سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » برای همدردی با خانواده حجاج؛ آیت‌الله صانعی جشن‌های عید غدیر را تعطیل کرد...

برای همدردی با خانواده حجاج؛ آیت‌الله صانعی جشن‌های عید غدیر را تعطیل کرد

چکیده :دفتر آیت الله صانعی در اطلاعیه ای اعلام کرد: با توجه به عروج مظلومانه و غمبار صدها تن از زائران بیت الله الحرام، ضمن عرض تسلیت مجدد و مسئلت صبر و اجر برای بازماندگان این حادثه ناگوار، به اطلاع مردم متدین و متمسکین به ولایت مولای متقیان می رساند که مراسم عید غدیر خم در تمامی دفاتر حضرت آیت الله العظمی صانعی جهت همدردی با بستگان این عزیزان برگزار نخواهد شد...


کلمه – گروه خبر: مراسم عید غدیر خم در تمامی دفاتر حضرت آیت الله العظمی صانعی جهت همدردی با بستگان زائران بیت الله الحرام، برگزار نخواهد شد.

دفتر آیت الله صانعی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرده است به دلیل بروز فاجعه منا و جانباختن تعدادی از هموطنان در این حادثه ناگوار جشن های عید غدیر تعطیل خواهد بود.

متن این اطلاعیه بدین شرح است: “با توجه به عروج مظلومانه و غمبار صدها تن از زائران بیت الله الحرام، ضمن عرض تسلیت مجدد و مسئلت صبر و اجر برای بازماندگان این حادثه ناگوار، به اطلاع مردم متدین و متمسکین به ولایت مولای متقیان حضرت امیر المومنین علی ابن ابیطالب (علیه السلام) می رساند که مراسم عید غدیر خم در تمامی دفاتر حضرت آیت الله العظمی صانعی جهت همدردی با بستگان این عزیزان برگزار نخواهد شد. امید است خداوند متعال در گذشتگان مکه و منی را غریق رحمت واسعه خویش قرار دهد.”

آیت الله صانعی در همان ساعات اولیه روی دادن فاجعه منا نیز در پیامی این مصیبت را به خانواده های جانباختگان تسلیت گفته بود.
در پیام این مرجع تقلید آمده: “لبیک گفتن به اجابت حق و مجروح و مصدوم شدن عده زیادی از زائران بیت‌الله الحرام باعث مصیبت خانواده‌ها و تأثر و تأسف همه انسان‌های با وجدان مخصوصاً مسلمانان گردید، از خداوند متعال برای همگان به ویژه وابستگان نسبی و سببی صبر جمیل و اجر جزیل و حشر با شهداء را خواستارم.”

همچنین پس از آن که فاجعه منا ابعاد گسترده ای پیدا کرد و تعداد مجروحان و جانباختگان آن از صدها نفر تجاوز کرد برای بسیاری سوالاتی درباره حج و احکام آن درباره جانباختگان و مجروحانی که از انجام اعمال بازماندند پیش آمد که آیت الله صانعی به سوالات مطرح شده پاسخ گفت.

متن سوال و جواب ها به شرح زیر است:

سوال اول : اگر کسی مستطیع گردد و جهت انجام اعمال حج محرم شود و بعداز احرام یا در بین اعمال عمره تمتع و یا حج تمتع از دنیا برود، آیا حج از او ساقط می گردد یا خیر؟

پاسخ : چنانچه محرم شود و بعداز داخل شدن در حرم از دنیا برود مطلقاً از حجه الاسلام کفایت می کند ولی چنانچه قبل از داخل شدن به حرم فوت نماید در صورتی که در همین سال مستطیع گردیده ، حج بر او واجب نیست چون استطاعت از حیث زمان برایش حاصل نشده است ولی اگر در سالهای قبل حج بر او واجب بوده است باید برای او نائب بگیرند و نیابت از میقات کافی است.

سوال دوم: اگر کسی بعداز وقوفین و قبل از اعمال منی و مکه از دنیا برود آیا حج چنین شخصی کفایت می کند؟

پاسخ : از جواب سوال قبل معلوم گردید که حج چنین شخصی کفایت از حجه الاسلام می نماید.

سوال سوم: چنانچه شخص بعداز وقوفین بواسطه مرض یا بیهوشی قادر نباشد تمام و یا برخی از اعمال منی و همچنین اعمال مکه را بجا آورد تکلیف چیست؟

پاسخ : در صورتیکه شخص بیمار از بهبود یافتن و یا شخص معذور از رفع عذر ناامید باشد واجب است که نایب بگیرد تا نایب عمل رمی و قربانی را انجام دهد و خود حاجّ تقصیر و یا حلق کند و اگر خودش قدرت ندارد نایب، شخص مریض را حلق و یا تقصیر می نماید و از احرام خارج می گردد و سپس نایب اعمال مکه را نیز در فرض مذکور از طرف منوب عنه انجام می دهد تا نسبت به بقیه محرمات محلّ گردد و در صورتیکه مأیوس از بهبود یافتن نیست میتواند نایب بگیرد،لکن اگر عذرش رفع شد احتیاط واجب آن است که در صورت بقاء وقت مناسک ، رمی را خودش انجام دهد ولو بعد از قربانی، حلق و یا تقصیر، چون ترتیب اعمال منی واجب نمی باشد. واما نسبت به شخص بیهوش، اشخاص دیگر میتوانند تبرعاً اعمال منی را از طرف او انجام دهند و با حلق و تقصیر مغمی ، از احرام خارج می گردد و با انجام اعمال مکه از طرف او نسبت به بقیّه محرمات نیز محلّ می گردد و چنانچه بعداً به هوش بیاید اگر وقت مناسک باقی باشد احتیاط مستحب آن است که خود شخص نیز اعمال را به جا آورد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.