سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تهدید به قطع اينترنت و مكالمات بين‌الملل در ٩ استان/ مردم قربانی اختلاف سپاه و دول...

تهدید به قطع اينترنت و مكالمات بين‌الملل در ٩ استان/ مردم قربانی اختلاف سپاه و دولت

چکیده : پس از تهدید شرکت زیر ساخت وزارت ارتباطات به محدود کردن ارائه خدمات به 9 استان کشور از روز شنبه به دلیل بدهی های سنگین مخابرات و اصرار این شرکت به تضییع حقوق عمومی به‌رغم هشدارهای پیاپی، معاون شرکت مخابرات اعلام کرده که بدهی بین سازمان‌های بزرگ و دولت امری عادی است....


کلمه – گروه خبر: پس از تهدید شرکت زیر ساخت وزارت ارتباطات به محدود کردن ارائه خدمات به 9 استان کشور از روز شنبه به دلیل بدهی های سنگین مخابرات و اصرار این شرکت به تضییع حقوق عمومی به‌رغم هشدارهای پیاپی، معاون شرکت مخابرات اعلام کرده که بدهی بین سازمان‌های بزرگ و دولت امری عادی است.

این شرکت که بخشی از سهام آن متعلق به بنیاد تعاون سپاه است، همچنین از رییس جمهور مهلتی برای حل مشکلات مالی خواست که ساعتی بعد با اطلاعیه ی جدید وزارت ارتباطات محدودیت ها معوق شد.

شرکت زیرساخت اعلام کرده که به دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیز تلاش حداکثری برای جلوگیری از قطع ارتباط مشترکان، با مهلت دوباره برای بررسی پیشنهادهای تازه مخابرات ایران موافقت نموده است.

تهدید به قطع اينترنت و مكالمات بين الملل مخابرات در ٩ استان

عصر روز پنجشنبه شرکت ارتباطات زیرساخت در اطلاعیه ای اعلام کرد: «به دنبال بی‌توجهی شرکت مخابرات ایران به تعیین تکلیف بدهی‌های خود و اصرار به تضییع حقوق عمومی به‌رغم هشدارهای پیاپی شرکت ارتباطات زیرساخت، از بامداد روز جمعه 9 مرداد، مکالمات بین‌الملل شرکت مخابرات ایران در برخی استان‌های کشور قطع خواهد شد.

در مرحله اول، 9 استان خراسان رضوی، هرمزگان، آذربایجان شرقی و غربی، اصفهان، کردستان، فارس، گلستان و کرمانشاه مشمول این محدودیت خواهند شد.

علاوه بر سرویس مکالمات بین‌الملل، خدمات اینترنتی شرکت مخابرات ایران در 9 استان نیز با 48 ساعت تاخیر از بامداد روز یکشنبه 11 مرداد با محدودیت مواجه خواهد شد. این تاخیر با هدف جلوگیری از ایجاد اختلال در فرآیند انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری صورت گرفته است.

استان‌های مشمول این محدودیت نیز عبارتند از: بوشهر، خوزستان، خراسان رضوی، هرمزگان، ایلام، کردستان، فارس، کرمان و گیلان.

شرکت ارتباطات زیرساخت پهنای باند مورد نیاز برای ارایه خدمات در تمام حوزه‌ها را فراهم ساخته و مشترکان شرکت مذکور می‌توانند برای برقراری ارتباطات مورد نیاز خود در حوزه مکالمات بین‌الملل از خدمات سایر اپراتورها نظیر ایرانسل، رایتل و همراه اول بهره‌مند شده و در حوزه خدمات اینترنت نیز به سایر تامین‌کنندگان رجوع کنند.»

تشریح دلایل قطع ارتباط در استان ها؛ مخابرات بدهی دارد

در همین رابطه سخنگوی شرکت ارتباطات زیرساخت نیز به مهر گفته که به دلیل بی‌توجهی مخابرات به تذکرات شرکت زیرساخت مبنی‌بر پرداخت بدهی خود، ارتباط مشترکان مخابرات در ۹ استان قطع می‌شود.

حامدرضا اسماعیلی این تصمیم شرکت ارتباطات زیرساخت را مربوط به قطع ارتباطات مکالمات بین‌الملل از طریق دو صفر و قطع ارتباط اینترنت در ۹ استان کشور عنوان کرد.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه طی ۱۵ روز گذشته ۳ بار به شرکت مخابرات ایران برای قطع سرویس پهنای باند تذکر داده‌ایم، افزود: مخابرات نسبت به تذکرات شرکت ارتباطات زیرساخت بی‌توجه بوده است.

مدیر روابط عمومی شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه مشترکان مخابرات می‌توانند برای استفاده از تلفن بین‌الملل از سایر خطوط اپراتورهای تلفنی استفاده کنند، ادامه داد: امید می‌رود در یک روز باقی‌مانده تا قطع ارتباط اینترنت مشترکان، شرکت مخابرات نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام کند.

