سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » موسسه نشر آثار امام: روزنامه کیهان با چه انگیزه ای سخنان کذب به امام نسبت می دهد؟...
» نقل و تکـرار سـه باره مطلب خلاف واقع از قول امام تأمل برانگیز است

موسسه نشر آثار امام: روزنامه کیهان با چه انگیزه ای سخنان کذب به امام نسبت می دهد؟

چکیده :موسسه تنظیم و نشر آثار امام در بیانیه ای با اعتراض به تحریف سخنان امام خمینی در روزنامه کیهان تصریح کرده است که در این روزنامه مطالب دیگری نیز از امام نقل شده است که ذکر مرجع آن یعنی صحیفه، نشاندهنده دسترسی نویسنده به متن اصلی صحیفه است اما مشخص نیست که با چه انگیزه ای مطالبی خلاف واقع به امام خمینی نسبت داده می شود. حمید انصاری در بیانیه ی اعتراضی این موسسه نقل و تکـرار سـه باره این مطلب خلاف واقع از قول امام و برجسته کردن آن در صفحه اول و هشتم را تأمل برانگیز خوانده است....


کلمه – گروه خبر: موسسه تنظیم و نشر آثار امام در بیانیه ای با اعتراض به تحریف سخنان امام خمینی در روزنامه کیهان تصریح کرده است که در این روزنامه مطالب دیگری نیز از امام نقل شده است که ذکر مرجع آن یعنی صحیفه، نشاندهنده دسترسی نویسنده به متن اصلی صحیفه است اما مشخص نیست که با چه انگیزه ای مطالبی خلاف واقع به امام خمینی نسبت داده می شود.

۱۸ مهرماه روزنامه کیهان مدعی شده است که امام خمینی گفته است: «حتی اگر در تمام آمریکا مسجد بسازند و بالای گلدسته ها شعار اللّه اکبر قرار بدهند، هیچ وقت شعار مرگ بر آمریکا را فراموش نکنید؛ چون آمریکا شیطان بزرگ است». روزنامه کیهان پس از نشر این اکاذیب، برخلاف قانون صریح مطبوعات، پاسخ و جوابیه موسسه نشر آثار امام را منتشر نکرده است.

حمید انصاری، قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام در بیانیه ی اعتراضی این موسسه نقل و تکـرار سـه باره این مطلب خلاف واقع از قول امام و برجسته کردن آن در صفحه اول و هشتم را تأمل برانگیز خوانده است.

این اولین بار نیست که افراد و رسانه های انحصارطلب برای اثبات عقاید و منافع جناحی خود که در ساحت سیاست و جامعه خریداری ندارد، به دروغ سخنانی را به بزرگان نسبت می دهند و پاسخگوی هیچ قانونی هم نیستند.

پایگاه اطلاع رسانی جماران در این باره نوشته است: موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(س) به رغم آن که پیش از این و در پی انتساب غلط این عبارت مجعول به رهبر کبیر انقلاب اسلامی در فضای مجازی، ناصحیح بودن آن را به مبادی انتشار اعلام کرده بود، به دلیل بی توجهی مجدد در انتشار آن که این بار از سوی یک روزنامه صورت گرفته است، جوابیه ای ارسال کرد که متاسفانه علیرغم تصریح و تاکید قانون، متن این جوابیه نیز به صورت کامل درج نشد.

متن کامل جوابیه قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(س) در پی می آید:

بسمه تعالی

مدیرمسئول محترم روزنامه کیهان

سلام علیکم؛

متأسفانه در شماره روز گذشته (۱۸ مهر ۱۳۹۴) در صفحه نخست روزنامه کیهان مطلبی به حضرت امام خمینی (س) نسبت داده شده است که هیچگاه چنین بیانی از حضرت امام صادر نشده است. در این مطلب به صورت نقل قول مستقیم ادعا شده است که ایشان فرموده اند؛ «حتی اگر در تمام آمریکا مسجد بسازند و بالای گلدسته ها شعار اللّه اکبر قرار بدهند، هیچ وقت شعار مرگ بر آمریکا را فراموش نکنید؛ چون آمریکا شیطان بزرگ است»!!

عین همین مطلب در لابلای مقاله ای در صفحه ۸ کیهان (همان شماره) با تأکید بر اینکه این مطلب بخشی از پیام سال ۱۳۶۶ حضرت امام بمناسبت کشتار حجاج بیت الله الحرام می باشد تکرار شده و افزون بر آن عین این عبارت بصورت سوتیتر درشت همراه با عکس حضرت امام در همان صفحه برجسته شده است و این در حالیست که امام خمینی هیچگاه چنین مطلبی را نفرموده اند.

از آنجا که در این مقاله مطالب دیگری با ذکر آدرس از صحیفه امام نقل شده است اما در ذیل این مطلب آدرسی ذکر نشده و از سوی دیگر در ادامه همین مطلب، فرازی صحیح از پیام حضرت امام نیز آورده شده است و این امر حاکی از آن است که نویسنده، به پیام مذکور و صحیفه امام دسترسی داشته است، مشخص نیست با چه انگیزه ای بیش از دو سطر مطالبی را مستقیماً به امام نسبت داده است که هیچگاه نه در این پیام و در هیچ جای دیگر آن را نفرموده اند، نقل و تکـرار سـه باره این مطلب خلاف واقع از قول حضرت امام و برجسته کردن آن در صفحه اول و هشتم نیز تأمل بر انگیز است.

بدیهی است که انتساب این مطالب خلاف واقع فراتر از تحریف می باشد ضمن آنکه مضمون معنای القایی مطلبی که – خلاف واقع – به امام خمینی نسبت داده شده است نیز مطلقاً نادرست و بر خلاف مبانی فقهی و اندیشه سیاسی حضرت امام است و از این منظر نیز انتساب آن به امام خمینی موجب وهن ایشان می باشد. با توجه به تأکیدات مکرری که بر جلوگیری از تحریف اندیشه و کلام حضرت امام شده است مقرر فرمائید ضمن انتشار متن کامل این نامه در اولین شماره روزنامه و انتخاب تیتر مناسب در صفحه نخست، علت بروز این تحریف آشکار و انگیزه و چگونگی آنرا بررسی و منعکس نمایند.

حمید انصاری
قائم مقام مؤسسه


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.