سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » فاطمه هاشمی: اگر فیلم دادگاه را پخش نکنند، خودمان واقعیت را به مردم می‌گوییم...
» درد است که بعد از سی سال جمهوری اسلامی به اینجا رسیده است

فاطمه هاشمی: اگر فیلم دادگاه را پخش نکنند، خودمان واقعیت را به مردم می‌گوییم

چکیده :فاطمه هاشمی: سال 88 پدر، ما را دور هم جمع کردند و گفتند دو راه برای زندگی جلوی ما هست: یکی اینکه با حکومت و کسانی که تخلف و ظلم می کنند، باشیم و قطعا شما بهترین زندگی را خواهید داشت. اما اگر در کنار مردم قرار بگیرم و از مردم حمایت کنم، شما را اذیت می کنند و به زندان می اندازند و برخوردهای غیرقانونی با شما انجام می دهند و شما باید اینها را تحمل کنید و ما هم گفتیم تحمل می کنیم زیرا چیزی جز راه درست در کنار مردم را نمی خواهیم. ...


کلمه – روشنک ابراهیمی:

هنوز یک هفته از اجرای حکم مهدی هاشمی، فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی نمی گذرد که به گفته ی فاطمه هاشمی، آزار و اذیت ها بر وی افزایش یافته است. فشارهای مضاعفی که به اعتقاد خواهر این زندانی سیاسی به قصد وادار کردن برادرش به تقاضای عفو صورت می گیرد.

در آخرین نمونه از این آزار و اذیت ها، روز گذشته یکى از کارمندان سابق وزارت اطلاعات که به اتهام جاسوسى در اوین زندانی است، قصد ضرب و جرح مهدی هاشمی فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی را داشته است.

مهدی هاشمی پس از بازگشت به ایران نزدیک به سه ماه در زندان تحت بازجویی قرار گرفت و پس از آزادی، روند دادرسی پرونده اش از تابستان 93 آغاز شد. روندی که بارها توسط آیت الله رفسنجانی مورد انتقاد قرار گرفت و حتی از آن به نوعی انتقام جویی تعبیر شد.

“بعد از خواندن خبر کلمه فهمیدیم چرا مهدی گفته برایم گوسفند قربانی کنید”

فاطمه هاشمی، فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص فشارهای مضاعف بر برادرش، به خبرنگار کلمه توضیح می دهد: “دو شب پیش مهدی با ما تماس تلفنی گرفت و گفت یک گوسفند قربانی کنید. ما نگران شدیم و علت را پرسیدیم، گفت اتفاقی نیفتاده اما گوسفند قربانی کنید؛ تا اینکه امروز در سایت کلمه خبر را خواندیم که فردی در زندان می خواسته به مهدی حمله کند. الان هم به شدت نگران هستیم و از وکیلش خواسته ایم تا قضیه را پیگیری کنند و درخواست ملاقات کند تا او را ببینیم. امیدواریم اتفاقی برای او نیفتد.”

مهدی هاشمی که در دوم مهرماه سال ۹۱ به ایران بازگشته بود در دادگاه به هفت سال حبس محکوم شد؛ حکمی که در دادگاه تجدیدنظر به ده سال افزایش یافت. پس از رسانه ای شدن ابلاغ اجرای حکم زندان مهدی هاشمی توسط رسانه های حکومتی، وی خود را به زندان معرفی کرد.

اما پس از انتشار فیلم خداحافظی مهدی هاشمی با آیت الله هاشمی رفسنجانی در شبکه های اجتماعی، موجی از انتقادات از سوی مسئولین قضایی نسبت به واکنش آیت الله هاشمی رفسنجانی به زندانی شدن پسرش آغاز شد؛ به طوری که صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه به رسانه‌ها هشدار داد که برای محکومان مظلوم نمایی نکنید!

علت واقعی برکناری رئیس زندان اوین چه بود؟

پس از این انتقادات بود که على اشرف رشیدى، رییس زندان اوین به دلیل پذیرش مهدی هاشمی، برخورد محترمانه با وی که به مذاق مقامات بالا خوش نیامد و نیز دادن ملاقات حضوری به خانواده هاشمی، توبیخ و برکنار شد.

