سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حمله‌ای که ابتدا کار «مردم ولایتمدار» بود و سپس به گردن «عوامل نفوذی» افتاد...
» افراطیون چرخنده و موج‌سواری دوجانبه در ماجرای سفارت عربستان

حمله‌ای که ابتدا کار «مردم ولایتمدار» بود و سپس به گردن «عوامل نفوذی» افتاد

چکیده : هنوز ۲۴ ساعت از خوشحالی کیهان و رسانه های سپاه از اقدام "مردم متدین و ولایتمدار مشهد" نگذشته بود که ناگهان ورق برگشت و ادعا شد که آتش زدن کنسولگری عربستان کار افراد نفوذی بوده و حتی از وزارت کشور طلبکار شدند که چرا پلیس با زور جلوی حمله کنندگان را نگرفته است...


کلمه – گروه سیاسی: هنوز ۲۴ ساعت از خوشحالی کیهان و رسانه های سپاه از اقدام “مردم متدین و ولایتمدار مشهد” نگذشته بود که ناگهان ورق برگشت و ادعا شد که آتش زدن کنسولگری عربستان کار افراد نفوذی بوده و حتی از وزارت کشور طلبکار شدند که چرا پلیس با زور جلوی حمله کنندگان را نگرفته است.

هرقدر که واکنش تندروها به اعدام شیخ نمر غیر عقلایی بود و به نفع سعودی ها تمام شد، مواضع رسانه های نزدیک به محافل امنیتی و دلواپسان نیز به طرز عجیبی متناقض می نماید. آنها ابتدا گفتند تعلل دولت در موضع گیری باعث خشم مردم شد، و حالا می گویند سوء مدیریت وزیر کشور باعث شد شیعه های انگلیسی! در مشهد قانون شکنی کنند و آبروی کشور برود.

نیروهای مخلص و حزب اللهی! که در ساعات اولیه خود را به سفارتخانه عربستان رساندند و آسوده بدون مقاومت پلیس توانستند وارد ساختمان شده و غنائم جمع کنند و در بیرون با نیروی ضدشورش سلفی بگیرند، دو روز بعد تبدیل به نیروهای نفوذی شدند که از خارج از کشور خط گرفته بودند.

خیال خام فتح دوباره قله دیپلماسی

ساعات اولیه پس از حمله به سفارت عربستان و به آتش کشیدن آن برای تندروهای دلواپس، فتح قله دیپلماسی بود که چندی پیش با امضاهای نهایی بر توافق برجام، از دست رفته به حساب می آمد. سیاست خارجی از دست رفته دوباره به کف آمد و دلواپسان شدند تعیین کننده میدان.

از همین رو خبرگزاری رسمی بسیج به نقل از ابوالقاسم خسروی سهل آبادی عضو کمیسیون آموزش مجلس به حمایت از حمله به سفارت پرداخت و نوشت: “دستگاه دیپلماسی باید با قوت، شهامت و قاطعیت تمام و صلابت و شجاعت بیشتری در برابر یک رژیمی که تمام چنگالهای او آغشته به خون مردم مظلوم یمن و بحرین ودیگر جنایات است، برخورد کند که مردم آرامش پیدا کنند.

اگر دستگاه دیپلماسی ما در قبال اقدام سعودی ها از خود انفعال نشان نمی داد، اتفاقاتی همچون حمله به سفارت عربستان رخ نمی داد.”

خسروی ادامه داد: “مردمی که بعضی از جنایت های این رژیم منحوس در ذهنشان است طبیعی است که بعضی عکس العمل ها انجام می شود و می خواهند نهایت بغض خود را نسبت به این رژیم ابراز کنند.”

کیهان هم در اولین شماره پس از این اتفاقات تیتر زد: “ننگ رابطه با آل سعود از دامان ایران اسلامی پاک شد.”

رجا نیوز نیز در مطلبی قطع رابطه جناح عربستان را نتیجه “دشمن‌شناسی وارونه” و “تشخیص غلط اولویت‌ها”ی دیپلماسی اعتدال دانست و توپ را به زمین دیپلماسی دولت انداخت و در بخشی از مطلب خود نوشت که وقتی دولت در قبال سعودی ها فقط اعلام موضع می کند در واقع ابتکار عمل را از دست داده است. رجا نیوز در این نوشتار تلویحا می گوید که وقتی ابتکار عمل از دست دولت خارج می شود چاره ای جز اقداماتی این چنینی باقی نمی ماند.