وی رقم این بدهی را ۳۵۰ میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: چنانچه مخابرات به فکر مشترکان خود باشد، باید بدهی خود را بپردازد.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه طی ۲ سال گذشته بارها از مخابرات خواسته شده که بدهی خود را بپردازد، خاطرنشان کرد: مخابرات نباید به بهانه لاوصولی مشترکانش، بدهی زیرساخت را پرداخت نکند.

مدیر روابط عمومی شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه مناسبات مالی مخابرات با زیرساخت مستقل از مناسبات مالی این شرکت با مشترکان است، اضافه کرد: استان‌هایی که شامل قطع ارتباط می‌شوند، بدهی بیشتری به زیرساخت دارند و بارها برای تعیین تکلیف این بدهی‌ها به آنها تذکر داده شده است.

شرکت مخابرات: بدهی بین سازمان‌های بزرگ و دولت امری عادی است

در همین راستا، داود زارعیان، سخنگوی شرکت مخابرات ایران در پاسخ به دلایلی که برای قطع ارتباط بین‌الملل و اینترنت مشترکان شرکت مخابرات ایران از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام شده است، اظهار کرد: بهانه شرکت زیرساخت بدهی است و هر چند که ما بخشی از بدهی‌های اعلام شده را ساخته شرکت زیرساخت می‌دانیم و آن را قبول نداریم، اما هیچ قانونی به شرکت زیرساخت اجازه نمی‌دهد ارتباطات مخابراتی کشور را قطع کند.

وی با بیان اینکه اصل بدهی مخابرات به زیرساخت را قبول داریم، افزود: در طول هفته گذشته جلسات بسیاری میان شرکت مخابرات و زیرساخت در زمینه تخفیف و پرداخت بدهی برگزار شده و تقریبا به تصمیماتی نیز رسیده بودیم. برای ما هم سئوال است که چرا شرکت زیرساخت این تصمیم را گرفته است.

سخنگوی شرکت مخابرات ایران با تاکید بر اینکه در طول تاریخ بعد از انقلاب تاکنون قطع ارتباطات مخابراتی کشور دیده نشده است، عنوان کرد: از رئیس جمهور می‌خواهیم دستور عدم اجرای این تصمیم را اعلام کند.

زارعیان ادامه داد: مخابرات برای پرداخت بدهی‌های خود چک داده و تاریخ تعیین کرده است، بنابراین باید در این زمینه برخورد قانونی مالی صورت بگیرد، نه اینکه ارتباطات مشترکان قطع شود.

وی با بیان اینکه مخابرات حدود ۸۵۰ میلیارد تومان در بخش تلفن ثابت از مشترکان بزرگ مانند نهادهای نظامی، انتظامی و استانداری‌ها طلبکار است، گفت: با این وجود ما به خودمان اجازه نمی‌دهیم که ارتباط این نهادها را قطع کنیم.

سخنگوی شرکت مخابرات ایران خاطرنشان کرد: در حوزه مکالمات بین‌الملل به جز دو صفر هیچ ارتباط امنی وجود ندارد و قطع ارتباط دو صفر مخابرات اخلال در ارتباط مردم ایجاد می‌کند که هم از نظر اجتماعی و هم امنیتی برای جامعه مشکل‌ساز خواهد شد و بازتاب منفی خواهد داشت.

معاون شرکت مخابرات ایران اضافه کرد: بدهی بین سازمان‌های بزرگ و دولت امری عادی است و اعلام خبر قطع ارتباط مشترکان بعد از ساعت اداری روز پنجشنبه نشان می‌دهد که زیرساخت قصد مذاکره نداشته و تصمیمات دیگری دارد.

زارعیان با تاکید بر اینکه نباید این اتفاق بیفتد و تبعات این کار به عهده زیرساخت است، تصریح کرد: بیش از ۵۰ درصد مشترکان اینترنت مخابرات در این ۹ استان هستند و قطع ارتباط این مشترکان قانونی نیست.

محدودیت ارایه خدمات ارتباطی به تعویق افتاد

اما ساعاتی بعد روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ارتباطات زیرساخت در اطلاعیه دیگری اعلام کرد که به درخواست شرکت مخابرات ایران، محدودیت ارایه خدمات ارتباطی به تعویق افتاد.

در اطلاعیه جدید که ایسنا آن را منتشر کرده، آمده است: در پی انتشار اطلاعیه این شرکت مبنی بر محدویت ارایه خدمات در حوزه مکالمات بین‌الملل و سرویس‌های اینترنتی شرکت مخابرات ایران در 11 استان کشور و پیگیری مکرر شرکت‌های مخابراتی استانی و نیز پیشنهاد مدیرعامل شرکت مخابرات ایران مبنی بر ارایه طرح تازه‌ای برای پرداخت بدهی‌ها، اعلام می‌نماید که این شرکت به دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیز تلاش حداکثری برای جلوگیری از قطع ارتباط مشترکان، با مهلت دوباره برای بررسی پیشنهادهای تازه مخابرات ایران موافقت نمود.

شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرده که امیدوار است شرکت مخابرات ایران بتواند با پاسخگویی مناسب به تعهدات خود مانع از اقداماتی از این دست شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.