فاطمه هاشمی در این زمینه می گوید: “روزی که پدر اعلام کاندیداتوری برای مجلس خبرگان کردند، بلافاصله فشارها بر مهدی را افزایش دادند و در سایت هایشان اعلام کردند که اجرای حکم زندان مهدی ابلاغ شده. اما وقتی مهدی خودش را به زندان معرفی کرد، با رئیس زندان برخورد کرده بودند که چرا او را تحویل گرفته است، زیرا هنوز اجرای حکمش به زندان ابلاغ نشده! سوال این است اگر ابلاغ نشده بود، پس این همه تبلیغات برای چه بود؟”

وی در ادامه می گوید: “رئیس زندان را هم عوض کردند. وقتی تماس گرفتم تا از مهدی خبر بگیرم، گفتند که رئیس زندان به بخش دیگری منتقل و مشغول شده است و وقتی خواستم با معاونشان صحبت کنم، گفتند نیستند. در هرحال بارها شاهد این رفتارها بوده ایم. مثلا به آقای موحد قول ترفیع داده بودند. گفته بودند که اگر حکم مهدی را تایید کند و حتی افزایش دهد، حکم ترفیع به او خواهند داد و هفته پیش هم دیدیم که حکم ترفیع شان را گرفته اند. در حالی که یک ارتباط ساده با آقای رشیدی، که فقط سوال می کردیم که مهدی کجاست و نیز به خاطر تحویل گرفتن مهدی، آقای رشیدی را از ریاست زندان برکنار کردند. الان هم وقتی می خواهیم با مسئولین زندان صحبت کنی،م حاضر نیستند با ما صحبت کنند. حتی در ملاقات حضوری که روز شنبه با مهدی در دفتر رئیس زندان داشتیم (البته از وکیل شنیدم که) برخورد کرده اند که چرا اصلا به مهدی ملاقات حضوری داده شده است.”

روز گذشته کلمه خبر داده بود که على اشرف رشیدى رییس زندان اوین به دلیل نحوه ورود مهدى هاشمى که از نظر مسئولان بالادستى محترمانه تعبیر شده، توبیخ و برکنار شده است.

رشیدی؛ رئیس زندانی که به علت سختگیری کمتر، قربانی شد!

علی اشرف رشیدی که در دوران خدمت خود، چه در کرمانشاه و چه در اوین، برخورد مناسبی با زندانیان داشته و تلاش می کرده با بازدید از بندهای مختلف، به مشکلات زندانیان رسیدگی کند، مدتها بود که به عنوان جانشین احتمالی سهراب سلیمانی، مدیر کل زندانهای استان تهران و برادر سردار قاسم سلیمانی نام برده می شد؛ مدیر کل قدرتمند و پر سابقه ای که با تعویض ریاست سازمان زندانها نیز نتوانستند وی را جا به جا کنند.

بر اساس گفته های منابع کلمه، رشیدی در ماجرای معروف به پنجشنبه سیاه اوین در 28 فروردین 93 که با ضرب و شتم زندانیان سیاسی بند 350، تخریب وسایل و فرستادن عده زیادی از آنها به انفرادی های طولانی و تبعید بسیاری از زندانیان به رجایی شهر توام شد، نقشی نداشت و اساسا مقام های بالا او را در جریان این بازرسی غیرمعمول قرار نداده بودند. در همان زمان هم اخبار موثقی وجود داشت مبنی بر اینکه مسئول مستقیم ماجرای پنجشنبه سیاه، مدیر کل سازمان زندانهای استان تهران یعنی سهراب سلیمانی و گروه وابسته به او شامل سرهنگ امانیان رییس انتظامی، سید حسن هاشمی معاون انتظامی و مسگریان رییس حفاظت اداره کل بوده اند. حال آنکه نه تنها با او و مامورانش به عنوان آمران و عاملان حادثه برخوردی نشد، که تنها اسماعیلی رییس سازمان زندانهای کشور را از سمت خود برکنار کردند و در عین حال به هیات سه نفره دولت نیز اجازه ندادند به مدارک اصلی و فیلم دوربین های 350 دسترسی پیدا کنند؛ همانگونه که با فشارهای پیدا و پنهان اجازه ندادند طرح تحقیق و تفحص از سازمان زندانها در مجلس به تصویب برسد.

“اگر صداوسیما فیلم دادگاه را پخش نکند، خودمان مردم را از واقعیت مطلع می کنیم”

در گزارش ها آمده بود که مهدی هاشمی پیش از ورود به زندان با قرائت بیانیه‌ای، خواهان پخش کامل و بدون حاشیه تمام جلسات محاکمه‌اش از صدا و سیمای ایران شد. اینک فاطمه هاشمی تاکید می کند که اگر صدا و سیما مطالب مهدی را بدون سانسور پخش نکنند، آنها واقعیت را با مردم در میان خواهند گذاشت.

