سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حکم دادگاه برای پدر سعید زینالی صادر شد؛ سه ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق...

حکم دادگاه برای پدر سعید زینالی صادر شد؛ سه ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق

چکیده :هاشم زینالی، پدر سعید زینالی که در تجمعی در مقابل زندان اوین در تاریخ ۳۰ آبان ماه دستگیر شد، توسط شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دوم تهران به ۹۱ روز حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است....


هاشم زینالی، پدر سعید زینالی که در تجمعی در مقابل زندان اوین در تاریخ ۳۰ آبان ماه دستگیر شد، توسط شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دوم تهران به ۹۱ روز حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است. او به اتهام «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی در حمایت از سرکرده فرقه عرفان حلقه» به این حکم محکوم شده، در حالیکه شرکت او در این تجمع به دلیل پیگیری وضعیت فرزندش، سعید زینالی بوده که پس از حادثه کوی دانشگاه ۱۳۷۸ بازداشت و تاکنون از او هیچ اطلاعی نیست. آقای زینالی و همسرش ۱۶ سال است به دنبال نشانی از فرزندشان می گردند.

اکرم نقابی، همسر هاشم زینالی به کمپین بین الملی حقوق بشر در ایران گفت: «وکیل همسرم این حکم را به ما طی تماس تلفنی روز ۲۹ بهمن ماه خبر داد. ۲۰ روز فرصت درخواست تجدید نظر داریم که فردا لایحه اعتراض را خواهیم فرستاد. اما اگر این حکم در دادگاه تجدید نظر تایید شود، همسرم که ۷۰ ساله است قادر به تحمل ۷۴ ضربه شلاق نیست. بیایند این ضربات را بین اعضای خانواده تقسیم کنند تا همه ما با هم شلاق بخوریم. اگر برای پیگیری از حال فرزندمان که ۱۶ سال از او خبری نیست باید شلاق بخوریم، حرفی نیست، می خوریم.»

در روز ۳۰ آبان ۱۳۹۴ جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی در اعتراض به وضعیت زندانیان خود و همچنین شاگردان محمد علی طاهری در اعتراض به حکم اعدام آقای طاهری در مقابل زندان اوین تجمع کردند. تعدادی از آنها در آن روز بازداشت شدند. در میان بازداشت شدگان هاشم زینالی، پدر سعید زینالی نیز بود که پس از بازداشت به بند دو-الف سپاه پاسداران در زندان اوین منتقل شد، او پس از ۱۰ روز در تاریخ ۹ آذر ماه با قرار کفالت ۵۰ میلیون تومانی آزاد شد.

دادگاه هاشم زینالی به همراه ۱۷ نفر از شهروندان دیگر که در تاریخ ۳۰ آبان ماه در مقابل درب اوین دستگیر شده بودند در شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دوم تهران به ریاست قاضی دهقانی در تاریخ ۳۰ بهمن ماه برگزار شد. اتهام همگی آنها «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی و حمایت از سرکرده فرقه عرفان حلقه» بود در حالیکه تعدادی از این ۱۸ نفر در دفاع از آقای طاهری آن روز تجمع نکرده بودند.

اکرم نقابی با اشاره به اتهام نادرست همسرش گفت: «قاضی پرونده کاره ای نیست. بازجو های همسرم خواسته اند این حکم به او داده شود. آنها به خوبی می دانند که همسر من طرفدار آقای طاهری نیست و آن روز برای طرفداری از او در مقابل اوین تجمع نکرده بوده. چند روز پس از بازداشتش من با او در بند دو الف سپاه در زندان اوین ملاقات کردم. همسرم گفت که ماموران سپاه در بازجویی ها به او گفته اند که آنها پسرش را دستگیر نکرده اند و باید شکایت خود را از سپاه پس بگیرد. پس آنها خوب می دانستند همسر من برای چه آن روز جلوی اوین بوده اما اتهام طرفداری از آقای طاهری را به او زده اند.»

خانم نقابی در ادامه گفت: «هاشم در روز دادگاهش به قاضی گفت که برای آقای طاهری و طرفدارانش احترام قائل است اما او اصلا طرفدار آقای طاهری نیست و دنبال فرزند گمشده خودش است و آن روز در اعتراض به وضعیت پسرش در مقابل درب اوین تجمع کرده بوده است. اینها بازی است. همه می دانند که پدر سعید برای چه آن روز در مقابل اوین بود و چرا دستگیر شد. در زمان دستگیری همسرم، عکس پسرمان سعید را در بغل داشته است. این اتهام را زده اند تا این حکم را به او بدهند.»

همسر هاشم زینالی با اشاره به بازجوهای همسرش گفت: «بیش از هشت ماه پیش ما را به پادگان محمد رسول الله در میدان سپاه احضار کردند. به آنجا که رفتیم چند نفر از ما کپی شناسنامه و مدارک پسرم را خواستند، آدرس خانه قبلی مان را گرفتند و گفتند وضعیت بچه ام را پیگیری می کنند. خیلی خوشحال شدیم که دنبال پسرم هستند اما روزی که برای ملاقات با همسرم به بند دو الف سپاه رفتم، دو نفر از بازجوی های او همان هایی بودند که در پادگان محمد رسول الله هشت ماه پیش قول یافتن بچه ام را داده بودند. وقتی آنها را آن روز دیدم شوکه شدم. گفتم باورم نمی شود. شما می خواستید پسرم را پیدا کنید حالا پدرش را دستگیر و بازجویی می کنید.»

سعید زینالی، متولد ۳۱ شهریور ۱۳۵۵، دانشجوی رشته کامپیوتر دانشگاه تهران، پنج روز پس از حمله به کوی دانشگاه در تاریخ ۲۳ تیرماه ۱۳۷۸ در منزلش بازداشت شد. او در زمان بازداشت ۲۲ ساله بود. به گفته مادر او فقط یکبار سه ماه پس از بازداشتش تماس کوتاهی با خانه داشته و در طی سالهای گذشته هیچ خبری از او در دست نیست.

خانواده سعید زینالی بارها در طی این ۱۷ سال نامه های متعدد به مسولان کشور نوشته اند و بارها تقاضای کمک برای یافتن فرزندشان داشته اند. مادر و خواهر سعید زینالی (الناز زینالی) هم یکبار در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۸۹ به اتهام فعالیت علیه نظام دستگیر و بعد از ۱۳ روز الناز با قرار کفالت و خانم نقابی با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند.

غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه روز یکشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۴ درباره وضعیت سعید زینالی گفته بود: «تاکنون سندی مبنی بر بازداشت وی بدست نیامده است.» سخنگوی قوه قضاییه در ادامه حرف هایش گفته بود: «گاهی افراد مفقود می شوند و ممکن است برای مدتی پیدا نشود ولی اینکه ادعا شود وی بازداشت شده است درست نیست چرا که من در گذشته این موضوع را پیگیری کردم و از مدعیان بازداشت خواستم مدرک یا حتی سرنخی در این موضوع به من ارائه کنند که آنها حتی سرنخی نیز نداشتند.»

اکرم نقابی، مادر سعید زینالی در واکنش به صحبت های آقای اژه ای گفته بود: «آیا در این ۳۶ سال به خانواده ای که عضوی از آن را به دلایل امنیتی بازداشت کرده اند مدرکی داده اند که من مادر سعید زینالی عقلم نرسیده و نگرفته ام؟ بعد از ۱۷ سال باید چه مدرکی به آقای اژه ای نشان دهم؟»


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.