یالثارات از حمله نیروهای خودسر با این تیتر حمایت خود را اعلام کرد: “جوانان غیور به سفارت رژیم دژخیم سعودی یورش بردند!” این نشریه با ابراز نارضایتی از برخورد پلیس با نیروهای خودسر نوشت:”نیروی انتظامی با ماشین های آب پاش به آنان حمله کرد و در یورش به حزب اللهی ها مثل فتنه گران رفتار کرد.”

ذوق زدگی تندروها تنها به رسانه های رسمی شان بسنده نشد و خط شادی تا شبکه های اجتماعی هم ادامه داشت. از انتشار عکس از پخش شیرینی برای قطع ارتباط با عربستان گرفته تا قرار گذاشتن برای جشن های خیابانی.

جشن های خیابانی که هیچ وقت محقق نشد. موج شادی دلواپسان با اولین اظهار نظرها و موضع گیری های رسمی فرو نشست. آن هم از سوی کسانی که چندان توقع از ایشان نمی رفت.

فراگیری محکومیت حمله به سفارت عربستان

تنها چند ساعت کافی بود که ورق را برگرداند. ایران در دو سال گذشته در دو میدان جداگانه در سیاست خارجی نقش خود را تعیین کننده به دنیا معرفی کرده است. بحران سوریه و مذاکرات هسته ای دو میدانی بود که نقش آفرینی ایران جایگاه ایران را در گفتمان جهانی تغییر داده و بازگشت به جایگاه قبلی دیگر به آسانی نیست.

حتی اگر سفارتخانه ای در تهران به آتش کشیده شود جهان، حساب دیپلماسی و مردم ایران را از خاطیان جدا می کند.

واکنش سیاسون و علمای قم ورق را چنان برگرداند که  “مردم متدین و ولایتمدار” تبدیل به نفوذی های خط گرفته از خارج شدند.

نیروی انتظامی که سخنگویش در واکنشی زودهنگام و نسنجیده در مقابل سوالی که چرا با مهاجمان برخورد نکردید گفت نمی شود مردم را زد، فرمانده اش با قاطعیت گفت که نیروی انتظامی به طور جدی پیگیر این موضوع خواهد بود. سردار اشتری اقدام حمله به سفارت را مشکوک توصیف کرد و تاکید کرد همه ابعاد را بررسی خواهند کرد.

فردای روز واقعه، اولین واکنش را بسیج دانشجویی هشت دانشگاه تهران نشان داد که طی بیانیه‌ای، حادثه شب گذشته مقابل سفارت عربستان در تهران را «مشکوک» دانسته و تاکید کرد که ورود معترضان به این سفارت را تایید نمی‌کند و بدین ترتیب اولین اعلام برائت صادر شد و برای نشان دادن خشم خود نسبت به اعدام شیخ نمر که در آن ساعات در حاشیه خبرهای جهان قرار گرفته بود اعلام کردند در میدان فلسطین تهران در تجمعی آرام حاضر خواهند شد.

تیرخلاص برای نیروهای به ظاهر خودسری که همیشه در حاشیه امن قرار داشتند با اظهار نظر محسن کاظمینی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران بود. سردار کاظمینی با “بسیار غلط و اشتباه” توصیف کردن حمله و به آتش کشیدن سفارت عربستان سعودی گفت: “حمله به سفارت عربستان، آن طور که برخی می‌خواهند القا کنند، یک اقدام خودجوش مردمی نبوده است؛ حرکتی کاملاً حساب شده و با طرح‌ریزی قبلی بوده.”

محکومیت های این اقدام برای اولین بار در چند سال اخیر طیف های سیاسی را هم نظر کرد. از آیت الله هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی تا آملی لاریجانی و احمد خاتمی این حرکت نسنجیده را محکوم و خلاف مصلحت کشور دانستند.

دلواپسان، نمی خواهند میدان را خالی کنند

اما شکست خوردگان این سناریو چه کسانی بودند؟ نگاهها برای پاسخ به این سوال به سوی ورشکستگان سیاسی در عرصه های سیاست داخلی و خارجی در دو سال اخیر چرخید.

آنان که در ماههای گذشته همزمان با افشا شدن ناکارآمدی های شان در مذاکرات هسته ای و کشاندن کشور به ورطه نابودی، پرونده های فساد اقتصادی و اختلاس هایشان رو شد.

برای آنان همچنان در بر پاشنه قبل می چرخید.

