سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نطق بابک زنجانی در دادگاه؛ طبق سناریوی سپاه/ کاسب بزرگ تحریم طلبکار شد...
» حمله متهم بزرگ‌ترین فساد تاریخ به دولت روحانی و وزارت نفت

نطق بابک زنجانی در دادگاه؛ طبق سناریوی سپاه/ کاسب بزرگ تحریم طلبکار شد

چکیده :همانند دادگاه های نمایشی سال ۸۸ که صحنه ای برای اجرای نمایشنامه های از قبل نوشته شده از سوی نهادهای امنیتی بودند، چهارمین جلسه دادگاه بابک زنجانی نیز حال و هوای مشابهی داشت: بابک زنجانی ضمن قرائت دفاعیات خود، تعدادی از وزرای دولت پیشین را تحقیر و مسخره و دولت حسن روحانی و وزیر نفت او را متهم به سیاسی کاری کرد تا همدستان او در سپاه و کاسبان تحریم، همچنان در حاشیه امن بمانند و گزندی از این هیاهو به آنها نرسد....


کلمه- گروه خبر: همانند دادگاه های نمایشی سال ۸۸ که صحنه ای برای اجرای نمایشنامه های از قبل نوشته شده از سوی نهادهای امنیتی بودند، چهارمین جلسه دادگاه بابک زنجانی نیز حال و هوای مشابهی داشت: بابک زنجانی ضمن قرائت دفاعیات خود، تعدادی از وزرای دولت پیشین را تحقیر و مسخره و دولت حسن روحانی و وزیر نفت او را متهم به سیاسی کاری کرد تا همدستان او در سپاه و کاسبان تحریم، همچنان در حاشیه امن بمانند و گزندی از این هیاهو به آنها نرسد.

به گزارش خبرنگار کلمه، با وجود آنکه اعلام شده بود جلسات محاکمه بابک زنجانی به صورت علنی برگزار می شود، اما در دادگاه امروز نه تنها مردم عادی بلکه بسیاری از خبرنگاران و روزنامه نگاران نیز اجازه ورود به جلسه دادگاه پیدا نکردند.

امروز تنها چند نفر از خبرنگاران رسانه های دولتی و نهادهای خاص اجازه ورود به دادگاه یافتند و همین عده معدود هم به دیگر خبرنگاران گفتند که تعداد زیادی نیروی امنیتی و ماموران لباس شخصی صندلی های دادگاه را اشغال کرده بودند تا جایی برای خبرنگاران و مردم باقی نماند.

بر اساس این گزارش، در پایان دادگاه نیز به خبرنگارانی که توسط ماموران دست چین شده بودند، اعلام شد که حق انتشار کامل مطالب بیان شده در دادگاه را ندارند.

اما برای سانسور و جهت دهی به اخبار دادگاه بابک زنجانی به همین مقدار هم بسنده نشد. به طوری که یک ساعت پس از انتشار گزارش های اولیه، مجددا به رسانه ها اعلام شد که باید سانسور بیشتری اعمال کنند. تا جایی که حتی خبرگزاری فارس گزارش اولیه خود را تغییر داد. گزارش خبرگزاری های ایسنا و میزان هم از همان ابتدا با حذف بخش های زیادی از دادگاه منتشر شده بود.

در این بین، گزارش خبرگزاری تسنیم که گفته می شود به بخشی از اطلاعات سپاه وابستگی دارد، کمتر دست خورد و متن کاملتری از اظهارات زنجانی در این رسانه منتشر شد. هرچند همچنان روایت خبرنگارانی که در دادگاه حضور داشته اند، فراتر از این گزارش هاست.

جالب اینجاست که نزدیک ترین روایت به سناریوی از پیش تعیین شده، در همان خبرگزاری منتشر شده که هفته گذشته تلاش کرده بود با دامن زدن به شایعه رشوه بابک زنجانی به قاضی صلواتی، برای تحت فشار گذاشتن بیشتر این قاضی تحت نفوذ نهادهای امنیتی تلاش کند.

کلمه در همان زمان در تحلیل خبر مذکور نوشته بود: «به نظر می رسد با توجه به آنکه چهره ی قاضی صلواتی تخریب شده و وی به بدنامی مشهور است سپاه تلاش می کند تا با در مظان اتهام مالی قرار دادن وی، کاری کند که صلواتی در این پرونده هم مانند پرونده های سیاسی مطابق میل سپاه عمل کند.»

این موضوع به ویژه از این لحاظ اهمیت دارد که دو هفته پیش محتوای بخشی از نامه بابک زنجانی به نمایندگان مجلس منتشر شده بود که در آن برای اولین بار فاش شد دست کم بخشی از پولی که بابک زنجانی برده و هم اکنون سر نخی از آن وجود ندارد، در دست قرارگاه خاتم وابسته به سپاه است!

دادگاه امروز و فضای بازی که در آن در اختیار بابک زنجانی قرار گرفت تا به دولتمردان حمله کند و وزارت نفت را متهم سازد، نشانه ای از تغییر سناریوی حامیان پشت پرده است. حامیانی که زنگنه وزیر نفت سال گذشته در یک برنامه زنده تلویزیونی به نقش فعال آنها در همدستی با فسادهای بابک زنجانی اشاره کرده بود. اما تاکنون هیچ اشاره ای به هویت واقعی ایشان نشده است.

