سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پیشنهاد محمدرضا باهنر: انتخاب مجدد اعضای مجلس خبرگان ضرورتی ندارد...
» وظیفه خبرگان؛ نظارت بر رهبری یا صیانت از رهبری

پیشنهاد محمدرضا باهنر: انتخاب مجدد اعضای مجلس خبرگان ضرورتی ندارد

چکیده :در حالی که بر اساس قانون اساسی مجلس خبرگان نهادی است که اعضای آن با انتخاب مردم برگزیده می شوند، محمدرضا باهنر خواستار مادام العمری اعضای این مجلس شد. باهنر گفت: خبرگان اگر وارد مقوله‌های سیاسی شود یک مقدار مشکل به وجود می‌آید که بیشتر هشدارها و نگرانی ما از این بابت است. اما او نگفت اظهار نظرهای غیرمتعارف سیاسی محمد یزدی رییس این مجلس و برخی از اعضای آن مانند احمد جنتی، حائری شیرازی، سیداحمد خاتمی و مصباح یزدی و حمایت های مستقیم و بی پرده آنان از گروه های افراطی نشانه چیست....


کلمه- گروه خبر: در حالی که بر اساس قانون اساسی مجلس خبرگان نهادی است که اعضای آن با انتخاب مردم برگزیده می شوند، محمدرضا باهنر، نماینده مجلس شورای اسلامی که بعنوان عضو نهاد قانونگذاری باید پاینبد به قانون اساسی باشد، در اظهار نظری عجیب می گوید: خبرگان یک انتخاب نخبه‌گزینی است. من بعضا معتقدم انتخاب مجددشان ضرورت ندارد.

به گزارش کلمه، اظهار نظرهای گوناگون در مورد مجلس خبرگان در حالی مطرح می شود که طیف وسیعی از فعالان سیاسی بر این باورند، به واسطه اهمیت این مجلس، مردم باید مشارکت گسترده تری در انتخابات داشته باشند و دعوت برای حضور نیروهای جوانتر حوزه برای ورود به رقابت انتخاباتی اوج گرفته است. هر چند شورای نگهبان مانع از حضور روشنفکران جوان حوزه و دانشگاه در این مجلس می شود، اما نگرانی از حضور مردم در این انتخابات از هم اکنون در اظهار نظرهای زودهنگام برخی از فعالان سیاسی مشهود است.

مجلس خبرگان هشتاد و شش عضو دارد که طی هفت سال گذشته پانزده تن از اعضای آن به واسطه کهولت سن و بیماری فوت کرده اند. بیش از نیمی از اعضای خبرگان بالای هفتاد سال سن دارند و حتی برخی از آنان به واسطه کهولت سن و بیماری در جلسات محدود این مجلس نیز که سالانه برگزار می شود، با ویلچر حضور می یابند.

در میانه بحث های سیاسی همواره الگوبرداری از کشورهایی که سابقه دمکراسی چند صدساله دارند، بعنوان نقطه ضعفی برای طرف مقابل محسوب می شود، اما این بار باهنر ابایی ندارد که مجلس خبرگان را با دیوان عالی قضایی امریکا مقایسه کند و بگوید: در آمریکا قوه قضائیه‌شان یک دیوان عالی دارد چند نفر در آن هستند. ورودشان با مقدماتی همراه است اما وارد که شد دیگر مادام‌العمر آنجا هستند و هیچ‌کس نمی‌تواند آنها را تغییر دهند، مگر اینکه توان فکری و جسمی‌اش را از دست بدهد. کسی که در دیوان عالی کشور آمریکاست، همیشه هست تا بمیرد!

انتخابات خبرگان از جمله انتخاباتی است که برخی علاقه ای به حضور و مشارکت گسترده مردم در آن ندارند. نمایندگان این مجلس به مدت هشت سال انتخاب می شوند و با بررسی آماری می توان دریافت این نمایندگان با کمترین درصد آرا وارد مجلسی می شوند که مهمترین وظیفه اش نظارت بر کار رهبری است. هرچند طی سالهای گذشته با تفاسیری که مرحوم مهدوی کنی از این نهاد ارائه کرد، این مجلس به محلی برای “صیانت” از رهبری تبدیل شده است.

محمدرضا باهنر بدون اشاره به ساختار سیاسی این نهاد می گوید: ما فکر می‌کنیم که خبرگان اصولا نباید در جریان‌های سیاسی تعریف شود. خبرگان مجلس و مرکزی است که باید نخبگان فکری کشور در آنجا جمع شوند و وظایف ویژه‌ای دارند. اینکه خبرگان جناح‌بندی شود و جریانات سیاسی در آن شکل بگیرد خودش می‌تواند آفت باشد. ما همه بحثمان همین است و می‌گوییم که خبرگان یک‌سری افرادی هستند که متخصص علمی هستند و باید خبرگان مرکز وحدت‌بخشی و اطمینان‌سازی برای نظام باشد.

محمدرضا باهنر که با آنا گفت و گو می کرد، همچنین گفته است: خبرگان اگر وارد مقوله‌های سیاسی شود یک مقدار مشکل به وجود می‌آید که بیشتر هشدارها و نگرانی ما از این بابت است. بعضی‌ها دلشان می‌خواهد که این را چپ و راستی کنند؛ معمولا خبرگان فراتر از این حرف‌ها و جناح‌های کشور است و این باید حفظ شود. ما علاقه‌مندیم که شاکله خبرگان غیرسیاسی و کاملا فکری، علمی و تقوایی باشد.

اما او نگفت اظهار نظرهای غیرمتعارف سیاسی محمد یزدی رییس این مجلس و برخی از اعضای آن مانند احمد جنتی، حائری شیرازی، سیداحمد خاتمی و مصباح یزدی و حمایت های مستقیم و بی پرده آنان از گروه های افراطی نشانه چیست.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.