سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » واکنش آیت‌الله عرب به علم‌الهدی؛ جبران این غلو و اباطیل آسان نیست...
» انتقاد یک استاد حوزه از «قدسی‌سازی صنفی و ستایش از خویش»

واکنش آیت‌الله عرب به علم‌الهدی؛ جبران این غلو و اباطیل آسان نیست

چکیده : آیت الله عرب استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه معتقد است « قدسی سازی صنفی و ستایش از خویش» زشت تر از ستایش از دیگران است. او در این باره گفته: "ستایش از دیگران، خواه و ناخواه به طور طبیعی راه نقد آزاد منصفانه را می بندد و شاید زشت تر از ستایش دیگران ستایش و تعریف ناپسند از خود یا صنف خود باشد. قدسی سازی بی مورد و دور از واقع از ستایش و غلو دیگران بسی خطرناکتر است...


کلمه – گروه خبر: آیت الله عرب استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه معتقد است « قدسی سازی صنفی و ستایش از خویش» زشت تر از ستایش از دیگران است. او در این باره گفته: “ستایش از دیگران، خواه و ناخواه به طور طبیعی راه نقد آزاد منصفانه را می بندد و شاید زشت تر از ستایش دیگران ستایش و تعریف ناپسند از خود یا صنف خود باشد. قدسی سازی بی مورد و دور از واقع از ستایش و غلو دیگران بسی خطرناکتر است.”

اشاره این استاد حوزه به سخنان علم الهدی امام جمعه مشهد است که چندی پیش گفته بود: ” از آن جایی که مقام معظم رهبری امام است، ائمه جمعه هر شهر در نقش امام‌زاده آن شهر است و بقعه و بارگاه هم همان دستگاه نماز جمعه است، بنابراین شما باید از امام جمعه شهرتان محافظت کنید.”

علم الهدی که عضو مجلس خبرگان رهبری هم هست با بیان اینکه «مردم نباید بی در و دروازه امام جمعه را نقد کنند»، افزوده بود: “البته گاهی مواقع آسیب از برخورد خود ائمه جمعه است که شما مسئولین ستاد باید آن را به امام جمعه به صورت صحیح انتقال دهند.”

این سخنان علم الهدی مورد تمسخر بسیاری قرار گرفت و انتقادهای بسیاری را نیز به دنبال داشت.

محمدرضا زائری در صفحه اینستاگرام خود در این باره نوشت و واکنش اصلی را گفت که باید رهبری و دفترش انجام دهند. در بخشی از نوشته او آمده: “می‌دانستم خبر نقل شده از جلسه امام جمعه مشهد درست است، اما باز هم فایل سخنان جناب علم‌الهدى را تهیه کردم و متأسفانه شنیدم! راستش عمق فاجعه بیش از آن است که در رسانه‌ها منعکس شده! لیکن اولا من از سویی هنوز حفظ حرمت ایشان را بر خود لازم می‌دانم و لذا مثل چند دفعه قبل باز هم سکوت می‌کنم و ثانیا من که نباید بیش از دفتر رهبری و شخص حضرت‌شان نسبت به آبروی ایشان و حفظ جایگاه نماز جمعه و… حساس باشم! می‌گویند وقتی بیش از صاحب عزا گریه کنی به تو شک می‌کنند!”

حال آیت الله عرب استاد حوزه هم با انتقاد از تشبیه ائمه جمعه به « امام زادگان زنده» گفته است: “آنچه بیان شده ممکن است به جایگاه امامزادگان لطمه بزند که جبران آن کار آسانی نیست.”

این استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه در گفت وگو با شفقنا « ستایش و غلو » را یکی از آسیبهای جدی و تهدید کننده در طول تاریخ ادیان دانست و افزود: شناخت اندیشه ناب دینی به حیات معقول انسانی و استمرار و حفظ آن از کجی ها و انحرافات و شناخت اُفتها و آفتهای آن، تکلیف شرعی و عقلی هر مسلمان مسئول و متعهد است. در طول تاریخ ادیان، یکی از آسیبهای جدی و تهدید کننده و عامل ممزوج شدن حقیقت با اباطیل، غلو و ستایش در مورد رهبران دینی بوده است .

وی مبارزه با فرهنگ تملق و غلو را یکی از مسلمات قرآن و سیره حضرات معصومین علیهم السلام خواند و تاکید کرد: قرآن پیوسته به تفکر آزاد و بررسی آگاهانه و نقد منصفانه تمام واردات فکری بشری تشویق نموده و سخت با غلو و فرهنگ ستایش مبارزه کرده است. ائمه اطهار علیهم السلام نیز در راستای همین صراط مستقیم و آموزه های وحیانی، سخت با فرهنگ ستایش برخورد کرده و به جای آن فرهنگ نقد را ستوده اند.

استاد دروس خارج حوزه علمیه در ادامه به روایتی از امام صادق علیه السلام پرداخت وگفت: امام صادق علیه السلام که از مقام عصمت مطلقه برخوردارند می فرمایند «احب اخوانی الی من اهدی الی عیوبی» یعنی بهترین دوستان من کسی است که عیبهای مرا به من هدیه کند. در واقع حضرت علاوه بر گشودن باب نقد نسبت به خود، جامعه را به نقد تشویق می کنند.

استاد برجسته فلسفه حوزه علمیه کاشان با اشاره به تشبیه ائمه جمعه به امام زادگان گفت: آنچه که بیان شده علاوه بر آسیب هایی مورد اشاره، ممکن است در نسل حاضر به جایگاه امامزادگان نیز لطمه بزند که جبران آن کار آسانی نیست.باید از خداوند متعال بخواهیم تا همه ما را از لغزش در بیان و خطای در گفتار حفظ فرماید.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.