سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » فائزه هاشمی: فشارها برای تضعیف آیت‌الله و برگزاری “انتخابات مهندسی‌شده” اس...
» این همه بی‌گناه به زندان رفتند؛ مهدی هم یکی از آنها

فائزه هاشمی: فشارها برای تضعیف آیت‌الله و برگزاری “انتخابات مهندسی‌شده” است

چکیده :برای این همه زنان و مردان بی گناه حکم زندان داده شد و رفتند زندان، و مهدی هم یکی از آنهاست. متاسفانه شرایطی شده که بچه های همه ملت در زندان هستند و بلایی است که خاص خانواده هاشمی نیست. این فشارها به خاطر تاثیر و نقش موثر آقای هاشمی است. نقش تعیین کننده ای که ایشان به ویژه در انتخابات سال 92 داشتند... تمام این تلاشها و اقدامات برای این است که از حضور و تاثیر پدر در انتخابات مجلس خبرگان و مجلس کم کنند تا این چهره های تاثیرگذار نتوانند در انتخابات نقش داشته باشند و انتخابات را مهندسی شده برگزار کنند....


کلمه – مصطفی محمدی:

مهدی هاشمی، فرزند آیت الله هاشمی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام برای گذراندن محکومیت حبس ده ساله خود روانه زندان اوین شد.

اجرای حکم مهدی هاشمی بدون هیچ احضاریه از سوی اجرای احکام دقیقا چند روز پس از اعلام کاندیداتوری آیت الله هاشمی رفسنجانی برای مجلس خبرگان صورت گرفته است.

فائزه هاشمی اجرای حکم برادرش را بی ارتباط با کاندیداتوری آقای هاشمی برای مجلس خبرگان نمی داند و آن را نوعی مقابله برای حضور پدرش در مجلس خبرگان می داند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت و گویی با هفته نامه طلوع صبح از انتخابات اسفندماه مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری به عنوان “مهمترین انتخابات ایران” یاد کرده و مردم را به شرکت در آن دعوت کرده بود.

افزایش فشارها با هدف تخریب هاشمی رفسنجانی

فائزه هاشمی، فرزند آیت الله هاشمی در گفتگو با خبرنگار کلمه می گوید: “این فشارها به خاطر تاثیر و نقش موثر آقای هاشمی است. نقش تعیین کننده ای که ایشان به ویژه در انتخابات سال 92 داشتند و الان این فشارها و اتهامات واهی به خانواده ایشان با هدف تخریب آقای هاشمی صورت می گیرد که کاملا نتیجه عکس خواهد داد.”

وی در خصوص چرایی افزایش موج فشارها تصریح می کند: “تمام این تلاشها و اقدامات برای این است که از حضور و تاثیر پدر در انتخابات مجلس خبرگان و مجلس کم کنند تا این چهره های تاثیرگذار نتوانند در انتخابات نقش داشته باشند و انتخابات را مهندسی شده برگزار کنند. دقیقا همین کاری که با آقای خاتمی کردند و در حقیقت نگران انتخابات آینده هستند؛ همانطور که دیدیم بدون هیچ دادگاه و روند قانونی آقای خاتمی را ممنوع التصویر می کنند تا از این طریق از تاثیر ایشان در روند انتخابات جلوگیری کنند. در حقیقت ممنوع التصویری آقای خاتمی نوعی مهندسی انتخابات و برخلاف قوانین کشور است و به عنوان یک خلاف تبلیغاتی انتخاباتی در نظر گرفته شود. اما تمام این اقدامات باعث افزایش محبوبیت ایشان می شود. همین کار را در مورد پدر دارند انجام می دهند تا از تاثیرگذاری شان در جامعه کم کنند اما متوجه نیستند که کاملا نتیجه عکس دارد. اخیرا عکس هایی را منتشر می کنند که مثلا این دختر فائزه هست یا عکس عروسی را که در یک مجلس مختلط در حال رقص با داماد است، پخش می کنند و می گویند مثلا نوه آقای هاشمی است و… که همه اینها دروغ است و کاملا مشخص است که از سوی چه افرادی و با چه اهداف و برنامه ای منتشر می شود.”

