سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اعلام تعهد ارتش میانمار به دموکراسی و کمک به دولت جدید...

اعلام تعهد ارتش میانمار به دموکراسی و کمک به دولت جدید

چکیده :فرمانده ارتش میانمار گفت که نیروهای مسلح با دولت جدید در راستای موفقیت کشور همکاری می کند. وی همچنین نسبت به موانع بر سر راه دموکراسی در میانمار هشدار داد و عدم پایبندی به حاکمیت قانون و حضور شبه نظامیان مسلح را از عواملی دانست که می تواند روند حرکت این کشور به سمت دموکراسی را با 'هرج و مرج' مواجه کند....


فرمانده ارتش میانمار در آستانه تغییر دولت پس از حاکمیت چند دهه ای نظامیان وعده داد کشور را ‘در مسیر دموکراسی’ حفظ و با دولت جدید همکاری کند.

به گزارش ایرنا، ژنرال ‘مین اونگ هلاینگ’ فرمانده ارتش میانمار روز گذشته در آیینی به مناسبت هفتاد و یکمین سالگرد تشکیل ارتش این کشور بار دیگر تایید کرد که نیروهای مسلح با دولت جدید در راستای موفقیت کشور همکاری می کند.

ارتش و نظامیان حدود نیم قرن بر میانمار کشور فقیر جنوب شرق آسیا حاکمیت داشتند و ‘آنگ سان سوچی’ رهبر مخالفان که اخیرا حزبش در انتخابات بیش از ۸۰ درصد کرسی های مجلس را کسب کرد و دولت تشکیل داد را به مدت ۱۵ سال تحت حبس خانگی قرار دادند.

به نوشته تارنمای روزنامه ‘گلوبال میانمار’، وی طی سخنانی در این آیین تاکید کرد حضور ارتش در عرصه سیاست همچنان وجود دارد.

براساس قانون اساسی میانمار ۲۵ درصد از ۶۶۴ کرسی مجلس نمایندگان و سنای میانمار باید در اختیار نظامیان باشد که نشان حضور ارتش در عرصه سیاست است. سه وزارتخانه حساس دولت نیز در اختیار نظامیان قرار می گیرد.

وی همچنین نسبت به موانع بر سر راه دموکراسی در میانمار هشدار داد و عدم پایبندی به حاکمیت قانون و حضور شبه نظامیان مسلح را از عواملی دانست که می تواند روند حرکت این کشور به سمت دموکراسی را با ‘هرج و مرج’ مواجه کند و این کشور روزهای ‘پرآشوبی’ داشته باشد.

گروه های مسلح قومی میانمار در دوره حاکمیت نظامیان بدنبال استقلال یا خودمختاری هایی بودند و برای رسیدن به این هدف اسلحه بدست گرفتند و سال ها با دولت مرکزی در نبرد بودند.

طی دو سال گذشته ‘تین سین’ رئیس جمهور کنونی میانمار تلاش کرد با نشاندن گروه های مسلح قومی و مقامات دولتی دور یک میز برای پایان درگیری ها اقدام کند و قرارداد آتش بس موقت با هشت گروه قومی در آستانه انتخابات اخیر امضا شد.

فرمانده ارتش گفت: پیشرفت در مسیر دموکراسی در صورتی خواهد بود که این دو مانع به درستی حل و بر آن غلبه شود. من با دولت جدید برای رفاه کشور و شهروندان همکاری می کنم.

‘تین کیاو’ دستیار ارشد ‘سان سوچی’ رهبر حزب ‘جبهه ملی برای دمکراسی’ که به عنوان نخستین رئیس جمهوری غیرنظامی این کشور انتخاب شده هفته جاری سکان هدایت این کشور را از ‘تین سین’ تحویل می گیرد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.