با توجه به تغییر روش زنجانی و اتهاماتی که در این جلسه متوجه دولت یازدهم کرد، به نظر می رسد تندروهایی که تاکنون تلاش زیادی برای مقابله با دولت یازدهم و سنگ اندازی در مسیر آن داشته اند، اکنون تصمیم دارند با دادن امتیاز و وعده کمک و همکاری به این متهم نفتی، پروژه فساد ستیزی دولت حسن روحانی را ناکام بگذارند.

گزیده ای از سخنان بابک زنجانی در دادگاه بدین قرار است:

با تغییر دولت وزیر نفت جدید به خاطر اینکه دستور مدیریت شده‌ای برای تخریب دیگران و همچنین ماموریت سیاسی داشت دادسرا چون فریب این اشخاص را خورده و منشأ منابع ارزی مالزی برای دادسرا مشخص نیست، در تحقیقات انجام شده طی چند سال اخیر عنوان شده است، منابع فاقد منشأ بوده است/ دادسرای ایران صلاحیت بررسی وجوه بانک مالزی را ندارد و اصلا به دادسرا ربطی ندارد./ وزیر نفت این موضوع را برای تسویه حساب سیاسی و انجام کارهای حزبی راه انداخته است/ حرفه‌ای‌ها و اقتصاددانان می‌دانند که مبلغ ۲ میلیارد یورو برای مجموعه به بزرگی مجموعه من پول خردی بیش نیست/ اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه و عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در سلول انفرادی‌ام با من ملاقات کردند و از من خواستند که به نحوی این تسویه‌حساب را انجام دهم. در پاسخ گفتم پول‌ها قابل جابه‌جایی نیست و آنها شماره حساب هم ندارند که بخواهم انجام دهم. گفتند اموالت را منتقل کن و صدای آنها را بخوابان/ یک روز ساعت ۳:۳۰ بامداد و زمانی که در فرودگاه امام خمینی بودم وزیر نفت با من تماس گرفت تا درباره موضوعی صحبت کنیم وقتی او را دیدم از پایش خون می‌رفت به طوری که گمان کردم تیر خورده است اما او گفت به خاطر جانبازی و صدمه‌ای که در جنگ وارد شده هر گاه استرس می‌گیرد اینگونه می‌شود. وزیر نفت در آن دیدار نگران تامین غلات کشور بود. این در حالی است که این روزها زمان پرداخت یارانه ۴ وزیر دل درد می‌گیرند/ متهم پرونده نفتی در ادامه خطاب به مسئولان بانک مسکن گفت: احساس زرنگی نکنید که می‌توانید پول مرا به این بهانه که منشاء آن مشخص نیست بالا بکشید. لازم باشد میز و صندلی‌های بانک مسکن را به حراج می‌گذارم و پولم را می‌گیرم.

و آنچه در زیر می خوانید، گزارش مشروح خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه از دادگاه امروز است:

چهارمین جلسه محاکمه بابک زنجانی و دو متهم دیگر پرونده نفتی صبح امروز در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست صلواتی آغاز شد که در ابتدای دادگاه صلواتی مواد ۳۵۲، ۳۵۳ و تبصره آن و ماده ۳۵۴ قانون آیین دادرسی کیفری را به متهمان و حضار متذکر شد.

رئیس دادگاه اعلام کرد: اعلام علنی یا غیرعلنی بودن جلسات دادگاه با قاضی پرونده است و چنانچه دادگاه به مصلحت بداند، در رسیدگی آن قرار غیرعلنی بودن دادگاه را صادر می‌کند.

صلواتی در ادامه اتهامات انتسابی به باک زنجانی در کیفرخواست را خواند و گفت: افساد فی‌الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی با تشکیل و رهبری شبکه سازمان‌یافته برای ارتکاب به جرایمی از جمله جعل، استفاده از سند مجعول، پولشویی و کلاهبرداری، کلاهبرداری در سطح گسترده از شرکت ملی نفت، سازمان تامین اجتماعی و بانک مسکن، جعل ۲۲ فقره اسناد و مدارک بانکی و پولشویی به مبلغ ۱۹۶۷ میلیون یورو اتهامات انتسابی موجود در کیفرخواست است. اگر دفاعی دارید ارائه کنید.

بابک زنجانی برای ارائه دفاعیات پشت تریبون قرار گرفت و پس از قرائت بخشی از دعای زیارت عاشورا اظهار کرد: دفاعیاتم شامل یک مقدمه کوتاه چند صفحه‌ای و دو فصل است که به لطف خداوند و امام زمان (عج) تمامی اتهامات را از پیش پایم برمی‌دارم.

او با اشاره به تشکیل این پرونده و شکایت نفت ادامه داد: وزارت نفت در دولت قبل محصولات نفتی قابل فروش را در اختیار شرکت HK قرار داده و محموله‌ها را پیش‌فروش کرده بود و وجه پیش‌فروش را دریافت کرده بود اما پس از تحریم‌ها شرکت خارجی و به واسطه عملکرد آن شرکت، بانک نیز تحریم می‌شود.

این متهم پرونده نفتی اضافه کرد: با تغییر دولت وزیر نفت جدید به خاطر اینکه دستور مدیریت شده‌ای برای تخریب دیگران و همچنین ماموریت سیاسی داشت و تفاهم نامه‌ای که قبلا امضا شده بود را یکطرفه منحل کرد و به قائم‌مقامی شرکت خارجی خود شکایتی را تنظیم و اعلام می‌دارد تحریم‌ها ربطی به وزارت نفت ندارد.

بابک زنجانی ادامه داد: دادسرا چون فریب این اشخاص را خورده و منشأ منابع ارزی مالزی برای دادسرا مشخص نیست، در تحقیقات انجام شده طی چند سال اخیر عنوان شده است، منابع فاقد منشأ بوده است.