او تصریح می کند: “زندان جای خوبی نیست، اما علاوه بر آن آزار و اذیت های مضاعفی بر مهدی وارد می کنند. در حالی که نه زندان رفتن حق مهدی است و نه رفتارهایی که با او صورت می گیرد. البته ما منتظر هستیم صدا و سیما مطالب مهدی را بدون سانسور و مستقیم پخش کند، در غیر این صورت ما اطلاعاتی را که در دست داریم در اختیار مردم قرار می دهیم و واقعیت را به آگاهی مردم خواهیم رساند. در هر حال شاهدان و قاضیان ناظر و افراد مختلفی بودند که با قاضی مهدی در ارتباط بودند و نظر قاضی را قبل از صدور حکم داشته اند. قاضی به همه آنها گفته بوده که مهدی تبرئه می شود.”

“از دست آیت الله هاشمی عصبانی اند، چون همراه مردم شده است”

وی در خصوص دلایل این فشارها بیان می کند: “اینها از دست پدر عصبانی هستند زیرا پدر همراه با مردم است. این همراهی به ویژه از زمان کاندیداتوری ایشان در انتخابات ریاست جمهوری شروع شد و به خاطر همین بود که ایشان را رد صلاحیت کردند و رد صلاحیت ایشان باعث پیروزی آقای روحانی شد. حتی در توافق هسته ای، پدر از افراد تاثیرگذار بودند و مشورت می دادند. ایشان می دانستند که تحریم ها چه فشارهایی بر مردم می آورد و با یک توافق هسته ای درست، مردم از این فشارها نجات خواهند یافت. همه این مسائل باعث نارضایتی و عصبانیت آقایان شده است. موضوع دیگر کاندیداتوری ایشان برای مجلس خبرگان است، پدر مسائلی را مطرح می کنند و حرف دل مردم را می زنند که خوشایند آقایان نیست. از همین رو هست که با خود ایشان هم برخوردها را شروع کرده اند و فشار بر خانواده هم در کنار این برخوردها وجود دارد.”

فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه با بیان اینکه خانواده هاشمی این فشارها را تحمل خواهند کرد، تاکید می کند: “سال 88 هم یک بار به شما گفتم که روزی پدر ما را دور هم جمع کردند و گفتند دو راه برای زندگی جلوی ما هست: یکی اینکه با حکومت و کسانی که تخلف و ظلم می کنند، باشیم و قطعا شما بهترین زندگی را خواهید داشت. اما اگر در کنار مردم قرار بگیرم و از مردم حمایت کنم، شما را اذیت می کنند و به زندان می اندازند و برخوردهای غیرقانونی با شما انجام می دهند و شما باید اینها را تحمل کنید و ما هم گفتیم تحمل می کنیم زیرا چیزی جز راه درست در کنار مردم را نمی خواهیم. مهدی هم با وجود اینکه در زندان شرایط مناسبی ندارد اما مانند همیشه تحمل کرده و می گوید جایم خوب است و نگران نباشید. اینها هم می گویند حالا که مهدی می گوید جایم خوب است، پس اذیت ها و فشارها را افزایش دهیم تا بالاخره درخواست عفو کند.”

فشارهای مضاعف بر مهدی هاشمی، با هدف وادار کردن به تقاضای عفو

فاطمه هاشمی در خصوص آخرین شرایط نگهداری و وضعیت برادرش می گوید: “مهدی در بند هفت اوین نگهداری می شود. او می گفت زندانیانی با جرایم مختلف در آنجا نگهداری می شوند و محلی که در آن استقرار دارد، یک سالن 73 متری است که 28 نفر در آن زندانی اند. سالنی بی پنجره در زیرزمین. روزی دو ساعت به بیرون از بند آورده می شوند و ورزش می کنند اما دو شب است که وقتی با ما تماس می گیرد، می گوید ورزش را هم قطع کرده اند و ظاهرا مهدی را تحت فشار قرار داده اند تا تقاضای عفو کند. مهدی کمردرد دارد و دکتر تجویز تشک طبی و توالت فرنگی داده بود که حتی این را هم از او دریغ کرده اند. رئیس زندان اجازه داد این وسایل را بخریم و تحویل دهیم اما در ورودی زندان گفتند دادستانی باید اجازه دهد و نمی توانند تحویل بگیرند.”

