سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » گزارشی از صحن علنی مجلس؛ از تجمع مخالفان برجام در مجلس تا تصویب کلیات طرح...

گزارشی از صحن علنی مجلس؛ از تجمع مخالفان برجام در مجلس تا تصویب کلیات طرح

چکیده : اولین جلسه رسیدگی به برجام در صحن علنی مجلس امروز در حالی به پایان رسید که دلواپسان به تشویق روح الله حسینیان در مقابل هیات رییسه مجلس تجمع کردند، اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی به کلیات طرح یک فوریتی اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام رای مثبت دادند. ...


کلمه- گروه خبر: اولین جلسه رسیدگی به برجام در صحن علنی مجلس امروز در حالی به پایان رسید که دلواپسان به تشویق روح الله حسینیان در مقابل هیات رییسه مجلس تجمع کردند، اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی به کلیات طرح یک فوریتی اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام رای مثبت دادند.

روح الله حسینیان پس از انتخابات سال ۸۸ نیز در اقدامی غیرمتداول با دعوت تجمع و راه پیمایی در صحن داخلی مجلس خواستار اعدام آنچه سران فتنه می خواند شد! حال که به همت مسئولان وزارت خارجه، بحران هسته ای به سرانجام رسیده و کشور از پرتگاه جنگ خلاصی یافته است، این عضو جبهه پایداری مخالفان برجام را به تجمع در مقابل هیات رییسه دعوت کرده است. هفته گذشته نیز به همت دلواپسان گروهی از طلاب چند شبانه روز در چادرهای سفری در مقابل مجلس تجمع کردند که با دخالت نیروهای انتظامی و پیام صریح دفتر رهبری به پایان رسید.

علی لاریجانی رییس مجلس از آنان خواست در صندلی خود بنشینند و خطاب به آنان گفت بفرمایید بنشینید، اینطوری صحبت ها را بهتر پیگیری می کنیم.

از سوی دیگر علی لاریجانی استنادات برخی از مخالفان برجام را رد کرد و اظهار داشت: این طرح یک مساله ملی است و باید در مساله ملی توافق داشت من دیشب از ابتدا تا انتهای طرح را با آقای شمخانی مرور کردیم و خواندیم و وی آن را پذیرفت حتی گفت که در این طرح موضوعات مهمی مطرح شده که خوب است.

در جلسه امروز مجلس، محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان، سیدعباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی مذاکره کنندگان ارشد هسته‌ای در جلسه بررسی و تصویب گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد برجام حاضر شدند.

ادعای بذرپاش: هیات رییسه مجلس را دوتکه کرده است

مهرداد بذرپاش در انتقادی به هیات رییسه گفت: چرا باعث شده مجلس اینطور دوتکه شود. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در کمتر از دو ساعت این طرح را بررسی کرده و ۲۰۰ پیشنهاد را هم بررسی و یکجا رد کرده است. اکنون هم خطی را شروع کردند که می‌گویند هر روز تأخیر اینقدر میلیارد ضرر است. این دروغ است. هر کس این حرف را می‌گوید به خاطر این است که شما را تحت فشار قرار دهد.

بروجردی در واکنش به اظهارات بذرپاش:
به رای‌گیری احترام بگذارید/ هیچکدام از پیشنهادهای رسایی رای نیاورد

پس از صحبت‌های مهرداد بذرپاش در مخالفت با طرح برجام علاءالدین بروجردی ضمن تشریح ساز و کار تصویب این طرح در کمیسیون امنیت ملی در تذکری اظهار داشت: ایشان جزء تیم تهیه‌کننده طرح هستند. البته نه به معنای اینکه اصل طرح را تهیه کرده باشند.

وی ادامه داد: در جلسه کمیسیون امنیت بسیاری از اعضای غیرعضو و مخالفان این طرح هم حضور داشتند و برای مثال آقای رسایی بار‌ها در طول بررسی طرح برجام برای صحبت‌کردن وقت گرفته است و در فرصتی که در اختیارشان قرار گرفت پیشنهادهایش را مطرح کرد. اگر شما ساز و کار مجلس را قبول دارید، باید به رای‌گیری احترام بگذارید و فراموش نکنید من و شما هم بنا بر رای اینجا قرار گرفته‌ایم.