متهم اصلی پرونده نفتی گفت: حرف من به دادسرا این است که وزارت نفت طرف حساب من نیست، و شرکت خارجی یک بار وجه پیش‌فروش نفت را در حسابی که معرفی کرده دریافت کرده است.

تذکر به زنجانی برای خودداری از توهین به افراد

بابک زنجانی در ادامه ارائه دفاعیات خود در چهارمین جلسه محاکمه متهمان پرونده نفتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست صلواتی اظهار کرد: دادسرای ایران صلاحیت بررسی وجوه بانک مالزی را ندارد و اصلا به دادسرا ربطی ندارد آن بانک پول خود را از کجا آورده است. از طرف دیگر عملیات یک بانک در مالزی چه ارتباطی به اخلال در نظام اقتصادی ایران دارد.

متهم پرونده نفتی ادامه داد: متاسفانه با دادن آدرس‌های غلط به بازپرس او را فریب دادند و هیچ‌کس تاکنون در دنیا این همه خلاف را نفهمیده بود و فقط اینها نخبه اقتصادی درآمدند و فهمیدند.

بابک زنجانی تصریح کرد: موضوع وصول پول نفت نیست بلکه نداشتن حساب بانکی برای وصول است. وزیر نفت این موضوع را برای تسویه حساب سیاسی و انجام کارهای حزبی راه انداخته است.

در ادامه دادگاه صلواتی به بابک زنجانی تذکر داد که شما حق توهین به شخصی را ندارید و اگر قرار است اسم شخصی برده شود در یک جلسه غیرعلنی با حضور آن شخص موضوعات بررسی می‌شود . متهم نیز در پاسخ به صلواتی گفت توهینی انجام ندادم و فقط حرف عادی می‌زنم.

بابک زنجانی افزود: آیا سکوت و حمایت از خودی‌ها و تهمت به من به عنوان حرام‌خور و همچنین به رسانه‌ها و پرسنل وزارت نفت درست است و می‌توان آن ۵٫۸ میلیارد را خورد.

اعلام آمادگی دریافت مطالبات ژست سیاسی است زیرا ابزار دریافت وجود ندارد

بابک زنجانی در ادامه دفاعیاتش در چهارمین جلسه محاکمه متهمان پرونده نفتی که در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست صلواتی برگزار شد به موضوع اعتراض به کارشناسی که در جلسات قبلی مطرح شده بود، اشاره کرد و افزود: اعتراض ما به شخص کارشناس نیست بلکه به بانک مرکزی است، ما معتقدیم چون بانک مرکزی مربوط به دولت است، مطالب را هدایت شده ارائه می‌کند و مسئله دوم در این ارتباط نحوه سوال از کارشناسان بانک مرکزی است و چون سوال بازپرس دارای اشتباه است، به طور طبیعی جواب نادرست هم دریافت کرده است.

او با بیان اینکه برای واریز پول به حساب یک شرکت در یک بانک دو راه وجود دارد، گفت: راه اول این است که پول را در گونی بریزیم و تحویل بانک دهیم و راه دوم هم این است که پول را به حساب کارگزار بانک واریز کنیم. واریز وجه به حساب کارگزار به معنی واریز پول‌ها به حساب بانک و مشتری است.

متهم پرونده نفتی اضافه کرد: بانک مرکزی باید اعلام می‌کرد که شرکت SCT کارگزار بانک مالزی است اما چون سوال بازپرس اشتباه بوده طبیعتا پاسخ نیز اشتباه بوده است.

او ادامه داد: نکته جالب اینجاست که بانک مرکزی از این موضوع مطلع بود اما سکوت کرد. اگر مطلع نبود ۱٫۵ میلیارد یورو را به حساب SCT نمی‌ریخت.

بابک زنجانی افزود: متاسفانه بازپرس از این اطلاعات آگاه نبوده و پیرو سوالی که داشته جواب نادرست دریافت کرده است.

متهم پرونده نفتی به نامه ۳ وزیر و رئیس کل بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: نماینده دادستان در جلسات قبلی تقاضا کرد که این موضوع از ستاد تدابیر ویژه استعلام شود. هرچند در ادامه دفاعیاتم به طور مفصل از این وزیران و رئیس بانک مرکزی دفاع می‌کنم، اما این نامه ربطی به ستاد تدابیر ویژه ندارد.

بابک زنجانی افزود: این موضوع ربطی به ستاد تدابیر ویژه ندارد که بخواهد از آن استعلام شود، اینکه مداوم ژست‌هایی می‌گیرند که ما آماده‌ایم مطالبات را دریافت کنیم یک ژست سیاسی است زیرا ابزار وصول و شماره حساب برای وصول وجوه وجود ندارد.

متهم پرونده نفتی ادامه داد: اینکه می‌گویند در کشور امکان وصول نداریم به مسخره گرفتن افکار عمومی است. این ژست‌ها را برای کسانی بگیرند که کشور را نمی‌شناسند نه برای من که دنیا را دور زده‌ام.

ارسال ضمانتنامه بانکی شرکت HK تا چند روز دیگر

در چهارمین جلسه محاکمه بابک زنجانی و دو متهم دیگر پرونده نفتی که در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست صلواتی برگزار شد، اظهار کرد: ایران در ترکیه و چین حساب دارد و از این حساب‌ها فقط و فقط برای واردات استفاده می‌شود، ‌یعنی نه می‌توان پول ریخت و نه می‌توان پول برداشت مثلا نفت را به هند می‌دهیم و برنج می‌گیریم و از آنها می‌خواهیم مبلغ این حساب کم شود.

