سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هفته‌ای آرام در بازار طلا و سکه/ خانه 4 درصد ارزان شد...

هفته‌ای آرام در بازار طلا و سکه/ خانه 4 درصد ارزان شد

چکیده :طبق پیش‌بینی رییس اتحادیه طلا و جواهر، قیمت طلا و سکه تا اواسط هفته آینده تغییر چندانی نمی‌کند و بازار نوسان نخواهد داشت. در گزارش هایی دیگر آمار سه ماهه نخست امسال نشان می‌دهد متوسط بهای یک متر آپارتمان در شهر تهران 4 درصد نسبت به سه ماهه قبل از آن کاهش یافته است....


طبق پیش‌بینی رییس اتحادیه طلا و جواهر، قیمت طلا و سکه تا اواسط هفته آینده تغییر چندانی نمی‌کند و بازار نوسان نخواهد داشت. در گزارش هایی دیگر آمار سه ماهه نخست امسال نشان می‌دهد متوسط بهای یک متر آپارتمان در شهر تهران 4 درصد نسبت به سه ماهه قبل از آن کاهش یافته است.

محمد کشتی‌آرای در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بازار جهانی طلا در طول هفته گذشته حدود سه دلار کاهش قیمت را تجربه کرد که این میزان نوسان نشان می دهد شاخص های اقتصادی در بازارهای جهانی تغییرات عمده ای نداشته‌اند.

وی با بیان اینکه هفته گذشته با نوسان 16 هزار تومانی قیمت سکه روبرو بودیم، گفت: افزایش 16 هزار تومانی قیمت سکه در اواخر هفته گذشته نسبت به اوایل هفته به دلیل بالا رفتن قیمت ارز بود.

کشتی آرای اظهار کرد: قیمت سکه در اوایل هفته گذشته حدود 865 هزار تومان بود که این رقم در اواخر هفته به حدود 881 هزار تومان رسید. اما قیمت نیم سکه و ربع سکه تغییر چندانی در طول هفته گذشته نداشت.

رییس اتحادیه طلا و جواهر همچنین با بیان اینکه بازار طلا و سکه در مقایسه با هفته های گذشته از رکود خارج شده است، افزود: بازار سکه و طلا در مقایسه با ماه گذشته از وضعیت بهتری برخوردار است و می توان گفت قیمت ها تقریبا به ثبات رسیده‌اند.

خانه 4 درصد ارزان شد

آمار سه ماهه نخست امسال نشان می‌دهد متوسط بهای یک متر آپارتمان در شهر تهران 4 درصد نسبت به سه ماهه قبل از آن کاهش یافته است.

بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی، گزارش فصلی بازار مسکن در بهار 1394 نشان داد: متوسط بهای یک مترمربع آپارتمان در شهر تهران در سه ماهه اول سال 1394 به عدد 39.9 میلیون ریال رسید که نسبت به سه ماهه قبل معادل 4 درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل 2 درصد کاهش یافته.

نگاهی به روند فصلی قیمت مسکن از ابتدای سال 1390 تا پایان بهار سال 1394 در شهر تهران حاکی از این است که قیمت مسکن از بهار سال 1392 با ثبات نسبی مواجه شده و در حدود 40 میلیون ریال به ازای هر متر مربع دارای نوسانات اندک تا 3 میلیون ریال بوده است.

مقایسه نرخ رشد قیمت مسکن با تورم عمومی نیز نشان می‌دهد که از بهار 1392 نرخ رشد قیمت مسکن همواره پایین‌تر از نرخ رشد تورم بوده؛ در نتیجه می‌توان گفت قیمت حقیقی مسکن کاهش یافته است.

بنابراین گزارش بیشترین قیمت به ترتیب متعلق به مناطق 1، 3، 2 و 6 و کمترین قیمت متعلق به مناطق 18، 17، 20 و 19 می‌باشد.

بر اساس پیش‌بینی کارشناسان با توجه به عدم تعادل قیمت‌ها با قدرت خرید مردم حداقل تا یک سال آینده هم قیمت مسکن افزایش نخواهد یافت. اما در یک سال آینده احتمالا شاهد انباشت تقاضا خواهیم بود و در صورتی که آن انباشت پاسخ داده شود، افزایش قیمت نخواهیم داشت. لذا اجرایی شدن طرح جامع مسکن از سوی دولت ضروری است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.