سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » وزارت آموزش و پرورش: از وزارت اطلاعات، سپاه و قوه قضاییه پیگیر آزادی معلمان زندانی ...

وزارت آموزش و پرورش: از وزارت اطلاعات، سپاه و قوه قضاییه پیگیر آزادی معلمان زندانی هستیم

چکیده : برخوردهای امنیتی و پلیسی و سرکوبگرانه با معلمان معترض در مقابل مجلس شورای اسلامی پس از آنکه واکنش نمایندگان مجلس و گروه های صنفی مدنی را برانگیخته بود، وزیر آموزش و پرورش را به طور رسمی وارد میدان کرد تا حمایت علنی خود را از معلمان ابراز کند. معلمانی که در تجمعی آرام و صلح طلبانه خواستار آزادی همکاران خود از بند بودند....


کلمه – گروه اجتماعی: برخوردهای امنیتی و پلیسی و سرکوبگرانه با معلمان معترض در مقابل مجلس شورای اسلامی پس از آنکه واکنش نمایندگان مجلس و گروه های صنفی مدنی را برانگیخته بود، وزیر آموزش و پرورش را به طور رسمی وارد میدان کرد تا حمایت علنی خود را از معلمان ابراز کند. معلمانی که در تجمعی آرام و صلح طلبانه خواستار آزادی همکاران خود از بند بودند.
رسول بداقی، محمود باقری، علیرضا هاشمی، علی اکبر باغانی و اسماعیل عبدی از جمله معلمان دربندی هستند که اعتراض ها برای بازداشت یا ادامه ی طولانی مدت حبس آن ها ادامه دارد.
وزارت آموزش و پرورش: پیگیر آزادی معلمان زندانی هستیم
روزنامه اعتماد در گزارشی خبر داده که معاون امور حقوقي و پارلماني آموزش و پرورش گفته «اگر برخورد خشن و ناملايمي در رابطه با فرهنگيان اتفاق افتاده ابراز تاسف مي‌كنيم و قبول نداريم.»
مصطفي ناصري زنجاني از نقش وزير در آزادي معلمان بازداشتي خبر داده و اعلام كرد كه وزير در پي آزادي ساير معلمان در بند است: «همان روز ٣١ تيرماه وزير شخصا اقدام كرد و همه آنان كه دستگير شده بودند آزاد شدند. منتهي سه تن از همكاران فرهنگي كه طي سال‌هاي ٨٨ و ٨٩ محكوميت‌هايي داشتند اين اواخر آنها را براي اجراي احكام بردند و ما گفتيم كه زمان خوبي براي اجراي اين حكم انتخاب نكرديد؛ اين موضوع را به وزارت اطلاعات، امنيت سپاه و… هم منتقل كرديم و اميدواريم مورد عفو قوه قضاييه قرار بگيرند. ما درخواست عفو براي اين همكاران كرديم. اما اينكه قوانين قوه قضاييه اجازه عفو بدهد يا خير؟ ما نمي‌توانيم نظري بدهيم.»
اسماعيل عبدي دبير كل كانون صنفي معلمان ايران، علي اكبر باغاني عضو ارشد كانون و محمود بهشتي لنگرودي از اعضاي اين كانون، فرهنگياني هستند كه ناصري زنجاني به آنها اشاره كرد. اما به جز معلمان نام برده شده در نشست خبري معاون حقوقي آموزش و پرورش سازمان معلمان هم از دربند بودن دبيركل اين سازمان ياد مي‌كند.
مدير سايت اين سازمان مي‌گويد: «عليرضا هاشمي كه ٣٠ فروردين امسال بازداشت شد حكم حبس پنج ساله دارد اما به دليل نواقصي كه در پرونده ايشان هست خانواده‌اش تقاضاي اعاده دادرسي داده‌اند و ما پيگير وضعيت‌شان هستيم. با كانون صنفي معلمان هم در تماسيم. باغاني حكم شش سال حبس و دو سال تبعيد به زابل دارد، آقاي عبدي بازداشت موقت است و حكم آقاي بهشتي هنوز اجرايي نشده.»
