سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سه ماه حبس تعزیری برای یک فعال کارگری دیگر در سنندج...

سه ماه حبس تعزیری برای یک فعال کارگری دیگر در سنندج

چکیده :کوروش بخشنده از اعضای از اعضای «کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری» که اسفند سال گذشته بازداشت شده بود، به سه ماه زندان محکوم شد....


کوروش بخشنده از اعضای از اعضای «کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری» که اسفند سال گذشته بازداشت شده بود، به سه ماه زندان محکوم شد.

«کوروش بخشنده» فعال کارگری و «عضو هیات اجرایی کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد» از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان سنندج به سه ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شد.

این فعال کارگری ۱۶ اسفند ماه ۱۳۹۳از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از گذشت دو ماه با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی موقتا آزاد شده بود.

کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد ضمن اعلام این خبر بیانیه ای با انتشار بیانیه ای نوشته است:

روز سه شنبه مورخ ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۴ «کوروش بخشنده» از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری و عضو هیات اجرایی کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان سنندج طی دادنامه شماره ۹۴۰۹۹۸۸۷۱۳۳۰۰۲۰۷ به اتهام عضویت در «کومله» شرکت در مراسم ها و راهپیمایی های اعتراضی و همچنین عضویت در «کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری» برابر با ماده ۴۹۹ قانون مجازات اسلامی به ۲ سال حبس تعزیری محکوم گردید، حکم صادره علیه نامبرده به دلیل بیماری و کهولت سن و همچنین برابر با ماده ۳۸ قانون مجازات اسلامی به سه ماه و یک روز حبس تعزیری کاهش پیدا کرده است. محکومیت «کوروش بخشنده» به زندان در حالی صورت گرفته که نامبرده در جلسه دادگاهی خود مورخ ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۴ تمامی اتهامات امنیتی و وابستگی به احزاب اپوزیسیون خارج از کشور را قویا تکذیب و فعالیت های کارگری خود در کمیته هماهنگی را غیر قانونی ندانسته و از آن دفاع کرده است.

در بخشی دیگر از این بیانیه تصریح شده است: ما اعضای «کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد» ضمن محکوم نمودن حکم صادره علیه کوروش بخشنده؛ خواستار پایان دادن به تعقیب قضایی و مختومه کردن تمامی پرونده هایی که علیه فعالین کارگری، معلمان و کسانی که به دلیل فعالیت های سیاسی در محاکم قضایی کشور مفتوح گردیده اند، هستیم. همچنین خواهان آزادی بی قید و شرط کلیه فعالین کارگری و زندانیان سیاسی دربند می باشیم.

به گزارش کلمه، این فعال کارگری سنندج افندماه ۹۱ طی تماس تلفنی احضار و مورد بازجویی قرار گرفته بود که پس از ۲ ساعت بازجویی به وی ابلاغ شد که تا ۱۵ فروردین فرصت دارد که از کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری استعفا دهد و درغیر این صورت با وی برخورد خواهد شد.

اردیبهشت سال ۹۲ نیز گزارش شده بود که نیروهای امنیتی اداره ی اطلاعات شهر سنندج اقدام به احضار و بازداشت موقت ِتعدادی از فعالین کارگری و اعضای کمیته ی هماهنگی  و اتحادیه آزاد کارگران ایران کرده آنان را از شرکت در مراسم روز جهانی کارگر منع و برحذر داشتند؛ و با خط و نشان کشیدن و تهدید این فعالین که بخشنده نیز یکی از آنان بود، به عدم حضورشان در مراسم روز کارگر کرده بودند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.