سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تجمع دانشجویان بسیجی مقابل وزارت نفت و درگیری با پلیس...
» پس از هشت سال سکوت در برابر بی قانونی و فساد دولت گذشته

تجمع دانشجویان بسیجی مقابل وزارت نفت و درگیری با پلیس

چکیده :مسوول بسیج دانشجویی در حالی سخن از سکوت و سایه شوم بر سر وزارت نفت سخن می‌گوید که در هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد که هزاران میلیارد یورو و دلار نفتی ایران بر باد رفت سکوت اختیار کرده و هیچ‌گونه اعتراضی را حتی در قالب اظهارنظر نکرده بودند. بسیج دانشجویی در آن زمان ترجیح بر سکوت و چشم بستن به آنچه در دستان سرداران خودی بر باد می‌رفت، داشتند. اما درست زمانی که تحریم‌ها برداشته و نوید شکوفایی اقتصادی داده شد، بسیجیان مخلص ناگهان به یاد قرداد و اعمال ننگین وزارت مفت افتادند...


کلمه – گروه خبر: نیروی انتظامی از تجمع بدون مجوز دانشجویان بسیجی که قرار بود صبح امروز مقابل وزارت نفت برگزار شود، جلوگیری کرد.

روز گذشته مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) اعلام این تجمع را خبری کرده بود و علت آن را اعتراض به قراردادهای جدید نفتی عنوان کرده بود.

او در گفت‌و‌گوی خود با خبرگزاری دانشجو که نزدیک به سپاه است، با بیان اینکه تکنوکراتهای لانه کرده در مجموعه وزارت نفت پس از هویدا شدن فساد کرسنت، عزم خود را جزم کرده اند تا با امضای قراردادهای جدید نفتی(موسوم به ipc) اهداف خود را پیاده کنند گفت: “سالهاست که مافیای نفتی، بر تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های مجموعه ی خدوم وزارت نفت سایه افکنده و ثروت ملی ایرانیان را بازیچه رسیدن به اهداف و اغراض شخصی و غیر شخصی خود قرار داده است.”

این مسوول بسیج دانشجویی در حالی سخن از سکوت و سایه شوم بر سر وزارت نفت سخن می‌گوید که در هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد که هزاران میلیارد یورو و دلار نفتی ایران بر باد رفت سکوت اختیار کرده و هیچ‌گونه اعتراضی را حتی در قالب اظهارنظر نکرده بودند.

آنچه در دادگاههای بابک زنجانی متهم بزرگ نفتی در طول بیست و چهار جلسه دادگاه برملا شد، ارتباط تنگاتنگ این متهم بزرگ و وزارت نفتی است که سردار رستم قاسمی، سپاهی شناخته شده بر مسند آن نشسته بود و قرارگاه خاتم و شرکت صدرا از وابستگان سپاه دست در قراردادها و فروش نفت و حیف و میل بیت المال داشتند. زد‌و‌بندهای غیرقانونی و در نتیجه گم شدن هزاران میلیارد دلار پول نفت و گم شدن دکل‌های نفتی ماحصل وزارت سپاهیان بر کلیدی‌ترین وزارتخانه دولت نهم و دهم بود.

به نظر می‌رسد بسیج دانشجویی در آن زمان ترجیح بر سکوت و چشم بستن به آنچه در دستان سرداران خودی بر باد می‌رفت، داشتند. اما درست زمانی که تحریم‌ها برداشته و نوید شکوفایی اقتصادی داده شد، بسیجیان مخلص ناگهان به یاد قرداد و اعمال ننگین وزارت مفت افتادند.

با این حال حسنلو مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) روز گذشته گفت که اکنون، و با توجه به بی توجهی ها به وجود ضعف های اساسی در قراردادهای جدید نفتی، و نیز جریمه ی ملت به پرداخت دهها هزار میلیارد تومان در پرونده فساد کرسنت، اعلام میکنیم که دوره ی انذارها و تذکرهای صرفا لسانی به پایان رسیده و امر به معروف و نهی از منکر ژنرال های نفت وارد فاز جدیدی شده است. لذا به اطلاع می رساند وعده دیدار دانشجویان معترض به تاراج نفت و فساد کرسنت، ساعت ۱۰ صبح شنبه ۱۰ بهمن، در برابر ساختمان وزارت نفت خواهد بود.

اما از آنجا که برای این تجمع مجوزی دریافت نشده بود، نیروی انتظامی از تجمع دانشجویان بسیجی جلوگیری به عمل آورد و وقتی بسیجیان از فرمان نیروی انتظامی مبنی بر متفرق شدن سرباز زدند، نیروی انتظامی تعدادی از آنان را دستگیر کرد.

پس از آن بود که رسانه‌های مدعی اصولگرایی از بودجه سپاه ارتزاق می کنند، به پوشش خبری آن پرداختند، مبنی بر این که یگان ویژه با دانشجویان معترض مقابل وزارت نفت برخورد شدید کرده است.
خبرگزاری تسنیم تیتر زد: ” برخورد شدید حراست وزارت نفت با خبرنگاران و عکاسان خبری/ بازداشت جمعی از دانشجویان تجمع‌کننده مقابل وزارت نفت”.

خبرگزاری دانشجو تیتر زد: ” برخورد شدید یگان ویژه با دانشجویان معترض مقابل وزارت نفت”.

به نظر می رسد برای بسیجیانی که عادت به چنین برخوردهایی ندارند، برخورد نیروهای انتظامی و امنیتی که همیشه همراه خود داشتند، دور از انتظار بوده است.

زیرا مدتهاست که چنین برخوردهایی با تجمع‌های معلمان و کارگران که اتفاقا تجمع‌هایی صنفی بوده، همیشه بوده و می‌شده است و نکته قابل تامل این که هیچ‌گاه برخورد نیروی انتظامی و حتی خبر تجمع‌های کارگری و معلمان در خبرگزاری‌های سپاه جایی نداشته است.

و حتی وقتی همین اعتراض‌ها به سیاست‌ها در دولت قبلی اتفاق می‌افتاد جریان مدعی اصولگرایی و خبرگزاری‌های سپاه از آنان به عنوان لشگرکشی خیابانی نام می بردند.

خبرگزاری دانشجو در گزارش خود درباره این تجمع نوشت: “به دلیل تجمع دانشجویان مقابل وزارت نفت در اعتراض به قراردادهای جدید نفتی، گارد ویژه نیروی انتظامی از صبح امروز با حضور پرشمار در مقابل این وزارت خانه اقدامات امنیتی را در پیش گرفت به طوری که اجازه توقف معترضان مقابل وزارت خانه را نمی‌دادند.

براساس این گزارش به محض حضور دانشجویان مقابل وزارت نفت گارد ویژه با دانشجویان معترض درگیر شده و به ضرب و شتم آنان پرداختند. تعدادی از دانشجویان معترض نیز توسط گارد ویژه بازداشت شدند.

گفتنی است در حالی گارد ویژه با برخورد شدید و بازداشت دانشجویان باعث متفرق شدن جمعیت شد که کارشناسان معتقدند در سال های آتی و در صورت به نتیجه رسیدن این قراردادها فسادهای اقتصادی متعددی مانند کرسنت از آن بیرون خواهد آمد.”

البته باید خاطرنشان کرد کارشناسان درباره دولت قبل و فسادهای آن همیشه هشدارهایی داده بودند که اکنون در زندان اوین و رجایی شهر به اتهام دلسوزی و بیان حقیقت دوران حبس خود را می‌گذرانند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.