علي پورسليمان در خصوص اظهارنظر رسمي وزارت آموزش و پرورش و تلاش وزير براي آزادي معلمان مي‌گويد كه اصل اين اقدامات خوب است اما كافي نيست: «چند وقت پيش خانواده آقاي هاشمي با وزير ديدار داشتند و ايشان هم قول پيگيري داده است. آقاي فاني تاكنون دو نامه به رييس قوه قضاييه نوشته است اما متن نامه و اينكه آيا به صورت خاص از معلمان زنداني نام برده‌اند يا نه مشخص نيست. اصل اين حركت كه در حال پيگيري هستند خوب است اما اين را مقايسه كنيد با اقدامات وزير بهداشت. همين چند روز پيش به دليل بازداشت يك خانم پزشك آقاي هاشمي اين همه پيگير شد و با مراجع مختلف رايزني كرد، انتظار بدنه آموزش و پرورش از وزير خودش هم اين است كه كمي فعال‌تر باشد و هم‌سنگ وزير بهداشت اقدامات عملي‌تري انجام دهد.» وزير بهداشت براي بخشي از بدنه فرهنگيان تبديل به نمونه‌اي شده است براي مقايسه ميزان و نحوه حمايت مديران از بدنه تحت مسووليت خود.
مشاور ارشد وزير: به آقاي فاني گفتم تبليغات شما كم است
مشاور ارشد وزير آموزش و پرورش در خصوص نحوه عملكرد وزيرنظري متفاوت با سازمان معلمان دارد. كاظم اكرمي در گفت‌وگو با «اعتماد» در خصوص عملكرد علي‌اصغر فاني در حمايت از خواسته‌هاي صنفي معلمان مي‌گويد: «روز سه‌شنبه با وزير ديدار داشتم و اتفاقا در مورد معلمان بازداشتي و كساني كه حكم براي‌شان صادر شده با ايشان گفت‌وگو كردم. بحث معلماني كه در جريان بيان خواسته‌هاي صنفي دستگير شده‌اند مطرح شد و ايشان گفتند كه مشغول مذاكره براي آزادي آنها هستند. اين افراد صرفا خواسته‌هاي صنفي دارند و اين كار خلاف قانون نيست براي همين اميدواريم كه با پيگيري‌ها زمينه عفو اين زندانيان فراهم شود.»
اكرمي كه در اوايل دهه ٦٠ تجربه نشستن بر صندلي وزارت آموزش و پرورش را هم داشته است در مورد مقايسه رفتار حمايتي فاني با وزير بهداشت مي‌گويد: «من به آقاي فاني گفتم كه تبليغات شما به نسبت كارهايي كه داريد انجام مي‌دهيد كم است اما اين از يك طرف برمي‌گردد به ويژگي‌هاي فردي هر كسي. فاني شخصيت آرام و متيني دارد اما به‌شدت پيگير مطالبات معلمان است. اين وزير همه عمرش را صرف آموزش و پرورش كرده و سخت به معلمي علاقه‌مند است. از طرفي خيلي از فرهنگيان عزيز از بحث‌ها و اقداماتي كه در پشت پرده در جريان است اطلاع ندارند و يك سري كارها تا به نتيجه نرسند حرف زدن و اعلام كردن‌شان چندان مفيد فايده نيست، اين را نبايد به اين حساب گذاشت كه وزير از بدنه آموزش و پرورش حمايت نمي‌كند.»
اكرمي معتقد است كه آموزش و پرورش در حمايت از معلماني كه خواسته صنفي دارند از هيچ تلاشي فروگذار نمي‌كند اما به اين نكته هم اشاره دارد كه بخشي از حساسيت ايجاد شده روي حركات صنفي معلمان بازمي‌گردد به برخي از كساني كه در پس خواسته‌هاي صنفي اهداف سياسي را دنبال مي‌كنند: «بحث دلايل حساسيت روي معلمان برمي‌گردد به مسائل سياسي و امنيتي كه من نمي‌توانم در مورد آن نظري بدهم اما از اين سمت هم بايد گفت كه بعضي وقت‌ها، برخي تجمع‌ها خيلي هم غيرسياسي نيست. براي همين اقداماتي در آموزش و پرورش در حال انجام است مانند بالا بردن بودجه و رفع نيازهاي معلمان كه با عملي شدن اين اقدامات ديگر دليلي براي تجمع نخواهد بود.»
گذشته از رويكردي كه نسبت به اقدامات حمايتي از جامعه فرهنگيان وجود دارد، اظهارنظر رسمي آموزش و پرورش در خصوص پيگيري وضعيت معلمان زنداني و نقش وزير در آزادي بلافاصله فرهنگيان بازداشتي در تجمع ٣١ تير گامي است كه از سوي اين وزارتخانه در جهت دفاع از معلمان برداشته شده است. هرچند همچنان نحوه درخواست وزير از قوه قضاييه يا چگونگي مذاكره با وزارت اطلاعات و امنيت سپاه مشخص نيست اما بيان همين نكات از زبان معاون حقوقي اين وزارتخانه شايد خيال فرهنگيان را كم راحت‌تر كند و البته به قول اكرمي بخشي از تلاش اين وزارتخانه دارد صرف اين مي‌شود كه همراه با عملي شدن برنامه‌هاي آموزش و پرورش، ديگر دليلي براي تجمع صنفي باقي نماند.
پیگیری مسائل مربوط به تجمع معلمان در مجلس