متهم پرونده نفتی ادامه داد: اینکه می‌گویند زنجانی چندین‌بار حرف زده و عمل نکرده یک زیاده‌گویی است. خواسته آنها این است که برای بانک مرکزی در یک بانک فرست‌کلاس در یکی از کشورهای خارجی حساب بانکی باز کنم و آنها پول را به آن بانک انتقال دهم و هر جا خواستند منتقل کنند و کارمزد هم ندهند.

او ادامه داد: آیا وظیفه من است که برای شما حساب باز کنم یا اجازه حواله‌جات برای شما بگیرم؟

بابک زنجانی افزود: یک مرد وقتی حرف می‌زند باید به حرف خود عمل کند، فرقی نمی‌کند وزیر باشد یا یک شخص ضعیف در جامعه.

متهم پرونده نفتی گفت: وزیر نفت می‌گوید زنجانی جای پول‌ها را نشان دهد، اما وقتی وکلای من می‌گویند حاضریم ضمانتنامه صادر کنیم می‌گویند باید بانک مرکزی تایید کند که این پول‌ها مربوط به فروش سلاح یا هروئین و … نباشد.

او گفت: از طرفی می‌گویند شرکت HK تحریم است و فقط بانک‌های فرست‌کلاس می‌توانند انجام دهند. شما که می‌دانید شرکت HK تحریم است چرا این حرف‌ها را می‌زنید.

متهم پرونده نفتی ادامه داد: مسئول امور حقوقی وزارت نفت می‌گوید زنجانی یک سنت هم نریخته اما آیا شما حسابی داده‌اید که به آن پول واریز کنم.

بابک زنجانی ادامه داد: به خاطر اینکه قدرت خارجی خود را به اثبات برسانم مبلغ یک هزار و ۹۶۸ میلیون یورو ضمانت‌نامه به ذینفعی HK از یک بانک معتبر صادر شده است. این ضمانتنامه نیازمند امضای ۴ نفر است که ۲ نفر امضا کردند اما چون شنبه و یکشنبه در کشورهای خارجی تعطیل است امضاهای باقی‌مانده طی روزهای آینده انجام می‌شود و فکر می‌کنم دوشنبه یا سه‌شنبه به دست شما برسد، در این هنگام صلواتی از بابک زنجانی خواست اسم بانک صادرکننده ضمانت‌نامه و کشوری که این بانک در آن قرار دارد را عنوان کند.

او ادامه داد: نزدیک به ۲ سال است در بازداشت انفرادی به سر می‌برم و در طول این ۲ سال دادستانی تلاش زیادی کرده تا به قضاوت درست برسد و در این مدت نزدیک به ۳ هزار صفحه نامه شماره شده تقدیم دادستانی کرده‌اند.

متهم پرونده نفتی ادامه داد: اینکه یک دولت یا شخصیت که چند صباحی قدرت دارد، قدرت خود را برای تخریب دیگران استفاده کند، نهایت بی‌انصافی و یک عمل ناجوانمردانه است.

در ادامه صلواتی بار دیگر به متهم تذکر داد که اجازه توهین به دولت جمهوری اسلامی ایران را ندارد.

رئیس دادگاه گفت: این پرونده یک پرونده قضایی است و به هیچ عنوان بحث‌های سیاسی وجود ندارد. دستگاه قضایی کاملا مستقل است و در کمال قاطعیت به کار خود ادامه می‌دهد.

بابک زنجانی در پاسخ به تذکر قاضی پرونده گفت: ۲ سال است دولت هزار نفر را بر سر من ریخته و هیچ کس نیز هیچ چیز نمی‌گوید و متاسفانه قانون نیز برای من کاری نکرده است.

۲ میلیارد یورو برای من پول خرد است

بابک زنجانی در ادامه دفاعیاتش در چهارمین جلسه محاکمه متهمان پرونده نفتی که در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست صلواتی برگزار شد، اظهار کرد: اگر قادر به حل مشکل خود نیستید و آن را تحت عنوان فساد به قوه قضائیه ارجاع می‌دهید، حداقل اجازه دهید شفاف‌سازی شود. ۲ سال است که سکوت کردم و از حاشیه‌‌سازی پرهیز کرده‌ام، متاسفانه هر روز یک نفر به عنوان روشنفکر مقاله‌ای برای دادستان می‌فرستد و جالب است که قانون نیز سکوت کرده است.

این متهم پرونده نفتی ادامه داد: هیچ‌کس نمی‌داند چه اتفاقی افتاده و همه اطلاعات خود را از رسانه‌ها می‌گیرند و هرچه دروغ و تهمت و افتراست عنوان می‌کنند تا دعوا را به سود خود اعلام کنند.

او با بیان اینکه در فعالیت‌های اقتصادی خود، توکل به خدا، علم و دانش اقتصادی روز و انسانیت و جوانمردی و درستی را سرلوحه قرار داده بود، افزود: به هیچ گروه، حزب و شخصی متصل نیستم و زیر دین کسی هم قرار ندارم. نه رشوه‌ای داده‌ام و نه باجی پرداخت کرده‌ام، بلکه یک تاجر حرفه‌ای و آگاه به کارهایم هستم و از عملکرد خود قویا دفاع می‌کنم.

بابک زنجانی تصریح کرد: عملکرد اقتصادی من آنقدر شفاف و حرفه‌ای است که قابل نقد نیست.