پاسخ لاریجانی به توکلی: از حیثیت مجلس دفاع کرده‌ایم

همچنین احمد توکلی نماینده مردم تهران در تذکر آیین نامه‌ای خاطرنشان کرد: ‌ براساس بند ۱۱ ماده ۲۴ آیین نامه هیأت‌رئیسه مجلس وظیفه دارد که از حیثیت مجلس دفاع کند و ‌ برخوردی که با کمیسیون برجام صورت گرفت، مناسب نبود. زمانی که به روش کمیسیون اعتراض شد، اعتراض نابجا بود؛ به دلیل اینکه آنان ۴۰ روز زحمت کشیدند و حقایقی را از برجام نقل کردند، ولی شما به صورت اجمالی از کار کمیسیون برجام دفاع کردید. حقایقی که در مورد برجام گفته شد خوشایند برخی‌ها نبود و به صورت ۶ به ۴ رأی آورد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر احمد توکلی گفت: ‌ ما از حیثیت مجلس دفاع کرده‌ایم اما قرار نیست هر کسی حرفی بزند جواب دهیم. همیشه از مصوبات کمیسیون‌ها که از ارکان مجلس است دفاع کرده‌ایم.

تجمع مخالفان مقابل جایگاه هیات رییسه؛ فشار برای جلوگیری از رای‌گیری

در طی تلاش نمایندگان مخالف برجام جهت جلوگیری از به رای‌ گذاشتن طرح اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام حدود ۲۰ نفر از این نمایندگان با تجمع رو به روی جایگاه هیات رئیسه به نحوه مدیریت نشست علنی اعتراض کردند.

این در حالی است که پیش از آن این نمایندگان مکررا درخواست بیان تذکر و اخطار قانون اساسی داشتند و این درخواست‌ها به صورت دسته‌جمعی و در لابه‌لای صحبت مخالفان و موافقان فریاد می‌زدند که طبیعتا درخواست آن‌ها از سوی رئیس مجلس پذیرفته نشد و به همین دلیل حدود ۲۰ نفر از آنان با قیام رو به روی جایگاه هیات رئیسه تجمع کردند.

وقت‌کشی برای جلو‌گیری از رای‌گیری

به نظر می‌رسد اعضای مخالف برجام که گفته می‌شد در جلسه امروز به‌دنبال شکستن نصاب مجلس بودند، با توجه به تعداد اندکشان در نشست علنی امروز سعی دارند از طریق ایجاد تشنج در صحن علنی مجلس و بیان تذکر‌ها و اخطارهای قانون اساسی مکرر با وقت‌کشی مانع از به رای گذاشتن طرح برجام شوند.

بر اساس رای‌گیری؛ بررسی برجام در جلسه سه‌ساعت مجلس انجام می‌شود

علیرغم تلاش مخالفان، مجلس طرح برجام را در سه ساعت مورد رسیدگی قرار خواهد داد و بر اساس رأی‌گیری انجام شده ۴ نماینده موافق و ۴ نماینده مخالف برجام در جلسه علنی امروز مجلس در کنار سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و نماینده دولت در قالب ۳ ساعت به ارائه نظرات خود خواهند پرداخت.

زاکانی: شمخانی به مسئول دفترتان زنگ زد و گفت به لاریجانی بگویید طرح را از دستور خارج کنید

علیرضا زاکانی با اشاره به برخورد مبهم هیأت رئیسه، گفت: کمیسیون برجام ۴۰ روز شبانه‌روز تلاش کرده است تا ابعاد مختلف و پیچیده این توافقنامه را مورد بررسی قرار دهد. اما جنابعالی (لاریجانی) این طرح را از دوماه قبل آماده کرده بودید٬ سپس به دو فراکسیون موکول کردید و فراکسیون اصولگرایان با اهتمام به این موضوع که مشکل ملی است و باید آن را از طریق تفاهم حل کنند وارد صحبت شد، اما در ‌‌‌نهایت در حضور شما آنچه که مورد توجه فراکسیون اصولگرایان بود مورد دقت نظر واقع نشد و نکات مهم آن حذف شد.

زاکانی متذکر شد: این مسئله نه به صلاح مملکت و منافع کشور است و شما باید تجدیدنظر کنید. دیروز به ما گفتند که دبیرخانه به دنبال تفاهم است. دوستانی که امروز سکوت کردند به خاطر اینکه صبح ما در جلسه به آنها گفتیم دبیرخانه در حال تفاهم است. دبیر محترم شورایعالی امنیت ملی صبح امروز نزد بنده به مسئول دفتر شما زنگ زدند و خواهش کردند که به آقای لاریجانی بگویید این را از دستور خارج کند.