در همین راستا پیش از این نیز غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده مجلس از پیگیری مسایل مربوط به تجمع معلمان مقابل مجلس و موانع بوجود آمده برای آن داده و با تاکید بر اینکه نباید با تجمع‌کنندگان برخوردهای قهری شود٬ افزود: برخی اقدامات و برخوردهای خشن امری اشتباه است و ما باید به شیوه‌های مختلف به دنبال شنیدن حرف مردم باشیم و همچون طبیبی که بیمارش به او مراجعه کرده، باید پذیرای مطالبه‌کنندگان باشیم.

وی در مورد تجمع معلمان در مقابل مجلس و موانع به وجود آمده در مورد این تجمع ادامه داد: اگر برای مواجهه با این تجمع اقدام نامناسبی صورت گرفته، حتما باید در مورد آن عذرخواهی شود و اگر افرادی در تجمع یاد شده بدون ارتکاب جرمی بازداشت شده‌اند٬ باید هرچه سریع‌تر به آغوش خانواده‌های خود بازگردند.

برخورد پلیسی با تجمعی در اعتراض به فضای امنیتی

تجمع معلمانی که قرار بود در اعتراض به برخورد قضایی و امنیتی با معلمان روز 31 تیرماه مقابل مجلس برگزار شود، با دخالت نیروی انتظامی و نهادهای امنیتی برگزار نشد.

به گفته شاهدان از ساعات اولیه صبح مقابل مجلس فضای امنیتی حاکم بوده و نیروی انتظامی از تجمع بیش از دو سه نفر جلوگیری کرده و از همگان می خواست آنجا را ترک کنند. با این حال محمد رضاخواه عضو کانون صنفی معلمان از دستگیری تعدادی از تجمع کنندگان خبر داده بود.

دلیل این تجمع آن بود که در آخرین روزهای سال گذشته معلمان سراسر کشور در تجمع هایی آرام نسبت به تبعیضی که بین فرهنگیان در سراسر کشور وجود دارد اعتراض کردند و از مسوولان خواستند که به این موضوع رسیدگی کنند. این تجمع ها بدون هیچ درگیری و ناآرامی پایان یافت. اما پس از آن بود که قوه قضاییه دست به بازداشت هایی از معلمان و مسوولان تشکل های صنفی فرهنگیان کرد.

این در حالی بود که پیش از آن هم تعدادی از معلمان که آنها هم تنها خواسته صنفی داشتند بازداشت و دادگاهی و به حبس های چند ساله محکوم شده بودند. آخرین این دستگیری ها اسماعیل عبدی، دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران بود که پس از احضار به دادسرای اوین بازداشت شد. این فعال حقوق معلمان که در هفته آخر خردادماه سال جاری در آستانه سفر به ارمنستان با اعلام ممنوع الخروجی مواجه شده بود و روز ششم تیرماه برای پیگیری علت ممنوع الخروجی به دادسرای اوین مراجعه کرد که پس از مدتی بازجویی، بازداشت شد.

معلمان در تجمع خود می خواستند به مسوولان و مجلسیان یادآوری کنند که خواسته آنان فقط صنفی بوده و به برخوردهای امنیتی که با معلمان در این خصوص می شود اعتراض کنند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.