وی ادامه داد: وقتی می‌گویم زنجانی ۳۰ هزار میلیارد تومان پول واریز کرده، هیچ‌کس باور نمی‌کند اما وقتی می‌گویم زنجانی ۳۰ هزار میلیارد تومان جعل کرده است همه باور می‌کنند و این درست نیست.

این متهم پرونده نفتی ادامه داد: حرفه‌ای‌ها و اقتصاددانان می‌دانند که مبلغ ۲ میلیارد یورو برای مجموعه به بزرگی مجموعه من پول خردی بیش نیست.

صلواتی: لازم باشد بازپرس پرونده برای دفاع از کیفرخواست به دادگاه می‌آید

بابک زنجانی در ادامه دفاعیاتش در چهارمین جلسه محاکمه متهمان پرونده نفتی که در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست صلواتی برگزار شد، اظهار کرد: این پرونده را دنیا قضاوت می‌کند و اقتصاددانان به این کیفرخواست لبخند می‌زنند. در این کیفرخواست به جز فقر علمی شاهد تغییر واژه‌ها هستیم.

متهم پرونده نفتی افزود: اقتصاد را باید اقتصاددانان ارزیابی کنند و با اطلاعات سنتی قابل قضاوت نیست. تحریم شدن من توسط خزانه‌داری آمریکا، انگلستان و اتحادیه اروپا به خاطر خدماتم به جمهوری اسلامی ایران بوده است.

بابک زنجانی ادامه داد: آقای دیوید کوئن خزانه‌دار آمریکا ۸ دقیقه درباره عملکرد من حرف زده و گفته ما در خنثی‌سازی اقدامات ایران از طریق بابک زنجانی بی‌رحمانه برخورد می‌کنیم.

او ادامه داد: تمام این کیفرخواست درباره فعالیت‌های بانک مالزی است در حالی که بررسی فعالیت‌های بانک مالزی در صلاحیت این دادسرا نیست و اطلاعاتی از آن ندارد. این کیفرخواست اصلا صورت مسئله ندارد و بازپرس موجبات تحریم را ندیده و یک‌طرفه وارد مسائل فنی شده است.

متهم پرونده نفتی گفت: تاکنون ۴۰ بار بازجویی شده‌ام که ۲۰ بار آن غیرحضوری بوده در صورتی که می‌توانستم به حل مسئله کمک کنم. متاسفانه موضوع، اختلاف این دولت درباره همکاری من با وزارت نفت دولت قبل است.

بابک زنجانی ادامه داد: شرکت نفت از خرداد ۹۱ تا دی‌ماه سال ۹۱ با من فعالیت داشته است. در صورتی که بیش از ۸۰ شرکت من از سال ۸۰ تا ۹۰ کار می‌کردند و فقط ۲۲ فروند هواپیمای من خرداد ۹۰ در فرودگاه نشست و آن موقع وزارت نفت اصلا من را نمی‌شناخت.

او تاکید کرد: وزارت نفت و بانک مرکزی هیچ جای دنیا حساب ندارند و با این بهانه می‌گویند پول را تحویل بده، اما کجا؟

بابک زنجانی گفت: بانک مالزی قانونا تحریم شده است و چرا آقایان اصرار به انجام کاری می‌کنند که ممکن نیست.

در این هنگام صلواتی خطاب به متهم گفت: اگر علیه اشخاص حقوقی و حقیقی اعتراضی دارید از طریق وکیل خود در دادسرا اقامه دعوا کنید و اینجا به این شکل صحبت نکنید.

همچنین رئیس دادگاه در واکنش به اظهارات بابک زنجانی درباره بازپرس پرونده گفت: بازپرس این پرونده ۱۰ سال است پرونده‌های مهم را رسیدگی می‌کند و دانشجوی دکتراست. شما حق ندارید توهین کنید و اگر لازم باشد از بازپرس دعوت می‌کنیم تا پاسخ شما را بدهد.

متهم پرونده نفتی در ادامه ارائه دفاعیات خود اظهار کرد: هیئت وزیران در تاریخ هفتم تیرماه سال ۹۱ مصوبه‌ای را صادر می‌کنند و قرار می‌شود بانک مرکزی از منابع خود و از محل ۱۴٫۵ درصد که در شرکت نیکو بوده، سرمایه‌گذاری کند.

او ادامه داد: از آنجایی که شرکت نیکو در تحریم به سر می‌برد شرکت جدیدی تاسیس و حساب آن در بانک مالزی افتتاح می‌شود.

او اضافه کرد: وزارت اطلاعات نامه‌ای به وزارت نفت می‌دهد و می‌گوید تکلیف هزار کشتی که در دریا و برای انبار نفت استقرار دارد مشخص کند و چون این کشتی‌ها فاقد پرچم بودند، احساس خطر می‌شود.

متهم ادامه داد: تصمیم گرفته می‌شود بار این کشتی‌ها به همان شکل فروخته شود اما چون بارها به چین فروخته و عودت داده شده بود، کسی حاضر نبود بخرد. من با ارتش چین به خاطر ارتباطاتی که داشتم صحبت کردم و توانستیم بارها را در انبارهای آنجا خالی کنیم. این کشتی‌ها بیش از ۳ سال بود روی دریا قرار داشت و ۳ متر خزه بسته بود تا جایی که وزیر نفت دستور داده بود این محموله‌ها در دشت مدفون یا سوزانده شوند اما اعلام کرده بودند که با آتش زدن محموله‌ها امکان سوختن روستاهها هم وجود دارد لذا اعلام می‌شود شرکت ISO محموله را خریداری و به انبارهای چین، مالزی و دوبی انتقال دهد.

