سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آیت‌الله فاضل‌لنکرانی: افرادی با وجود افتخارات و سوابق روشن در نظام، ردصلاحیت شد...

آیت‌الله فاضل‌لنکرانی: افرادی با وجود افتخارات و سوابق روشن در نظام، ردصلاحیت شده‌اند

چکیده :فاضل لنکرانی با اشاره به تعبیر رهبری در مورد حق الناس بودن انتخابات بیان کرد: این تعبیر بسیار دقیقی است و باید رعایت شود، اگر یک کسی که واجد صلاحیت نیست شرایطی که قانون معین کرده را نداشته باشد بخواهد تأیید شود حقّ همه‌ی ملت ایران ضایع شده، این روشن است. طرف دیگرش همین طور است اگر کسی که واجد شرایط است، همه‌ی شرایط را دارد رد شود، نه فقط حقّ او ضایع شده او هم حقّ همه‌ی ملت ایران است چون همه‌ی مردم از او محروم می‌شوند....


رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار گفت: مسئولان چه وزارت کشور، چه شورای نگهبان، اگر دلسوز برای نظام هستند واقعاً باید بین خودشان و خدا ملاک را خدای تبارک و تعالی قرار بدهند و قانون قرار بدهند و اگر می‌خواهند حیثیت این نظام در این انتخابات بالا بیاید، باید اغراض جناحی سلیقه‌ای و شخصی را کنار بگذارند و آنچه که قانون و دین دلالت دارد را معیار قرار دهند.

به گزارش شفقنا، آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی در دیدار اعضای ستاد انتخابات استان قم با اشاره به نقش مردم در دفاع از نظام و انقلاب و تاثیر حضور آنها در انتخابات اظهار داشت: انتخابات در کشور ما مجرّد این نیست که یک گروه سیاسی بر یک گروه دیگری تفوّق و برتری پیدا کند، یک گروهی برود و گروهی بیاید.

او افزود: در نظام جمهوری اسلامی انتخابات به حیثیت نظام ما گره خورده، یعنی وقتی ما قبول داریم که حضور در انتخابات یک حمایت مجددی از انقلاب و مجموعه‌ی نظام است، هم وظیفه‌ی مسئولان را بیشتر می‌کند که با تدبیر و درایت بیشتر این مسئله را مدیریت کنند و هم اینکه مردم با بصیرت حضور چشم گیری در انتخابات داشته باشند و امیدوارم مردم حضور بسیار خوبی در انتخابات پیش رو داشته باشند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) به مساله تائید صلاحیتها نیز اشاره کرد و افزود: اگر یک مسئول بداند که تأیید یک نفر یا عدم تأیید یک نفر ارتباط با حیثیت نظام پیدا می‌کند دیگر به خودش نباید اجازه بدهد که اغراض سیاسی، اغراض جناحی، اغراض شخصی، این مسائل را به میدان بیاورد و باید روی همان که قانون برای او مقرر کرده پیش برود. مردم هم اگر واقعاً به این جهت توجه داشته باشند در انتخاب افراد می‌روند سراغ افرادی که به درد نظام بخورند و برای اعتلای کشور مفید باشند.

او تصریح کرد: مردم قطعاً نمی‌آیند یک نماینده‌ای را انتخاب کنند که برای او یک شغلی شود و یک موقعیتی ایجاد شود و او بخواهد در پناه این شغل و موقعیت استفاده‌هایی برای خودش کند، نماینده‌ای که واقعاً دلسوز مردم و دلسوز دین و نظام باشد و این را بر همه چیز مقدم کند. لذا این جهت خیلی مهم است، گره خوردن انتخابات به حیثیت نظام، هم وظیفه مردم و هم وظیفه مسئولین را مضاعف می‌کند.

