سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سروش محلاتی: اصلاح دنیا برایمان اصل شده و از فساد و انحرافات اعتقادی داخل غافلیم...

سروش محلاتی: اصلاح دنیا برایمان اصل شده و از فساد و انحرافات اعتقادی داخل غافلیم

چکیده :استاد سروش محلاتی گفت: فضای اجتماعی، سیاسی امروز جامعه دچار وارونگی شده، فضای اجتماعی بر فضای اخلاقی تقدم پیدا کرده، همانگونه که سیاست خارجی ما بر مسائل اخلاقی تقدم پیدا کرده است؛ اصل برایمان این شده تا دنیا را اصلاح کنیم در عین حال که مسائل داخلی را فراموش کرده ایم....


استاد حوزه و دانشگاه گفت: فضای اجتماعی، سیاسی امروز جامعه دچار وارونگی شده است و اصل برایمان این شده تا دنیا را اصلاح کنیم در عین حال که مسائل داخلی را فراموش کرده ایم.

به گزارش شفقنا، حجت الاسلام والمسلمین محمد سروش محلاتی در جلسه صبح جمعه باحضور گروهی از شخصیت ها و چهره های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی با قرائت آیاتی از کلام الله مجید اظهار داشت: متأسفانه امروز دچار یک وارونگی اخلاقی و اجتماعی و سیاسی هستیم و آن این نکته است که جنبۀ برون نگری ما بر جنبۀ درون نگری ما غالب شده است.

وی در این رابطه افزود: منِ روحانی فکر می کنم اول باید دیگران را تبلیغ کنم، آن شخصِ سیاسی هم اینگونه فکر می کند. اما آنچه از اسلام و آیات الهی برداشت می شود، با این تفکر همخوانی ندارد. آنچه در قرآن بر اساس دعای حضرت ابراهیم نقل شده که قطعا مورد تأیید خداوند هم هست: رَبِّ اجْعَلْنِی مُقِیمَ الصَّلاَهِ وَ مِن ذُرِّیَّتِی رَبَّنَا وَتَقَبَّلْ دُعَاء، یعنی خداوند اول من را بیامرز و بعد پدر و مادر و بعد کسانی که با من ارتباط دارند. انسان باید ابتدا راه و مفرّی برای نجات خودش پیدا کند، سپس به سراغ دیگران برود.

این پژوهشگر دینی افزود: متأسفانه همۀ نگاه های ما متوجه بیرون است. صبح و شب می دویم و خودمان را نابود می کنیم و خود و خانواده خود را فراموش کرده ایم.

این استاد حوزه علمیه قم با ذکر آیۀ: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَارًا تصریح کرد: آیه تاکید کرد دارد که ای کسانی که ایمان آورده اید خودتان را حفظ کنید و به فکر نجات خودتان باشید، بعد خانواده خودتان را از آتش جهنم نجات بدهید. وی اظهار داشت که وظیفه همه ما پرداختن به خود و خانواده مان است و باید در مسیر تربیت صحیح قرار بگیریم.

حجت الاسلام سروش محلاتی همچنین با ذکر آیۀ دیگری از قرآن که می فرماید یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ عَلَیْکُمْ أَنفُسَکُمْ لاَ یَضُرُّکُم مَّن ضَلَّ إِذَا اهْتَدَیْتُم، اظهار داشت: اگر خودتان هدایت شوید هیچ خطری از هدایت نشدگان به شما نمی رسد.

وی با اشاره به آیه: أَتَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَتَنسَوْنَ أَنفُسَکُمْ اظهار داشت: آیا مردم را به نیکی فرا می خوانید و خود را فراموش می کنید؟ وی افزود: این یک مبنای اخلاقی دارد که هر کس می تواند تشخیص بدهد، ابتدا باید برای خودمان کاری انجام بدهیم سپس به سراغ دیگران برویم.

استاد سروش محلاتی افزود: فضای اجتماعی، سیاسی امروز جامعه دچار وارونگی شده، فضای اجتماعی بر فضای اخلاقی تقدم پیدا کرده، همانگونه که سیاست خارجی ما بر مسائل اخلاقی تقدم پیدا کرده است؛ اصل برایمان این شده تا دنیا را اصلاح کنیم در عین حال که مسائل داخلی را فراموش کرده ایم.

وی هشدار داد که فقر، فساد و انحرافات فرهنگی – اعتقادی، گریبان این نسل را گرفته است.

محمد سروش محلاتی گریزی در پایان گریزی به تاریخ زد و گفت: متأسفانه این رویه در دوران خلفای راشدین هم متداول بوده و آنها تلاش داشتند با کشورگشایی لااله الاالله گویان را افزایش دهند، بروند و غنایم بیشتری بدست آورند، در حالی که هدف اسلام، تربیت یک جامعه دینی و الگو برای جوامع بشریت است.

وی افزود: همانگونه که در زمان خلافت حضرت علی(ع) تلاش ایشان به سوی این هدف بود، گرچه با مشکلاتی که برای او ایجاد کردند موفق نشد برنامه های خود را به نحو مطلوب پیاده نماید.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.