سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مادر علی شریعتی: این چه بازداشت موقتی است که یک سال طول کشیده؟...
» فعال ستاد روحانی را به اتهام توهین به رئیس‌جمهور محکوم کرده‌اند!

مادر علی شریعتی: این چه بازداشت موقتی است که یک سال طول کشیده؟

چکیده :علی می خواست اعتصاب غذا کند اما منصرف شد چون به من قول داده بودند که تکلیفش بزودی مشخص می شود و دلیل دیگرش هم که گفت باز صبر می کند، این بود که گفت اعتصاب غذایش برای دولت هزینه ساز و مشکل ساز می شود و گفت می خواهد مسالمت آمیز از اتهامات تبرئه شود یا حکمش کم شود. در هر حال باز از مسئولین درخواست می کنم علی را با قرار وثیقه آزاد کنند....


کلمه – روشنک ابراهیمی: علی شریعتی، زندانی سیاسی سبز محبوس در بند ۸ زندان اوین با گذشت یکسال از بازداشتش هنوز بلاتکلیف و در بازداشت موقت به‌سر می‌برد این در حالی است که تمدید بازداشت موقت به او اعلام نشده است.

شایسته‌ السادات شهیدی، مادر علی شریعتی با ابراز ناراحتی از بلاتکلیفی فرزندش در زندان در سالگرد بازداشت او به خبرنگار کلمه می‌گوید: “امروز یکسال از بازداشت علی که به خانه ریختند و او را بردند می گذرد اما هنوز در بازداشت موقت بسر می برد در حالیکه بازداشت موقت اصلا یکسال نمی شود. قانونا بازداشت موقت بعد از دو ماه باید تمدید شود اما به علی هیچ حکمی ابلاغ نشده است.”

دادگاه تجدید نظر علی شریعتی در دوم دی ماه سال جاری برگزار شد اما با گذشت بیش از یک ماه تاکنون رای دادگاه اعلام نشده است. او در دادگاه بدوی به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شده بود، حکمی که مصادیق اتهام های وی از اساس قابل اثبات نبوده است و به گفته نعمت احمدی، وکیل وی، حکم صادر شده از حالت متعارف خارج است.

مادر شریعتی به بی اساس بودن اتهامات تاکید دارد و توضیح می دهد: “در دادگاه اتهام اجتماع و تبانی را به علی زدند که نماینده دادستان گفتند این اتهام را به اخلال در نظم تبدیل کنند. از دیگر اتهامات هم تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری و توهین به رئیس جمهور و داشتن ماهواره بود که اصلا علی توهینی نکرده است بلکه او حامی دولت و نظام بوده است و واقعا نمی دانم چرا چنین اتهامی زده اند. علی اصلا در ستاد آقای روحانی فعالیت می کرد. و حتی در ملاقاتی که با او داشتیم به من و خواهرش تاکید می کرد که حتما در انتخابات شرکت کنیم و رای بدهیم. ماهواره هم در خانه من بوده حالا او را متهم به داشتن ماهواره کرده اند!”

خانم شهیدی با اشاره به برگزاری دادگاه تجدید می افزاید: “روز ۲۱ دی ماه دادگاه تجدیدنظر علی برگزار شد و قرار بود یک هفته بعد رای دادگاه را بدهند اما هنوز رای دادگاه را به ما و علی نگفته اند.”

وی ادامه می‌دهد: “در پیگیری هایی که کردم گفتند قاضی هنوز رای نداده و وزارت گزارش نکرده است. سه هفته پیش هم به من گفتند که این روزها خبر خوبی می آید اما هنوز هیچ خبری نشده است که بدانیم حکمش چیست؟”

خانم شهیدی به پاسخ‌های نامشخص مسئولین اشاره کرده و می‌گوید: “وقتی برای پیگیری می روم مدیر دفتر می‌گوید رای زیر تایپ است، بعد که زنگ می‌زنم می‌گویند زیر تایپ نیست بلکه قاضی جواب نداده است!”

مادر این زندانی سبز خاطرنشان می‌کند: “ناراحتی ما همین بلاتکلیفی است. بالاخره منتظر آزادی او هستیم تا با نامزدش عقد محضری کنند. الان بعضی از بچه ها با قید وثیقه آزاد شده اند اما علی هنوز در زندان است. در واقع قاضی شعبه ۵ و ۴ برای علی وثیقه تعیین نکرده اند؛ قبل از اینکه دادگاه تشکیل شود می گفتند باید دادگاه برگزار شود تا وثیقه تعیین کنند، حالا که دادگاه برگزار شده باز همین حرف را می زنند.”

این زندانی سیاسی چندی پیش در نامه ای مشترک با مجید آذرپی، خطاب به حسن روحانی نوشته بود: “متأسفانه اقدامات حمایتی ما از دولت تدبیر و امید به مذاق پرونده سازان امنیتی خوش نیامد و صرفاً برای برخورد و مأیوس نمودن یاران جوانتان، ما را دستگیر و پس از بازداشت در بندهای امنیتی ۲۰۹ و ۲ الف، با فهرست بلند بالایی از اتهامات امنیتی و سیاسی باور نکردنی راهی دادگاه انقلاب کردند. از شما به عنوان مجری قانون اساسی درخواست داریم که در برابر این پرونده سازی ها به انفعال خود پایان داده و اجازه ندهید که جریانات تندرو با این احکام ناعدلانه، آب به آسیاب دشمنان این مرز و بوم بریزند.”

شایسته‌ السادات شهیدی می‌گوید: “علی می خواست اعتصاب غذا کند اما منصرف شد چون به من قول داده بودند که تکلیفش بزودی مشخص می شود و دلیل دیگرش هم که گفت باز صبر می کند، این بود که گفت اعتصاب غذایش برای دولت هزینه ساز و مشکل ساز می شود و گفت می خواهد مسالمت آمیز از اتهامات تبرئه شود یا حکمش کم شود. در هر حال باز از مسئولین درخواست می کنم علی را با قرار وثیقه آزاد کنند.”


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.