سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » واکنش اژه ای به سخنان روحانی: امام با كسانی كه درباره وظايف شورای نگهبان حرف می زدن...
» استفاده از نام سیدمحمد خاتمی منع قانونی ندارد!

واکنش اژه ای به سخنان روحانی: امام با كسانی كه درباره وظايف شورای نگهبان حرف می زدند برخورد می كرد

چکیده :محسنی اژه ای شورای نگهبان را جزو نهادهایی می داند که امتحان خود را در طول ۳۰ و چند سال بعد از انقلاب پس داده است. او می گوید: در زمان امام خمینی (ره) کسانی که به اصل نهاد شورای نگهبان و وظایف آن حرفی می‌زدند امام با محکمی با آنها برخورد می‌کرد....


کلمه – خبر: محسنی اژه ای شورای نگهبان را جزو نهادهایی می داند که امتحان خود را در طول ۳۰ و چند سال بعد از انقلاب پس داده است. او می گوید: در زمان امام خمینی (ره) کسانی که به اصل نهاد شورای نگهبان و وظایف آن حرفی می‌زدند امام با محکمی با آنها برخورد می‌کرد.

این مقام ارشد قوه قضاییه، در نشست خبری امروز خود با بیان اینکه “اگر کسی بخواهد یک نهادی را تضعیف کند صحیح نیست”، می گوید: شورای نگهبان یک نهاد مفید و موثر است و وظایفش روشن و فاقد ابهام است.

به گزارش کلمه، به نظر می رسد سخنان رییس جمهور مبنی بر اجرای دقیق قانون اساسی در مورد حیطه ی وظایف نهادهای حکومتی این مقام قضایی را به واکنش وا داشته و ناگزیر شده است که از امام خمینی مثال هایی بیاورد بی توجه به آنکه حسن روحانی به عنوان مجری قانون، وظایفی دارد و هشدارهای هفته ی گذشته ی وی نه تنها زیر سوال بودن نهاد شورای نگهبان نبود بلکه تذکر برای انجام وظایفی بود که قانون بر عهده ی این نهاد گذارده است.

نکته حائز اهمیت آن است که اژه ای به تغییر ماهیت و تفاوت عملکرد شورای نگهبان در دوران حیات امام خمینی و پس از رحلت ایشان اشاره ای نکرده است.

رئیس جمهور هفته ی گذشته در نشست مشترک هیات دولت و استانداران سراسر کشور، گفته بود: شورای نگهبان حکم «چشم» و دولت حکم «دست» را در برگزاری انتخابات دارد و چشم نمی تواند کار دست را بر عهده بگیرد. باید به قانون اساسی کاملاً توجه کرده و عمل کنیم.

وی با بیان این که «اینجا جمهوری اسلامی ایران است و قانون اساسی در آن حاکم است»، تأکید کرده بود که شورای محترم نگهبان ناظر است نه مجری.

شورای نگهبان نهاد مفید و موثری است

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سئوالی با ادعای زیر سوال بردن وظایف شورای نگهبان و اینکه این موضوع بر اساس قانون دارای چه حکمی است و آیا مدعی‌العموم می‌تواند در رابطه با این موضوع ورود پیدا کند یا خیر؟ گفت: بارها گفته شده که اگر ملتزم به قانون باشیم به نفع کشور است. گاهی افرادی قانون را تفسیر می‌کنند که آن تفسیر شخصی است و اگر جایی قانون صراحت داشته باشد و خلاف آن صورت گیرد مشخص است که چه برخوردی با او می‌شود. اما اگر در قانون اساسی ابهامی وجود داشته باشد می توان از شورای نگهبان تفسیر خواست و اگر در قانون عادی ابهامی وجود داشته باشد نیز می توان از مجلس تفسیر خواست؛ بنابراین اگر کسی نقدی داشته باشد نقد آن مورد قبول است، اما نقد با تخریب و توهین متفاوت است.

وی مدعی شد: اگر کسی بخواهد یک نهادی را تضعیف کند صحیح نیست؛ بنابراین اگر همه ما ملتزم به قانون باشیم چنین مسائلی پیش نمی آید. شورای نگهبان یک نهاد مفید و موثر است و وظایفش روشن و فاقد ابهام است.

سخنگوی دستگاه قضایی گفت: وظیفه شورای نگهبان هم نظارت بر انتخابات است و هم اگر در رابطه با قوانین خلافی صورت گیرد می تواند آن‌ها را اصلاح کند یا تذکر دهد که به این نظارت، نظارت استصوابی می گویند که می‌تواند در تمامی بخش‌ها نظر دهد، اما نظارت گاهی هم چشم است و هم دست.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: برای مثال دیوان محاسبات یک دستگاه نظارتی است که هم اقدامات چشمی و هم اقدامات غیر چشمی انجام می‌دهد.

