سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اطلاعیه عمومی با مخاطب خصوصی؛ بازی جدید شورای نگهبان برای حذف کم هزینه سیدحسن خمین...
» دعوتنامه‌هایی که فقط برای افراد خاص به مقصد نمی‌رسند

اطلاعیه عمومی با مخاطب خصوصی؛ بازی جدید شورای نگهبان برای حذف کم هزینه سیدحسن خمینی؟

چکیده :پس از آنکه بیت امام در مصاحبه‌ی رسمی اعلام کرد که هیچ دعوتی از شورای نگهبان برای شرکت سیدحسن خمینی در آزمون علمی خبرگان صورت نگرفته، شورای نگهبان می‌گوید همان اطلاعیه ای که شورای نگهبان از طریق رسانه‌ها منتشر کرده و در آن خبر داده بود که چه گروه‌هایی مجاز هستند و می‌توانند در آزمون علمی خبرگان رهبری شرکت کنند به منزله دعوتنامه است، علاوه بر این به آنها «پیامک» نیز ارسال شده است!...


کلمه- گروه خبر: پس از آنکه بیت امام در مصاحبه‌ی رسمی اعلام کرد که هیچ دعوتی از شورای نگهبان برای شرکت سیدحسن خمینی در آزمون علمی خبرگان صورت نگرفته، شورای نگهبان می‌گوید همان اطلاعیه ای که شورای نگهبان از طریق رسانه‌ها منتشر کرده و در آن خبر داده بود که چه گروه‌هایی مجاز هستند و می‌توانند در آزمون علمی خبرگان رهبری شرکت کنند به منزله دعوتنامه است، علاوه بر این به آنها «پیامک» نیز ارسال شده است!

به گزارش کلمه، از هفته ها قبل رسانه‌های وابسته به گروه‌های تندرو و امنیتی اقدام به خبرسازی‌های گسترده‌ای درباره‌ی صلاحیت علمی و سیاسی سیدحسن خمینی کردند. این رسانه‌ها پس از اطلاعیه‌ی شورای نگهبان درباره‌ی گروه‌های مجاز به شرکت در آزمون علمی، با جعل اخباری مانند شرط و شروط سیدحسن خمینی برای شرکت در آزمون علمی یا بهره‌مندی از امکانات خاص و … برای اقدامات بعدی خود زمینه‌سازی کردند.

اگر اطلاعیه به منزله دعوتنامه است، چرا شورای نگهبان می‌گوید ۲۶۰ نفر را دعوت نکرده!؟

شورای نگهبان در ابتدا اعلام کرد که از ۵۳۷ نفر برای شرکت در آزمون علمی دعوت به عمل آورده است. همچنین طبق گفته همین شورا حدود ۲۶۰ نفر به دلایلی همچون نداشتن تحصیلات حوزوی و غیره اساسا به این آزمون دعوت نشده‌اند.

پس از اینکه شخصیت‌هایی همچون سیدحسن خمینی اعلام کردند اساسا دعوتی از ایشان صورت نگرفته، سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که اطلاعیه فوق‌الذکر به منزله همان دعوت است، حتی پیامک هم زده‌ایم!

با توجه به اینکه اطلاعیه شورای نگهبان تنها مواردی را از دادن امتحان معاف کرده است، ۲۶۰ نفری که اساسا واجد صلاحیت شرکت در آزمون و انتخابات نیستند چگونه متوجه این امر شوند جز از طریق عدم دعوت از سوی شورای نگهبان؟ و در واقع این سوال مطرح می‌شود که آیا سیدحسن خمینی و یا هر شخص دیگری که نه دعوتی از وی شده و نه پیامکی دریافت کرده است، جزو ۲۶۰ نفری بوده که صلاحیت شرکت در آزمون را هم نداشته است؟

بر همین اساس با توجه به اینکه از قبل شورای نگهبان اعلام کرده بود از کسانی که باید در آزمون شرکت کنند دعوت به عمل خواهد آمد، کدام عقل سلیم می‌پذیرد که یک اطلاعیه کلی یا یک پیامک به منزله دعوت از شخصیت‌ها برای شرکت در آزمون علمی است؟

این اولین باری نیست که نهادهای انحصارطلب با ذکر دلایلی عجیب و غیرقابل پذیرش به حذف افراد خارج از حلقه‌ی خود می‌پردازند. اسفند ماه سال ۸۹ نیز آیت‌الله دستغیب برای اجلاس مجلس خبرگان دعوت نشد که پس از آن عنوان شد که «پست دعوت‌نامه را به موقع نرسانده است».

بهانه عدم حضور سیدحسن در آزمون شبیه بهانه کهولت سن هاشمی در انتخابات ۹۲ خواهد شد؟

آیا اظهارات سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر اینکه ما به شماره موجود در پرونده ثبت نام پیامک هم زده ایم! حداکثر یک رفع تکلیف و بی‌مسوولیتی خام و مضحک است یا برنامه‌ای سیاسی برای حذف بی‌هزینه سیدحسن خمینی از انتخابات خبرگانی که برخی دوست دارند آن را خودمانی برگزار کنند؟

مردم هنوز از یادشان نرفته است که سخنگوی وقت شورای نگهبان در جریان رد صلاحیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای توجیه این اقدام، بهانه کهولت سن را به عنوان دلیل رای اعضای این شورا به عدم صلاحیت هاشمی رفسنجانی اعلام کرد. دلیل نسنجیده و بی معنایی که پس از مدتی حتی از سوی اعضای این شورا نیز کنار گذاشته شد.

با توجه به تایید درجه اجتهاد سیدحسن خمینی و نگاهی ساده به کلاس درس خارج وی در قم که در ششمین سال آن، شلوغ‌ترین کلاس حوزه علمیه است و اینکه هنوز راه حل‌هایی برای احراز صلاحیت علمی سیدحسن خمینی وجود دارد، باید دید که بهانه عدم حضور سیدحسن خمینی آن هم با این بازی سطحی یک شبیه سازی از رد صلاحیت هاشمی به بهانه کهولت سن است یا صرفا یک اشتباه در برنامه‌ریزی.

روزهای آینده از این جهت مهم است که مشخص می‌کند بازیگرانی که این‌روزها از فتنه بزرگتری می‌گویند از چه نقشه‌ها و برنامه‌های پشت پرده‌ای خبر دارند که از هم اکنون مخالفت با آن را فتنه‌گری در انتخابات اسفند تلقی می‌کنند.

به گزارش کلمه، عصر امروز خبرگزاری مهر در خبرسازی جدیدی، تیتر زد «سیدحسین خمینی از انتخابات خبرگان انصراف داد»، تیتری که با متن خبر متناقض بود و در آن تصریح شده بود شرکت نکردن در آزمون به معنای انصراف از کاندیداتوری است. خبری که دقایقی بعد، توسط سایت انتخاب و به نقل از نزدیکان بیت امام تکذیب شد. این خبر نیز شاهدی است بر نگرانی ها از آنچه می‌گذرد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.