سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نامه استادان دانشگاه‌های بین‌المللی به روحانی و لاریجانی: به بی‌عدالتی در حق بها...
» امیدوار بودیم در پرتو توافق هسته‌ای، اصلاحات اجتماعی دنبال شود

نامه استادان دانشگاه‌های بین‌المللی به روحانی و لاریجانی: به بی‌عدالتی در حق بهاره هدایت پایان دهید

چکیده : در این نامه که به امضای استادانی همچون نوام چامسکی، حمید دباشی، محمود صدری، اروند آبراهیمیان و... رسیده است، تاکید شده که زمان آن رسیده است که این بی عدالتی در حق این فعال دانشجویی و زندان سیاسی به پایان برسد و شرایط آزادی او فراهم شود تا به آغوش خانواده اش برگردد...


31 تن از استادان دانشگاه های معتبر بین المللی در نامه ای سرگشاده به حسن روحانی رییس جمهور و صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه از آنان خواستند که به شرایط کابوس وار بهاره هدایت زندانی سیاسی و فعال دانشجویی پایان دهند.

به گزارش کلمه، در این نامه که به امضای استادانی همچون نوام چامسکی، حمید دباشی، محمود صدری، اروند آبراهیمیان و… رسیده است، تاکید شده که زمان آن رسیده است که این بی عدالتی در حق این فعال دانشجویی و زندان سیاسی به پایان برسد و شرایط آزادی او فراهم شود تا به آغوش خانواده اش برگردد.

بی عدالتی که این استادان دانشگاه های بین المللی به آن اشاره دارند برمی گردد به ابلاغ دو سال حکم تعلیقی بهاره هدایت. این حکم در حالی اعلام شد که ماده 134 برای او اعمال شده و گمان ها بر این بود که او آزاد خواهد شد اما ابلاغ اجرای حکم تعلیق به این معنی بود که باید دو سال دیگر در زندان بماند.

حکم دو سال تعلیق بهاره هدایت متعلق به سال ۸۵ است که حال زمانی به اجرا درآمده است که این زندانی سیاسی و سبز پنج سال و نیم را در زندان گذرانده و انتظار بر این بود که آزاد شود.

اجرای این حکم دو ساله در این شرایط، اعتراض بسیاری از فعالان سیاسی و مدنی را به دنبال داشت. این اعتراض ها توجه جهانی را نیز به دنبال داشت.

این استادان در نامه خود تاکید کرده اند که امیدواری ها بر این بود که اصلاحات اجتماعی در پرتو توافق هسته ای دنبال شود.

متن کامل این نامه را در زیر می خوانید:

ریاست جمهوری اسلامی ایران، جناب حسن روحانی
رئیس قوه قضائیه ایران، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی
عالیجنابان

ما تعدادی از اساتید دانشگاه های شاخص دنیا بدینوسیله نگرانی خود را از تمدید بازداشت بهاره هدایت، یکی از قابل احترام ترین فعالین دانشجویی ایران که شش سال اخیر را در زندان گذرانیده است، ابراز می نماییم.

در حالیکه وی می بایست بر اساس حکم اصلی در اوایل سال جاری آزاد می شد، این هفته به او ابلاغ شد که باید دو سال دیگر را در زندان سپری کند. از آنجا که طی مدت هفت سالی که از ازدواج او با امین احمدیان، دیگر فعال دانشجویی ایران می گذرد، آنها تنها یک سال در کنار هم بوده اند، ما این حکم را ظالمانه و غیرقابل قبول می دانیم.

ما بر اساس شواهد و گزارش ها امیدوار بودیم که ایران در سایه توافقات هسته ای، اصلاحات اجتماعی بیشتری را در دستور کار خود قرار دهد، اکنون زمان آن رسیده که به بی عدالتی که در حق بهاره هدایتی اعمال می شود پایان داده شده و شرایط کابوس وار بازداشت وی به اتمام برسد. ما مصرانه از شما خواستار ازادی او و بازگشتن وی نزد خانواده اش هستیم.