عفت مرعشی: انقلاب از اوین شروع شد

وی به واکنش مادرش به این فشارها اشاره می کند و می گوید: “مادرم دیروز جمله ای گفتند که “انقلاب از اوین شروع شد و زندان ها و فشارها و کسانی که در زندانها بودند عامل مهمی در شکل گیری انقلاب داشت و حالا به همین شکل” بنابراین تاریخ نشان داده که قطعا هیچ حکومتی با زندان کردن افراد پابرجا نمانده است و تمام این کارها نتیجه عکس درپی خواهد داشت.”

فائزه هاشمی در ادامه از اتهامات واهی و نحوه رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی می گوید و توضیح می دهد: “بعد از سال 88 اتهامات زیادی به مهدی زده شد. در دو و سه نوبت مشورتی با آقای خامنه ای و آقای لاریجانی شد مبنی براینکه مهدی می خواهد به ایران برگردد و آنها نظر دادند که مهدی الان دارد درس می خواند و دلیلی ندارد که به ایران برگردد اما در نهایت مهدی تصمیم گرفت که به ایران برگردد و سه ماه هم به زندان رفت.”

مهدی هاشمی در دوم مهرماه سال 91 به ایران بازگشت و در فرودگاه توسط نمایندهٔ دادستانی بازداشت شد. پس از تعهد که تا 24 ساعت بعد خود را به دادستانی معرفی کند، روز سوم مهر ماه به دادسرای امنیت رفت اما از آنجا به زندان اوین منتقل و نزدیک به سه ماه در زندان به سر برد، که دادگاه وی را به هفت سال حبس محکوم می کند؛ حکمی که در دادگاه تجدیدنظر به ده سال افزایش می یابد.

افزایش حکم در مرحله تجدید نظر!

فائزه هاشمی در این ارتباط توضیح می دهد: “پرونده ای برای مهدی تشکیل و برای بررسی به قاضی سراج داده شد. آقای سراج هم که پرونده را مطالعه می کند، معترض می شود که پرونده اصلا کامل نیست و اتهامات مستند نیست و درخواست می کند که برای مطالعه پرونده باید تکمیل شود (که البته شاید آقایان تکذیب کنند!) و بعد از آن قاضی را عوض می کنند. یعنی اصلا در پرونده اتهامات مستند نبود و تنها “این” می گوید، “آن” می گوید و یکسری شایعات در پرونده بود. همچنین در شرایط سخت از برخی از زندانیان اقرار اجباری گرفته بودند که آقای حمزه کرمی یکی از آن زندانیان بود، اما بعد از آزادی به طور رسمی به آقای خامنه ای نامه داد و توضیح داد که در چه شرایطی از آنها اقرار گرفته اند و آنها هم مجبور شدند اعترافات دروغین کنند.”

پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 و اعتراضات گسترده مردمی تعداد زیادی از فعالان سیاسی و معترضین بازداشت شدند و در شرایط بسیار سخت تحت فشار برای اعترافات دروغین و دیکته شده قرار گرفتند. از جمله کسانی که در جریان دادگاههای نمایشی اتهاماتی به آنها از سوی تعدادی از زندانیان وارد شد، مهدی هاشمی بود. هرچند برخی اعترافات کنندگان بعد از آزادی از زندان طی نامه ای به رهبری از آنچه بر سر آنها در زندان برای اعتراف دروغین رفته بود، پرده برداشتند. آیت الله هاشمی رفسنجانی هم در دیداری با رهبری در سال 89 گفته بود هر دادگاه بیطرفی بر بیگناهی فرزندانش حکم خواهد داد.

اکنون فائزه هاشمی با تاکید بر اینکه روند رسیدگی به پرونده برادرش معیوب و پر از از ابهام بوده است، ادامه می دهد: “به هرحال پرونده مهدی را به قاضی مقیسه می دهند که البته روند دادگاه خوب برگزار شد و فرصت دفاع و گفت و گو بود اما با وجود شهادت برخی از افراد مبنی بر این که مهدی بی گناه است و باید حکم تبرئه برای او بدهند، باز در نهایت قاضی مقیسه تحت تاثیر برخی از افراد مجبور می شود این حکم را برای مهدی بدهد (حال آنکه خود ایشان چند بار اعلام کرد که مهدی بی گناه بوده است). نکته دیگر اینکه درخواست تجدید نظر به آقای موحد داده می شود که ایشان در فشار بر آقای مقیسه نقش داشته و و اصلا قبل از این جریانات مهدی از آقای موحد شکایت کرده بود. از همین رو ایشان نمی توانست پرونده را بی طرف بررسی کند. جالب است که پرونده مهدی از معدود پرونده هایی است که در مرحله تجدید نظر افزایش پیدا می کند و حکم هفت به ده سال زندان تغییر می کند که خود روندی معیوب و مورد سوال است.”

