سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هاشمی رفسنجانی: آیت الله طالقانی دیوار جدایی میان دانشجویان و طلاب را فرو ریخت‎...

هاشمی رفسنجانی: آیت الله طالقانی دیوار جدایی میان دانشجویان و طلاب را فرو ریخت‎

چکیده :مراسم بزرگداشت آیت الله سیدمحمود طالقانی عصر سه شنبه ۷ مهر ماه با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین احمد هاشمی نژاد، محمد مجتهد شبستری، حسین شاه حسینی و محمد محمدی گرگانی و با قرائت پیامی از آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی برگزار شد....


مراسم بزرگداشت آیت الله سیدمحمود طالقانی عصر سه شنبه ۷ مهر ماه با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین احمد هاشمی نژاد، محمد مجتهد شبستری، حسین شاه حسینی و محمد محمدی گرگانی و با قرائت پیامی از آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی برگزار شد.

به گزارش جماران، حجت الاسلام و المسلمین سیداحمد هاشمی نژاد در این مراسم ضمن بیان اینکه در زندان های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی همه بچه ها آقای طالقانی را «پدر طالقانی» صدا می زدیم، اظهار کرد: آیت الله طالقانی سراسر زندگی خود را در مبارزه گذارند و با سکون ارتباطی نداشت. از زمان رضا شاه وارد مبارزه و از همان زمان زندان و به علت دفاع از مردم فلسطین یک سال و نیم به زابل و بافق تبعید شد.

عضو مجمع روحانیون مبارز به جمله ای از شهید مطهری در مورد آیت الله طالقانی اشاره کرد و گفت: مرحوم مطهری در مورد آقای طالقانی گفت که پایه آشنایی نسل جوان با اسلام نه من بودم و نه شریعتی، بلکه طالقانی و بازرگان بودند که راه را باز کردند و ما به دنبال آن حرکت کردیم.

وی خاطر نشان کرد: آقای طالقانی بنیانگذار نماز جمعه بود و پیشنهاد برپایی نماز جمعه در دانشگاه تهران را نیز ایشان داد. حضور طالقانی نیاز به تبلیغ غیر منصفانه در صدا و سیما نداشت و خود طالقانی عامل حضور مردم در نماز جمعه بود.

هاشمی نژاد در مورد فعالیت های آیت الله طالقانی ادامه داد: زمانی در تهران تفسیر قرآن را شروع کرد که عده ای تفسیر قرآن را کفر می دانستند و اگر مرجعی تفسیر می کرد مورد هجوم متحجرین قرار می گرفت. او مبارزه با ظلم را بر مبارزه با کفر مقدم می دانست و عقیده داشت بعد از رهایی مردم از گرسنگی می توان آنها را به دین دعوت کرد. او اعتقاد داشت هر انقلابی در هر جای دنیا بر ضد ظلم باشد انقلاب اسلامی است.

همچنین حسین شاه حسینی از شاگردان آیت الله طالقانی، دیگر سخنران این مراسم به ذکر خاطراتی از آیت الله طالقانی پرداخت و گفت: مرحوم طالقانی به دنبال جوانان می گشت و با آنان به پیک نیک می رفت. یک روز با شاگردان مدرسه قرار گذاشت تا به منظریه برویم. عمامه و عبا را برداشت و با ما سوار بر اتوبوس شد. در راه به ما می گفت عوض حرف زدن ذکر پنج تن بگویید. همان روز بسیاری از بچه ها جذب نماز خواندن شدند.

وی صداقت در گفتار و رفتار را از ویژگی های بارز آیت الله طالقانی دانست و افزود: مرحوم طالقانی استوانه انقلاب بود که ما قدرش را ندانستیم. در تمام حرکت های انقلابی شرکت داشت و سایرین اصلا در آن زمان حضور نداشتند. نطقشان در مورد ملی شدن صنعت نفت از جمله این موارد است.

شاه حسینی در پایان با بیان اینکه صیغه عقد او و همسرش را آیت الله طالقانی خوانده است، اظهار کرد: روز بعد از عقد آقای طالقانی به من گفت که با همسرت با محبت برخورد کن و برای او وقت بیشتری بگذار و آبروی من را مبر. در تمام طول زندگی هر وقت به روی همسرم نگاه کردم خجالت می کشیدم، چون نتوانستم نظر ایشان را جلب کنم.