لاریجانی: تا دیشب با شمخانی بودم، چنین چیزی صحت ندارد

لاریجانی در پاسخ به ادعای علیرضا زاکانی گفت: تا دیشب ساعت هفت شب بنده با دبیر شورای عالی امنیت ملی صحبت می‌کردم و اصلا چنین بحثی مطرح نبوده است. مضاف بر اینکه شورای‌عالی امنیت ملی و شخص آقای شمخانی با طرح اقدام تناظر در برابر اجرای برجام موافق است و اینکه آقای زاکانی می‌گویند ایشان موافق این موضوع هستند٬ خلاف واقع است و این صحبت‌ها در مجلس صحیح نیست.

جلسه کوتاه‌مدت لاریجانی و مخالفان برجام

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی٬ جواد جهانگیرزاده و کاظم جلالی با برخی اعضای مخالف برجام همچون روح‌الله حسینیان٬ مهدی کوچک زاده احمدرضا دستغیب در گوشه‌ای از صحن علنی مجلس جلسه‌ای کوتاه‌مدت برگزار کردند که علیرضا زاکانی نیز به اصرار یکی دیگر از نمایندگان به این جلسه آمد.

لاریجانی پس از دقایقی کوتاه که صندلی ریاست مجلس را ترک کرده بود٬ مجددا ریاست مجلس برای بررسی برجام در مجلس را بر عهده گرفت.

لاریجانی به زاکانی: همان دوست عزیزتان دست‌خط‌ها را آورد و با هم چک کردیم

علیرضا زاکانی لاریجانی را متهم به دروغگویی درباره او کرد و در مورد صحبت‌های شب گذشته شمخانی و لاریجانی و گفت: دوست عزیزی که در آنجا بود به من گفت آقای لاریجانی این صحبت‌ها را درست مطرح نکرده و معلوم شد که مغایرت داشته است که لاریجانی گفت: دیشب با آقای شمخانی صحبت کردم و از اول تا آخر طرح را با ایشان خواندیم و ایشان قبول داشتند.

زاکانی خطاب به لاریجانی گفت: شما یک‌تنه از این طرح دفاع می‌کنید٬ دلایل ما را هم بشنوید. شما من را متهم کردید که دروغ می‌گویم. طبق قانون اساسی هرگاه نسبت به نماینده‌ای نسبت سوء داده شود یا سخنانش بر خلاف جلوه داده شود او اجازه دفاع از خود را دارد. شما عقیدهٔ من را بر خلاف جلوه دادید. دوست عزیزی که با بنده صحبت کرده بود دست خط‌ها را به من نشان داد.

لاریجانی نیز در پاسخ به این ادعا با کنایه گفت:‌‌ همان دوست عزیزتان دیشب دست‌خط‌ها را آورد و با هم چک کردیم. جوری صحبت‌نکنید که گویا ما از این قضیه نفع شخصی داریم.

تهدید به اعدام صالحی و ظریف؛
می‌گویند سیمان بر سرتان می‌ریزیم و در راکتور دفنتان می‌کنیم

علی‌اکبر صالحی که در صحن علنی مجلس سخن می‌گفت٬ با گلایه از رفتار و ادبیات منتقدان برجام در مجلس با بیان اینکه کسی که ۴۰ سال در مسائل علمی کار می‌کند، به شما می‌گوید گوش کنید. بنده قصد توهین به کسی نداشته و ندارم.

وی با گلایه از حرف‌های برخی نمایندگان اظهار داشت: این چه حرفی است که می‌گویند سیمان روی سرتان می‌ریزیم و در قلب رآکتور دفنتان می‌کنیم.

صالحی در ادامه خطاب به نبویان گفت: شما که اینقدر روی برجام وقت گذاشته‌اید٬ دو دقیقه هم به حرف بنده گوش بدهید.

حمله چند نماینده به صالحی؛
محافظت جلالی و فتاحی برای جلوگیری از حمله به نماینده دولت

در جریان صحبت‌های علی‌اکبر صالحی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده دولت در دفاع از طرح برجام٬ فرج‌الله عارفی و دخیل‌عباس زارع‌زاده مهریزی قصد هجوم به جایگاه ناطق و جلوگیری از ادامه صحبت‌های رئیس سازمان انرژی اتمی را داشتند که برخی نمایندگان با مداخله مانع این کار شدند.

