سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » کاندیداتوری سیدحسن خمینی در انتخابات خبرگان رهبری قطعی شد...

کاندیداتوری سیدحسن خمینی در انتخابات خبرگان رهبری قطعی شد

چکیده : بالاخره پس از مدتها که اخبار از احتمال کاندیداتوری سیدحسن خمینی برای مجلس خبرگان حکایت داشت و گمانه زنی ها بر تمایل نوه امام برای حضور در مجلس خبرگان تاکید می کرد، سیدعلی خمینی از قطعی شدن کاندیداتوری سیدحسن خمینی، یادگار امام در انتخابات خبرگان رهبری خبر داد. سیدحسن خمینی اولین نفر از خاندان امام خمینی است که پس از پدربزرگش به طور رسمی وارد سیاست می شود...


کلمه – گروه خبر: بالاخره پس از مدتها که اخبار از احتمال کاندیداتوری سیدحسن خمینی برای مجلس خبرگان حکایت داشت و گمانه زنی ها بر تمایل نوه امام برای حضور در مجلس خبرگان تاکید می کرد، سیدعلی خمینی از قطعی شدن کاندیداتوری حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی، یادگار امام در انتخابات خبرگان رهبری خبر داد.

سیدحسن خمینی اولین نفر از خاندان امام خمینی است که پس از پدربزرگش به طور رسمی وارد سیاست می شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین “سیدعلی خمینی”، در سخنانی در مراسم گرامیداشت ارتحال پیامبر اسلام(ص) در کانون توحید، با اشاره به نکاتی پیرامون انتخابات پیش‌رو، گفت: “همانطور که مستحضرید در ماه های اخیر دعوتهای مختلفی از مجموعه بیت امام(ره) جهت شرکت در انتخابات صورت گرفته که جا دارد از همه ایشان تشکر و قدردانی کنم. بیت امام(ره) به خوبی می دانند که اگر محبتی نسبت به ایشان صورت می گیرد به برکت امام(ره) است. همه ی ما صفرهایی هستیم که با عدد وجودی امام(ره) ارزش و احترام پیدا می کنیم و هر قدر از راه و رسم و اندیشه ی امام(ره) فاصله بگیریم، به همان اندازه از چشم مردم می افتیم. اگر هویتی داریم از امام(ره) است و اگر کاری باید بکنیم خدمت است و وظیفه.”

وی ادامه داد: “بنده ضمن تشکر از همه کسانی که به طور خصوصی یا عمومی از این حقیر جهت حضور در انتخابات دعوت کرده اند و به این کمترین با حسن ظن نگریستند، اعلام می کنم که به جهت مصالح و مفاسدی که اندیشیده‌ام در انتخابات پیش رو ثبت نام نخواهم کرد و نیز خبر دارم که برادر بزرگوارمان جناب حاج حسن آقای خمینی به تبع دعوت‌های گسترده‌ای که توسط گروه ها و اقشار مختلف از ایشان صورت گرفته و با توجه به مشورت‌هایی که با بزرگان و صاحبان اندیشه انجام داده است تصمیمشان را گرفته اند و برای انتخابات خبرگان ثبت‌نام خواهند کرد.”

ساعتی پس از آن سیداحمد، فرزند سیدحسن خمینی نیز در صفحه اینستاگرام خود عکسی از پدرش منتشر کرد و نوشت: “عمو علی اعلام کرد: ورود رسمی پدرم در صحنه ی انتخابات خبرگان. یک دم از حمایت الطاف الهی خالی مباد”

از هفته ها پیش گروههای مختلف سیاسی از سیدحسن خمینی برای شرکت در انتخابات خبرگان دعوت کرده بودند. مرتضی بانک، عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه گفته بود: “حزبی که از دکتر روحانی برای انتخابات ریاست جمهوری دعوت کرد، از آقای سیدحسن خمینی دعوت کرده در مجلس خبرگان رهبری کاندیدا شود که خوشبختانه ایشان هم رد نکردند.”