 بازداشت یکی از اعضای جنبش سبز

سخنگوی قوه قضاییه گفت که دو نفری که به اتهام جاسوسی در دادگاه انقلاب محاکمه شده بودند، هر کدام به 10 سال حبس محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری ها، محسنی اژه‌ای در هشتاد و چهارمین نشست خبری خود با اهالی رسانه با اعلام این خبر گفت: دو متهمی که به اتهام جاسوسی برای آمریکا و اسراییل بازداشت شده بودند و محاکمه آنها در دادگاه انقلاب صورت گرفت، هر کدام به ده سال حبس محکوم شدند.

وی در ادامه گفته است که از فعالان سیاسی سال 88 که به صورت غیابی محکوم شده و در داخل کشور شناسایی و بازداشت شد. به دلیل این که این فرد حکم غیابی داشت در حال حاضر ادامه رسیدگی به پرونده وی دنبال می‌شود.

از اینکه حکم پرونده جیسون رضاییان صادره شده یا نه اطلاع ندارم

محسنی اژه‌ای در ادامه نشست خبری خود اظهار کرد: از این که حکم پرونده جیسون رضائیان صادر شده یا خیر، اطلاعی ندارم. دو هفته قبل بود که آخرین دفاع از متهم اخذ و دادگاه تمام شد، اکنون بنده اطلاع ندارم که حکم صادر شده یا خیر.

کشف تلفن همراه و سکه طلا در زندان از مهدی هاشمی

خبرنگاری سئوال خود را اینگونه مطرح کرد که اخباری منتشر شده مبنی بر اینکه در بازرسی از بند 7 اوین که مهدی هاشمی در آنجاست، وسایل غیرمجازی کشف شده، آیا این موضوع صحت دارد که محسنی‌اژه‌ای پاسخ داد:‌ طبق ضوابط زندان بازرسی‌های سرزده یا طبق تمهیدات قبلی از بندها به عمل می‌آید که گاه و بیگاه در این بازرسی‌ها وسایل غیرمجازی کشف و ضبط می‌شود.

وی افزود: هفته گذشته در بازرسی که از بندهای 7 و 8 زندان اوین به عمل آمد از آقای هاشمی یک تلفن همراه با سیم‌کارت و تعدادی سکه اعم از ربع، نیم و گرمی حدود 30 عدد کشف شده است، البته بردن سکه غیرمجاز نیست ولی داشتن تلفن همراه غیرمجاز است. البته ناگفته نماند از بعضی از زندانیان دیگر نیز گوشی تلفن و فلش مموری کشف شده است.

بردن نام خاتمی و انتشار تصویرش جرم نیست

غلامحسین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره استفاده از نام “سیدمحمد خاتمی” رییس جمهوری دولت اصلاحات در برخی رسانه ها و میزان محدودیت رسانه ها در پوشش اخبار گفت: در استفاده از نام خاتمی، رییس جمهوری دولت اصلاحات در حد اخبار و تصاویر است و استفاده از نام ایشان منع قانونی ندارد.

محاکمه 4 متخلف در فضای مجازی

بر اساس این گزارش، سخنگوی قوه قضائیه از شناسایی، بازداشت و محاکمه 4 نفر از کسانی که در فضای مجازی با اسم مستعار اقدامات امنیتی انجام داده و به اشاعه فحشاء و توهین به مقدسات می‌پرداختند، خبر داد.

محسنی‌اژه‌ای با بیان این مطلب افزود: این افراد محکوم به حبس از 18 ماه تا 12 سال شده‌اند. یک نفر از آنها محکوم به 12 سال حبس به دلیل ارتکاب چندین جرم شده و بقیه آنها محکوم به حبس‌های کمتر اعم از 4 سال و … شده‌اند.

دستگیری معاون حفاظت اطلاعات قوه قضائیه صحت ندارد

محسنی‌اژه‌ای با تکذیب دستگیری احمدی معاون حفاظت اطلاعات قوه قضائیه، گفت: این موضوع صحت ندارد، البته در استان‌های غرب کشور فردی خود را منتسب به حفاظت قوه قضائیه اعلام کرده بود و می‌خواست که از خانواده‌ها اخاذی کند که بازداشت شد. ناگفته نماند که وی هیچ ارتباطی به حفاظت قوه قضائیه ندارد.

محسنی اژه‌ای در ادامه در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا صحبت‌های معصومه ابتکار که گفته از منزل یکی از اعضای سابق اداره کل محیط زیست تهران، 50 پرونده قضایی بدست آمده، صحت دارد؟ گفت: من مطالب خانم ابتکار را نخوانده‌ام، البته این موضوع مربوط به چند ماه قبل است که مطرح شده بود. گویا پرونده‌هایی حکمشان صادر و برای اجرا، ارسال شده بودند که بعداً کشف شد که این پرونده‌ها ارجاع داده نشده‌اند، ولی به طور کلی من اصل موضوع را نمی‌دانم.

وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه آیا ما سرقت پرونده‌های قضایی را در قوه قضائیه داریم یا خیر، گفت: این موضوع احتمالش وجود دارد ولی در حد پرونده نیست یعنی احتمال دارد ورقی از یک پرونده به سرقت برود. به طور قطع من نمی‌توانم بگویم که پرونده‌ای از دستگاه قضایی سرقت می‌شود یا خیر.

بازداشت یک نفر در پرونده موسوم به دکل نفتی گمشده

محسنی اژه‌ای در ادامه نشست خبری خود با اهالی رسانه در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه شنیده شده در رابطه با پرونده موسوم به دکل نفتی گمشده فردی بازداشت شده است،‌ خاطرنشان کرد: در رابطه با این پرونده یک نفر بازداشت شده و دو سه نفر در حال رفت و آمد و تحقیق هستند که اگر اتهامی متوجه شان باشد قرار صادر می‌شود. اما در حال حاضر به عنوان مطلع در رفت و آمد هستند و صرفا از آن‌ها سوالاتی پرسیده می‌شود؛ بنابراین پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی در دادسرا قرار دارد.

خبرنگار دیگری سئوال خود را اینگونه مطرح کرد که محدودیت قانونی رسانه‌ها در رابطه با ممنوع التصویری رئیس دولت اصلاحات چقدر است؟ آیا رسانه ها تنها اخبار و تصاویر را نمی توانند منتشر کنند یا استفاده از نام ایشان منعی ندارد و اگر دارای منع است چرا برخورد قانونی صورت نمی گیرد؟ که محسنی‌اژه‌ای گفت: فردی که دستور داده در حد اخبار و تصویر بوده است.

محسنی اژه ای در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران درباره اینکه شنیده شده رئیس دفتر یک شعبه دادگاه در یک مجتمع قضایی در تهران 17 میلیارد تومان رشوه دریافته کرده است، گفت: صحبت اولی که مطرح کردید غلط است و هیچ دفتر دادگاهی در تهران نداریم که 17 میلیارد تومان رشوه دریافت کرده باشد. تنها وکیلی در یک پرونده بوده است که 32 میلیارد تومان را به عنوان حق الوکاله دریافت کرده بود که آن هم مربوط به دفتر دادگاه نبود.

وی ادامه داد: نشنیده ام که دفتر دادگاهی بخواهد 17 میلیارد تومان رشوه بگیرد. اگر کمبودهایی باشد و امکانات پرسنل کم باشد باید تلاش شود که رفع شود اما این به این معنا نیست که کسی این مبلغ گزاف را رشوه بگیرد بنابراین بعید می دانم این موضوع رخ داده باشد.

سخنگوی دستگاه قضایی در پاسخ به سئوال یکی دیگر از خبرنگاران درباره اینکه آیا حکم تبرئه سعید مرتضوی قطعی است و اینکه فرصت اعتراض برای شاکیان وجود دارد؟‌ همچنین آیا قسمت دوم پرونده تامین اجتماعی به دادگاه ارجاع شده است، گفت: حکم تبرئه ای که برای وی صادر شده غیرقطعی است و شکات می توانند اعتراض کنند که البته شنیده‌ام نسبت به این موضوع اعتراض کرده‌اند.

وی در رابطه با بخش دوم سئوال این خبرنگار اظهار کرد: پرونده به دادگاه نرفته و تعیین وقت نشده است، البته در حال حاضر نمی دانم که پرونده تمام شده یا خیر.

محسنی اژه ای در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه آیا رد مال و جزای نقدی مهدی هاشمی پرداخت شده است؟ گفت: این موضوع در دست دادسرا قرار داد و دادسرا موضوع را پیگیری می‌کند.

وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه رئیس‌جمهور در یکی از سخنرانی‌های خود اعلام کرده شورای نگهبان فقط نقش نظارتی در انتخابات دارد و رئیس قوه قضائیه در اظهارات اخیر خود پاسخ وی را داده است، گفت: آقای روحانی گفته‌اند که باید بر اساس قانون عمل کنیم که حرف کاملا درستی است، همچنین وی اذعان کرده که شورای نگهبان وظیفه نظارتی دارد که این هم درست است. صحبت‌های اخیر رئیس قوه قضاییه ناظر بر صحبت‌های رئیس‌جمهور نیست، بلکه فرد دیگری گفته بود در قانون اساسی احراز صلاحیت یا عدم احراز صلاحیت نداریم که رئیس دستگاه قضا پاسخ وی را دادند و صحبت‌های ایشان ارتباطی به اظهارات رئیس‌جمهور نداشت.

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.