او توضیح داد: برای انجام این پروسه باید به عنوان خریدار برات صادر می‌کردم لذا شرکت HK پیش‌فاکتوری را صادر و در قبال فاکتور شماره حساب بانکی مالزی خود را اعلام می‌کند و با ارسال بار به چین و مالزی متوجه شدیم فرستنده نفت و گیرنده یکی است در حالی که محموله را شرکت ISO خریداری کرده بود.

متهم ادامه داد: در ارتباط با همین مسئله اختلافی بین شرکت نیکو و اداره بین‌الملل نفت پیدا شد و اداره بین‌الملل مدارک را به شرکت نیکو تحویل نمی‌داد لذا بارها طبق قانون در انبار گمرک مالزی و چین تخلیه شد و هیچ مدرکی برای ترخیص ارسال نشد.

او افزود: من بعد از ۳ ماه مبلغ ۵۰ میلیون دلار هزینه انبارداری را به شرکت HK پرداخت کردم و نگهداری محموله در انبارهای گمرک چین و مالزی ۲ ماه دیگر تمدید شد.

بابک زنجانی گفت: این در حالی است که بارها در جلسه با وزارت نفت دستور داده شده بود که مدارک را بدهم و بارها را برگردانم اما به رغم مصوبات مدارک تحویل شرکت نیکو نشد و تصمیم دیگری گرفته شد مبنی بر اینکه شرکت ISO بابت برات‌هایی که صادر شده مبلغ را به حساب شرکت HK واریز و بعد مدارک را تحویل بگیرد.

متهم ادامه داد: وزیر نفت مرا صدا زد و گفت تو پول را واریز کن و من مدارک را به تو تحویل می‌دهم، لذا دستور دادم مبلغ ۱٫۹ میلیون یورو به حساب HK واریز نشد اما باز هم مدارک تحویل نشد.

او ادامه داد: در تاریخ دی‌ماه سال ۹۱ بانک مالزی از سوی اتحادیه اروپا، خزانه‌داری انگلیس و آمریکا تحریم شد. در تاریخ بهمن ۹۱ بارهای انبار چین فروخته و مقرر می‌شود که از ۱٫۹ میلیون یورو فقط ۱٫۲ میلیون یورو به من مدارک داده شود.

ماجرای دیدار اژه‌ای و بابک زنجانی در سلول انفرادی

بابک زنجانی در ادامه دفاعیاتش در چهارمین جلسه محاکمه متهمان پرونده نفتی که در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست صلواتی برگزار شد، اظهار کرد: ۱۵ اردیبهشت‌ماه سال ۹۲ وزیر نفت دستور می‌دهد تفاهمنامه‌ای بین شرکت HK و بانک مالزی منعقد شود و برای خروج از تحریم تلاش‌هایی صورت گیرد. در این تفاهمنامه قرار شد به من به عنوان ضامن قرارداد چک ارزی به مبلغ ۲ میلیارد و ۶۶ میلیون یورو بدهند و من نیز در قبال آن یک زمین معرفی کنم که زمین واقع در خیابان ایران زمین را معرفی کردم که در کارشناسی‌های صورت گرفته که یکی از کارشناسان آن یکی از وزرای قدیم کشور بود، این زمین یک هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان ارزیابی شد.

او ادامه داد: من نیز با آقای م.ش تفاهمنامه‌ای امضا کردم تا او محموله‌های نفتی را به فروش برساند و بابت فروش درصد دریافت کند اما این امر مستلزم آن بود که مدارک بار را تحویل دهند که تا به امروز هیچ مدرکی از شرکت نفت و نیکو نگرفته‌ام.

متهم پرونده نفتی ادامه داد: با تغییر دولت وزیر نفت جدید اعلام کرد که تفاهمنامه وزیر قبلی اعتباری ندارد و از قوه قضائیه خواست که مرا ممنوع‌الخروج کند و دستگاه قضایی در تاریخ ۹ دی سال ۹۲ مرا بازداشت کرد. در حالی که این کار خلاف قرارداد صورت گرفت و من ۵ ماه زودتر بازداشت شدم چون چکی که داده بودم مربوط به ۵ ماه آینده بود.

بابک زنجانی اضافه کرد: در تاریخ ۲ بهمن سال ۹۲ حجت‌الاسلام اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه و عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در سلول انفرادی‌ام با من ملاقات کردند و از من خواستند که به نحوی این تسویه‌حساب را انجام دهم. در پاسخ گفتم پول‌ها قابل جابه‌جایی نیست و آنها شماره حساب هم ندارند که بخواهم انجام دهم. گفتند اموالت را منتقل کن و صدای آنها را بخوابان.

او توضیح داد: من نیز به دنبال این قضیه در تاریخ ۲۰ اردیبهشت سال ۹۳ وکالت بلاعزل برای انتقال اموالم به وزارت نفت صادر کردم و تاکنون ۴ هزار میلیارد تومان از اموال خود را انتقال داده‌ام.

متهم پرونده نفتی گفت: با توجه به اینکه هیچ باری تحویل نگرفته‌ام اعلام کرد بار را به هرکس تحویل دادید از او تحویل بگیرید. من نه باری تحویل گرفتم و نه باری تحویل دادم که بخواهم پاسخگو باشم. بلکه شرکت نفت باید مدارک را به شرکت HK تحویل دهد تا آنها نیز مدارک را به من برسانند اما شرکت HK هیچ مدارکی دریافت نکرده است.

