سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » جواد لاریجانی: گزارش احمد شهید آبکی است/ به او چی ربطی دارد؟...

جواد لاریجانی: گزارش احمد شهید آبکی است/ به او چی ربطی دارد؟

چکیده :محمدجواد لاریجانی گزارش حقوق بشری ضدایرانی احمد شهید را گزارشی مغرضانه و آبکی دانست و گفت: ما تعیین گزارشگر ویژه را برای کشورمان قبول نداریم. ایران بزرگ‌ترین و جدی‌ترین دموکراسی غرب آسیا را دارد و در این منطقه ساختار مدنی و سیاسی هیچ کشوری از نظر سازوکارهای دموکراتیک مانند کشور ما نیست....


محمدجواد لاریجانی گزارش حقوق بشری ضدایرانی احمد شهید را گزارشی مغرضانه و آبکی دانست و گفت: ما تعیین گزارشگر ویژه را برای کشورمان قبول نداریم. ایران بزرگ‌ترین و جدی‌ترین دموکراسی غرب آسیا را دارد و در این منطقه ساختار مدنی و سیاسی هیچ کشوری از نظر سازوکارهای دموکراتیک مانند کشور ما نیست.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما، گفت: این گزارش از نظر محتوا نه فقط هیچ مطلب جدیدی ندارد بلکه از هیچ موضوع قابل توجه و استنادی برخوردار نیست و همچنان اشکالات سابق بر آن وارد است.

لاریجانی در ادامه افزود: استناداتی که احمد شهید داده است هیچ یک محل ندارد یعنی استنادی نیست که بتوانیم آن را ارزیابی کنیم همچنان که خودش گفته است احساس می کند که این ها استنادات درستی است، این که نمی شود پس ما در ارزیابی ادعاهای او هم با مشکل مهمی مواجه ایم.

وی با اشاره به یکی از جنبه های گزارش اخیر احمد شهید در باب مبارزه با تروریسم تأکید کرد: ما در این باب سیاست روشنی داریم و تروریسم را تحمل نمی کنیم؛ کسانی که آلوده به تروریسم شوند طبعاً در دادگاه های ما به احکام مختلف محکوم می شوند.

لاریجانی افزود: کسانی که در عملیات تروریستی وارد شده اند می توانند محکوم به اعدام شوند، البته برای این محکومان، درجات محکومیت پایین تری هم وجود دارد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گزارش حقوق بشری احمد شهید را تکراری و غیرقابل استناد دانست و تاکید کرد:‌ نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه عمل تروریستی را تحمل نمی‌کند.

لاریجانی گفت: در این گزارش مسئله محارب و مفسد فی الارض را که در قانون ما هست بهانه کرده‌ و گفته‌اند «مرجع قضایی ایران با استناد به این قانون، محاربان را در جنگ با خدا می داند» شما به این بخش ها چه کار دارید؟ این بخش مربوط به ساختار قانونی ماست.

وی افزود: آنچه از بیرون قابل استناد است این است که نظام قضایی کشورما به هیچ عنوان هیچ گونه عمل تروریستی را تحمل نمی کند و این سبب افتخار ماست زیرا اکنون ایران پرچمدار مبارزه با تروریسم است که باید از آن قدردانی شود.

لاریجانی گفت:‌ با این حال آنان مبارزه ما با تروریست‌هایی را که محکوم شده اند تحت عنوان مبارزه با آزادی بیان قرار داده اند. آزادی بیان چه ربطی به تروریسم دارد؟

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه افزود:‌ اگر بنا باشد تروریسم را در ذیل آزادی بیان، دفاع از حقوق بشر و امثال این روکش های شکلات دار بپوشانیم تبدیل به همین چیزی می شود که الان وجود دارد و برخی کشورها که از داعش و امثال آن حمایت می کنند مدعی حقوق بشر هم هستند.

وی گزارش احمد شهید را از نظر محتوایی دارای اشکالات بسیار سنگین دانست و گفت: در بخش‌هایی از این گزارش، گزارشگر جای مرجع تقلید مفتی را نیز گرفته و معتقد است سب النبی نباید پیگیری قانونی شود؛ به او چی ربطی دارد؟

لاریجانی افزود: این موضوع در قانون ماست و حق اجرای این قانون طبق همه اسناد مصوب در سازمان ملل متحد تایید شده است؛ آیا ما در اجرای قانونمان باید از احمد شهید فتوا بگیریم؟

لاریجانی افزود:‌ از این مهم‌تر این است که ما تعیین گزارشگر ویژه را برای کشورمان قبول نداریم. ایران بزرگ‌ترین و جدی‌ترین دموکراسی غرب آسیا را دارد و در این منطقه ساختار مدنی و سیاسی هیچ کشوری از نظر سازوکارهای دموکراتیک مانند کشور ما نیست.

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.