سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » لیلاز: دعوت از بخش خصوصی به صحنه فعالیت های کشور تنها راه خروج از رکود است...

لیلاز: دعوت از بخش خصوصی به صحنه فعالیت های کشور تنها راه خروج از رکود است

چکیده :سعید لیلاز: در حال حاضر میزان نقدینگی کشور حدود ۸۳۰ هزار میلیارد تومان است و مطمئنم که اگر بتوانیم برای چند ماه آینده، ۲۰ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان بودجه و درآمد اضافی به دولت تزریق کنیم، قادر خواهیم بود که از رکود فعلی خارج شویم....


یک تحلیلگر مسایل اقتصای گفت: تنها راهی که می توانیم با ورود به آن بدون تشدید تورم، از رکود خارج شده و نیاز اقشار محتاج جامعه را تامین کنیم تا به فرمایش رهبری عمل شود، این است که از بخش خصوصی برای فعالیت در بخش های مختلف اقتصاد کشور دعوت به همکاری کنیم.

سعید لیلاز در گفت و گو با ایرنا، افزود: در حال حاضر میزان نقدینگی کشور حدود ۸۳۰ هزار میلیارد تومان است و مطمئنم که اگر بتوانیم برای چند ماه آینده، ۲۰ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان بودجه و درآمد اضافی به دولت تزریق کنیم، قادر خواهیم بود که از رکود فعلی خارج شویم.

وی ادامه داد: حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان منابع اولیه لازم داریم اگرچه این مبلغ نه از محل دارایی های خارجی ایران قابل جذب است و نه قابلیت این را داریم که از طریق رشد نقدینگی آن را تامین کنیم چرا که این اقدام منجر به تشدید تورم می شود.

استاد دانشگاه شهید بهشتی افزود: بهترین راه این است که بتوانیم از بخش خصوصی در تکمیل پروژه های عمرانی نیمه تمام دولت، بهره بگیریم که این کار نیاز به یک انقلاب جهادگونه در تفکر اقتصادی دولت و حکومت دارد.

وی تاکید کرد: کل نهادهای حکومت از جمله دفتر رهبری، دستگاههای نظارتی، رییس جمهوری، مجلس و قوه قضائیه باید این آمادگی را در خود ایجاد کنند تا با کمک بخش خصوصی ظرف چند ماه آینده بتوانیم ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان را جذب اقتصاد کشور کنیم به این معنا که بخش خصوصی پروژه های عمرانی را از دولت خریداری و خود در آن بخش ها سرمایه گذاری کند.

به اعتقاد این کارشناس اقتصادی؛ این نقطه می تواند شروع خوبی باشد چرا که با چشم اندازی که وجود دارد، بدون کمک بخش خصوصی، قادر به خروج از وضعیت رکود تورمی فعلی نیستیم در نتیجه تنها و موثرترین راه که هم به رشد اقتصادی بیانجامد، هم رشد درون زا باشد و هم تورم ایجاد نکند، این است که از بخش خصوصی بخواهیم این مبلغ را تا آخر تابستان وارد اقتصاد ایران کند.

وی یادآور شد: البته سیاست دولت در کاهش تورم سیاست درستی بود و این اقدام رکود را تشدید نکرد بلکه این رکود اولا ناشی از همان وضعیت وخیمی است که به دولت یازدهم به ارث رسید چرا که در سال ۹۱ متوسط رشد اقتصادی کشور هفت درصد رشد منفی داشت و همین که امسال بتوانیم این رشد را به صفر برسانیم، نشان می دهد که از وضعیت بسیار وخیم سالهای ۹۱ و ۹۲ عبور کرده ایم.

لیلاز افزود: علت دوم سقوط شدید درآمدهای نفتی بود به طوری که درآمدهای نفتی دولت به یک سوم بدترین سال دوران تحریم رسید و خیلی عجیب است که ما حداقل ۴۰ تا ۴۵ میلیارد دلار عدد تحقق درآمد نسبت به امسال و نسبت به بدترین سال تحریم یعنی سال ۹۲ خواهیم داشت.

وی ادامه داد: در نتیجه سیاست دولت در کاهش نرخ تورم منجر به وخیم تر شدن رکود نشد جرا که در سال ۹۳، سه درصد رشد اقتصادی مثبت داشتیم بنابراین راه حل اصلی اینجاست که باید به گونه ای انبساط مالی و منابع مالی جدید ایجاد کنیم که بتواند بدون اینکه به تورم دامن بزند، نیازهای کشور برای سرمایه گذاری را جبران کند.

این استاد دانشگاه یادآور شد: مساله اینجاست که از حدود ۱۰ سال پیش سرمایه گذاری در ایران به قدر کافی صورت نگرفته و محاسبات نشان می دهد که بین سالهای ۱۳۸۹ تا سالهای ۱۳۹۳ حدودا ۴۰۰ میلیارد دلار نسبت به سالهای قبل از آن کسری سرمایه گذاری در ایران داشتیم که فقدان این ۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید است که اقتصاد ایران را به زانو درآورده است.

وی تاکید کرد: بنابراین تنها راه این است که از همان راه رفته، برگردیم یعنی باید هم سرمایه گذاری افزایش پیدا کند و هم نرخ بهره وری که در ۱۰ سال گذشته منفی بود، مثبت شود و در حقیقت، راه سومی وجود ندارد چرا که به خارج نیز نمی توان دل بست.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.