اروند آبراهیمیان دانشگاه نیویورک، ترستن اکسون دانشگاه لوند سوئد، ناجه ال علی دانشگاه سواس، گلبرگ باشی دانشگاه پیس، عارف بیات دانشگاه ایلینوز، مهرزاد بروجردی دانشگاه سیراکوس، نوام چامسکی دانشگاه ام آی تی، جوآن کول دانشگاه میشیگان، حمید دباشی دانشگاه کلمبیا، دیک دیویس دانشگاه اوهایو، کاوه احسانی دانشگاه د پائول، فریده فرهی دانشگاه هاوایی، مارک گلسیروسکی دانشگاه تولان، دیوید هاروی دانشگاه نیویورک، نادر هاشمی دانشگاه دنور، حسین کمالی دانشگاه کلمبیا، احمد کریمی حکاکی دانشگاه مریلند، آرنگ کشاورزیان دانشگاه نیویورک، لاله خلیلی دانشگاه سواس، مهدی خرمی دانشگاه نیویورک، کامران متین، زیبا میرحسینی دانشگاه سواس، علی میرسپاسی دانشگاه نیویورک، کامران رستگار دانشگاه توفتس، روت روبیو مارین دانشگاه فلورانس، محمود صدری دانشگاه تگزاس، محمد سهیمی دانشگاه کارولینای جنوبی، آنابل سربرنی دانشگاه سواس، ریچارد تاپر دانشگاه سواس، پیمان وهاب زاده دانشگاه ویکتوریا، اتان زوکرمن دانشگاه ام آی تی.

متن انگلیسی نامه و اسامی امضا کنندگان به شرح زیر است:

President of the Islamic Republic of Iran His Excellency Hassan Rouhani

The Head of Iran’s Judiciary Ayatollah Sadeq Amoli Larijani

Your Excellencies

We, academic figures at some of the world’s most distinguished universities, are appalled by the continuing detention of Bahareh Hedayat, one of Iran’s most respected student activists who has spent the past six years in jail

She should have been released earlier this year under the original sentence but this week she was told that she should spend an extra two years in prison. This is outrageous and unacceptable. Since her marriage seven years ago to another student activist, Amin Ahmadian, they have spent less than a year together.

We are encouraged by the reports that Iran will undertake much-needed social reforms in the light of the nuclear agreement. It is time to end the injustice against Bahareh and bring the Kafkaesque circumstances of her detention to an end. We urge you to immediately release her so that she can be reunited with her family

Sincerely

Signatories in alphabetical order

Professor Ervand Abrahamian, City University of New York
Professor Torsten Åkesson, Lund University, Sweden
Professor Nadje Al-Ali, SOAS, University of London
Professor Golbarg Bashi, Pace University
Professor Asef Bayat, University of Illinois at Urbana-Champaign
Professor Mehrzad Boroujerdi, Syracuse University
Professor Noam Chomsky, MIT
Professor Juan Cole, University of Michigan
Professor Hamid Dabashi, Columbia University
Professor Dick Davis, Ohio University
Professor Kaveh Ehsani, DePaul University
Professor Farideh Farhi, University of Hawai’i
Professor Mark Gasiorowski, Tulane University
Professor David Harvey, City University of New York
Professor Nader Hashemi, University of Denver
Professor Hossein Kamaly, Columbia University
Professor Ahmad Karimi-Hakkak, University of Maryland
Professor Arang Keshavarzian, New York University
Professor Laleh Khalili, SOAS, University of London
Professor Mehdi Khorrami, New York University
Professor Kamran Matin, Sussex University, UK
Professor Ziba Mir-Hosseini, SOAS, University of London
Professor Ali Mirsepassi, New York University
Professor Kamran Rastegar, Tufts University
Professor Ruth Rubio-Marín, European University Institute, Florence
Professor Mahmoud Sadri, Federation of North Texas Area Universities
Professor Muhammad Sahimi, University of South Carolina
Professor Annabelle Sreberny, SOAS, University of London
Professor Richard Tapper, SOAS
Professor Peyman Vahabzadeh, University of Victoria
Professor Ethan Zuckerman, Media lab, MIT


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.