در ادامه حجت‌الاسلام نبویان نیز مجددا قصد هجوم به صالحی را داشت که برخی دیگر از نمایندگان جلوی او را گرفتند.

عابد فتاحی و کمال‌الدین پیرموذن و کاظم جلالی در دو سمت جایگاه ایستادند تا صحبت‌های صالحی به اتمام برسد و همچنین اجازه ندهند آسیبی به صالحی وارد شود.

رای‌گیری با نام تصویب نشد

رای گیری با ورقه با درج نام نمایندگان در جلسه امروز و به پیشنهاد برخی نمایندگان به رای گذاشته شد و نمایندگان با این طرح موافقت نکردند

کلیات طرح اقدام متناسب دولت در اجرای برجام تصویب شد

علی لاریجانی با اعلام پایان جلسه امروز٬ از تصویب کلیات طرح اقدام متناسب دولت در اجرای برجام خبر داد. در ‌‌نهایت این طرح با تعداد ۱۳۹ رای موافق٬ ۱۰۰ مخالف٬ ۱۲ ممتنع از مجموع ۲۵۴ نماینده حاضر و ۲۵۲ رای ماخوذه تصویب شد.

رفت‌وآمد بالای رسایی به جایگاه هیات رییسه

رسایی برای بیان یک تذکر خود و همچنین صحبت با مهرداد بذرپاش عضو هیات رییسه مجلس٬ چیزی حدود ۱۳ بار به جایگاه هیات رییسه رفت که ۷ بار آن برای صحبت با بذرپاش بود.

لاریجانی خطاب به رسایی: تذکر شما وارد نیست

حمید رسایی در مخالفت با برجام و در تذکری آیین‌نامه‌ای با بیان اینکه به علیرغم صحبت‌های رهبری این طرح با عجله بررسی شد٬ مضاف بر اینکه این طرح نفوذ را رسمیت می بخشد و درخواست پخش فیلمی را داشت که لاریجانی اجازه پخش آن را نداد.

رسایی خطاب به لاریجانی گفت: اجازه یک دقیقه صحبت رهبری را نمی دهند که لاریجانی پاسخ داد یک ساعت صحبت‌های رهبری را با جان و دل گوش می‌دهیم اما تذکر شما وارد نیست.

بیانیه ای علیه برجام

در همین حال، نماینده مردم گرگان در مجلس از بیانیه جمعی از نمایندگان روحانی مجلس در مخالفت با طرح اقدام متناسب دولت در اجرای برجام خبر داد.

حجت‌الاسلام سید علی طاهری نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، از بیانیه نمایندگان روحانی در مخالفت با طرح اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام خبر داد و گفت: ۱۶ نفر از نمایندگان روحانی مجلس بیانیه‌ای را خطاب به نمایندگان مجلس نوشته‌اند که ۴ بند دارد و در این بند مخالفت خود را با تصویب بند مذکور اعلام کرده‌اند.

وی در خصوص بندهای این بیانیه نیز تصرحی کرد: در این بیانیه لحاظ شده که این طرح خلاف قانون اساسی و نظرات علنی مقام معظم رهبری است و ما نمی‌توانیم با سر افراشته از تصویب آن دفاع کنیم.

این نماینده مجلس تاکید کرد: همچنین دولت باید در خصوص برجام به مجلس لایحه بدهد و این طرح سبب سوء استفاده دشمنان می‌شود بنابراین با تصویب این طرح در مجلس مخالفیم.

به گفته این نماینده مجلس، رضا آشتیانی، احمد سالک، سیدمرتضی حسینی، علی‌محمد بزرگواری، مرتضی آقا تهرانی، سید علی طاهری، سید ناصر موسوی لارگانی، حمید رسایی، محمدعلی موسوی خدابنده، مفید کیایی‌نژاد، حجت‌الاسلام امیره کهنوج، میرقسمت موسوی، نصرالله پژمان‌فر، علی‌اکبر ناصری، روح‌الله حسینیان و سیدمحمود نبویان امضا‌کنندگان این بیانیه هستند.

تصویب کلیات طرح اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به کلیات طرح یک فوریتی اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام رای مثبت دادند.

