندگان پارلمان را بیرون کرده و با صندلی های خالی عکس سلفی گرفته اند. بر اساس گزارش ها این افراد حامیان و هوادار مقتدی صدر، رهبر جریان صدر هستند....


کلمه- گروه بین الملل: رسانه های خبری عراق تصاویری از حمله معترضان به پارلمان عراق منتشر کرده اند، معترضانی که نمایندگان پارلمان را بیرون کرده و با صندلی های خالی عکس سلفی گرفته اند. بر اساس گزارش ها این افراد حامیان و هوادار مقتدی صدر، رهبر جریان صدر هستند.

روز شنبه ۱۱ اردیبهشت، هواداران صدر با سر دادن شعارهایی علیه نوری المالکی، نخست وزیر پیشین عراق، بر مسالمت آمیز بودن تظاهرات خود تاکید کردند با این حال به ساختمان پارلمان حمله کردند و خواستار استعفای حیدر العبادی، نخست وزیر کنونی این کشور و مجازات تمامی مسئولان عامل فساد اقتصادی شدند.

سیاستمداران عراق هنوز نتوانستند برای رای دادن به وزرای جدید به نتیجه برسند و همین موضوع باعث اعتراض برخی گروه ها شده و مقتدی صدر برای تحت فشار قرار دادن مجلس عراق به منظور تایید کابینه جدید خواستار برگزاری تجمع اعتراضی گسترده‌ای شده است.

صدر اعلام کرده که خواستار آن است که تکنوکرات ها جانشین وزرای جدید شوند. اما احزاب قدرتمند در مجلس هفته هاست که از تصویب این تغییرات خودداری کرده اند. تظاهرکنندگان اعلام کرده اند که تا زمان رسیدن به خواسته های خود در پارلمان باقی مانده و تحصن خواهند کرد. معترضان تعدادی از خودروهای موجود در منطقه سبز را در هم شکسته و یکی از نمایندگان پارلمان را نیز به گروگان گرفتند.

الجزیره هم خبر داد که حامیان مقتدی صدر پس از ورود به ساختمان پارلمان تعدادی از نمایندگان را کتک زدند و برخی از تجهیزات ساختمان را تخریب کردند.

از هفته ها قبل تاکنون شمار زیادی از معترضان حامی مقتدی صدر، در مقابل منطقه سبز بغداد تجمع و تحصن اعتراض آمیز برگزار کرده بودند. این افراد امروز در پشت ورودی «منطقه سبز» در بغداد تجمع کرده و شعار سر دادند و سپس وارد پارلمان شدند.

منطقه سبز بغداد، امنیتی ترین منطقه پایتخت عراق است که به وسیله نیروهای امنیتی حفاظت می شود. این منطقه محل استقرار ساختمان های مهم حکومتی از جمله کاخ های ریاست جمهوری و نخست وزیری، ساختمان پارلمان های عراق، برخی وزارتخانه های مهم و سفارتخانه های مهم است.

امروز قرار بود حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق، برای بار سوم ترکیب کابینه خود را به پارلمان ارائه کند، اما به دلیل تحریم نشست پارلمان از سوی نمایندگان جریان صدر، این جلسه به روز سه شنبه موکول شد.

مقتدا صدر نیز در سخنانی گفته است که ترکیبی از تکنوکرات‌ها و سهمیه احزاب سیاسی در کابینه را نخواهد پذیرفت و صرفا به کابینه‌ای تکنوکرات راضی خواهد شد. مقتدی صدر روحانی عراقی و رهبر جریان سیاسی صدری ها در پیامی از نجف از معترضان خواست به تحصن خود ادامه بدهند. جریان سیاسی صدری ها در پارلمان نیز تعدادی عضو دارد.

وخامت حال برخی نمایندگان

به گزارش شفقنا، بنا به گفته «طلال الزوبعی»، نماینده پارلمان عراق از ائتلاف «العراقیه»، شماری از نمایندگان پارلمان این مورد حمله تظاهرکنندگان معترض قرار گرفته و وضعیت آنها وخیم است.

پس از انتشار اخباری مبنی بر تعطیلی دفاتر سازمان ملل در بغداد، سازمان ملل با صدور بیانیه‎ای اعلام کرد که چنین خبری صحت ندارد. جامعه بین المللی نگران اوضاع عراق است و می گوید که عمیق تر شدن بحران موجب کاهش تلاش های دولت برای مقابله با داعش می شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.