سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مقاومت دعایی در برابر دستور غیرقانونی: روزنامه اطلاعات باز هم خبر خاتمی را منتشر ک...

مقاومت دعایی در برابر دستور غیرقانونی: روزنامه اطلاعات باز هم خبر خاتمی را منتشر کرد‬

چکیده :روزنامه اطلاعات با وجود تهدید مقامات دادستانی به برخورد، امروز هم در مقابل دستور غیرقانونی ممنوعیت تصویر و خبر سید محمد خاتمی مقاومت کرد و خبری از او را در دو صفحه جداگانه در روزنامه امروز هفدهم آذر منتشر کرد....


کلمه – گروه خبر: روزنامه اطلاعات با وجود تهدید مقامات دادستانی به برخورد، امروز هم در مقابل دستور غیرقانونی ممنوعیت تصویر و خبر سید محمد خاتمی مقاومت کرد و خبری از او را در دو صفحه جداگانه روزنامه امروز هفدهم آذر منتشر کرد.

به گزارش کلمه، انتشار عکس سید محمد خاتمی رئیس جمهور دوره اصلاحات، این روزها در رسانه های اقتدارگرا غوغایی به راه انداخته است. روز دوشنبه ۱۶ آذر سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه اعلام کرد که علیه سید محمود دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات به دلیل انتشار عکس سید محمد خاتمی شکایت کرده و خواستار رسیدگی از طریق دادسرای ویژه روحانیت شده است.

چندی پیش قطبی رئیس دادسرای رسانه در جلسه ای با مدیران مسئول روزنامه ها و به طور شفاهی اعلام کرده بود که اجازه انتشار عکس یا نام سید محمد خاتمی را ندارند. این سخنان در همان جلسه با اعتراض دعایی مدیر مسئول اطلاعات رو به رو شد اما در روزهای اخیر سید محمود دعایی عملا در مقابل این روند غیر قانونی ایستاده است. او می گوید =اگر بنا بر این باشد که اخبار و عکس سید محمد خاتمی در رسانه ها منتشر نشود، باید این حکم و مبنای قانونی آن کتبا به مدیران مسئول ابلاغ شود.

سید محمود دعایی، از اعضای مجمع روحانیون مبارز از سال ۱۳۵۹ است. او نمایندهٔ شش دورهٔ ابتدایی مجلس شورای اسلامی تا سال ۱۳۸۲ بوده‌است. دعایی یکی از همراهان امام خمینی در دوران اقامت او در شهر نجف و سفیر ایران در عراق بین سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ هم بوده است.

یک روز پس از اعلام شکایت سرپرست دادسرای رسانه، سید محمود دعایی امروز نیز دو صفحه روزنامه اطلاعات را به گزارشی در مورد سید محمد خاتمی اختصاص داد تا نشان دهد که در مقابل روندهای غیرقانونی می توان مقاومت کرد. امروز سه شنبه ۱۷ آذر ماه روزنامه اطلاعات در مطلبی مفصل به پوشش بازدید سید محمد خاتمی از موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر پرداخته است. گزارشی که وب سایت اقتدارگرای جهان نیوز آن را «دهن کجی ۲۶۵۰ کلمه ای مدیر مسوول روزنامه اطلاعات به قانون و ملت» نامید.

خبر خاتمی در سایت روزنامه اطلاعات

خبر خاتمی صفحه دو روزنامه اطلاعات

خبر خاتمی در صفحه چهارده روزنامه اطلاعات

رسانه های اقتدارگرا که به طور وسیعی از منابع مالی ملی و به قول خود از پول بیت المال استفاده می کنند امروز نسبت به اقدام قانونی دعایی اعتراض کردند. جهان نیوز که وابسته به نهادهای اطلاعاتی است، نوشت: «با وجود اعلام جرم سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه علیه محمود دعایی ، امروز نیز روزنامه اطلاعات که از پول بیت المال ارتزاق می کند در مطلبی مفصل(حدود ۳۰۰۰ کلمه) به پوشش خبری با آب و تاب بازدید این فتنه گر از موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر پرداخت و در واقع مدیر مسوول روزنامه ای که از پول بیت المال ارتزاق می کند به قانون و ملت دهن کجی می کند.»

البته اقتدارگرایان به خوبی می دانند که سید محمد خاتمی یکی از محبوب ترین چهره های سیاسی نزد مردم است، و ممنوع التصویری خاتمی بیش از هر چیز به وحشت اصولگرایان به انتخابات امسال مجلس و ترس از وحدت اصلاح طلبان حول محور سید محمد خاتمی مربوط است.

تکذیب خبر خبرگزاری فارس درباره احضار و تعهد دعایی

همزمان با انتشار مجدد عکس و خبر رئیس جمهور سابق کشورمان در روزنامه اطلاعات، خبرگزاری اقتدارگرای فارس در خبری جعلی ادعا کرد که دعایی در دادگاه ویژه روحانیت حاضر شده و تعهد داده که رویه خود را تغییر دهد. خبرگراری وابسته به سپاه پاسداران در خبری با تیتر «اختصاصی فارس از حضور دعایی در دادگاه ویژه روحانیت/ اخذ تعهد از دعایی» نوشت: حجت الاسلام دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات به دلیل انتشار عکس رئیس دولت اصلاحات به دادگاه ویژه روحانیت فراخوانده شد. به گزارش فارس، حجت الاسلام محمود دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات که امروز پس از اعلام جرم دادستانی تهران به دلیل انتشار عکس رئیس جمهور دولت اصلاحات به دادگاه ویژه روحانیت رفته بود پس از ارائه توضیحات از وی تعهدی مبنی عدم تکرار چنین موضوعی گرفته شد.»

این در حالی است که سید محمود دعایی بلافاصله در گفت و گو با ایسنا خبر دروغ فارس را تکذیب کرد. دعایی با تاکید بر اینکه «مشی روزنامه اطلاعات در مورد انتشار اخبار رئیس دولت اصلاحات همان مشی قبلی است»، گفت: ما اخبار معمول ایشان را در روزنامه اطلاعات منتشر می‌کنیم و کماکان مثل گذشته عمل خواهیم کرد.

مدیر مسؤول روزنامه اطلاعات گفت: امروز بر خلاف برخی اظهارنظرها به دادگاه ویژه روحانیت نرفتم و دعوتی نیز از بنده نشده است. او افزود:‌ من نیز شنیده‌ام که دادگاه ویژه رسانه، به دادگاه روحانیت نامه‌ای داده است اما بنده هیچ چیزی دریافت نکردم. البته من با دوستان دادگاه ویژه روحانیت مانوس هستم و آشنایی دارم. دعایی با تاکید بر اینکه مشی روزنامه اطلاعات در مورد انتشار اخبار رئیس دولت اصلاحات همان مشی قبلی است، گفت: ما اخبار معمول ایشان را در روزنامه اطلاعات منتشر می‌کنیم و کماکان مثل گذشته عمل خواهیم کرد.

دعایی: به دادگاه روحانیت احضار نشده‌ام/ مشی «اطلاعات» همان است


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.