سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آخرین وضعیت سیل در ایلام، لرستان و اهواز؛ ۷ کشته و یک مفقود...

آخرین وضعیت سیل در ایلام، لرستان و اهواز؛ ۷ کشته و یک مفقود

چکیده :در اثر بارش بی‌سابقه باران و جاری شدن سیل در استان ایلام، و لرستان دست کم ۶ نفر جان باخته اند....


در اثر بارش بی‌سابقه باران و جاری شدن سیل در استان ایلام، و لرستان دست کم ۶ نفر جان باخته اند.

به گزارش خبرگزاری آنا، در استان لرستان، به دنبال ورود سیلاب به یک زیرزمین مسکونی در یکی از مناطق شهرستان کوهدشت اعضای یک خانواده سه نفره جان باختند.

همچنین براساس اعلام ستاد مدیریت بحران استان ایلام، بر اثر وقوع سیل در مناطق مختلف ایلام، سه نفر کشته و یک نفر هم مفقود شده است.

به گزارش ایرنا به نقل از شاپور پولادی معاون امور عمرانی استاندار ایلام بر اثر بارش شدید باران، ۴۰ درصد منازل مسکونی شهر ایلام بویژه در مناطق حاشیه‌ایی و پایین شهر دچار آبگرفتگی شده و خسارت دیدند.

وی با اشاره به خسارت وارد شده به تاسیسات شهری و زیربنایی افزود: ۲۵ کیلومتر مسیل در شهر ایلام در معرض تخریب کامل و آسیب جدی قرار دارد ضمن اینکه هم اکنون آب ۵۰ درصد مشترکان شهر ایلام قطع است که در حال آبرسانی سیار به این مشترکان هستیم.

پولادی تاکید کرد: برق ۲۰ درصد محدوده شهر ایلام بواسطه تخریب دکل ها قطع است اما با تلاش عوامل شرکت توزیع برق مشکل این بخش در حال بر طرف شدن و وصل مجدد شبکه برق این مشترکان هستند.

به علت بارش شدید باران فعالیت همه مراکز آموزشی، دستگاه های اجرایی و دولتی و بانک های ایلام امروز پنجشنبه در پی اعلام ستاد بحران تعطیل شد و پروازهای فرودگاه ایلام لغو شد.

بارش باران و سیل در بوشهر نیز خساراتی بر جای گذاشت.

به دنبال ورود سامانه بارشی از مرزهای غربی کشور، مناطق گسترده‌ای از ایران صحنه بارش شدید باران پائیزی، آب گرفتگی معابر عمومی و حتی جاری شدن سیل بوده و بارش باران در ۱۳ استان کشور پیش بینی شده است.

از روز پنج شنبه با نفوذ جریان‌های شمالی و ریزش هوای سرد ضمن کاهش محسوس دما تا اویل هفته آینده در نیمه شمالی کشور بر مقدار بارش‌ها در سواحل دریای خزر افزوده شده و گستره بارش‌ها به تدریج برخی مناطق شمال شرق کشور را نیز فرا می‌گیرد.

شدت بارش‌ها روز پنج شنبه در استان‌های کرمانشاه، لرستان، ایلام، گیلان، شمال زنجان، شمال قزوین، شمال خوزستان و غرب کردستان و روز جمعه در استان‌های گیلان، مازندران، ایلام، لرستان، مرکزی، قم، شمال خوزستان، شمال زنجان، شمال قزوین شمال البرز و شمال تهران خواهد بود.

بارش های ایلام بی سابقه در ۱۰۰سال اخیر

از سوی دیگر مدیرکل هواشناسی استان ایلام به ایرنا گفت: بارندگی های ۴۸ ساعت گذشته ایلام در ۱۰۰ سال گذشته از نظر حجم بارندگی و بازه زمانی بی سابقه بوده است.

یوسف شیخ الملوکی متوسط بارش سالانه استان را بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیمتر عنوان کرد و افزود: تنها در ۴۸ ساعت گذشته ۲۸۰ میلیمتر بارندگی در شهر ایلام گزارش شده است.

وی ادامه داد: همچنین در این مدت در ایستگاه های ایوان، ملکشاهی و ارکواز، لومار، سرابله، آبدانان و دره شهر نیز به ترتیب ۱۸۸، ۱۸۵، ۱۴۸، ۱۴۱، ۹۰ و ۴۸ میلیمتر بارندگی ثبت شده است.