لازم به ذکر است محمد مجتهد شبستری و محمد محمدی گرگانی دیگر سخنرانان این مراسم بودند که به ذکر ویژگی ها و خصوصیت های اخلاقی آیت الله طالقانی پرداختند.

متن پیام آیت الله هاشمی رفسنجانی که توسط حجت الاسلام و المسلمین مسعود مرادی قرائت شد، به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در تاریخ اسلام، شخصیت های برجسته ای هستند که گفتار و رفتارشان و حتی اقدامات بغض آلودی که حکومت های مدعی اسلامی علیه آنها انجام داده اند، موجب تقویت پایه های مکتب اسلام و مذهب تشیع شده که یکی از این شخصیت ها، ابوذر غفاری، صحابی راستین پیامبر اسلام و همراه واقعی مولی الموحدین علی (ع) است که زندگی ایشان سرشار از اتفاقات تلخ و شیرین برای عبرت انگیزی است.

مرد دلیری که فرزند خویش را در قربانگاه مظلومیت اسلام علیه جهل و بت پرستی در غزوه «غابه» از دست داد و به خاطر ثبات قدم در مدینه بعد از رحلت پیامبر (ص) غریب بود و به غربت تبعید در شام و ربذه رفت، اما به واسطه حقانیت راه و نفوذ کلام، دلهای بی شماری را در تبعیدگاه شام آن روز فتح کرد که با استناد به مستندات تاریخی، شیعیان امروز کشور لبنان، باقیات صالحات آن اسطوره استوار تاریخی هستند.

از شرح زندگی ابوذرهای دیگر تاریخ اسلامی می گذرم که چگونه با توکل بر خداوند و با صبر و بردباری، در مقام تطمیع، تهدید، و تبعید حکومت ها ایستادند و به مقطع آغاز نهضت روحانیت و مبارزه علیه رژیم پهلوی و نهایتا پیروزی انقلاب اسلامی می پردازم که جامعه اسلامی ما شاهد درخشش ابوذری دیگر به نام آیت الله سید محمود طالقانی بود.

مردی پایبند به اصول مسلم اسلام و تابع اجتهادی پویا و مطابق شرایط زمان و مکان که شرط خاتمیت اسلام است.

نفی تعارض علم و دین، نفی تفکیک دین و سیاست، اتحاد مسلمانان، نزدیک ساختن حوزه و دانشگاه، برپایی حکومت اسلامی، برپایی نظام شورایی و مبارزه با جمود، استعمار، استثمار، استبداد و صهیونیسم سرفصل های برنامه های فکری و مبارزاتی این مرد بزرگ بود که این همه را بر اساس تفسیر روشنگرانه از آیات قرآن داشت که نهایتا در کتابی با عنوان «پرتوی از قرآن» منتشر کرد و شگفتا که بخش هایی از این کتاب را در زندان نوشت. حضور پدرانه ایشان در جلسات کانون اسلام که انجمن اسلامی دانشجویان برگزار می کرد، دیوار جدایی میان دانشجویان و طلاب علوم دینی را فرو ریخت و بعدها که به مسجد هدایت رفت، آنجا را به پایگاه جوانان مسلمان و یکی از بهترین مراکز برای هدایت دانشجویان در مسیر مبارزه تبدیل کرد.

بنده به واسطه سال های طولانی همسنگری با ایشان در مبارزه و به ویژه همراهی و همدلی در شرایط بسیار سخت و جانگاه زندان و شکنجه، شاهد بوده ام که صراحت بیان عقیده و صلابت در عقاید، به همراه صداقت در همراهی با امام، از او شخصیتی بزرگ ساخته بود تا جایی که معمار کبیر انقلاب، مسئولیت خطیر اولین امام جمعه تهران را به ایشان سپرده بودند که رساترین تریبون نظام اسلامی بود و نقش و خاطرات ایشان در اتفاقات سرنوشت ساز اوایل انقلاب، به خصوص شورای انقلاب و مجلس خبرگان تدوین قانون اساسی، برجسته است.

با تشکر از مسئولان دانشگاه امیرکبیر و به خصوص اعضای انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه، امیدوارم نسل جوان کشور با تأسی از مکتب متعالی اسلام و مذهب پاک تشیع که عصاره همه خوبی هاست، برای نهادینه کردن فرهنگ صداقت و راستی در جامعه بکوشند و زوایای این مرد بزرگ را برای ماندگاری بیشتر در تاریخ ثبت کنند.

اکبر هاشمی رفسنجانی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.