به گزارش ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس کلیات طرح یک فوریتی اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام را با ۱۳۹رای موافق تصویب کردند..

در این رای گیری از مجموع ۲۵۳ نماینده حاضر در جلسه، ۱۰۰ نماینده رای مخالف و ۱۲ نماینده رای ممتنع دادند.

در این جلسه علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی به عنوان نماینده دولت و علاءالدین بروجردی به عنوان رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به دفاع از این طرح پرداختند.

علیرضا زاکانی، مهرداد بذرپاش، الیاس نادران، روح الله حسینیان و حسین طلا نیز در این جلسه به عنوان سخنران مخالف و سید بهلول حسینی، کاظم جلالی، هادی قوامی و ابراهیم نکو به عنوان سخنران موافق کلیات طرح یک فوریتی اقدام متناسب و متقابل جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام در مجلس نظرات خود را مطرح کردند.

در صورت تصویب نهایی این طرح، دولت می تواند همانطور که در ماده واحده آن قید شده است،برنامه جامع اقدام مشترک را در چهارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی به صورت داوطلبانه اجرا کند.

یک فوریت طرح اقدام متناسب و متقابل دولت ایران در اجرای برجام در جلسه روز یکشنبه گذشته با ۱۶۸ رای موافق، ۵۷ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از مجموع ۲۴۷ نماینده حاضر به تصویب رسید.

علی لاریجانی دروغ زاکانی را برملا کرد

علی لاریجانی در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی با بیان این موضوع ادامه داد: این طرح یک مساله ملی است و باید در مساله ملی توافق داشت من دیشب از ابتدا تا انتهای طرح را با آقای شمخانی مرور کردیم و خواندیم و وی آن را پذیرفت حتی گفت که در این طرح موضوعات مهمی مطرح شده که خوب است.

لاریجانی در پاسخ به سخنان زاکانی گفت:در مورد این که گفتید این طرح از دو ماه پیش آماده شده بود و طرح را شما دادید؛ جایی هم گفتید که دوبار به رهبر معظم انقلاب تقدیم کردید و ایشان جواب ندادند باید بگویم هر دوی آنها درست نیست.

رییس مجلس اظهار داشت: ما نباید از مقام معظم رهبری مطلبی را نقل کنیم، رهبر معظم انقلاب علنی گفته اند من در موضوع تصمیم مجلس دخالت نمی کنم. این نظر رهبری است و من هم این را گفته ام. منتها در مورد این مسئله ایشان فرمودند که مجلس باید تصمیم بگیرد، آیا مجلس فقط همان مطلبی را که کمیسیون برجام ارائه داد باید بررسی کند. مقصود رهبری این بود که این گزارش باید توسط کمیسیون برجام بررسی شود یا خیر؟ که ظاهر این نیست.

نمانیده مردم قم در مجلس افزود: مجلس باید در این زمینه تصمیم بگیرد. ما در مشاوره هایی که داشتیم گفتیم که راه های این چنینی هم هست. اگر من از قبل این پیش بینی ها را می کردم امروز شما می گفتید چرا مدیریت نکردید. بحث های اولیه ای مطرح شد؛ موضوع به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ارجاع شد. من آقای زاکانی و آقای جلالی را به دبیرخانه معرفی کردم تا درباره این طرح با دبیرخانه همکاری کنند. آقایان در دبیرخانه فردی را مشخص کردند و این سه نفر طرح را منقح کردند. اینکه می گویند نظرات دبیرخانه لحاظ شد، به طور کامل تکذیب می شود.

رییس مجلس اظهار داشت: من شب گذشته ساعت ۷ شب با آقای شمخانی از اول تا آخر این طرح را بررسی کردیم و وی آن را قبول کرد تا همه آن اجرا شود. بینی و بین الله وی حی و حاضر است من اتفاقا گفتم ایشان امروز به مجلس بیاید تا همه بدانند چیزی پشت صحنه نیست، چرا ما این کار را کردیم؟ برای اینکه این یک مسئله ملی است.

لاریجانی افزود: باید در مسئله ملی توافق باشد . موضوع هسته ای موضوعی است که به رهبری مربوط است. بنابراین ما رهبری را مطلع کردیم و ما نباید نظر ایشان را می گرفتیم و اگر نظر ایشان گرفته می شد مجلس نمی توانست خلاف آن نظر دهد و اینکه گفته می شد آقا نظر ندادند، قرار نبود ایشان نظر دهند.