فاطمه هاشمی در ادامه می افزاید: “جالب است که مهدی را در یک بند مالی حبس کرده اند اما رفتارهای بند سیاسی را با او می کنند. یک روز ثابت برای ملاقات برای زندانیان مشخص شده اما وقتی برای ملاقات می رویم می گویند دادستان گفته برای ملاقات با مهدی باید اجازه بگیریم تا ملاقات دهند! نکته قابل توجه این است که این مسئله تنها در مورد مهدی نیست، روزی که رفته بودم برای گرفتن وقت ملاقات با مهدی، که البته با برخورد بسیار بد و بی ادبانه قاضی ناظر در زندان اوین مواجه شدم، در آنجا دیدم به خانمی که همسرش هشت ماه زندان بود و تقاضای مرخصی داشت می گفتند امکان ندارد، در حالی که همه می دانیم “یک زندانی خاص” که بیشتر از شش ماه نیست که به زندان رفته است، از این شش ماه، سه ماه را در مرخصی بوده و اکثر شب ها هم به خانه اش می رود و بر می گردد. یعنی در زندان هم زندانی خودی و غیرخودی داریم. در هر حال پدرم مرد بزرگ و باتجربه ای است و این مسائل را تحمل می کند، اما مادرم خیلی نگران هستند. مادرم می گوید که یک نفر دیگر شمش ها را از کشور خارج کرد، حالا پسر من را به زندان انداخته اند!”

آزار و اذیت و برخوردهای بی ادبانه و تحقیرآمیز با زندانیان عادی

فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از رفتارهای تحقیرکننده با زندانیان، به مقایسه این رفتارها با برخوردها در دوران قبل و بعد از انقلاب اسلامی می پردازد و می گوید: “بحث و نگرانی ما تنها برای مهدی نیست، بلکه برای همه زندانیان این نگرانی را داریم. البته در دورانی هم که فائزه در زندان بود، می دیدیم چه بلاهایی سر مردم می آید. در پیگیری هایم، بارها شد که قبل از انقلاب و بعد از انقلاب را با هم مقایسه می کردم. قبل از انقلاب که پدر در زندان بود، حداقل به اعضای خانواده زندانی سیاسی احترام می گذاشتند؛ یعنی در حالی که پدر را به زندان انداخته بودند و شکنجه می کردند و شاید ماه ها از ایشان خبر نداشتیم، اما وقتی ملاقات می دادند روزهای ملاقات را روتین می کردند و حتی در ملاقات ها شکنجه گر پدر (به نام رسولی) او را با لباس خودش برای ملاقات می آورد و وقتی ما که بچه بودیم تشنه مان می شد، آب و غذا می آوردند… اما این دو روزی که پیگیر کارهای مهدی بودم، می دیدم که چه برخوردهای بی ادبانه و تحقیرآمیزی با مردم می کنند. مثل … دستور می دادند برو و بیا و هر جور که می خواستند با آنها رفتار می کردند. حتی زندانیان (با هر جرمی) را با لباس زندانی جلوی مردم به صف کرده بودند و با این برخوردها می خواستند آنها را تحقیر و خرد کنند. در هر حال فرقی نمی کند که زندانی سیاسی و مالی و … حتی برای زندانیان با جرایم عادی هم این رفتارها درست نیست، باید با آنها هم درست رفتار شود. بالاخره قرار است آنها هم اگر مجرم اند وقتی از زندان آزاد می شوند تربیت شده باشند و دیگر طرف کار خلاف نروند.”

وی در پایان با ابراز تاسف می گوید: “متاسفانه دو چیز برایم بسیار ناراحت کننده بود؛ یکی این رفتارها و دیگری اینکه حتی خود افرادی که در دستگاه حاکمه مشغول به کار بودند، همه ناراضی بودند و سر تکان می دادند و به ما می گفتند که حق با شماست. وقتی می گفتیم پس چرا حمایت می کنید، می گفتند ما غلط بکنیم که از اینها حمایت کنیم، منتها چاره ای نداریم. یعنی نه بدنه حاکمیت از این رفتارها راضی هستند و نه مردم. این درد است که بعد از سی سال جمهوری اسلامی به اینجا رسیده است.”


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.