سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مسکوت ماندن ماجرای آلودگی برنج‌ها؛ چرا گزارش‌ها علنی نمی‌شود؟...

مسکوت ماندن ماجرای آلودگی برنج‌ها؛ چرا گزارش‌ها علنی نمی‌شود؟

چکیده :با وجود این مسائل هنوز مشخص نیست برنج‌های وارداتی هندی آلوده است یا خیر. ضمن اینکه واردکنندگان می‌گویند چون وزارت بهداشت گواهی سلامت می‌دهد، پس اگر برنج آلوده خارجی هم وارد می‌شود، قاچاق است. در مقابل، وزارت بهداشت نیز اصرار دارد هر برنجی به طریق رسمی و قانونی وارد شده چه از طریق واردکنندگان دولتی یا غیردولتی، از آنها گواهی سلامت دریافت کرده است. گذشته از اینها باید توجه داشت که وجود چنین برنج‌هایی در این چند ساله بسیار نگران‌کننده است و وظیفه دولت و مجلس است که هر چند دیر، اما از ورود چنین برنج‌هایی به کشور جلوگیری کنند....


سال ۸۸ در حالی که بیشترین زمان پخش تبلیغات تلویزیونی در اختیار برنج محسن قرار داشت و این برنج رکود‌دار تبلیغات در رسانه ملی بود، به ناگاه در ۲۵ شهریور ماه همان سال اداره کل استاندارد کشور ۱۳ نوع برنج وارداتی را که در سفره‌های مردم قرار داشت غیر استاندارد، مسموم و غیر قابل مصرف تشخیص داد. اما واردات برنج‌های آلوده همچنان ادامه پیدا کرد و سال ۹۲ نیز لیستی از برنج‌های هندی موجود در بازار که سهم بزرگی در مصرف مردم داشت، انتشار یافت. به تازگی نیز طبق گزارش کمیسیون کشاورزی مجلس آلودگی برنج‌های وارداتی، مورد تایید سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان قرار گرفته است.

تمدید تاریخ انقضای برنج‌ها

عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه تعداد واردکنندگان برنج انگشت‌شمار هستند، گفت: زمانی که تعداد وارد‌کننده یک محصول حدود ۱۰ باشند قیمت‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرند و با انحصار واردات تخلفاتی رخ می‌دهد.

او همچنین درباره نتیجه کمیسیون ویژه مجلس درباره برنج‌های آلوده اظهار داشت: سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت آلودگی برنج‌های وارداتی را تایید کرده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در سخنان اخیر خود اذعان داشت: من از این مساله متعجب هستم که با وجود اینکه در سال‌های ۸۶ و ۸۷ مساله برنج آلوده را بررسی کردیم و برنج ۱۱۲۱ هندی آلوده به فلزات سنگین تشخیص داده شد، چرا همچنان این برنج‌ها وارد می‌شود.

رجایی افزود: برنج ۱۱۲۱ هندی، برنج ساختگی است و مشکلات خود را دارد و این برنج‌ها باید براساس تاریخ مصرفی که برای آن تعیین می‌شود مصرف شود در حالی که اسنادی موجود است که تاریخ مصرف این برنج‌ها یکی دو بار تمدید شده است.

مسکوت ماندن ماجرای آلودگی برنج‌ها

با این حال دبیر انجمن برنج در گفت‌وگو با مهر اعلام کرد: در سال‌های گذشته گروهی برای بررسی سلامت یا آلودگی برنج‌های هندی به این کشور سفر کرده بودند، اما تاکنون گزارش مذکور را کسی ندیده است.

جمیل علیزاده شایق با بیان اینکه داستان برنج‌های آلوده از اسفندماه سال ۹۲ آغاز شد، اظهارداشت: آن زمان اعلام کردند که پنج برند سرشناس ایرانی آلوده هستند و سپس مشخص شد برنج‌های داخل آن کیسه‌ها محصول ایرانی نبودند و این مساله صحت نداشته است.