فاضل لنکرانی خطاب به مسئولین انتخابات ابراز داشت: چه وزارت کشور، چه شورای نگهبان، اگر دلسوز برای نظام هستند واقعاً باید بین خودشان و خدا ملاک را خدای تبارک و تعالی قرار بدهند و قانون قرار بدهند و اگر می‌خواهند حیثیت این نظام در این انتخابات بالا بیاید، باید اغراض جناحی سلیقه‌ای و شخصی را کنار بگذارند و آنچه که قانون و دین دلالت دارد را معیار قرار دهند.

او تصریح کرد: حضور در انتخابات یکی از حقوق افرادی است که صلاحیت دارند، چه در مجلس خبرگان و چه در مجلس شورا، افرادی که صلاحیت برای حضور در این مجلس‌ها را دارند یکی از حقوق قانونی و شرعی آنهاست، ما برای محروم کردن اینها از حقوق‌شان باید یک حجّت قوی داشته باشیم. به مجرّد اینکه بگوئیم این آدم را نمی شناسیم، علم نداریم که این آدم نسبت به اسلام چه می‌گوید؟ به ملاک این، شرعاً نمی‌شود رد کرد، برای اینکه این یک مسئله‌ی خیلی روشنی است و از حقوق افرادی است که خودشان فکر می‌کنند دارای صلاحیّت هستند، حالا نظام می‌خواهد این افراد را رد کند، باید با یک حجّتی باشد، قبلاً هم گفتم نباید اشتباه کنیم که این همان مسئله فقهی است بگوید اصاله‌العدم اصل عدم احراز است و تمام کنیم، این یک حجّت روشن می‌خواهد.

استاد حوزه علمیه قم تاکید کرد: مسئله‌ی حضور افرادی که واقعاً واجد صلاحیت‌اند و خودشان را مفید برای خدمت به نظام و انقلاب می‌بینند ما اگر بخواهیم اینها را محروم کنیم یک حجّت قوی می‌خواهد، به مجرد اینکه این احراز نشد برای ما کافی نیست، بله احراز نشد به چه دلیل؟ مثلاً حالا راجع به مسلمان بودن یک کسی شک دارند، این باید بروند لااقل از عده‌ی زیادی از فامیل و بستگانش بپرسند نماز می‌خواند یا نه؟ ظواهر اسلامی را رعایت می‌کند یا نه؟ اما همینطور بگویند برای ما ثابت نشده و بگویند این صلاحیت ندارد، این درست نیست، باید فحص شود.

او ادامه داد: ما می بینیم افرادی را ممکن است رد صلاحیت کرده باشند که به حسب ظاهر یک سوابق خوبی در نظام داشته باشند، این را می‌خواهند رد کنند باید با یک حجّت قوی و محکم باشد.

فاضل لنکرانی با اشاره به تعبیر رهبری در مورد حق الناس بودن انتخابات بیان کرد: این تعبیر بسیار دقیقی است و باید رعایت شود، اگر یک کسی که واجد صلاحیت نیست شرایطی که قانون معین کرده را نداشته باشد بخواهد تأیید شود حقّ همه‌ی ملت ایران ضایع شده، این روشن است. طرف دیگرش همین طور است اگر کسی که واجد شرایط است، همه‌ی شرایط را دارد رد شود، نه فقط حقّ او ضایع شده او هم حقّ همه‌ی ملت ایران است چون همه‌ی مردم از او محروم می‌شوند، یعنی این مسئله به قدری مهم است که فراتر از مسئله‌ی اشخاص است بگوئیم یک شخصی را رد کردند، یا یک شخصی را قبول کردند، آنکه قبول کردند یا رد کردند مسئله‌ی شخصی است! نه، این باز یک مقدار دقت کنیم آن کسی که رد می‌شود اگر واجد شرایط است حقّ همه‌ی مردم را ضایع کرده چون همه از این محروم می‌شوند، آن کسی که شرایط را ندارد تأیید شود باز حقّ همه‌ی مردم را ضایع کردند، اینقدر مسئله مسئله‌ی مهمی است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.