سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » علی مطهری: قانون اساسی می‌گوید عامل حصر و بازداشت غیرقانونی، مستحق مجازات است...
» سخنان صادق لاریجانی عجیب است؛ علی(ع) گفته حاکم باید پاسخگوی مردم باشد

علی مطهری: قانون اساسی می‌گوید عامل حصر و بازداشت غیرقانونی، مستحق مجازات است

چکیده : در بحث حصر می‌گوییم قانون اجرا شود و کل حرف ما در این چند سال این است، ما کاری خلاف قانون اساسی نباید انجام دهیم و قانون اساسی نیز بازداشت و حصر و حبس افراد را بدون حکم دادگاه جایز نمی‌داند و حتی عامل این کار را مستحق مجازات می‌داند و ما هم خواستار اجرای قانون هستیم، همه عوامل دست‌اندرکار سال ۸۸ هم از احمدی‌نژاد و هم این آقایانی که در آن نقش داشتند باید با هم رسیدگی و اجرای عدالت شود...


کلمه – گروه خبر: علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس معتقد است که اگر یک مجلس قوی و دارای نمایندگان مستقل و آزادی داشته‌ باشیم موضوع حصر قابل حل است، اما نمایندگان جرات زدن این حرف ها را ندارند.

علی مطهری به عنوان کسی که همواره به مساله حصر پرداخته و در هر فرصتی به مسوولان امر متذکر شده که باید به این بی عدالتی پایان دهد در این باره تاکید کرد: “در بحث حصر می‌گوییم قانون اجرا شود و کل حرف ما در این چند سال این است، ما کاری خلاف قانون اساسی نباید انجام دهیم و قانون اساسی نیز بازداشت و حصر و حبس افراد را بدون حکم دادگاه جایز نمی‌داند و حتی عامل این کار را مستحق مجازات می‌داند و ما هم خواستار اجرای قانون هستیم، همه عوامل دست‌اندرکار سال ۸۸ هم از احمدی‌نژاد و هم این آقایانی که در آن نقش داشتند باید با هم رسیدگی و اجرای عدالت شود.”

به گزارش ایلنا از مشهد، علی مطهری عصر دیروز در جلسه پرسش‌ و پاسخ با دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در ارتباط با سئوالی در مورد جایگاه جنبش دانشجویی و رابطه قدرت با دانشجویان اظهار کرد: برای اینکه به نقش دانشجو در تحولات جامعه پی ببریم به قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ و انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ اشاره می‌کنم، قیام ۱۵ خرداد سریع سرکوب شد که علت آن نپیوستن دانشجویان بود، اما در سال ۱۳۵۷ وقتی انقلاب اسلامی به پیروزی رسید دانشجویان نقشی اساسی داشتند، بنابراین دانشجویان وظیفه نقد و انتقاد دارند.

وی در پاسخ به سئوالی در مورد کارنامه مجلس نهم نیز بیان کرد: مجلس نهم دو سال در دولت دهم و دو سال در دولت یازدهم بود. در دو سال دولت دهم نظارتی دیده نمی‌شد.

مطهری بیان کرد: انتخابات مجلس بستگی به نگاه شورای نگهبان دارد؛ اگر بسیاری از افراد خوش فکر و اصلاح‌طلب رد صلاحیت شوند، مشارکت مردم پایین می‌آید و مجلسی در نهایت ماند همین مجلس نهم داریم.

نماینده مردم تهران در ارتباط با برجام نیز تأکید کرد: اجرای برجام آثار سیاسی و اقتصادی داشته و جایگاه جمهوری اسلامی را در جهان بالا برده و احساس من این است که به همت دولت و بستگی به مجلس آینده دارد.

علی مطهری همچنین درباره اظهار نظر اخیر رییس قوه قضاییه درباره نظارت بر رهبری سخن گفت.

به گزارش ایسنا، وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که ازاظهارات رییس قوه قضاییه مبنی بر این‌که «نظارت خبرگان بر رهبری غیرقانونی است» متعجب شده است، به دیدار مقام معظم رهبری با دانشجویان اشاره و اظهار کرد: رهبری در یکی از این دیدارها خطاب به دانشجویان گفتند که از من انتقاد کنید، برخی فکر می‌کنند فقط باید حرف‌های مرا تکرار کنند.

