سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » زیباکلام: نیازی به آشتی کنان نیست، قانون باید اجرا شود...

زیباکلام: نیازی به آشتی کنان نیست، قانون باید اجرا شود

چکیده :صادق زیباکلام می گوید: نیازی به آشتی کنان نیست، قانون باید اجرا شود. این استاد دانشگاه معتقد است که آشتی ملی بعد از انتخابات سال ۸۸ می‌توانست مفهومی داشته باشد که بزرگان آن را مطرح کردند. ...


صادق زیباکلام می گوید: نیازی به آشتی کنان نیست، قانون باید اجرا شود. این استاد دانشگاه معتقد است که آشتی ملی بعد از انتخابات سال ۸۸ می‌توانست مفهومی داشته باشد که بزرگان آن را مطرح کردند.

گفت و گوی کوتاه روزنامه آرمان با صادق زیباکلام را با هم می خوانیم:

آیا آقای روحانی می‌تواند همان‌گونه که وارد مذاکره با جهان شد مذاکرات ملی را در دستور کار خود قرار دهد و این مساله را بین جریان‌های سیاسی برقرار کند؟

من نمی‌دانم مراد از گفت وگوی ملی چیست و فکر نمی‌کنم چنین پدیده‌ای به عنوان یک قاعده سیاسی جایگاهی داشته باشد، مگر اینکه ما بگوییم یک خصومت و دشمنی بین جریانات سیاسی در وضعیت خاصی به وجود آمده و آنها قرار است با همدیگر توافق یا آشتی کنند.

اما این موضوع بعد از انتخابات سال ۸۸ ایجاد شد.

آشتی ملی بعد از انتخابات سال ۸۸ می‌توانست مفهومی داشته باشد که افرادی مثل آقای هاشمی‌رفسنجانی و دیگر بزرگان آن را مطرح کردند. به غیر از شرایط استثنایی آشتی ملی چندان معنا و مفهومی ندارد چرا که احزاب و شخصیت‌های سیاسی دیدگاه‌های مختلف دارند و در این صورت آشتی سیاسی معنا و مفهومی پیدا نمی‌کند. مساله هسته‌ای هم موضوعی مشخص بود که سیاست‌های غلطی در گذشته اتخاذ شده بود و دولت جدید با رویکرد جدید خود به توافق دست پیدا کرد. اما اینکه بگوییم در داخل اصلاح‌طلبان، اصولگرایان و جبهه پایداری با هم مذاکره کنند این نه شدنی است و نه ضرورت دارد. اگر قرار است در کشور دموکراسی وجود داشته باشد طبیعی است که کشور دارای چندصدایی باشد.

در ۶ سال گذشته اصلاح‌طلبان از قدرت فاصله گرفته‌اند. در این مورد هم فکر می‌کنید آقای روحانی نمی‌تواند مذاکراتی داشته باشد تا اصلاح‌طلبان حامی‌اش را به قدرت نزدیک‌تر کند؟

اصلاح‌طلبان به اختیار خودشان از قدرت فاصله نگرفته‌اند بلکه اصولگرایان آنها را کنار گذاشتند. نیازی هم به آشتی کنان نیست، قانون باید اجرا شود. بیاییم تئوری صحبت نکنیم. ما چند ماه دیگر انتخابات مجلس را داریم.

آیا اصلاح‌طلبان می‌خواهند در این انتخابات شرکت نکنند؟

خیر.

پس مشکل کجاست؟

مشکل اینجاست که ممکن است دستگاه‌های مربوطه نامزدهای اصلاح‌طلب را تأیید صلاحیت نکنند. در این مورد نمی‌توانیم بگوییم باید آشتی کنان برگزار کرد بلکه باید همه تلاش کنیم که قانون اجرا شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.