سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » درخواست برکناری ملک سلمان از سوی دو شاهزاده سعودی‎...

درخواست برکناری ملک سلمان از سوی دو شاهزاده سعودی‎

چکیده :در حالی که روز گذشته، روزنامه گاردین خبر از مخالفت شاهزاده های عربستان با پادشاه این کشور داده بود، روزنامه تایمز نیز در گزارشی با اشاره به وجود نارضایتی در میان خاندان سلطنتی عربستان سعودی به دنبال تجاوز نظامی این کشور به یمن و فجایع اخیر در حج نوشت: سلمان پادشاه بیمار سعودی با شورش از سوی برخی از شاهزادگان این کشور روبرو شده است....


کلمه- گروه بین الملل: در حالی که روز گذشته، روزنامه گاردین خبر از مخالفت شاهزاده های عربستان با پادشاه این کشور داده بود، روزنامه تایمز نیز در گزارشی با اشاره به وجود نارضایتی در میان خاندان سلطنتی عربستان سعودی به دنبال تجاوز نظامی این کشور به یمن و فجایع اخیر در حج نوشت: سلمان پادشاه بیمار سعودی با شورش از سوی برخی از شاهزادگان این کشور روبرو شده است.

به گزارش کلمه، اخبار مربوط به مخالفت های شاهزاده های عربستان با ملک سلمان در حالی این روزها منتشر می شود که حادثه غمبار منا، اعتبار عربستان سعودی به عنوان “ملک الحاج” را تحت الشعاع قرار داده است.

هر چند حاکمان عربستان با نفوذ مالی خود مانع از انتشار گسترده ابعاد این فاجعه عظیم در رسانه های بین المللی شدند، اما با برگشت حاجیان از سراسر دنیا به کشورهایشان اخبار این بی کفایتی حاکمان سعودی به زودی منتشر خواهد شد.

در همین حال، اختلافات و رقابت های سیاسی که بعد از مرگ ملک عبدالعزیز در اوایل سال جاری رو به افزایش است، طی هفته گذشته آشکارتر شده است. به نوشته تایمز، دو تن از شاهزادگان سعودی با انتشار نامه ای خواستار برکناری ملک سلمان پادشاه سعودی و دو تن از جانشینانش شده اند.

تایمز نوشت: سه نامه در چند هفته اخیر در میان خانواده سلطنتی عربستان در گردش بوده که در آنها ادعا شده است که ملک سلمان ۷۹ ساله دچار مشکلات جدی قوای ذهنی شده و از سوی دو ولیعهدش آلت دست قرار گرفته است.

به نوشته این روزنامه، در این نامه ها قید شده بسیاری از اعضای خاندان سلطنتی عربستان براین باورند که شاه این کشور دچار بیماری زوال عقلی شده است.
این روزنامه افزود:در نامه دومی که توسط نوه ‘عبدالعزیز ابن سعود’ بنیان گذار عربستان سعودی نوشته شده، آمده است: این امری پنهانی نیست که ملک سلمان دچار مشکل بسیاری جدی در سلامتی اش به دلیل مشکلات مغزی شده است.

تایمز افزود: ‘محمد بن سلمان’ ۳۰ ساله دارای پست وزارت دفاع است و از سوی ملک سلمان در ماه آوریل گذشته به سمت جانشین ولیعهد انتخاب شد. او همچنین علاوه بر داشتن مسوولیت شرکت نفتی آرامکو، ریاست شورای اقتصادی و امور توسعه عربستان نیز برعهده دارد .

این روزنامه اضافه کرد: محمد بن سلمان متهم شده است که به همراه شاهزاده ‘محمد بن نایف’، ولیعهد، معاون دوم نخست وزیر و وزیر کشور عربستان سعودی ، به اسم ملک سلمان، تصمیمات مهم داخلی و سیاست بین الملل را ازجمله حمله به یمن اتخاذ می کنند.

تایمز افزود: در نامه شاهزادگان ناراضی عنوان شده است: ‘چگونه ما ورود به یک جنگ حساب نشده و دارای خطر را پذیرفته ایم …، چگونه ما پذیرفته ایم که سرنوشت ما بستگی به هوا وهوس جوانان داشته باشد و چگونه ما مصرف بی اندازه از بودجه دولتی از جمله دو برابر شدن هزینه های دولتی در سال گذشته پذیرفته ایم.’

این روزنامه نوشت: در این نامه خطاب به سیزده تن از پسران در قید حیات ‘ابن سعود’ ، آنها را به کودتا علیه ملک سلمان تحریک کرده است.

روزنامه تایمز افزود: در سومین نامه نیز که در اختیار تایمز قرار گرفته و توسط یکی دیگر از نوادگان ابن سعود نوشته شده، عنوان شده است که بیشتر پسران و نوادگان بنیان گذار عربستان سعودی از این نامه ها حمایت کرده اند و خوشحال هستند که برخی افراد این ابتکار را به خرج داده اند.
این روزنامه افزود: این نامه آخری، به دنبال سقوط جرثقیل در مکه که سبب کشته شدن بیش از یک صد نفر شد و نیزبه دنبال فاجعه منا که در پنجشنبه هفته گذشته رخ داد و جریان آن صدها نفر کشته شدند، منتشرشده است.

تایمز نوشت: شاهزاده نایف وزیر کشور و رییس کمیته حج عربستان، هم اکنون به دلیل فجایع یاد شده تحت بررسی ویژه قرارگرفته است.

به گزارش ایرنا، این روزنامه افزود: آخرین موج نارضایتی در خاندان سلطنتی سعودی به سال ۱۹۶۴ میلادی بازمی گردد که در جریان آن ‘فِیصَل بن عبدالعزیز آل سعود’ معروف به ملک فیصل (۱۹۰۶ – ۱۹۷۵) برادرش ‘سعود بن عبد العزیز آل سعود’ را در یک کودتا از کار برکنار کرد.

تایمز افزود: به گفته منابع آگاه، شاهزاده ‘احمد عبدالعزیز’ (از فرزندان ملک عبدالعزیز وملکه حصه دختر احمد سدیری است) از جمله نامزدهای مطرح برای جانشینی ملک سلمان است.

براساس گزارش های منتشر شده ، شاهزاده احمد بن عبدالعزیز با توجه به سلسله مراتب حاکمیت خود را ولیعهد قانونی عربستان می داند و به همین دلیل با محمد بن نایف ولیعهد و محمد بن سلمان جانشین ولیعهد بیعت نکرده است.

روزنامه گاردین نیز روز سه شنبه در گزارشی با اشاره به ناکامی های ریاض در برابر چالش های اقتصادی، جنگ یمن و نحوه مدیریتش بر مراسم حج که سبب فاجعه منا’ رمی جمرات’ شد، نوشت: در این شرایط یک شاهزاده سعودی به شکل بی سابقه ای خواستار برکناری ملک سلمان پادشاه عربستان شده است.

این شاهزاده سعودی که به دلایل امنیتی نامش فاش نشده، در گفت وگو با گاردین تأکید کرده است که ملک سلمان پادشاه سعودی دارای شرایط استوار و باثباتی نیست و درواقع ‘محمد بن سلمان’ پسر پادشاه، حکومت می کند .

به نوشته روزنامه گاردین، این شاهزاده سعودی در اوایل ماه جاری میلادی با نوشتن دو نامه، خواستار برکناری ملک سلمان از پادشاهی عربستان شد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.