سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نمایشگاه کتاب در یک قدمی افتتاح و «شهرآفتابی» که آماده نیست...

نمایشگاه کتاب در یک قدمی افتتاح و «شهرآفتابی» که آماده نیست

چکیده :امسال ایرانی‌ها برای رفتن به نمایشگاه بین‌المللی کتاب که حالا ٢٩‌سال از عمرش می‌گذرد، جای جدیدی دارند؛ «شهر آفتاب». جایی که تا همین چندوقت پیش و قبل از افتتاح‌شدنش خیلی‌ها نمی‌دانستند کجاست و حالا با خبررسانی‌های مسئولان شهرداری تهران، جای دقیقش چندین‌بار اطلاع‌رسانی شده: اتوبان خلیج‌فارس، رو‌به‌روی حرم امام خمینی(ره)؛ جایی درجنوب تهران....


امسال ایرانی‌ها برای رفتن به نمایشگاه بین‌المللی کتاب که حالا ٢٩‌سال از عمرش می‌گذرد، جای جدیدی دارند؛ «شهر آفتاب». جایی که تا همین چندوقت پیش و قبل از افتتاح‌شدنش خیلی‌ها نمی‌دانستند کجاست و حالا با خبررسانی‌های مسئولان شهرداری تهران، جای دقیقش چندین‌بار اطلاع‌رسانی شده: اتوبان خلیج‌فارس، رو‌به‌روی حرم امام خمینی(ره)؛ جایی درجنوب تهران.

آن‌طور که از خبرها برمی‌آید، ٣روز دیگر بیست‌ونهمین نمایشگاه کتاب و نخستین نمایشگاهی که قرار است در شهر آفتاب برگزار شود، با حضور رئیس‌جمهوری افتتاح می‌شود اما با وجود آن‌که ٣روز تا افتتاح این نمایشگاه مانده، آنطور که از گوشه و کنار به گوش می‌رسد، محل جدید نمایشگاه کتاب پربازدید و معروف ایران، هنوز به‌طور کامل آماده نشده و نگرانی‌هایی دراین‌باره به گوش می‌رسد.

آن‌طور که «ایسنا» گزارش کرده، شهرآفتاب که امسال میزبان نمایشگاه است، هنوز کامل نیست و بهسازی آن باقی مانده است: «کارگران در شیفت‌های مختلف کاری مشغول بهسازی و آماده‌سازی نمایشگاه هستند اما حضور همزمان غرفه‌داران برای ایجاد غرفه‌هایشان و کارگران برای آماده‌سازی، کلکسیونی از شلختگی را ایجاد کرده است. این درحالی است که بنا به گفته غرفه‌داران، به دلیل عملیات‌های توأمان شهرداری و غرفه‌داران امکان آوردن و دپو کتاب‌ها وجود ندارد و تاکنون بوی کتابی در نمایشگاه کتاب نپیچیده است.»

گزارش‌ها درباره آماده نبودن نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب وقتی بیشتر شد که دیروز «احمد مسجدجامعی»، عضو شورای شهر تهران در نخستین تهرانگردی اردیبهشت ماهی خود با حضور در نمایشگاه بین‌المللی شهرآفتاب از بخش‌های مختلف آن بازدید کرد. او در بازدیدش از نمایشگاه گفت که شهرآفتاب هنوز بوی کتاب نمی‌دهد.

مسجدجامعی گفت، در شهرآفتاب فضای خوبی ایجاد شده است که باید با تلاش مضاعف به بهره‌برداری برسد: «در نمایشگاه شهرآفتاب کارخوبی صورت گرفته و پیشرفت خوبی را نیز شاهد بودیم.»

او با بیان این‌که کم‌وبیش زیرساخت انتقال نمایشگاه کتاب به شهرآفتاب فراهم شده است، گفت: «اما از آنجایی که برای نخستین‌بار است که نمایشگاه در شهرآفتاب برگزار می‌شود، شاهد مشکلاتی هستیم.

براساس گزارش‌های ارایه‌شده باید دستگاه‌های دیگر همچون اداره آب و برق و.. پای کار بیایند. انصافا فضای سبز زیبا و آراسته در شهرآفتاب ایجاد شده است.» این عضو شورای شهر تهران با بیان این‌که باید راه‌های دسترسی بیشتری به شهرآفتاب ایجاد شود، گفت: «شهرآفتاب برای بازدیدکنندگان شهرستانی نزدیک‌تر است، چراکه وارد شلوغی و ترافیک شهر تهران نمی‌شوند و باید راه‌های متنوع‌تری برای دسترسی به شهرآفتاب تهرانی‌ها فراهم شود.»

مسجدجامعی در ادامه گفت که مترو می‌تواند بهترین راه دسترسی تهرانی‌ها با شهرآفتاب باشد: «البته به دلیل شلوغی مترو در ساعات ابتدایی روز به نظر می‌رسد تغییر ساعت شروع نمایشگاه به ساعت ١٠ می‌تواند زمینه استفاده بهتر از مترو برای رسیدن به شهرآفتاب را فراهم کند، البته به نظر می‌رسد برگزاری نمایشگاه کتاب در شهرآفتاب نیازمند اطلاع‌رسانی بیشتر و بهتر است.»

مسجدجامعی در پاسخ به گلایه غرفه‌داران درباره کم‌بودن متراژ غرفه‌های نمایشگاه گفت که قرار بوده ٢۵هزارمتر فضای نمایشگاهی به وزارت ارشاد تحویل داده شود اما ۵هزارمتر بابت اقدامات ایمنی مانند ایجاد ستاد بحران و ایستگاه آتش‌نشانی اشغال شد که این مسأله باعث کاهش متراژ غرفه‌ها شد، اما همه مسئولان هم به روند آماده‌سازی شهر آفتاب برای نمایشگاه کتاب انتقاد کردند؛ نمونه‌اش «غلامحسین آرام»، معاون عمرانی فرماندار تهران که گفته است؛ امیدواریم درپی تلاش شهرداری در این مجموعه، تمهیدات لازم برای رفاه حال بازدیدکنندگان فراهم شده باشد: «بحث انتقال نمایشگاه‌ها از شهر تهران سال‌ها مطرح بود که نهایتا شهرداری تهران زمینی را درکنار عوارضی تهران- قم با عنوان شهرآفتاب برای این مجموعه درنظر گرفت. شهرداری تهران افتتاح این مجموعه را با افتتاح نمایشگاه کتاب تهران همزمان کرد و دراین مدت نیز امکانات خوبی ازجمله ایستگاه مترو را در آن‌جا مهیا کرده است. بی‌تردید راه‌اندازی ایستگاه مترو شهر آفتاب به‌عنوان یکی از الزامات برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در آن‌جا اقدام بزرگی بود.»

گزارش از شهروند


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.