بابک زنجانی: مرا از اعدام می‌ترسانند

زنجانی در چهارمین جلسه محاکمه متهمان پرونده نفتی که امروز شنبه نهم آبان در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست صلواتی برگزار شد، در قرائت ادامه دفاعیاتش اظهار داشت: شرکت فال پاسخگوی من، م ش و شرکت نیکو نیست و ما را صاحب کالا نمی‌شناسد.

او توضیح داد: اینکه گفته شده شرکت فال پول را به م ش داده درست نیست مگر اینکه م ش مدارک را از نفت گرفته باشد که اینطور نبوده است. اگر اداره بین‌الملل وزارت نفت می‌خواست مدارک بار را تحویل دهد، چرا بار را ارسال کرد؟ چرا گذاشت بار دو ماه در گمرک بماند و چرا دنبال بار نرفته است؟

متهم اصلی پرونده نفتی ادامه داد: متاسفانه وزارت نفت به کارمندان خود هم رحم نمی‌کند و ناآگاهی خود را به گردن س ج انداخته است. در صورتی که س ج برای فروش نفت به من باید بار را از وزارت نفت تحویل می‌گرفت اما بار به او هم تحویل نشده است.

زنجانی در خصوص ح ف ه متهم ردیف سوم این پرونده گفت: وی عضو هیئت مدیره شرکت هولدینگ در کیش بوده و هیچ تخلفی نکرده است. او سال ۸۷ بابت تلاش‌های خود ۱۵ میلیارد تومان دریافت کرده است که هیچ ربطی به نفت ندارد زیرا همکاری ما با نفت مربوط به سال ۹۱ است.

او ادامه داد: من اگر تصمیمی می‌گرفتم کاری را انجام دهم، ح ف ه چه امضا می‌کرد و چه امضا نمی‌کرد آن کار انجام می‌شد و او واقعاً بی‌گناه است.

زنجانی تأکید کرد: من در عملکردم هیچ تخلفی ندارم و هر کمکی که لازم بوده در مدت این دو سال انجام داده‌ام. یک متخلف که این همه کمک نمی‌کند. همه خلاف‌ها و ایرادها مربوط به وزارت نفت است. من می‌توانستم یک کلمه بگویم بانک تحریم است و مسائل به من ارتباطی ندارد اما همواره کمک کرده‌ام.

متهم اصلی پرونده نفتی افزود: کل عملیات در خارج از کشور بوده و خریدار هم شرکت ISO ایزو بوده است و اگر هم ایرادی در این عملیات وجود داشته باشد دادگاه‌های صالح که دسترسی به اطلاعات بانکی دارند می‌توانند ورود کنند.

او در ادامه با اشاره به مصوبه هفتم تیر سال ۹۱ افزود: شرکت HK با مجوز هیئت وزیران شامل وزرای وقت نفت، صنعت، معدن تجارت، اقتصاد و همچنین رئیس وقت بانک مرکزی در بانک مالزی حساب باز کرد و این روزها از این مصوبه به عنوان رانت یاد می‌شود در حالی که این مصوبه هیچ تغییری در ارتباط بانک مرکزی با شرکت HK ایجاد نمی‌کرد چرا که این بانک و شرکت یاد شده از سال‌ها قبل با هم در ارتباط بودند.

زنجانی ادامه داد: کسانی که این مصوبه را امضا کردند بزرگترین خدمت را به کشور کردند یادم می‌آید یک روز ساعت ۳:۳۰ بامداد و زمانی که در فرودگاه امام خمینی بودم وزیر نفت با من تماس گرفت تا درباره موضوعی صحبت کنیم وقتی او را دیدم از پایش خون می‌رفت به طوری که گمان کردم تیر خورده است اما او گفت به خاطر جانبازی و صدمه‌ای که در جنگ وارد شده هر گاه استرس می‌گیرد اینگونه می‌شود. وزیر نفت در آن دیدار نگران تامین غلات کشور بود. این در حالی است که این روزها زمان پرداخت یارانه ۴ وزیر دل درد می‌گیرند.

در ادامه توضیحات بابک زنجانی قاضی پرونده به او تذکر داد که نسبت به اشخاص دیگر توهین نکند اما بابک زنجانی گفت دل درد داشتن توهین نیست. متأسفانه عده‌ای بیرون گود نشسته‌اند و می‌گویند لنگش کنید. متأسفانه نمی‌دانم فرستادن یک حواله چقدر مشقت دارد.

بابک زنجانی ادامه داد: نتیجه مذاکرات وزیر امور خارجه کشور با ۶ قدرت جهانی پس از دو سال واریز ۲ میلیارد یورو در ۳ قسط بوده که آن هم برای دارو و غذا استفاده شده است در حالی که دو میلیارد یورو برای ۵ روز ما بود. وزارت نفت ۸ میلیارد یورو در چین و ۲۲ میلیارد در کشورهای دیگر دارد اگر می‌تواند این پول‌ها را جابه‌جا کند.

وی افزود: متأسفانه حرف خزانه‌دار آمریکا درباره برخورد بی‌رحمانه با ما امروز توسط دولت به اجرا درآمده است و خدمات من را نادیده گرفته‌اند. مرا از اعدام می‌ترسانند در حالی که سال‌هاست جان خود را در کف دستانم گذاشته‌ام و برای جمهوری اسلامی ایران خدمت می‌کنم.

در این هنگام بابک زنجانی که به صورت مداوم دفاعیات خود را قرائت می‌کرد خطاب به قاضی پرونده گفت: “خسته نشدید؟” قاضی پاسخ داد: به دفاعیاتتان ادامه دهید که زنجانی گفت: “قدیما زودتر خسته می‌شدید”.

