سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بازداشت بیش از 120 هزار مقام چینی به جرم فساد...

بازداشت بیش از 120 هزار مقام چینی به جرم فساد

چکیده : آمارها نشان می دهد که بیش از 120 هزار مقام چینی در سطوح مختلف به جرم فساد مالی از سال 2012 میلادی تاکنون بازداشت و مجازات شده اند. در این میان فقط 19 هزار نفر از مقام های چینی در نیمه اول سال جاری میلادی (2015) دستگیر شده اند...


آمارها نشان می دهد که بیش از 120 هزار مقام چینی در سطوح مختلف به جرم فساد مالی از سال 2012 میلادی تاکنون بازداشت و مجازات شده اند. در این میان فقط 19 هزار نفر از مقام های چینی در نیمه اول سال جاری میلادی (2015) دستگیر شده اند.

به گزارش ایرنا، فساد در چین بخش بزرگ و ریشه داری از معضلات کشوری است که یک میلیارد و 340 میلیون نفر جمعیت دارد و گروهی از مدیران ارشد آن برای کسب درآمد بیشتر، به درآمدزایی غیرقانونی روی آورده اند.

همین مساله موجب شد که از زمان روی کار آمدن «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین، یکی از بزرگترین برنامه های دولت وی مبارزه با فساد در سراسر کشور باشد.

مقامات قضایی چین تاکنون افراد با نفوذ زیادی را از اریکه قدرت به زیر کشیده اند اما بزرگترین و با نفوذترین فردی که آنان موفق به دستگیری او شده اند، «جو یون کانگ» رئیس دستگاه امنیتی کشور بود.

کارشناسان دستگیری این مرد 72 ساله را پس از دوران اصلاحات، که از بلند پایه ترین مقامات این کشور محسوب می شد، وارد شدن ضربه ای بزرگ بر چهره چین می دانند.

وی که در سال 2012 از قدرت کنار گذاشته شد متهم به «نقض جدی انضباطی» است؛ اصطلاحی که معمولا برای اشاره به فساد در چین مورد استفاده قرار می گیرد.

مالکیت خودرو، سوء استفاده از اموال دولتی، خرید و فروش های غیرقانونی ملک و برگزاری مراسم مختلف با رشوه خواری از بزرگترین جرایم افراد دستگیر شده اعلام شده است.

دولت چین به همین منظور و در راستای مبارزه با فساد، از ابتدای ماه جاری میلادی بازرسان را به 26 سازمان و نهاد و شرکت دولتی اعزام کرده و از آن خواسته شده با جدیت هر چه تمامتر افراد فاسد را شناسایی کنند.

شرکت منابع چین که جزو 500 شرکت برتر این کشور محسوب می شود و همچنین اداره امور تایوان در دولت چین از جمله موسساتی هستند که بازرسی های گسترده ای از آنها آغاز شده است.

روزنامه چاینا دیلی دراین باره می نویسد: در جریان بازرسی های صورت گرفته از شرکت های مهم دولتی در سال جاری میلادی، نزدیک به 20 نفر از مدیران ارشد به جرم فساد مالی تحت پیگرد قرار گرفته اند.

البته شرکت های بزرگ نفتی چین هم از این بازرسی ها در امان نبودند و گزارش های منتشر شده از برکناری تعدادی از مدیران ارشد شرکت های نفتی از جمله «سینوپک»، «سینوک» و «شرکت ملی نفت چین» حکایت داشت.

این اقدامات در شرایطی صورت می گیرد که پس از روی کار آمدن «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در سال 2012 میلادی او وعده داد که دولت در مبارزه با فساد جدی است و مفسدانی که او از آنان به عنوان «ببرها» و «مگس ها» نام برد، تحت هر شرایطی شکار خواهند شد.

این عبارتی بود که رهبر چین در هجدهمین کنگره حزب حاکم در اواخر آن سال بکار برد.

گزارش ها نشان می دهد که از آن زمان تاکنون دستگاههای قضایی کشور چین موفق به بازگرداندن شش میلیارد و 200 میلیون دلار از اموال سرقت شده توسط مقام های فساد به خزانه دولت شده اند.

«هان جین پینگ» یک مقام دفتر بازرسی انضباطی کمیته مرکزی چین در این باره گفت: نهادهای مبارزه با فساد در سرتاسر چین توانسته اند در بازه زمانی نوامبر 2012 تا ژوئن 2015، حدود 38.7 میلیارد یوان (معادل 6.2 میلیارد دلار) از دارایی مقامات فاسد را ضبط و به خزانه دولت بازگردانند.

وی تصریح کرد که این کمیته برای برخورد با رشوه دهندگان در حین بازرسی ها، قواعد ویژه ای در نظر گرفته است، در حالی که نهاد های انضباطی دیگر، قواعد خاص خود را دارند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.