سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » برآورد اولیه از آرایش سیاسی مجلس دهم: اکثریت نسبی با اصلاح‌طلبان...

برآورد اولیه از آرایش سیاسی مجلس دهم: اکثریت نسبی با اصلاح‌طلبان

چکیده :برآوردهایی که تا هم اکنون صورت گرفته، حاکی از این است که تعداد اصلاح طلبان مجلس دهم بیش از ۱۲۰ نفر است و در مقابل اصولگرایان در خوشبینانه ترین حالت کمتر از ۹۰ کرسی را در اختیار دارند. حدود هشتاد کرسی نیز در اختیار مستقل ها است....


کلمه – گروه سیاسی: با مشخص شدن نتایج انتخابات مرحله دوم از دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، ترکیب سیاسی و آرایش درونی این مجلس نیز تا حدودی روشن شده است.

به گزارش کلمه، بررسی نتایج دو مرحله انتخابات مجلس دهم نشان از پیروزی نسبی لیست امید بر رقیب انتخاباتی خود یعنی ائتلاف اصولگرایان است.

هرچند برای مشخص شدن دقیق فضای سیاسی مجلس تا افتتاح آن و اولین رای گیری ها صبر کرد، اما برآوردهایی که تا هم اکنون صورت گرفته، حاکی از این است که تعداد اصلاح طلبان مجلس دهم بیش از ۱۲۰ نفر است و در مقابل اصولگرایان در خوشبینانه ترین حالت کمتر از ۹۰ کرسی را در اختیار دارند.

حدود هشتاد کرسی نیز در اختیار مستقل ها یا چهره های با گرایش نامشخص از هم اکنون است که البته حدس زده می شود گرایش بخشی از آنها به میانه روی یا اصولگرایی معتدل باشد.

بدین ترتیب از حالا مشخص است که در مجلس دهم، هیچ یک از دو جناح، اکثریت مطلق ندارند و در عین حال پیش بینی می شود که فضای غالب در اختیار ائتلافی از اصلاح طلبان و اعتدال گرایان باشد؛ مشروط بر آنکه چنین ائتلافی -که در انتخابات تا حد زیادی برقرار بود- حفظ شود و باقی بماند.

در مقابل، اقلیتی نسبتا پرتعداد از اصولگرایان نیز حضور دارند که البته اکثر چهره های تندرو مجلس فعلی در بین آنها نیستند و بعید است که تحرک آنها در مقابل دولت روحانی به اندازه فعالیت های اقلیت افراطی مجلس نهم باشد.

مهمترین ضعف طیف تندرو مدعی اصول در مجلس دهم، نبود چهره های شاخص و جمع کننده است، به طوری که به سختی می توان حدس زد حتی رئیس فراکسیون این جریان در مجلس آینده چه کسی خواهد بود.

اولین و مهمترین چالش جریان اصلاح طلب/ اعتدال گرا در مجلس دهم نیز احتمالا انتخاب هیات رئیسه و اعضای فراکسیون ها خواهد بود و با توجه به اینکه منتخبان فهرست امید هنوز بین دو گزینه عارف و لاریجانی تصمیم خود را نگرفته اند، احتمالا این داغ ترین بحث آنها در روزهای آینده خواهد بود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.