بانک مسکن پول‌های مربوط به تفاهم‌نامه با تأمین اجتماعی را بدون اجازه قضایی برداشت کرد

بابک زنجانی در ادامه دفاعیاتش در چهارمین جلسه محاکمه متهمان پرونده نفتی که در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست صلواتی برگزار شد، اظهار کرد: مردم و اشخاص حقوقی رو به دادسرا می‌آورند تا به آنها کمک شود. اگر دست مردم را نمی‌توانید بگیرد حداقل به پای آنها نچسبید. در کیفرخواست من به سوابق ۱۵ سال پیش اشاره شده تا بگویند پول‌های من بی‌پشتوانه بوده است.

او ادامه داد: در مجموعه من ۷۶ شرکت شناسایی شده است و روزانه ۱۵۲۰ برگ چک صادر می‌شد. به طور طبیعی در طول سال برگشت خوردن چند چک به صورت عمدی یا اشتباه طبیعی بوده اما چرا به ۵ میلیون چکی که در این مدت پاس شده است اشاره نمی‌کنید.

زنجانی به برخی اظهارات اخیر به‌ویژه اینکه او را رکورددار کلاهبرداری‌های دنیا خوانده بودند اشاره کرد و گفت: اگر قرار باشد جواب دهم مطمئن باشید سکوت نمی‌کنم و آدم بی‌دست و پایی نیستم بدانید با این حرکات اجازه نمی‌دهم به حوزه خارجی مجموعه‌های من ورود پیدا کنید. آنجا ایران نیست که با ترفند بیت‌المال مرا تحویل قوه قضائیه بدهند.

متهم پرونده نفتی در ادامه خطاب به مسئولان بانک مسکن گفت: احساس زرنگی نکنید که می‌توانید پول مرا به این بهانه که منشاء آن مشخص نیست بالا بکشید. لازم باشد میز و صندلی‌های بانک مسکن را به حراج می‌گذارم و پولم را می‌گیرم.

در این هنگام صلواتی از متهم خواست تهدید نکند.

او همچنین خطاب به مسئولان تامین اجتماعی گفت: شما با من تفاهمنامه نوشتید و وجوه را وصول کردید و پرینت واریز وجوه نیز از بانک مسکن گرفته شده است. بعد از تحریم‌ها بانک مسکن به این بهانه که گفته شده بانک واریز کننده در تحریم است و امکان انتقال وجود ندارد پول‌ها را بدون منشاء خوانده و از حساب من برداشت کرده است اما من تمامی این مسائل را پیگیری می‌کنم.

زنجانی خطاب به مسئولان تامین اجتماعی گفت: طرف حساب شما بانک مسکن است که به واسطه نامه تایید وجه آن بانک چک را صادر کردید. بانک مسکن حق نداشته وجه را برداشت کند و این کار را بدون اجازه قضایی انجام داده است.

متهم اصلی پرونده نفتی ادامه داد: می‌خواهم چک‌ها را بدهم اما پولی در حساب نیست و بانک مسکن می‌گوید چون پول واریز شده بدون پشتیبانی بوده حساب را خالی کرده و پول‌ها را برداشته است.

او با انتقاد نسبت به برخی اقدامات بازپرس پرونده گفت: بازپرس به چه حقی خانواده من را به دفترخانه برده و وادار کرده ملک مسکونی را به نام نفت کنند یا به چه حقی مغازه و منزل مادر من را گرفته و تحویل وزارت نفت داده است. چرا فرش گل‌ابریشم ۹۰۰ میلیون تومانی خانه‌ام را یک میلیون تومان قیمت‌گذاری کرده‌اند؟ اینها تخلفات انتظامی است و بازپرس فکر می‌کند چون پرونده، پرونده بزرگی است از تخلفاتش چشم‌پوشی می‌شود.

بابک زنجانی افزود: بازپرس حق ندارد افرادی را با دوربین به زندان بفرستد و با دوربین هندی‌کم از من بازجویی کنند. متاسفانه بازپرس پرونده شکایتی که از او کرده‌ام را در کشوی خود نگهداری کرده و اجازه نمی‌دهد ثبت شود.

در این هنگام، صلواتی پاسخ داد: شما برای رئیس جمهور، رئیس مجلس، کمیسیون اقتصادی و وکیل خود نامه‌های متعددی نوشتید و همه این نامه‌ها ارسال شده است.

بابک زنجانی در پاسخ گفت: بدانید که من شکایت خود را به گوش رئیس قوه قضائیه و حضرت آقا می‌رسانم.

او همچنین به موضوع پرداخت حقوق ماهانه ۴ هزار یورویی گفت: اولا ۴ هزار یورو یعنی ۱۶ میلیون تومان، که من این رقم را به مدیر منطقه‌ای خارج از کشور می‌دادم و پول را از جیب خودم پرداخت می‌کردم نه از جیب بیت‌المال. امروز در شرکت نفت به مدیر یکی از شرکت‌ها ماهانه ۱۰۰ هزار دلار داده می‌شود اما نه از جیب خودشان بلکه از جیب بیت‌المال.

در نهایت بابک زنجانی ۴۴ صفحه از دفاعیات ۲۰۰ صحفه خود را در چهارمین جلسه محاکمه‌اش قرائت کرد و قرائت ادامه دفاعیات به جلسه پنجم فردا یکشنبه دهم آبان برگزار می‌شود موکول شد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.