وی اظهار کرد: ارتباط تلفنی با شهرستان های مهران و دهلران برای کسب اطلاع از میزان بارندگی قطع است اما دست کم در هر کدام از این شهرستان ها نیز ۵۰ میلیمتر باران باریده است.

مدیرکل هواشناسی استان ایلام گفت: سیستم ناپایدار بارش زا امشب و فردا شب نیز فعال بوده و شنبه هفته آینده از استان خارج می شود اما از اواخر هفته آینده یک سیستم دیگر وارد استان می شود که اطلاع رسانی های لازم انجام خواهد شد.

شیخ الملوکی افزود: تا پایان آبان ماه هر هفته یک سیستم ناپایدار با شدت و ضعف متفاوت وارد استان خواهد شد.

وی با بیان اینکه پدیده ال نینو به دلیل افزایش دمای آب اقیانوس نسبت به حالت عادی رخ می دهد و باعث ناهنجاری های اقلیمی خواهد شد، ادامه داد: بارش های سیل آسا در مناطقی از جمله استان ایلام که انتظار آن نمی رود از پیامدهای این پدیده است.

وی تاکید کرد: سازمان هواشناسی پدیده ال نینو را رد نکرده است اما سرمای سرد زمستانی ناشی از این پدیده را رد می کند.

شیخ الملوکی افزود: وقوع این پدیده تنها در صورت مدیریت مناسب و اندیشیدن تدابیری به منظور جمع آوری آب های سطحی، در افزایش منابع آبی استان و رفع بحران آب تاثیرگذار خواهد بود.

بارش ۲۳۰ میلی متر باران طی ۴۸ ساعت گذشته در شهر ایلام موجب اخلال در زندگی عادی و روزانه مردم شده است.

به علت بارش شدید باران فعالیت همه مراکز آموزشی، دستگاه های اجرایی و دولتی و بانک های ایلام امروز پنجشنبه در پی اعلام ستاد بحران تعطیل شد پروازهای فرودگاه ایلام لغو گردید و براساس اعلام ستاد مدیریت بحران بر اثر وقوع سیل سه نفر کشته و یک نفر هم مفقود شده است.

بارش باران بیش از ۳ هزار نفر را در اهواز روانه بیمارستان کرد

همچنین منابع بیمارستانی استان خوزستان می‌گویند بارش باران پاییزی بیش از سه هزار نفر را روانه بیمارستان کرده است.

به گزارش مهر، ایرج نظری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: «بیش از سه هزار نفر با مشکل تنفسی ناشی از بارش باران به بیمارستان‌های خوزستان مراجعه کردند.»

وی درباره آمار مراجعه کنندگان به مراکز درمانی به خاطر مشکلات تنفسی ناشی از بارش باران گفت: «در مجموع سه هزار و ۹۰ نفر با مشکل تنفسی ناشی از بارش باران به بیمارستان‌های استان مراجعه کرده‌اند.»

نظری گفت از مجموع مراجعه کنندگان تعداد ۵٠ نفر در خوزستان به دلیل مشکل حاد تنفسی بستری شدند که از این تعداد نیز هفت نفر در بخش آی.سی.یو تحت مراقبت های ویژه قرار گرفتند.

مرگ یک نفر در اهواز

در حالی که معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز تاکید دارد که تاکنون هیچ آماری مبنی بر فوت مراجعه کنندگان به بیمارستان‌های استان خوزستان بر اثر مشکلات تنفسی ناشی از باران گزارش نشده است، معاون بیمارستان گلستان اهواز از مرگ یکی از مراجعه کنندگان خبر می‌دهد.

همچنین به گزارش تسنیم، اسدالله چراغی معاون بیمارستان گلستان اهواز گفت: «روز گذشته به دلیل آلودگی هوا در بیمارستان گلستان اهواز یک نفر فوت کرد.»

بارش باران اسیدی

در همین حال کوروش بهادری مدیرکل هواشناسی استان خوزستان از تایید بارش باران اسیدی در این استان امتناع کرده است.

بهادری گفت: «اعلام بارش باران‌های اسیدی باید از سوی مسئولان بهداشت استان انجام شود، البته هواشناسی خوزستان سیستم پایش باران‌های اسیدی را راه‌اندازی کرده و تا چند روز آینده نتیجه بررسی‌های این سیستم را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.»


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.