سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هاشمی: وقتی هرج و مرج شود، نظامی‌ها به خود حق می‌دهند انقلاب مردم را مصادره کنند...
» رعایت حق‌الناس، این است که زمینه‌های حضور مردم در انتخابات محدود و مسدود نشود

هاشمی: وقتی هرج و مرج شود، نظامی‌ها به خود حق می‌دهند انقلاب مردم را مصادره کنند

چکیده :هاشمی هشدار می دهد که وقتی هرج و مرج بر جامعه‌ای حاکم شود، نظامی‌ها به خود حق می‌دهند که انقلاب یک مردم را مصادره کنند و بر سر کار بیایند. در حالی که انتقادها به نظارت استصوابی هر روز جدی تر می شود و شورای نگهبان نیز مرتب اعلام می کند که همچنان بر طبل تنگ نظری های خود خواهد کوفت، هاشمی با اشاره به تأکیدات رهبری درباره حق‌الناس بودن رأی مردم، تاکید می کند که یکی از مهم‌ترین مسائل برای رعایت این حق‌الناس، این است که کاری نکنیم تا زمینه‌های حضور میلیونی مردم در انتخابات محدود و مسدود شود....


کلمه – گروه خبر: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با ابراز تأسف از تفکرات کسانی که رأی مردم را زینتی می‌دانند، هشدار می دهد که وقتی هرج و مرج بر جامعه‌ای حاکم شود، نظامی‌ها به خود حق می‌دهند که انقلاب یک مردم را مصادره کنند و بر سر کار بیایند.

در حالی که انتقادهای وسیع به نظارت استصوابی هر روز جدی تر می شود و شورای نگهبان نیز مرتب اعلام می کند که همچنان بر طبل تنگ نظری های خود خواهد کوفت، آیت الله هاشمی با اشاره به تأکیدات رهبری درباره حق‌الناس بودن رأی مردم، تاکید می کند که یکی از مهم‌ترین مسائل برای رعایت این حق‌الناس، این است که کاری نکنیم تا زمینه‌های حضور میلیونی مردم در انتخابات محدود و مسدود شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تحلیل اتفاقاتی که طی چند سال اخیر در مصر و لیبی افتاده است، گفت: مردم این دو کشور پس از سال‌ها تحمل استبداد با قیام مدبرانه خویش، دیکتاتوری‌های شدید را شکستند، ولی بعدها تروریست‌ها و تندروها، به جان مردم افتادند و نتیجه‌اش یا برگشت مجدد نظامی‌هاست و یا اینکه کشورشان منبع و محل اجتماع تروریست‌های خطرناک از سراسر جهان می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح امروز در دیدار اعضای شورای مرکزی خانه احزاب ایران، با تبریک هفته بسیج به خیل بسیجیان کشور، گفت: این نهاد با تدبیر امام(ره) برای حفظ انقلاب شکل گرفت که اولین نتیجه آن را در مقاطع مختلف دوران دفاع مقدس دیدیم.

وی با تأکید بر این نکته «خودم بارها در طول هشت سال دفاع مقدس شاهد خط شکنی‌های بسیجیان بودم»، بر نقش مؤثر تاریخی آنان در انقلاب و جنگ تأکید کرد و گفت: این شجره طیبه نقش ماندگار خود را در تاریخ ایران ایفا و نزد مردم تقدس پیدا کرد و نباید بگذاریم این نهاد ملی و حتی اسلامی، دستمایه سوء استفاده‌های جریان‌های سیاسی کشور شود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ادامه سخنان خود امام خمینی را بنیانگذار و اولین فرمانده بسیج در کشور توصیف کرد و با تحسین تدبیر ایشان در سال ۵۸ که هنوز جنگ تحمیلی شروع نشده بود، گفت: باید این میراث امام(ره) برای همیشه در کشور باقی بماند و نگذاریم عده‌ای این نهاد مقدس را در چشم و دل مردم، جناحی جلوه دهند و از آن برای اغراض باندی و غیر ملی بهره بگیرند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سابقه مبارزاتی، دیانت و تجربه و آشنایی با افکار و سوابق همه‌ی نیروهای داخلی را از ویژگی‌های رهبری دانست و گفت: مشکل اینجاست که متأسفانه کسانی خودشان را به دروغ به رهبری وصل می‌کنند تا افکار قبل از انقلاب خودشان را در جامعه پیاده نمایند که ضدّیّت با امام، مبارزه و برپایی حکومت در زمان غیبت بود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خویش، به تشریح ضرورت وجود احزاب در جوامع مدعی دموکراسی پرداخت و گفت: اگر کشوری بخواهد با دموکراسی واقعی اداره شود، بدون تحزّب موفق نخواهد شد.

وی با ابراز تأسف از تفکرات کسانی که رأی مردم را زینتی می‌دانند، گفت: این تفکر کشور را به پرتگاه می‌برد، وقتی هرج و مرج بر جامعه‌ای حاکم شود، نظامی‌ها به خود حق می‌دهند که انقلاب یک مردم را مصادره کنند و بر سر کار بیایند، مانند مصر.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تحلیل اتفاقاتی که طی چند سال اخیر در مصر و لیبی افتاده است، گفت: مردم این دو کشور پس از سال‌ها تحمل استبداد با قیام مدبرانه خویش، دیکتاتوری‌های شدید را شکستند، ولی بعدها تروریست‌ها و تندروها، به جان مردم افتادند و نتیجه‌اش یا برگشت مجدد نظامی‌هاست و یا اینکه کشورشان منبع و محل اجتماع تروریست‌های خطرناک از سراسر جهان می‌شود.