رییس مجلس ادامه داد: بنابراین حق این بود که ما رهبری را مطلع کنیم که این کار را انجام دادیم و همیشه طرح های مربوط به هسته ای از طریق دبیرخانه انجام می شد و آن ها هماهنگ می کردند که همین کار را کردیم.

وی اضافه کرد: دیشب ما با هم از ابتدا تا انتهای آن را خواندیم و اقای شمخانی آن را قبول کردند پس نه تنها مطلبی که آقای زاکانی می فرمایند حرف اقای شخانی نیست که حتی آقای شمخانی هم گفتند که این یک بیانیه نیست بلکه مطالب مهمی در آن وجود دارد.

لاریجانی خطاب به نمایندگان مجلس بیان کرد: چرا چیزی را خودتان با دست خودتان خراب می کنید. بنابراین ما این هماهنگی را انجام دادیم البته می ماند یک بحث دیگر که مربوط می شود به هماهنگی داخل مجلس.

لاریجانی اظهار داشت: ما باید چه کار می کردیم، یک روز من حداد را در حیاط مجلس دیدم و درباره این موضوع گفتم چه کنیم در این قضیه؟ گفتیم چنین چیزهایی به ذهن من می رسد که حداد پاسخ داد چنین چیزهایی هم به ذهن من می رسید، گفتم خب این مبدا خوبی می شود تا دوستان مجلس همگرا شوند.

وی تصریح کرد: اواسط بررسی برجام در کمیسیون ویژه هم من آقای زاکانی را در جریان گذاشتم که شما با دبیرخانه همکاری کنیم تا بعد از گزارش برجام طرحی وجود داشته باشد وگرنه بعد از ارائه گزارش چه کار می خواهید بکنید که زاکانی کلیت را قبول داشت و گفت من با آقایان صحبت کردم . من در همین موقع به آقای جلالی هم گفتم که با دبیرخانه و آقای زاکانی همکاری کنید تا همگرایی دو فراکسیون به نتیجه برسد.

عضو شورای امنیت ملی تصریح کرد: بعد ما با حضور آقای حداد و افرادی دیگر مانند زارعی و نبویان و دهقان جلسه ای داشتیم و گفتیم خب این سیر بحث است حالا چه کنیم نتیجه این شد که ۳ نفر از فراکسیون اصولگرایان و ۳ نفر از فراکسیون رهروان بنشینند و بر روی طرح مقدماتی کار کنند و نظرات خود را اعمال کنند.. بعد از آن جلسه، این شش نفر جلسات دیگری گذاشتند که در این جلسات آقایان توکلی، زارعی، بذرپاش، حقیقت پور، جلالی و بروجردی حضور داشتند . ۳ جلسه تشکیل دادند و برخلاف این نکته ای که آقای زاکانی گفتند، جلسه آخر در دفتر من بود.

وی ادامه داد: در این جلسه به نظرات دو فراکسیون عمل شد و متن ماده واحده قبلی نبود و با متن پیش نویس فرق می کرد زیرا خواست فراکسیون اصولگرایان بود که عوض شود و تنها یک مورد بود که آقایان می خواستند یک بندی را اضافه کنند و ما توافق نکردیم که آن بند اضافه شود. ما اضافه کردن این بند را مصلحت نمی دانستیم که بعد هم من چک کردم و دبیرخانه هم مصلحت نمی دانست.

رییس مجلس افزود: همه موارد و توقعات بین دو فراکسیون در طرح اعمال شد به طوری که همه گفتند امضا کنیم. آقای زارعی گفت من به شرطی امضا می کنم که گزارش کمیسیون برجام زودتر خوانده شود. ما گفتیم که نمی توانیم این تعهد را بدهیم چون برجام خودش ارائه گزارش را مرتب عقب انداخته و ممکن است فردا نرسد وگرنه حاضر به امضا بودند.

لاریجانی اظهار داشت: حالا اگر عقاید شما عوض شده بحث دیگری است ولی واقعا این طرح در مسیر همدلی و همگرایی پیش رفت. اگر حرفی از دفتر رهبری می زنند یا از دبیرخانه می زنند، خلاف است و از دفتر از طریق آقای حجازی به من به طور مستقیم گفته می شود و من حرف های ایشان را عین امانتداری به شما منتقل می کنم.
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: درباره دبیرخانه هم باید بگویم که شب گذشته ما این طرح را با آقای شمخانی بررسی کردیم و از اول تا آخر بررسی کردیم و وی قبول کرد و نظرات وی نیز اعمال شده و گفتند که طرح خوبی است. حالا برخی ها می گویند این طرح عقب بیفتد یا رد شود و در آن جلسه ای که آقای نبویان بوده است گفتم که خوب است نظر آقای نبویان بر رد است.