این اظهارات مطهری با تشویق‌های دانشجویان همراه شد.

وی با انتقاد به دیدگاه رییس دستگاه قضا گفت: حضرت علی (ع) فرمودند حاکمان همان‌طور که باید در مقابل خدا باید پاسخگو باشند در برابر مردم هم باید پاسخگو باشند.

وی در ادامه با اشاره مسئله نفوذ اظهار کرد: نفوذ از ابتدای انقلاب مطرح بود، رهبری هم به مناسبت توافق برجام این موضوع را بیان کردند؛ چراکه ممکن است برجام بستری ایجاد کند که امکان نفوذ دشمن تقویت شود و طرح این مسئله منطقی بود، اما دلیلی نداشت که ما سروصدا راه بیندازیم و پس از آن چند خبرنگار را بازداشت کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به این‌که «این مسئله به استقلال ما بر می‌گردد»، تصریح کرد: بعید است که نفوذ سیاسی در کشور ما با توجه به ساختار نظام کشور صورت گیرد اما از همه مهم‌تر نفوذ فرهنگی است که قاعدتا تا به حال هم صورت گرفته و ما نمی‌توانیم آن را انکار کنیم.

مطهری در پاسخ به سوالی درباره جایگاه و اهمیت دانشگاه و کار کرد جنبش دانشجویی و موضع‌گیری این جنبش در برابر ارکان قدرت اظهار کرد: در سخنان قبلی خودم تا حدی به این سوال پاسخ دادم اما برای این‌که به نقش دانشگاه در تحولات جامعه پی‌ببریم باید برگردیم به سال ۵۶ و ۵۷ و بدانیم دلیل سرکوب سریع قیام ۱۵ خرداد و این نوع تحرکات نپیوستن جنبش دانشجویی و دانشجویان به این وقایع بود. اما در سال ۵۶ زمانی که دوره جدید نهضت اسلامی آغاز شد و جنبش دانشجویی و قشر دانشجو به انقلاب اسلامی پیوستند شاهد بودیم که انقلاب اسلامی بسیار سریعتر از آن‌چه که فکر می‌کردیم به نتیجه رسید و پیروز شد.

وی تاکید کرد: دو قشر در جامعه ما اهیمت بسیاری دارند که اولین آن قشر دانشجویی است که وظیفه نقد و انتقاد را در کشور دارند.

وی در پاسخ به سوالی در ارزیابی از کارنامه مجلس نهم و آینده مجلس پس از انتخابات پیش رو گفت: کارنامه مجلس نهم نه خیلی قوی بود و نه خیلی ضعیف، کارنامه آن مربوط به دو دوره دولت دهم و یازدهم می‌شود، اما به صورت کلی بخشی از نظارت‌ها که توسط مجلس باید در دولت دهم انجام می‌شد، انجام نشده است. در دولت‌ یازدهم از سوی مجلس حساسیت‌های بیشتری به فعالیت‌های دولت وجود دارد اما این حساسیت‌ها به جای اجرای قانون بیشتر شبیه کینه‌های شخصی است. در شرایط فعلی کشور مجلس آینده می‌تواند مجلسی قوی و پویا باشد که بتواند خیلی از اقدامات از جمله رفع حصر را انجام دهد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: حضور مردم و برگزاری انتخابات پیش رو به عملکرد شواری نگهبان و شدت عمل آن بستگی دارد، اگر افراد خوشفکر و یا اصلاح‌طلب رد صلاحیت شوند مشارکت کم می‌شود و ما شاهد تکرار مجلسی مانند مجلس فعلی خواهیم بود.

در ادامه این جلسه سوالی درباره ارزیابی مطهری از برجام و روند اجرای آن مطرح شد که به دلیل کمبود وقت برخی از دانشجویان حاضر در جلسه فریاد زدند ”آقای مطهری سرنوشت حصر” چه می‌شود؟

در همین حین عده دیگری از دانشجویان معترض به سخنان مطهری شعار دادند ”مجلس مجلس، قانون قانون”.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: اجرای برجام علاوه بر آثار و دستاورد‌های اقتصادی و سیاسی همین الان هم جایگاه ایران را در جهان ارتقاء داده اما تاثیر و نتیجه نهایی آن بستگی به عزم دولت و مجلس آینده دارد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.