سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تهدید فرانسه: اگر مذاکرات صلح باز هم شکست بخورد، فلسطین را به رسمیت می‌شناسیم...

تهدید فرانسه: اگر مذاکرات صلح باز هم شکست بخورد، فلسطین را به رسمیت می‌شناسیم

چکیده :وزیر خارجه فرانسه اعلام کرده که کشورش در صورت شکست راه حل دو کشوری، کشور فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت. این سخنان عملا تهدید رژیم اسرائیل به شمار می آید. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، پیشتر طرح‌های قبلی فرانسه در زمینه مذاکرات صلح را رد کرده بود. تاکنون، بیش از ۱۳۰ کشور جهان فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته‌اند....


کلمه- گروه بین‌الملل: سال هاست که مذاکرات صلح خاورمیانه متوقف شده، از زمان به قدرت رسیدن دولت تندروی بنیامین نتانیاهو عملا مذاکرات صلح میان فلسطین و رژیم اسرائیل به کلی تعطیل شد. آخرین دور از مذاکرات جدی در ماه‌های پایانی از کار دولت اهود اولمرت، نخست وزیر پیشین رژیم اسرائیل، انجام شد، هرچند که تا سال ۲۰۱۴ با فشار آمریکا، تماس‌های بی‌حاصلی میان طرفین کماکان ادامه داشت.

اما حتی این تماس های بی حاصل نیز در آوریل سال ۲۰۱۴ متوقف شد در ماه آوریل ۲۰۱۴ جان کری وزیر امور خارجه آمریکا تلاش کرد که فلسطین و رژیم اسرائیل را بر سر میز مذاکره بنشاند و راه حل به رسمیت شناختن دو کشور را محقق کند، اما این خواسته ممکن نشد. مهمترین مانع در راه مذاکرات صلح خاورمیانه توسعه شهرک‌های یهودی‌نشین در اراضی اشغالی فلسطینی است. که تا کنون از سوی بسیاری از کشور ها محکوم شده اما رژیم اسرائیل همچنان به این کار ادامه می دهد.

حالا وزیر خارجه فرانسه اعلام کرده که کشورش در صورت شکست راه حل دو کشوری، کشور فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت. این سخنان عملا تهدید رژیم اسرائیل به شمار می آید. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، پیشتر طرح‌های قبلی فرانسه در زمینه مذاکرات صلح را رد کرده بود.

به گزارش رویترز، لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه در دیدار سالیانه خود با دیپلمات‌های خارجی اعلام کرد که در صورتی که تلاش‌ها با هدف پایان دادن به رکود به وجود آمده بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها به شکست بخورد فرانسه کشور فلسطین را به رسمیت خواهد شاخت.

فابیوس افزود: نمی‌توان به نابودی راه حل دو کشوری اجازه داد. ما به عنوان عضو شورای امنیت و نیروهای فعال در زمینه صلح این وظیفه را داریم. وزیر خارجه فرانسه ادامه داد که کشورش ظرف هفته‌های آتی تلاش‌هایی را برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی را برای جمع کردن گروه‌ها و شرکای اصلی آمریکایی، اروپایی و عرب خود در این زمینه آغاز خواهد کرد. فابیوس ادامه داد: در صورت شکست این تلاش‌ها ما نیاز داریم که به مسئولیت خود در زمینه به رسمیت شناختن کشور فلسطین عمل کنیم.

فرانسه پیش از این بارها هشدار داده بود که ادامه وضعیت فعلی احتمال رسیدن به راه حل سیاسی را از بین خواهد برد.

رژیم اسرائیل با توجه به «شبات»، شنبه مقدس برای یهودیان، که طبق دستورالعمل نخست وزیر نباید مصاحبه کند، فعلاً نتوانسته به ابتکار عمل فرانسه واکنش رسمی نشان دهد.

در همین حال، رسانه‌های رژیم اسرائیل روز شنبه به نقل از برخی از اعضای کنست نوشتند که اسرائیل قصد فرانسه را «اولتیماتوم» دانسته و رد خواهد کرد. اتحادیه صهیونیستی، جناح اصلی اپوزیسیون رژیم اسرائیل، که اسحاق هرتسوگ رهبر آن در روزهای گذشته در پاریس با دولتمردان فرانسه دیدار کرده بود، اعلام کرد که طرح فرانسه نتیجه بی‌عملی دولت نتانیاهو است.

واکنش فلسطین

از سوی دیگر صائب عریقات، دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین و رئیس پیشین هیئت فلسطینی در مذاکرات با اسرائیل، از ابتکار فرانسه استقبال کرد.عریقات روز شنبه، دهم بهمن، گفت، نمایندگان حکومت فلسطینی بلافاصله تماس با دولت‌ها برای پیشبرد این طرح را آغاز می‌کنند.

به گزارش رادیو فردا، نبیل ابورودینه، سخنگوی نهاد ریاست جمهوری فلسطینی، نیز در این باره گفت که بی‌تردید به رسمیت شناختن فلسطین به عنوان یک کشور، به صلح و ثبات منطقه کمک می‌کند.

در همین حال خبرگزاری فرانسه به نقل از ریاض منصور، سفیر فلسطین در سازمان ملل متحد، در روز جمعه خبر داد که فلسطینی‌ها قرار است کارزار تازه‌ای را در این سازمان برای ازسرگیری روند صلح آغاز کنند. منصور گفت، قابل قبول نیست که سال ۲۰۱۶ با بی‌عملی سپری شود و باید درهای امید را برای تحقق راهکار دو کشور باز گذاشت.

ریاض منصور از اظهارات فابیوس و تلاش فرانسه برای ترتیب دادن یک کنفرانس بین‌المللی طی هفته‌های آینده استقبال کرد. منصور با اشاره به رای مثبت پارلمان فرانسه به شناسایی کشور مستقل فلسطین در پارلمان فرانسه گفت که فلسطینی‌ها مدتی است که در انتظار تایید این موضوع از سوی دولت فرانسه هستند.

در همین رابطه یک مقام ارشد آمریکایی گفت دولت این کشور از موضع فرانسه آگاهی دارد و افزود واشنگتن نسبت موضع فرانسه نظر خاصی ندارد. این مقام آمریکایی افزود:« موضع آمریکا در این رابطه کاملا واضح و مشخص است. ما همواره بر این باوریم که برای حل بحران موجود، دست یافتن به یک تفاهم نهایی بین اسرائیل و فلسطینیان، ضروری است.»

بر اساس توافق صلح اسلو در سال ۱۹۹۳ که به برپایی تشکیلات خودگردانی در کرانه باختری و نوار غزه منجر شد، می‌بایست حداکثر تا پنج سال پس از آن، کشور فلسطین استقلال می‌یافت. اما با گذشت ۲۳ سال از این زمان نه تنها فلسطین استقلال نیافته، بلکه چند موج خشونت و جنگ های شدید میان طرفین در گرفته که هزاران قربانی برجای نهاده است. در طی این سال‌ها، شهرک‌سازی رژیم اسرائیلی در کرانه باختری نیز گسترش یافته، درست در زمین‌هایی که می‌بایست کشور فلسطین بر پا می‌شد.

پیش از فرانسه پارلمان‌های بریتانیا، ایرلند و اسپانیا از دولت‌هایشان خواسته بودند کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند. دولت سوئد هم اواخر ماه اکتبر ۲۰۱۴ اعلام کرد که فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت می‌شناسد. تاکنون، بیش از ۱۳۰ کشور جهان فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته‌اند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.