سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

هشدار نظامی چین به آمریکا

چکیده :چین روز شنبه از واشنگتن خواست خود را از مناقشات منطقه ای دور نگهدارد و به دنبال مداخله جویی نباشد....


اختلاف چین و ژاپن بر سر تعدادی از جزایر آبهای دریای شرقی باعث شد که چین به آمریکا هشدار دهد. چین اقدامات آمریکا در حمایت از ژاپن را جانبداری خوانده است. این کشور روز شنبه از واشنگتن خواست خود را از مناقشات منطقه ای دور نگهدارد و به دنبال مداخله جویی نباشد.

به گزارش ایرنا، ژاپن و چین بر سر مالکیت بر برخی جزایر دریای شرقی از جمله جزایر دیایوتای اختلافات شدیدی دارند و در این منازعات آمریکا عمدتا از توکیو پشتیبانی کرده است. اخیرا هری هریس، فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در منطقه اقیانوس آرام گفت که در صورت اقدامات تحریک آمیز چینی ها در جزایر مورد منازعه در دریای شرقی، آمریکا وارد عمل خواهد شد.

وزارت دفاع چین بیانیه ای صدار کرده که در آن آمده است: همه باید آگاه باشند که چین در دفاع از تمامیت ارضی و حق حاکمیت خود کوتاه نخواهد آمد و هر کاری لازم باشد صورت خواهد داد. وزارت دفاع چین همچنین تاکید کرده است که واشنگتن نباید دست به اقداماتی بزند که روابط با چین و صلح و ثبات منطقه را مخدوش سازد.

در همین حال گزارش رسانه های چین حاکی است که آمریکایی ها در حال تقویت نیروهای ژاپنی و تشویق آنها برای حضور فعال در منطقه هستند. آمریکا از ژاپن خواسته است برای گشت زنی ها در دریای جنوبی و دریای شرقی از تجهیزات بیشتری استفاده کرده و حیطه گسترده تری را زیر پوشش قرار دهد.

فرمانده نظامیان آمریکایی در اظهارات اخیر خود از چین به دلیل دست اندازی به برخی جزایر دریای جنوبی خوانده انتقاد کرد و گفت بر خلاف ادعاهای پکن بسیاری از این جزایر متعلق به چین نیست. وزارت دفاع چین در بیانیه خود این اظهارات را نیز فاقد حس مسوولیت پذیری آمریکا و بی توجهی مقام های این کشور به تاریخ و واقعیات توصیف کرده و افزوده است : این افراد( هریس ) آگاهی در باره مسایل تاریخی ندارند.

افزایش تنش های منطقه ای از جمله بین چین و ژاپن در ارتباط با مناقشات مربوط به ادعاهای جزایر ‘سنکاکو’ (که چینی ها آنها را ‘دیایو’ می خوانند) باعث افزایش بودجه نظامی ژاپن شده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.