سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » درخواست از رییس جمهور برای نام گذاری رسمی هفتم آبان در تقویم به نام کوروش...

درخواست از رییس جمهور برای نام گذاری رسمی هفتم آبان در تقویم به نام کوروش

چکیده :عارف درویش روزنامه نگار و فعال فرهنگی در نامه ای به رییس جمهور از وی درخواست کرده است که روز هفتم آبان که اکنون به شکل خودجوش و مردمی اما غیر رسمی روز گرامی‌داشت کورش هخامنشی است، در سالنامۀ ایرانی با همین عنوان ثبت شود. در همین باره پتیشنی نیز به جمع آوری امضا اقدام کرده است که امضا کنندگان این درخواست، خطاب به حسن روحانی تصریح کرده اند: با انگیزه پاسداشت همبستگی ملی و نکوداشت ارزش های بازمانده از کورش بزرگ، از شما به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور خواستاریم که روز هفتم آبان ماه هر سال که یادروز صدور منشور کورش بزرگ است، در تقویم رسمی کشور به عنوان "روز کورش بزرگ" ثبت شود. ...


عارف درویش روزنامه نگار و فعال فرهنگی در نامه ای به رییس جمهور از وی درخواست کرده است که روز هفتم آبان که اکنون به شکل خودجوش و مردمی اما غیر رسمی روز گرامی‌داشت کورش هخامنشی است، در سالنامۀ ایرانی با همین عنوان ثبت شود.

به گزارش کلمه، در همین باره پتیشنی نیز به جمع آوری امضا اقدام کرده است که امضا کنندگان این درخواست، خطاب به حسن روحانی تصریح کرده اند: با انگیزه پاسداشت همبستگی ملی و نکوداشت ارزش های بازمانده از کورش بزرگ، از شما به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور خواستاریم که روز هفتم آبان ماه هر سال که یادروز صدور منشور کورش بزرگ است، در تقویم رسمی کشور به عنوان “روز کورش بزرگ” ثبت شود.

عارف درویش روزنامه نگار و فعال فرهنگی که اولین بار، دیماه ٨٨ بعلت انجام فعالیت های فرهنگی بازداشت شده بود، تیرماه سال ۹۱ با پایان یافتن دوره ی یک سال حبس تعزیری خود، از بند ۳۵۰ زندان اوین آزاد شد.

متن نامه این روزنامه نگار و همچنین پتیشنی که برای این درخواست به جمع آوری امضا اقدام کرده است را با هم می خوانیم:

به نام خداوند جان و خرد

ریاست محترم جمهوری

جناب آقای دکتر حسن روحانی

با سلام و ارادت و احترام

بدین‌وسیله از حضور جنابعالی درخواست دارم که این نامه را از سر مهر و با بردباری و نیک‌اندیشی و بها دادان به فرهنگ و تاریخ ایرانی بخوانید و نیز افزون بر آن درخواست دارم که با صلابت و استحکام و مدیریّت همیشگی خویش که از دستاوردهای دولت تدبیر و امید است و نیز خردمندی و هوشیاری که ذات شماست، با آن موافقت نمایید که این درخواست درخواستی است بس بزرگ و ویژه و توان و مهر و خرد کسی به جز از شما را در خورِ انجام آن نمی‌بینم که به قول سعدی علیه‌الرحمه: چه غم دیوار امت را که دارد چون تو پشتیبان/ چه باک از موج بحر آن را که باشد نوح کشتیبان

درخواست این‌جانب که درخواست و خواهش و آرمان و نبودش اسباب رنجش بسیاری از ایرانیان است، آن است که روز هفتم آبان که اکنون به شکل خودجوش و مردمی اما غیر رسمی روز گرامی‌داشت کورش هخامنشی است، در سالنامۀ ایرانی با همین عنوان ثبت شود. جسارت نکرده و چون و چرای آن را نمی‌گویم که خود بیش و پیش از هر کس از چند و چون آن آگاهید. و نیز آگاهید از میزان مهر و ارادت ایرانیان با هر دین و زبان و قومیّتی به ایشان و نیز از مهر و ارادت غیر ایرانیان. و نیز آگاهید از تاراج میراث معنوی ما از سوی دیگر کشورهای همجوار که روزگاری بخشی از ایرانمان بودند. و نیز آگاهید از گسترش اندیشه و تلاش تجزیه‌طلبان میهن‌ستیز.

نام خویش را در تاریخ این سرزمین به میهن‌دوستی و خردمندی و شهامت دوچندان کنید و روز هفتم آبان را روز بزرگداشت کورش هخامنشی بیان و ثبت کنید. که نبودِ آن در سالنامۀ ایرانی نه‌تنها جای اندوه و شگفتی است و حسرت که اسباب دل‌سردی و کینه‌ورزی و بی‌مهری ایرانیان خواهد شد که خلاف اندیشۀ دولت تدبیر و امید است.

سپاسگزارم که نامۀ یک شهروند را می‌خوانید و نیز یقین دارم و اشتیاق که شما را با این اندیشۀ ایرانیان سر مخالفت نیست. ما مردم امید داریم به کلام پرنفوذ شما و دستان پرتوان شما، هرچند که زیر سنگ باشد.

نیز سپاسگزارم از مهر و عنایت شما
عارف درویش

* * * * *

به نام خداوند جان و خرد

رئیس جمهور گرامی

جناب آقای دکتر حسن روحانی

با درود فراوان

همان گونه که آگاهید در تقویم رسمی کشور، مناسبت های گوناگونی وجود دارد؛ اما هیچ روزی برای نکوداشت کورش بزرگ که در طول تاریخ همواره جهانیان او را گرامی داشته اند و ما در حق او کوتاهی کرده ایم، وجود ندارد.

بی گمان، ارزش های تاریخی و فرهنگی برجای مانده از کورش همچون یکتاپرستی، آزادمنشی، صلح دوستی، خردورزی، مردم داری، کشورداری و انسان دوستی، میراث مشترک ایرانیان با هر دین و زبان و از هر قوم است و به باور بسیاری او همان ذوالقرنین نامبرده در قرآن است.

بر این پایه، ما امضا کنندگان این درخواست، با انگیزه پاسداشت همبستگی ملی و نکوداشت ارزش های بازمانده از کورش بزرگ، از شما به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور خواستاریم که روز هفتم آبان ماه هر سال که یادروز صدور منشور کورش بزرگ است، در تقویم رسمی کشور به عنوان “روز کورش بزرگ” ثبت شود.

با سپاس فراوان


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.