سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تلاش سپاه برای ارعاب فعالان سیاسی؛ بازداشت چند ساعته علی شکوری راد...
» چند ساعت پس از اعلام موضع دبیرکل حزب اتحاد ملت درباره ادامه حصر

تلاش سپاه برای ارعاب فعالان سیاسی؛ بازداشت چند ساعته علی شکوری راد

چکیده :علی شکوری راد، فعال سیاسی و نماینده اسبق مجلس که بعد از ظهر امروز برای توضیح پاره‌ای از مسائل به دادسرای اوین رفته بود، بازداشت شد. وی پس از انتقال به بند دو الف با خانواده خود تماس گرفته و اطلاع داده است که برای او قرار کفالت صادر شده است....


کلمه – گروه خبر: علی شکوری راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران، که ساعتی پس از برگزاری نشست مطبوعاتی توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شده بود با قرار کفالت آزاد شد.

علی شکوری راد، فعال سیاسی و نماینده اسبق مجلس که بعد از ظهر امروز برای توضیح پاره‌ای از مسائل به دادسرای اوین رفته بود، بازداشت شد. وی پس از انتقال به بند دو الف سپاه با خانواده خود تماس گرفته و اطلاع داده است که برای او قرار کفالت صادر شده است.

به گزارش کلمه، به نظر می رسد انتخاب زمان این بازداشت کوتاه مدت که با احضار قبلی و برای رفع ممنوع الخروجی شکوری راد صورت گرفته، تلاشی باشد برای ایجاد فضای رعب و نگرانی برای فعالان سیاسی که قصد دارند قانونی و با مجوز در عرصه ی سیاسی کشور مشارکت داشته باشند.

پیش از این نیز اخباری مبنی بر احضار تعدادی از اعضای حزب اتحاد ملت از سوی نهادهای امنیتی صورت گرفته بود که به گفته ی شکوری بخش عمده‌ای از این فشار‌ها در ۴۸ ساعت اول پس از برگزاری کنگره اوج گرفت و بعد فروکش کرد.

دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران در اولین کنفرانس خبری این حزب گفته بود: “متاسفیم که حصر و حبس مانند استخوان لای زخم باقی مانده و اجازه نمی دهد زخم سال ۸۸ التیام پیدا کند. بهتر است این زخم التیام پیدا کند. عده ای با تداوم حصر و تهمت ها دنبال عدم التیام این زخم هستند.”

وی همچنین تصریح کرده بود: “نمی‌گوییم که حوادث ۸۸ را فراموش می‌کنیم اما آن را به یاد نمی‌آوریم و به رخ نمی‌کشیم. درباره مسائلی که گذشته و ممکن است تلخ و شیرینی داشته باشد و البته بیشتر آن تلخی بوده است، کمتر صحبت خواهیم کرد.”

نهادهای امنیتی و قضایی تلاش می کنند که با سرکوب و ایجاد ترس از بازداشت و محرومیت های مختلف از حضور افرادی غیر از گروه های وابسته به خودشان در عرصه سیاسی کشور ممانعت به عمل آورند.

در همین باره مشرق، سایت وابسته به نهادهای امنیتی در خبری با اعلام بازداشت این فعال سیاسی ادعا کرده بود که مراجع قضایی اصرار بر مواضع سیاسی گذشته را دلیل این بازداشت عنوان کرده اند.

علی شکوری راد، نماینده مجلس ششم که چندی پیش به عنوان دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی انتخاب شده بود طی سال های گذشته بارها با تاکید بر اجرای صحیح قانون اساسی و انتقاد از برخوردهای غیرقانونی و غیر انسانی با رهبران محصور و زندانیان سیاسی جنبش سبز، گروه های تندرو را عصبانی کرده بود.

شکوری راد، در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۳۸۹ به اتهام تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب بازداشت و به زندان اوین منتقل شده و در بهمن ماه همان سال آزاد شد. وی پیش از آن نیز در مهرماه سال 89 به علت واکنش به انحلال دو حزب اصلاح طلب و رد اظهارات محسنی اژه ای دادستان کل کشور بازداشت و در تاریخ ۶ آبان با تودیع وثیقه از زندان آزاد شده بود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.