وی تصریح می کند: “در درخواست اعاده دادرسی هم باز علی رغم اینکه وعده داده شد که پرونده را به یک قاضی بی طرف می دهند اما باز تحت فشار پرونده را به آقایی که نمی خواهم نامش را بگویم می دهند که او هم مانند امثال آقای موحد بی طرف نبود و از همین جهت مهدی پرونده را پس می گیرد زیرا نتیجه ای مانند همان تجدید نظر داشت.”

علیزاده طباطبایی، وکیل مهدی هاشمی، دیروز گفت: ما درخواست اعاده دادرسی را به دیوان عالی کشور داده بودیم. متاسفانه یکی از سایت‌ها نوشته بود ما خواسته ایم که پرونده به شعبه خاصی برود در حالی که ما خواستیم به یک شعبه ویژه نرود و آن شعبه‌ای بود که اگر پرونده به آن جا می‌رفت حکم تایید می‌شد. ما گفتیم از ۴۰ شعبه دیوان، پرونده به هر شعبه‌ای غیر از شعبه مذکور ارجاع شود، اما می‌خواستند پرونده را به شعبه ویژه بفرستند به همین دلیل ما درخواست‌مان را پس گرفتیم؛ کما اینکه در تجدیدنظر هم خواهش کردیم پرونده به دو شعبه خاص نرود. ما از شعبه ۵۴ شکایت داشتیم ولی متاسفانه پرونده به همان شعبه رفت!

فائزه هاشمی: این همه بی گناه به زندان رفتند؛ مهدی هم یکی از آنها

فائزه هاشمی با تکذیب ادعاهای برخی از رسانه ها که گفته بودند آیت الله هاشمی برای مهدی هاشمی تقاضای عفو کرده، بار دیگر تاکید می کند: “هیچ تقاضای عفوی صورت نگرفته و حتی زمانی که مهدی در زندان بود بازجوها فشار می آورند که احکام سنگین و حکمت اعدام است و از آقای خامنه ای تقاضای عفو کن تا پرونده ات را ببندیم. مهدی هم برای اینکه از دست فشارشان خلاص شود در یک کار تاکتیکی می گوید باید با پدر مشورت کنم که بعد از مشورت هیچ تقاضای عفوی صورت نمی گیرد. زیرا مهدی کار خلافی مرتکب نشده بود که بخواهد تقاضای عفو کند. عفو را کسانی تقاضا می کنند که مشکلی داشته باشد. در حقیقت تقاضای عفو ترفندی از سوی بازجوها بود زیرا در پرونده هیچ چیز مستندی علیه مهدی نبود و می خواستند از او عفو بگیرند تا بگویند پس کاری کرده که الان تقاضای عفو کرده است و جار و جنجال خود را راه بیندازند….”

فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت در پایان می گوید: “در هر حال برای این همه زنان و مردان بی گناه حکم زندان داده شد و رفتند زندان، و مهدی هم یکی از آنهاست. متاسفانه شرایطی شده که بچه های همه ملت در زندان هستند و بلایی است که خاص خانواده هاشمی نیست.”

مهدی هاشمی پیش از معرفی به زندان بیانیه ای را منتشر کرد که در بخشی از آن آمده است: “باردیگر ‌درخواست اجازه پخش کامل و بدون حاشیه کلیه جلسات محاکم این جانب از صدا و سیمای جمهوری اسلامی را داده‌ و امیدوارم که این تقاضا مورد پذیرش واقع شود. به خوبی می‌دانم که این اقدام از سوء‌ استفاده افراد افراطی و مغرض در ضربه زدن به یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی پیشگیری خواهد کرد.”


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.