او اضافه کرد: در پی این ماجرا، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کمیسیونی را تحت عنوان کمیسون سلامت برنج تشکیل داد که انجمن برنج، نمایندگانی از کمیسیون‌های کشاورزی و بهداشت مجلس شورای اسلامی، وزارت جهادکشاورزی، سازمان‌های استاندارد و محیط زیست و انجمن واردکنندگان برنج عضو این کمیسیون بودند.

دبیر انجمن برنج کشور با بیان اینکه کمیسیون مذکور در دوران فعالیت خود، دو اقدام مهم انجام داد، گفت: در آن دوران کشور هند به ما بدهکار بود و به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانست پول مان را پس دهد، در نتیجه مسئولان دو کشور توافق کردند که هند جای این بدهی به ایران کالا بدهد که برنج هم از جمله این کالاها بود، به همین دلیل وقتی بحث آلودگی مطرح شد، گفتند برنج هندی آلوده است، چون از جای دیگر برنجی وارد نمی‌شد. بنابراین در کمیسیون تصمیم گرفته شد گروهی از اعضا به هند سفر و این موضوع را بررسی کنند که در این سفر تنها نماینده انجمن برنج حضور نداشت.

او با بیان اینکه گروه مذکور به هند رفتند و دو هفته هم در این کشور ماندند، گفت: بنده مرتبا در جلسات کمیسیون از آنان می‌خواستم که گزارش این سفر را ارائه کنند اما تاکنون گزارش مذکور را کسی ندیده است.

شایق افزود: برخی از نمایندگان شمالی مجلس شورای اسلامی که از آنان سوال شده، چنین گزارشی در صحن علنی مجلس ارائه شده است یا خیر، گفته‌اند هرگز چنین گزارشی ندیدیم.

او با بیان اینکه بالاخره کسی نفهمید گزارشی ارائه شد یا نه، افزود: بنابراین گزارشی که نشان می‌داد برنج‌های هندی آلوده است یا خیر مسکوت ماند.

دبیر انجمن برنج کشور، کارکرد دوم کمیسیون سلامت برنج را مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: این کمیسیون تصویب کرد که از شروع سال ۹۳ تمامی برنج‌های خارجی که وارد کشور می‌شوند شناسه و کدرهگیری دریافت کنند و گواهی سلامت داشته باشد.

شایق ادامه داد: وزارت بهداشت اعلام کرد اگر برنج‌های وارداتی مشکوک به آلودگی باشند، عودت داده می‌شوند و اگر سالم باشند گواهی سلامت می‌گیرند که باید این کد رهگیری روی کیسه‌های برنج ثبت شده باشد.

او با بیان اینکه طبق گفته مسئولان وزارت بهداشت در حال حاضر این گواهی به برنج‌های خارجی داده می‌شود، گفت: مسئولان وزارتخانه مذکور یقین دارند برنج‌هایی که از کانال رسمی و گمرک وارد می‌شود، کد سلامتی دارند.

شایق افزود: همچنین درباره برنج‌های ایرانی قرار شد از شروع سال ۹۴، به تدریج تولیدکنندگان برنج، کسانی که صنعت بسته‌بندی دارند و کارخانه داران، برنج‌های خود را برند‌دار کنند و برای آنها گواهی سلامت بگیرند که این کار هم در حال انجام است. به گفته این فعال بخش خصوصی، در حال حاضر کار کمیسیون سلامت برنج راکد مانده و الان مدتی است که این کمیسیون تشکیل جلسه نمی‌دهد.

مقصر کیست؟

با وجود این مسائل هنوز مشخص نیست برنج‌های وارداتی هندی آلوده است یا خیر. ضمن اینکه واردکنندگان می‌گویند چون وزارت بهداشت گواهی سلامت می‌دهد، پس اگر برنج آلوده خارجی هم وارد می‌شود، قاچاق است. در مقابل، وزارت بهداشت نیز اصرار دارد هر برنجی به طریق رسمی و قانونی وارد شده چه از طریق واردکنندگان دولتی یا غیردولتی، از آنها گواهی سلامت دریافت کرده است. گذشته از اینها باید توجه داشت که وجود چنین برنج‌هایی در این چند ساله بسیار نگران‌کننده است و وظیفه دولت و مجلس است که هر چند دیر، اما از ورود چنین برنج‌هایی به کشور جلوگیری کنند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.