وی اظهار داشت: چند نظر درباره برجام در مجلس است. یکی آن که می گویند برجام را رد کنیم، مانند نظر آقای نبویان که برای بنده محترم است. البته من مخالف این نظر هستم ولی به هر حال محترم است. نظر دیگر این است که برجام را به دولت بازگردانیم و بگوییم که شما لایحه بدهید که نظر آقای رسایی است. آقای رسایی مطرح کردند که ما ایرادها را بگیریم و بگوییم بروید دوباره مذاکره کنید که فکر می کنم این در شرایط فعلی یک تیر در تاریکی است.

لاریجانی افزود: نظر سومی نیز وجود دارد، این است که به دولت اجازه دهیم در چارچوب مصوبات شورای امنیت ملی که باید به تصویب رهبری برسد و ملاحظاتی که ما ذیل آن می آوریم بتوانند برجام را اجرا کنند که این نیز با دو نظر ترکیب شده که یکی درباره تهدیدات خارجی است یعنی ممکن است آنها تحریم ها را اجرا کنند. من فکر می کنم به این وجه بیشتر باید توجه کنیم.
وی ادامه داد: من فکر می کنم باید به دو، سه بند این طرح بیشتر توجه کنیم که درباره برجام نوشته شده و جدی هم هست و به هیچ عنوان بیانیه سیاسی نیست. بندی هم در آن وجود دارد که مربوط به بعضی از لغزش هاست. آورده ایم که درباره نیروهای مسلح که در برابر تهدیدات باید چه کاری انجام دهند و در آن به صراحت آورده ایم که نیروهای مسلح هوایی، دریایی، زمینی، موشکی و حتی پدافند هوایی در آن وجود دارد که تمامی آنها هماهنگ شده است و باید تقویت شود که البته شعاری نیست.

چرا زمانی که تحریم می‌شدیم٬ کسی چیزی نمی‌گفت

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: برخی دوستان بر این تصورند که با اجرای برجام کشور دچار خسران می‌شود. این تصور، تصور اشتباهی است.

به گزارش ایلنا، کاظم جلالی در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۹ مهرماه) مجلس شورای اسلامی، در موافقت با کلیات طرح برجام، گفت: ‌ در ابتدا لازم است ماده ۷۹ آیین نامه داخلی مجلس را تذکر دهم مبنی بر اینکه دوستان گفتند این مصوبه ذلت ملت ایران را به دنبال خواهد داشت که به طور حتم این حرف توهین به کمیسیون امنیت ملی و امضاکنندگان طرح است.

جلالی ادامه داد: رئیس مجلس زمان آماده سازی این طرح گفتند که این موضوع باید با فراکسیون دیگر مجلس نیز هماهنگ شود و با برگزاری جلساتی با شورای عالی امنیت ملی که در یک جلسه آن شمخانی نیز حضور داشت در این خصوص مذاکره کردیم و در برخی موارد آنها حرف‌های ما را پذیرفتند.

وی همچنین تأکید کرد: در جلسه‌ای دیگر با حضور رئیس مجلس، بنده و آقای زاکانی این طرح از طرف دکتر لاریجانی توضیح داده شد٬ اما دوستان مطرح کردند که ما باید جلسه جداگانه‌ای با رئیس مجلس داشته باشیم و دکتر لاریجانی نیز این موضوع را قبول کرد و در آن جلسه رئیس مجلس به این نکته تأکید کرد که اگر به دنبال رد برجام هستیم ما اعتقادی به این موضوع نداریم البته در آن جلسه آقای نبویان گفت به دنبال رد برجام هستم.