سایت خبری «پایش» در خبری نوشت: “عبدالرضا داوری، یکی از دستیاران احمدی نژاد با انتقاد از انتشار سخنان  رهبری در خطبه های نماز جمعه سال ۶۷ که حمله به سفارتخانه ها را خلاف منافع جمهوری اسلامی دانسته بودند، حمله اخیر به سفارت عربستان را واکنش طبیعی مردم به دلیل انفعال دولت دانست.”

این اظهار نظر با افزایش موج انتقادهای داخلی از حمله معترضان به سفارت عربستان در تهران همزمانی داشت و درست روزی که برخی مقام های سپاه پاسداران، تصرف سفارت را احتمالا کار عده ای نفوذی قلمداد کردند، برخی اطرافیان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور پیشین صریحا از تصرف سفارت سعودی حمایت کرده و آن را «اقدام قهری مردم انقلابی» در برابر «سازشکاری» دولت روحانی توصیف کرده اند.

آیت‌الله علم‌الهدی؛ امام جمعه مشهد هم از این برگشت موج خرسند نبود و در اظها نظری گفت: ” چرا به کسانی که نسبت به عربستان واکنش نشان دادند افراطی و قانون‌شکن می‌گویید؟”

صدا و سیما همچنان بر مدار جلیلی جلو می رود

از طرفی در حالی که صدا و سیما همسو با تفکر اخیر در انفعال کامل به سر می برد، خبر رسید که تیم خبری سعید جلیلی مذاکره کننده سابق که نفوذ عجیبی در رسانه نه چندان ملی دارد باعث شده تا تصمیم گیرنندگان خبرهای حمله به سفارت عربستان را از اخبار حذف کنند.

روزنو در گزارشی نوشت: “خط جدید خبری صداوسیما عدم پوشش اخبار پیگیری عاملان حمله به سفارت عربستان و همچنین بایکوت خبری، انتقاد از این رفتار گروه های خودسر وابسته به یک جریان خاص است.

همچنین بخش خبری۲۰:۳۰ در اولین گام اجرای این دستورالعمل نانوشته، سخنان مهم رییس جمهور در پیگیری حادثه حمله به سفارتخانه عربستان و نامه روحانی به رییس قوه قضائیه را به بدترین شکل ممکن پوشش داد.

ترتیب عجیب پخش اخبار ۲۰:۳۰ چهارشنبه  به خوبی موید خط خبری جدید صداوسیما در محو کردن انتقادها از حمله به سفارت عربستان است:

۱- خبر بورس

۲-خبر بیرون ماندن خبرنگاران در دادگاه مرتضوی

۳-خبر اشتری در جمع فرمانده های نیروی انتظامی درباره کم بودن حقوق کارمندان

۴- سخنان رییس جمهور در هیات دولت درباره عربستان و نامه به رییس قوه قضاییه

این نوع بی اهمیت جلوه دادن خبر رییس جمهور و دستور وی به رییس دستگاه قضا، در کنار بایکوت کامل انتقاد مسئولان مختلف نظام در خصوص حمله به سفارت عربستان علاوه بر هماهنگی جریان افراطی در سرپوش گذاشتن بر این خطای بزرگ و نابخشودنی در شرایط ویژه کشور، نشان از همراهی صداوسیما با افراطیون خودسر و عاملان حمله به سفارت عربستان است.”

موج سواری دوباره جریان تندرو

همزمان با این خط خبری در رسانه ملی، رسانه های جریان تندرو و وابسته به سپاه هم خواستند سوار بر موج جدید شوند تا شاید بتوانند دستان آلوده خود را اندکی تطهیر کنند.

داستان کار، کار انگلیسی هاست دوباره به جریان افتاد. این بار در گزارش هایی از پشت پرده دستان شیعیان انگلیسی در مشهد را،  رو کردند که با توجه به خارجی بودن و وصل به کشوری مانند انگلیس خط نفوذ را از لندن به مشهد و تهران هدایت کردند.

سناریوی نوشته شده این بار نفوذ را از میان محافل به ظاهر خودی جا داد. خبرسازی ها آغاز شد. خبرگزاری بسیج به عنوان یکی از بازوهای خبری تندروها دست به کار شد. این خبرگزاری گزارش داد که منصور حقیقت پور در جمع تعدادی از خبرنگاران اردبیل با اشاره به حمله به سفارت عربستان سعودی گفته است: “به جای آنکه عده ای نیروهای مخلص سپاهی و بسیجی را در این حمله ها متهم کنند و دچار بی انصافی شوند بهتر است با درک واقعیت ها عوامل خودسر شیعه انگلیسی را که در حمله به سفارت عربستان دخالت مستقیم داشتند متهم کرده و ابعاد این حادثه مورد پیگیری قرار گیرد .”

