سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پاسخ نوبخت به منتقدان دولت: مگر باد رشد اقتصادی را بالا و تورم را پایین آورد؟...

پاسخ نوبخت به منتقدان دولت: مگر باد رشد اقتصادی را بالا و تورم را پایین آورد؟

چکیده :دولت در شرایط سختی اداره کشور را بر عهده گرفت و با آنچه موجود بود توانست اقتصاد را از رشد حدود منفی شش درصدی، خارج و به سمت مثبت سوق دهد. اما آن‌قدر مشکلات زیاد است که این اقدامات به چشم نمی‌آید....


در روزهای ابتدایی سال ۱۳۹۵ که با عنوان “اقتصادی مقاومتی، اقدام و عمل” نامگذاری شده است، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به تشریح بخشی از برنامه‌های دولت برای تحقق این مهم پرداخت.

به گزارش خبرآنلاین، محمدباقر نوبخت با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی در سخنانش، برخی انتقادات به عملکرد اقتصادی دولت، شرایط سخت موجود و تلاش انجام شده در این رابطه را مورد اشاره قرار داد و گفت: مگر باد رشد اقتصادی را بالا و تورم را پایین آورده است؟

دولت که در اجرای اقتصاد مقاومتی از مهمترین قوا به شمار می‌رود، دوشنبه، نهم فروردین، جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در سال جاری را تشکیل داد و در این راستا مصوباتی نیز داشت.

“محمدباقر نوبخت”، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه شبکه دو رسانه ملی، در این باره توضیحاتی ارائه کرد که اهم آن در ادامه به نقل از خبرگزاری ها آمده است:

* قطع وابستگی به نفت، اصلاح نظام مالیاتی، تولید منطبق با استاندارد و همچنین صرفه‌جویی، از الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی است.

*{با اشاره به تعریف ۲۴۰ پروژه در دولت برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی}:بر این اساس حدود ۴۸ پروژه برای سال جاری تعریف شده و عملیاتی خواهد شد. پروژه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه‌هایی از جمله کشاورزی، نفت و صنعت و معدن اجرایی خواهد شد. در اجرای اقتصاد مقاومتی، اهمیت اقتصاد دانش بنیان در کنار سرمایه‌گذاری مورد توجه است و در این راستا در سال جاری یک درصد از تولید ناخالص داخلی به اقتصاد دانش بنیان و تحقیقات آن اختصاص خواهد داشت.

*{با اشاره به مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی در رابطه با فعال‌سازی تدریجی واحدهای تولیدی نیمه فعال یا غیرفعال}: در حال حاضر جدای از شهرک‌های صنعتی، حدود ۳۶ هزار واحد تولیدی وجود دارد که ۷۰۰۰ واحد در طول سال‌های گذشته به حالت نیمه فعال یا غیرفعال درآمده‌اند، که در این حالت حدود ۱۳۰ هزار فرصت شغلی از دست رفته است. اما دولت تصمیم دارد با اطلاعاتی که از آنها در تک تک استان‌های کشور در اختیار دارد، به چرخه تولید برگرداند. با مصوبه ستاد اقتصادی دولت، در نیمه نخست سال جاری حدود ۵۰۰۰ واحد از ۷۰۰۰ واحد تولیدی راکد، با تامین مالی و ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت فعال خواهند شد.

*دولت، برای تک رقمی شدن نرخ بیکاری در برنامه ششم توسعه که باید برای آن سالانه حدود ۹۰۰ هزار شغل ایجاد شود، ضمن راه‌اندازی واحدهای تولیدی، از تحلیل شغل‌های موجود در این واحدها نیز ممانعت کند که این مهم نیز با تامین سرمایه در گردش در دستور کار قرار خواهد گرفت.

*{ در پاسخ به برخی انتقادات به عملکرد اقتصادی دولت}: دولت در شرایط سختی اداره کشور را بر عهده گرفت و با آنچه موجود بود توانست اقتصاد را از رشد حدود منفی شش درصدی، خارج و به سمت مثبت سوق دهد. اما آن‌قدر مشکلات زیاد است که این اقدامات به چشم نمی‌آید.

* توانستیم در کنار افزایش رشد اقتصادی که در سال ۱۳۹۳ حدود سه درصد مثبت و در سال گذشته حدود یک تا ۱٫۵ درصد بود، تورم ۴۰ درصدی را به حدود ۱۱ درصد کاهش دهیم. مجموع بهبود ایجاد شده در شاخص‌های اقتصادی به سختی ایجاد شده و باد، رشد اقتصادی را بالا نبرده و تورم را افزایش نداده است؛ آن‌هم در زمانی که دولت کشور را به جای درآمد ۱۲۰ میلیارد دلاری با ۲۰ میلیارد دلار اداره می‌کند.

* عملکردها نشان می‌دهد، وزارت کشاورزی توانسته در این رابطه عملکرد موفق‌تری نسبت به سایرین داشته باشد. به‌طوری که توانسته رشد منفی را در دو سال گذشته جبران و به رشد مثبت دست پیدا کند و تولید گندم به عنوان یک کالای استراتژیک حدود ۶۹ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که در سال گذشته رشد در خدمات بین صفر تا یک درصد و در صنعت با وجود حمایت‌های انجام شده، منفی بوده است و نیازمند کار بیشتری است.

* دولت درباره‌ی اقتصاد مقاومتی به مفهوم یکسانی رسیده است. اینکه می‌گویند دولت اقتصاد مقاومتی را قبول ندارد، درست نیست. ما همه تلاش‌مان را می‌کنیم تا از همه‌ی ظرفیت‌های داخلی کشور استفاده کنیم و با تولیدات باکیفیت و بااستاندارد، صادرات خوبی داشته باشیم.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.