سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نتیجه نهایی: مردم رئیس خبرگان را از خبرگان اخراج کردند/ هاشمی اول؛ جنتی آخر...
» ناکامی محمد یزدی و مصباح یزدی در جلب اعتماد مردم

نتیجه نهایی: مردم رئیس خبرگان را از خبرگان اخراج کردند/ هاشمی اول؛ جنتی آخر

چکیده :مردم تهران در انتخابات مجلس خبرگان به رئیس مجلس خبرگان رای مخالف دادند و آیت الله یزدی از راهیابی به مجلسی که هنوز بر صندلی ریاست آن نشسته، بازماند. مصباح یزدی تئوریسین فکری جریان اقتدارگرا هم از این مجلس حذف شد و احمد جنتی رئیس ردصلاحیت کنندگان هم با رای ناپلئونی توانست به خبرگان راه یابد....


کلمه – گروه خبر: مردم تهران در انتخابات مجلس خبرگان به رئیس مجلس خبرگان رای مخالف دادند و آیت الله یزدی از راهیابی به مجلسی که هنوز بر صندلی ریاست آن نشسته، بازماند. مصباح یزدی تئوریسین فکری جریان اقتدارگرا هم از این مجلس حذف شد و احمد جنتی رئیس ردصلاحیت کنندگان هم با رای ناپلئونی توانست به خبرگان راه یابد.

به گزارش کلمه، با اعلام نتایج نهایی انتخابات خبرگان در استان تهران، مشخص شد که فهرست «خبرگان مردم» با سرلیستی آیت الله هاشمی رفسنجانی به پیروزی رسیده و غیر از رتبه آخر، همه ۱۵ کرسی بالاتر خبرگان تهران را از آن خود کرده است.

جنتی که در کنار یزدی و مصباح احتمال رای نیاوردنش مطرح بود، در فهرست نهایی در رتبه شانزدهم قرار گرفته و در آخرین رتبه توانسته به مجلس خبرگان راه یابد. با این حال عدد رای نفر هفدهم هنوز مشخص نشده و معلوم نیست جنتی به چه فاصله ای توانسته از اخراج از خبرگان نجات یابد.

اقتدارگرایان با همراهی بی دریغ رهبری در تبلیغات انتخاباتی تلاش داشتند فهرست مورد حمایت هاشمی و روحانی برای خبرگان تهران را انگلیسی بنامند و تبلیغات خود را حول «نه» به لیست انگلیسی متمرکز کرده بودند. حال با رای پرحجم مردم به این فهرست، مشخص نیست مدعیان اصول برای این اقدام ضد امنیت ملی خود چه پاسخی دارند.

آیت الله سجادی عطاء آبادی تنها عضو فهرست خبرگان مردم است که نتوانسته در بین شانزده منتخب تهران قرار گیرد. اما وزارت کشور هنوز آرای نفرات هفدهم به بعد را منتشر نکرده و هنوز مشخص نیست او چند رای کمتر از جنتی آورده است.

خبرگزاری فارس در اقدامی عجیب شب گذشته برای اعلام نتایج منتخبان خبرگان در تهران از ترتیب الفبایی استفاده کرد تا هاشمی رفسنجانی در ردیف آخر قرار گیرد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.