جلالی تصریح کرد: اما در خصوص اینکه برخی گفتندچرا باید طرح آماده کنیم دو نکته وجود دارد اول اینکه برخی مصوبات مجلس در گذشته مغایر با برجام است و باید این موضوع تعیین تکلیف می‌شد و دوم اینکه در بیانات صریح مقام معظم رهبری آمد که در بررسی چنین مسئله بزرگی نمی‌توان مجلس را کنار گذاشت البته باز هم باید تأکید کرد که هیچکدام از ما دولت را مطلق قبول نداریم، اما این مسئله ملی است.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید نگاه منصفانه داشت افزود: باید عینک بدبینی را برداریم و مذاکره کنندگان را خائن نبینیم ما در پشت مقام معظم رهبری حرکت می‌کنیم و اگر بفهمیم ذره‌ای خللی از این موضوع در وجود ایشان قرار گرفته است حتما اطاعت امر می‌کنیم شما صحبت از مدرسی می‌کنید که در زمان رضاخان زندگی می‌کرد اما ما ولی فقیه هوشمند و دقیق داریم.

وی تأکید کرد: در مسیر مذاکرات مذاکره سیاسی و فنی صورت گرفت که مذاکرات فنی را آقای صالحی انجام دادند ایشان شخصیتی متقی و صالح هستند و اگر قرار بود با این موضوع نفسانی برخورد کند حتما طور دیگری به وجود می‌آمد صالحی شخصیتی فراجناحی است.

شکست‌خوردگان سیاسی، برجام را بهانه‌ تسویه‌حساب‌های باندی قرار داده‌اند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به آمارهای تعطیلی کارخانه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی گفت: امروزه تورم همراه با رکود بر کشور حاکم است و اگر بتوانیم برجام را به سرعت اجرا کنیم و تحریم‌ها را برداریم، بسیاری از این بحرانهای اقتصادی از بین می‌رود.

کماالدین پیرموذن تحریم‌ها را نقطه آغاز بحران‌های اقتصادی کشورمان دانست و گفت: هنگامی که دولت گذشته تحریم‌ها را کاغذپاره می‌دانست و خطاب به جهان اعلام می‌کرد که آنقدر قطعنامه بدهید تا قطعنامه‌دانتان در بیاید، هرگز فکر امروز را نمی‌کرد که تورم به اینجا برسد.

وی با یادآوری اینکه دایم از تعطیلی کارخانه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی سخن می‌گویند٬ گفت: آیا این آقایان که با طرح این آمار‌ها سعی در تخریب دولت دارند، می‌دانند ریشه این بحران‌ها در کجاست؟ وقتی برای خرید مواد اولیه مشکل انتقال ارز به خارج از کشور را داریم و هنگامی که برای صادرات کالاهای تولید داخل با مشکل رو به رو هستیم، چه انتظار بیهوده‌ای است که توقع رونق داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه مذاکرات هسته‌ای و برجام کلید حل مشکلات کشور است، گفت: اکنون دو سال از عمر دولت یازدهم می‌گذرد. در این مدت تورم کنترل شد و سیر نزولی داشت و در کنار آن سیاست خارجی ساماندهی شد تا بدین جا که روسای جمهور و سایر مقام‌های ملل دنیا به ایران سفر کردند و از هر فرصتی برای رایزنی بهره بردند تا از فضای پساتحریم ‌‌نهایت استفاده را ببرند.

پیرموذن با تاکید بر اینکه فضای پس‌ازتحریم به نفت ایران اسلامی است، گفت: دیدیم که بار‌ها دولتمردان اعلام کردند که برای پس‌ازتحریم برنامه دارند و هرگز به بازار واردات کالاهای خارجی تبدیل نخواهیم شد. بنابراین با اجرای برجام و لغو تحریم‌ها، درهای تجارت باز خواهد شد و همانگونه که می‌توانیم کالای خارجی وارد کنیم، بدون درد و مخالفت‌های سیاسی ناشی از تحریم‌ها، محصولات خودمان را به جهان صادر کنیم.

وی با انتقاد از کسانی که در مورد برجام سیاه‌نمایی می‌کنند و آن را زیر سوال می‌برند٬ گفت: این افراد به دنبال بهبود شرایط کشورمان نیستند، بلکه سعی دارند در قالب تخریب برجام، برای آبروی رفته سیاسی خودشان در انتخابات گذشته چاره‌اندیشی کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به تشنج‌آفرینی و فضاسازی غیرمنصفانه‌ای که از سوی مخالفان برجام واقع می‌شود٬ گفت: این شکست‌خوردگان سیاسی برجام را بهانه‌ای برای تسویه‌حساب‌های باندی و سیاسی قرار داده‌اند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.