سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مادر حسین رونقی ملکی: نه قانون را اجرا می‌کنند، نه سخنان رهبری را...
» چرا آقای خدابخشی اصرار دارد پسرم به زندان برگردد؟

مادر حسین رونقی ملکی: نه قانون را اجرا می‌کنند، نه سخنان رهبری را

چکیده :سیدحسین رونقی که از خرداد ماه امسال با وثیقه سنگین یک میلیارد و چهارصد میلیون تومانی در مرخصی درمانی به سر می برد، برای بازگشت به زندان از سوی دادستانی تحت فشار قرار گرفته است، این در حالی است که مطابق با ماده ۵۰۲ و همچنین عفو رهبری حکم این زندانی سبز شکسته شده است. حسین رونق ملکی از مشکلات گوارشی و خونریزی معده، مشکلات کلیوی و آنژین قلبی رنج می برد و باید تحت نظر پزشکان متخصص باشد....


کلمه – روشنک ابراهیمی:

سیدحسین رونقی ملکی که از خرداد ماه امسال با وثیقه سنگین یک میلیارد و چهارصد میلیون تومانی در مرخصی درمانی به سر می برد، برای بازگشت به زندان از سوی دادستانی تحت فشار قرار گرفته است، این در حالی است که مطابق با ماده ۵۰۲ و همچنین عفو رهبری حکم این زندانی سبز شکسته شده است.

زلیخا موسوی، مادر حسین رونقی ملکی با تشریح فشارها برای بازگرداندن فرزندش به زندان به خبرنگار “کلمه” می گوید: “مدام از دادستانی تماس می گیرند که حسین باید به زندان برگردد. چندبار تهران رفتم و به دادستانی مراجعه کردم و وضعیت جسمانی پسرم را دوباره توضیح دادم و گفتم که پزشکان متخصص تاکید کرده اند که اگر حسین به زندان برگردد بخاطر شرایط نامناسب زندان و نبود امکانات پزشکی جانش به خطر می افتد.”

خانم موسوی در ادامه به صحبت های رهبری اشاره کرده و توضیح می دهد که طبق گفته های آقای خامنه ای افراد مریض نباید به زندان برگردند اما نمی دانم مشکل آقای خدابخشی چیست که توجهی به سخنان رهبری نمی کند.

او خاطرنشان می کند: “در اخبار اعلام کردند که آقای خامنه ای گفته است کسانی که مریض هستند و عدم تحمل کیفر گرفته اند مورد عفو قرار می گیرند و هیچ قانونی حتی قاضی پرونده هم نمی تواند آنها را به زندان برگرداند. به دادستانی رفتم اما آقای خدابخشی می گفت حسین باید به زندان برگردد. به ایشان گفتم که خودم از اخبار شنیدم که آقای خامنه ای این صحبت ها را کرده اند اما باز گفت نمی شود که نمی شود. من هم عصبانی شدم که این چه مملکتی هست که حتی به صحبت های رهبری هم توجه نمی کنید و واقعا نمی دانم چطور می گویید عفو را قبول ندارید و حسین باید برگردد! نمی دانم مشکل آقای خدابخشی چیست؟! پسر من مریض هست و اگر به زندان برگردد جانش به خطر می افتد.”

مادر حسین رونق ملکی می افزاید: “حسین عدم تحمل کیفر گرفته اما ماده ۵۰۲ در موردش اجرا نمی شود. چندبار هم عفو خورده همین عفو عید فطر پارسال رهبری شامل حسین شده اما باز دادستانی می گوید حسین باید به زندان برگردد! حسین خودش شکایت هم کرده که چرا مواد قانونی و عفو رهبری را در مورد او اجرا نمی کنند، اما هیچ فایده ای ندارد و دادستانی می گوید باید به زندان برگردد. سپاه می گوید ما نمی خواهیم حسین به زندان برگردد، وزارت اصلاعات هم همین را می گوید و کارشناس حسین هم با او تماس گرفته و گفته که اصلا لازم نیست برگردی زندان… اما خدابخشی می گوید باید حسین به زندان برگردد. حتی اجازه نمی دهد خود دادستان را ملاقات کنیم. من خواهش کردم پسر من را به زندان برنگردانید حسین مریض هست. الان هم تهران رفته که خونش را دوباره بگیرند و آزمایش کنند…”

حسین رونق ملکی از مشکلات گوارشی و خونریزی معده، مشکلات کلیوی و آنژین قلبی رنج می برد و باید تحت نظر پزشکان متخصص باشد.

طبق پرونده پزشکی حسین رونق ملکی، وی به شدت از بیماری کلیوی رنج می برد بطوریکه کلیه چپ وی بر اساس نظر پزشکی قانونی کارکرد واضحی ندارد و باید کلیه راست تحت شرایط خاصی و پیگیری های مداوم حفظ شده و آسیب نبیند. بیماری گوارشی (زخم مزمن اثنی عشر و رفلاکس مری و رفلاکس صفراوی معده) همچنان ادامه دارد از دیگر مشکلات جسمانی وی هست که با رعایت رژیم غذایی خاص و استفاده مداوم از داروها، این مشکلات کنترل شده است شرایطی که در زندان وجود ندارد.

به گفته پزشکان متخصص وی دچار مشکل خونی و ریوی شده است و مشکل ریوی آسیب دیدگی هر دو ریه را نشان می دهد و تشخیص اولیه ابتلا به آسم (رسترکتیو ریه ها) بوده که باید مراحل تشخیصی کامل گردد. همچنین غلظت خون بالا مشکلات دیگری برای وی فراهم آورده که باید تحت نظر پزشک قرار گیرد. مشکل افتادگی دریچه میترال قلب، آریتمی قلب همراه با افت و خیز فشار خون از دیگر مشکلاتی است که در شرایط استرس زا خطرناک خواهد شد. پروستات، آرتروز زانو و گردن، التهاب طحال بدلیل غلظت خون بالا از دیگر مواردی هست که باعث بدتر شدن اوضاع جسمی وی خواهد شد.

احمد رونق ملکی، پدر حسین رونق ملکی با اشاره به پیگیری های خود در گفت و گو با کلمه توضیح می دهد: “روز دوشنبه با دفتر آقای خدابخشی تماس گرفتم اما جواب ندادند و سه شنبه هم همینطور و حاضر نشدند با من صحبت کنند. با مسئول دفتر ایشان صحبت کردم و گفتم به آقای خدابخشی بگویید حسین مریض هست و عدم تحمل کیفر گرفته و عفو رهبری هم شاملش شده و برای آزادی حسین اقدام کنند. اما امروز که تماس گرفتم، گفتند دارند اقداماتی برای برگرداندن حسین به زندان انجام می دهند. من هم به مقامات قضایی نامه نوشتم و تمام شرایط جسمانی و مشکلات او را توضیح دادم و اینکه برگرداندن او به زندان مشکلات و خطرات زیادی برای سلامتی و جانش دارد و الان هم دارم پیگیری می کنم تا حسین را به زندان برنگردانند.”

حسین رونقی ملکی در آذر ماه سال ۸۸ بازداشت شد و در مهر ماه سال ۸۹ به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم گردید. این وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر به علت مشکلات جسمانی از زندان آزاد شد و توقف اجرای حکم به او اعلام شد اما در روندی غیرقانونی باز به زندان برگردانده شد. وی که هم اکنون در مرخصی درمانی بسر می برد بار دیگر برای بازگشتن به زندان تحت فشار قرار گرفته است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.