روزنامه آرمان هم روز گذشته در گزارشی نوشت: “در دوره‌های اخیر مجلس خبرگان شخصیت‌ها و گروه‌های مختلف از طریق نامه یا دیدار از سیدحسن خمینی درخواست می‌کردند تا با حضور در انتخابات مجلس خبرگان و رای مطمئن و بالایی که مردم به او خواهند داد بر یکی از کرسی‌های این مجلس بنشیند تا آنچه از پدربزرگش امام خمینی آموخته است را به دیگر اعضای این مجلس منتقل کند تا در تصمیم‌سازی‌ها لحاظ شود. در انتخابات‌های قبلی مجلس خبرگان شاید سیدحسن خمینی سیاست را در انتخابات دارای سهم بیشتری از دانش و علم می‌دانست که البته این موضوع با روح مجلس خبرگان در تضاد است بنابراین از حضور در آن خودداری می‌کرد اما این‌بار اطمینان زیادی به او داده شد که جایگاه علمی او دچار خدشه نخواهد شد و سیاست در سایه علم و فقه باقی می‌ماند لذا معیارهای اندیشیدن به حضور در این مجلس را تغییر داد و نوعی دیگر به مساله حضورش پرداخت.

از جمله شخصیت‌هایی که حضور سید حسن خمینی در مجلس خبرگان را مفید می‌داند علی مطهری است که می‌گوید: «موافق حضور ایشان (سید حسن خمینی) هستم. قطعا اگر ایشان احساس وظیفه کنند خواهند آمد و نیازی به توصیه ما نیست. با توجه به اینکه مجلس خبرگان وقت زیادی از افراد نمی‌گیرد خوب است مجتهدان خوشفکر وارد شوند و از کار علمی‌شان هم باز نمی‌مانند.» از سوی دیگر محسن غرویان بیش از سایرین پیگیر این حضور است و ملاقات‌هایی برای راضی کردن یادگار امام با او داشته است.

وی می‌گوید: «معتقدم ۸۰ تا ۹۰درصد سیدحسن خمینی در انتخابات خبرگان شرکت می‌کند؛ آقای ناطق‌نوری هم همواره در محضر امام و یار و یاور رهبری بوده‌اند. خوب است که در انتخابات مجلس خبرگان هم شرکت داشته باشند و احتمال می‌دهم ایشان هم به این نتیجه برسند و مسئولیت سیاسی و اجتماعی خودشان را انجام دهند.»

از سوی دیگر حسین مرعشی فعال سیاسی معتقد است که سیدحسن خمینی در انتخابات مجلس خبرگان شرکت می‌کند و این حضور برای جامعه لازم است. وزیر سپاه در دوران دفاع مقدس شاید بهتر بتواند حضور سیدحسن خمینی در مجلس خبرگان را تشریح کند چنانکه محسن رفیقدوست گفته است: «من با مرحوم پدر حاج حسن آقا خیلی رفاقت داشتم.

اوایل ارتحال سیداحمد آقا، حاج حسن‌آقا به من می‌گفت که پدرم راجع به شما خیلی حرف می‌زد. پس از رحلت امام خمینی، حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای به منزل امام رفتند و مرحوم سیداحمد آقا گفتند، آقای خامنه‌ای، من از این به بعد، یکی از مریدان شما هستم. اگر ارتباط امروز حاج حسن آقا و رهبری همین گونه باشد، به نظرم افتخاری برای ملت ایران است که حسن‌آقا به خبرگان ورود کند.»

البته بی‌شمار دعوت حضوری و غیر حضوری از یادگار امام برای ورود به مجلس خبرگان شده است که در اینجا به چند نمونه آن اشاره شد. پس از این دعوت‌ها بود که آیت‌ا… سیدحسن خمینی به بررسی موضوع پرداخت و حتی دیدار اخیر او با آیت‌ا… جوادی‌آملی از منظر مشورت برای حضور در مجلس خبرگان ارزیابی شد.

اکنون او در شرایط تاریخی ویژه‌ای قرار دارد تا به‌عنوان پرچمدار بیت امام وارد عرصه انتخابات شود. در این مقطع نمی‌توان دلیلی برای عدم‌حضور سیدحسن خمینی در انتخابات مجلس خبرگان متصور شد چراکه موانعی که در گذشته مانع حضور او بود دیگر وجود ندارد و فضا برای این حضور مهیاتر از همیشه است. در نظرسنجی معتبری هم که اخیرا صورت گرفته آیت‌ا… سیدحسن خمینی در صدر است. به هر حال ۱۰روز آینده این تصمیم تاریخی عیان خواهد شد.”


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.