سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » انتقاد ابتکار از قتل عام ماهی‌های زاینده‌رود در اثر بسته شدن ناگهانی آب...

انتقاد ابتکار از قتل عام ماهی‌های زاینده‌رود در اثر بسته شدن ناگهانی آب

چکیده : امروز کشور با کاهش بارندگی و در نتیجه تقلیل روان آب‌ها مواجه شده، بنابراین نحوه مصرف و توزیع آب بر میزان آب حوزه‌های مختلف زیستی تاثیر می گذارد. منابع آبی در سال‌های گذشته اگرچه با گسترش زیادی همراه بوده است اما بهره‌وری چندانی برای کشور نداشته است و چون حق‌آبه‌های طبیعت در نقاط مختلف به خوبی رعایت نشده می‌توان گفت که مدیریت حوزه آب و برنامه‌ریزی‌های مرتبط با آن نیازمند اصلاح دوباره توسط شورای عالی آب است...


معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به ضرورت اصلاح مدیریت حوزه آب، نسبت به قتل عام ماهی‌های زاینده‌رود در اثر بسته شدن ناگهانی آب انتقاد کرد و از تدوین سند ملی تغییر اقلیم در ماه‌های آینده خبر داد.

به گزارش ایسنا معصومه ابتکار صبح امروز (پنج شنبه) در حاشیه بازدید از پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی در جمع خبرنگاران با اشاره به پروسه مدیریت آب حوزه زاینده رود اظهار کرد: منابع و نحوه مدیریت آن‌ها از یک سو و تغییرات اقلیمی از سوی دیگر به شکل ویژه‌ای در مدیریت آب حوزه‌های زیست محیطی از جمله زاینده رود تاثیر می‌گذارد.

وی افزود: امروز کشور با کاهش بارندگی و در نتیجه تقلیل روان آب‌ها مواجه شده، بنابراین نحوه مصرف و توزیع آب بر میزان آب حوزه‌های مختلف زیستی تاثیر می گذارد. منابع آبی در سال‌های گذشته اگرچه با گسترش زیادی همراه بوده است اما بهره‌وری چندانی برای کشور نداشته است و چون حق‌آبه‌های طبیعت در نقاط مختلف به خوبی رعایت نشده می‌توان گفت که مدیریت حوزه آب و برنامه‌ریزی‌های مرتبط با آن نیازمند اصلاح دوباره توسط شورای عالی آب است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مدیریت منابع محدود آب در کشور باید به گونه‌ای انجام گیرد که کشاورزان به مدیریت امور مرتبط با فعالیت‌های خود و شهرها به مدیریت منابع آب در بخش‌های مختلف شرب و آبیاری فضاهای شهری بپردازند.

وی با ابراز نارضایتی از شرایط فعلی مصرف آب در حوزه‌های آبی کشور خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی پرت آب بالا بوده و توسعه بی‌رویه و کشت محصولات پرآب نیز به این مسأله دامن زده است. بنابراین مسئولان دستگاه‌ها و نهادهای مختلف باید در کنار فعالان حوزه محیط زیست برای بهبود شرایط موجود تا رسیدن به نقطه مطلوب تلاش کنند.

ابتکار با انتقاد شدید نسبت به قتل عام ماهی‌ها در بستر زاینده‌رود در نتیجه بسته شدن ناگهانی آب تصریح کرد: این کار اشتباهی است و چرا پیش از بسته شدن آب در بستر زاینده‌رود بخش تعیین شده‌ای از آب برای حیات ماهی‌ها ، ذخیره نشده است؟ با این وجود سوال اساسی این جا است که چرا جریان آب زاینده‌رود باید قطع باشد؟ اقتضای رودخانه جاری ماندن آب و رسیدن آن به تالاب‌گاوخونی است. زیست بوم با ارزش منطقه برای حیات خود به آب نیازمند است، بنابراین پیش از آنکه به این سوال پاسخ دهیم که چرا ماهی‌ها هلاک شده‌اند باید پرسید که چرا آب زاینده‌رود قطع شده است؟

وی دلیل اصلی عدم تحقق وعده رئیس جمهور در مورد جاری ماندن آب در حوزه زاینده‌رود و به ویژه رودخانه را برداشت‌های غیرقانونی از مسیر و بالادست رودخانه عنوان و اظهار کرد: مسئولان و تشکل‌های کشاورزی، زیست محیطی و روستاها باید در کنار یکدیگر برای جاری شدن دوباره آب درزاینده رود تلاش کنند چرا که در حال حاضر حقوق عمومی مردم در حال تضییع است. اگرچه سیاست‌گذاری‌های دولت در اجرای برنامه‌های منضبط در حوزه آب نیز می‌تواند به کوتاه‌تر شدن پروسه جاری شدن آب در زاینده‌رود کمک کند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.