او با اشاره به برگزاری مرحله دوم انتخابات در مصر که ناظران بین‌المللی می‌گویند، در مرحله اول هشت درصد مردم شرکت کرده‌اند، گفت: این نتیجه یأس و نا امیدی مردم و عدم اطمینان آنان از سلامت انتخابات است و اگر کشوری بنا دارد که بماند، عدالت داشته باشد و رأی مردم ملاک انتخاب مسؤولین باشد، بدون دموکراسی و حضور گسترده مردم در همه عرصه‌ها نمی‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر این نکته که دوره‌ی خان و خان‌بازی گذشته که اقوام و قبیله‌ها در هر گوشه‌ای از کشور حکومت محلی داشته باشند، گفت: الان عصر حضور یکپارچه مردم است که بهترین راه برای این حضور یکپارچه، تحزب واقعی است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، حضور مردم را یکی از ویژگی‌های کم نظیر انقلاب اسلامی در همه‌ی دوره‌های مبارزه‌، تثبیت، مقابله با شورش‌های کور و توطئه‌های گوناگون، دفاع مقدس، دوران سازندگی و تثبیت و تداوم دانست و گفت: در زمان مبارزه هم، هر وقت مردم حضور یکپارچه پیدا می‌کردند، رژیم می‌ترسید و در بقیه‌ی مقاطع اگر چه مبارزه شخصیت‌ها و احزاب تأثیر داشت، اما باعث می‌شد که ساواک خود را تقویت کند و به بهانه‌ی مهار مبارزه تسمه از گُرده مردم بکشد.

وی با یادآوری این جمله شهید رجایی که با اطلاعات ۳۶ میلیونی انقلاب را حفظ کردیم، گفت: امروز هم اگر مردم در صحنه باشند، هیچ تهدید داخلی و خارجی نمی‌تواند برای انقلاب خطرناک باشد و تحزّب یکی از راه‌های تجربه شده دنیا برای تشویق حضور مردم است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان دلایل مخالفت امام(ره) با تحزّب در سال‌های مبارزه و سپس تأیید، حمایت و حتی کمک مالی امام به تشکیل حزب جمهوری به اثرات سیاسی این حزب در کشور، برنامه‌های منافقین برای مصادره انقلاب‌ از طریق تسلط بر مجلس و دولت اشاره کرد و گفت: حزب جمهوری اسلامی با تکیه بر آرای مردم، مجلس اول را در انقلاب تشکیل داد که کارهای فراوانی برای تقویت و تحکیم نظام از خود به یادگار گذاشت.

وی همچنین با ابراز امیدواری از برگزاری انتخاباتی پرشور در اسفندماه، به تأکیدات رهبری نظام درباره حق‌الناس بودن رأی مردم، اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین مسائل برای رعایت این حق‌الناس، این است که کاری نکنیم تا زمینه‌های حضور میلیونی مردم در انتخابات محدود و مسدود شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ملت ایران را ملتی آگاه، دولت را دولتی معتدل، برگزاری انتخابات پرشور را ضرورت زمانه و حضور میلیونی مردم را موجب تغییر نگاه ملت‌ها به انقلاب اسلامی و ایران دانست و گفت: هیچ‌کس با هیچ بهانه‌ای داخلی و خارجی نمی‌تواند در مسیر آگاهی مردم سنگ‌اندازی کند و همه باید برای اعتلای کشور بکوشیم و از ناهمواری‌ها، دست‌اندازها، تریبون‌های مأیوس کننده و تهدیدهای سیاسی نهراسیم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، خصومت‌های حزبی را به ضرر انقلاب دانست و با اشاره به برنامه‌ی افراد تندرو برای بهم زدن نشست‌های سیاسی و فرهنگی، گفت: یک عده محدود افراطی با سفرهای استان به استان خویش سعی می‌کنند با بهم زدن مجالس و برنامه‌ها، تابلویی از بهم ریختگی کشور برای دشمنان ترسیم ‌کنند، در صورتی که امنیت داخلی ایران در این منطقه نا‌امن نشان از اقتدار نظام است.

وی رشد علمی و تحصیلی زنان در انقلاب اسلامی را ستود و گفت: زنان به عنوان نیمی از جامعه می‌توانند مکمل بحث‌های دموکراسی و حتی عمل به آن، با حضور همه جانبه در انتخابات باشند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در بخش دیگری از سخنان خویش به اهمیت تأسیس و فعالیت خانه‌ی احزاب اشاره کرد و با تقدیر از کسانی که برای نهادینه شدن تحزب در کشور تلاش می‌کنند، گفت: با همدلی و همکاری، فضایی ترسیم کنیم تا دنیا بتواند از تجربه‌ی موفق ایران به عنوان یک درس اسلامی و انقلابی استفاده نماید.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.