اتهام های واهی به آیت الله شیرازی

همزمان مطلبی یکسان در بیشتر رسانه های تندرو منتشر شد که منبع اصلی آن مشخص نبود ولی نشانه هایی از پشت پرده ای می داد که به دفتر یکی از مراجع در قم می رسید.

در بخشی از این مطلب آمده: ” برخی خبر ها حاکی از آن است که هدایت حمله کنندگان به سفارت عربستان در تهران را اطرافیان یکی از به اصطلاح مراجع تقلید تندرو مقیم قم در دست داشته اند. وی طی سال های اخیر در جهت ایجاد تفرقه و کینه میان برادران اهل سنت و تشیع در تلاش بوده است. بسیاری از این حمله کنندگان از شهر قم و گروهی دیگر از شهر کرج به پایتخت عزیمت کرده اند که بسیاری از آن ها دستگیر شده اند. طرفداران این مرجع تقلید افراط گرا، که به سلفی های شیعه معروف اند، تحت فرمان او کانال های متعدد و پر هزینه ی ماهواره ای تاسیس کرده و به صورت شبانه روزی با پخش برنامه های توهین آمیز نسبت به اصحاب پیامبر اسلام (ص) بر طبل تفرقه و دشمنی میان شیعه و سنی می کوبند. دفتر مرکزی اکثر قریب به اتفاق این شبکه های مرتجع، در انگلیس قرار دارد.”

این رسانه ها در صدد برآمدند تا از این آب گل آلود طرفی بربندند. نشانه های داده شده بی آنکه نامی از آیت الله شیرازی برده شود اما او را نشانه رفتند.

آیت الله شیرازی مرجع تقلید ساکن قم  که معتقد است سیاست اسلام اصیل مغایر با سیاست کنونیِ حاکم بر کشورهای اسلامی است. او یکی از منتقدان جدی حکومت است.

راه دانا یکی از سایت های خبری تندرو هم در یادداشتی نوشت: “این بار پروژه‌ای از پیش تعریف شده و برنامه ریزی شده اجرا شد، پروژه‌ی نفوذ، نفوذ در درون بطن مردم برای حمله به سفارت عربستان.”

دلواپسان از پشت پرده خبر دادند

علاوه بر این، روزهای گذشته گزارشی دیگر تمام رسانه های اقتدارگرا را در برگرفت. گزارش از پلاکاردی که در میان تظاهرکنندگان مشهدی تصویر یکی از رهبران القاعده را نشان می داد.

راه دانا در گزارشی نوشت: ” این جریان، قطع به‌یقین دارای بازوان داخلی و خارجی بوده است که این‌طور خود را در مرحله عمل به موفقیت نزدیک کرده است. آنچه در برآورد رسانه‌ای می‌توان دریافت این است که هدایت این جریان قطع به‌یقین در دستان خود عربستان و یا جریان‌های نزدیک به دولت آل سعود بوده است. در تصاویری که در یکی از خبرگزاری ها از وقایع اعتراضات مشهد مشاهده شد، تصویری عجیب در میان جمعیت ذهن هر ببینده ای را به خود جلب می‌کند که چرا عکس فارس آل شویل سرکرده و تئوریسین القاعده عربستان که هم‌زمان با شیخ نمر اعدام‌شده است با عنوان شهید و ترحم نسبت به وی بر دستان فردی گرفته‌شده است.”

این بار نیز جناح اقتدارگرا برای فرافکنی توپ را به زمین حریف انداخت و با استفاده از کلمه “نفوذ” که این روزها برای بیرون کردن رقیب از میدان سیاست به کار می رود، خواست در حالی که خود را بری از حوادث اخیر معرفی می کند همزمان ضربه ای هم به مقابل بزند.

اما غافل از اینکه همان زمان در پایتخت که سیاسیون تقصیر را به عوامل خارجی نسبت می دهند، در آذربایجان غربی نیروهای خودی در اقدامی ناهماهنگ اسلحه به دست برای اعتراض به خیابان آمدند.

جالب اینجاست که هنوز گرد و خاک هیاهوی جدید نخوابیده، عکس های تجمع نیروهای بسیج در ارومیه منتشر شده که با سلاح به خیابان آمده اند! تا به خشونت عربستان علیه شیخ مبارز اعتراض کنند.

به نظر می رسد نیروهای خودی و خودسری که برای روزمباداها تربیت شده اند، اندکی از کنترل رهبران در سایه شان خارج شده اند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.