سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رییس اتاق بازرگانی: دوران پنهان‌کاری و دور‌ زدن‌ها تمام شده است...

رییس اتاق بازرگانی: دوران پنهان‌کاری و دور‌ زدن‌ها تمام شده است

چکیده :رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: همه بدانند که دوران پنهان کاری، دورزدن ها، بی ثباتی، عدم برنامه ریزی، روزمرگی و دوران پرهیز از دادن اطلاعات در بنگاه ها و اقتصاد کشور تمام شده و باید به فراموشی سپرده شود....


رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: همه بدانند که دوران پنهان کاری، دورزدن ها، بی ثباتی، عدم برنامه ریزی، روزمرگی و دوران پرهیز از دادن اطلاعات در بنگاه ها و اقتصاد کشور تمام شده و باید به فراموشی سپرده شود و بنگاه ها با شفاف سازی و تعامل با اقتصاد، خود را برای ایجاد یک فضای جدید آماده کنند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، محسن جلال پور در همایش بزرگداشت روز صنعت و معدن و صنایع کوچک و تجلیل از صنعتگران و معدن کاران برتر استان کرمان اظهار کرد: اقتصاد کشور از یک عرصه محدود به فضای گلخانه ای به فضای بین المللی در سطح حرکت کند.

وی افزود: در حال عبور از روزهای مهم و سرنوشت ساز در اقتصاد کشور هستیم که به تبع این روزها، باید برنامه ریزی‌هایی در بخش های مختلف مجموعه اقتصادی کشور با یک نگاه جدید همراه با بازنگری و استفاده بهینه از موقعیت های پیشامده بودجود آید.

جلال‌پور با اشاره به فضای اقتصادی بوجود آمده در کشور تصریح کرد: نه تنها در 35 سال گذشته، بلکه در نیم قرن اخیر، موقعیتی که امروز برای اقتصاد کشور فراهم شده بی نظیر است و شاید در دهه های آینده نیز چنین شرایطی بوجود نیاید.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: با کمک دولت یازدهم، مجلس و همچنین رهمنودهای مقام معظم رهبری، تمهیدات بسیار نیک و ارزشمندی برای کشور اندیشیده شده است تا امروز، این فضا را شاهد باشیم و باید برنامه ریزی برای استفاده بهینه از این موقعیت به خوبی انجام شود که این امر وظیفه همه ارکان نظام و آحاد ملت است.

وی تصریح کرد: ماحصل پس از تفاهم چندان نخواهد پایید، دوره پنج تا شش ماهه برای استفاده از این موقعیت برای کشور وجود دارد. بعد از آن اگر بهره برداری لازم انجام شود به نفع اقتصاد ایران مسیر ادامه می باید در غیر اینصورت، ایران نیز هم مانند برخی از کشورهای همسایه همچون ارمنستان، قزاقستان و افغانستان که هیچگونه تحریمی بر روی آنها وجود دارد، هیچ اتفاقی در کشور رخ نخواهد داد.

جلال پور گفت: امروز در دنیا یک عرصه جدید از کشور ایران شاهد هستیم و باید با برنامه و عمل بتوانیم این موضوع را مدیریت کرده تا خروجی های محسوسی داشته باشیم ضمن آنکه در این زمینه قوای حکومیت، وظایف زیادی را در پیش دارند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: در تاریخ کشور ثبت می شود ما به عنوان فعالیت بخش خصوصی، بعد از گذر از این دوران چگونه خود را در این شرایط قرار داده و کارها را مدیریت کرده و اقتصاد ایران را به ریل اصلی خود یعنی اقتصاد تولید محور و مردمی هدایت کرده ایم.

جلال پور ادامه دارد: راه پیش روی خیلی متنوع نیست، چرا که گذشته نشان داده است که اگر کشور به سمت واردات مانند دهه های گذشته حرکت کند، نتیجه آن وابستگی و سوء تدبیرها نیز به این قضیه اضافه می شود و تورم 40 درصدی، رشد منفی اقتصادی و بیکاری فراوان خواهد شد. این در حالی است که امروز راه کاملا مشخص است و باید به سمت تولید، کار زیربنایی و اقتصاد متکی بر مردم و تولید محور حرکت کنیم.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ادامه داد: در این زمینه دو راه وجود دارد؛ اینکه باید فضا را به سمتی دولتی بودن پیش برد که در نتیجه اقتصاد دولتی و متکی بر نهادها، رقابتی ایجاد نخواهد شد ضمن آنکه عدم شفافیت آزاردهنده است و امکان حضور بخش خصوصی نیز وجود ندارد یا ما به عنوان مردان عرصه اقتصادی مدیریت کار را به دست بگیریم.

وی تاکید کرد: راه اصلی اقتصاد کشور، حضور بخش خصوصی، ایجاد اقتصاد متکی به بخش خصوی واقعی و شفافیت در فضای اقتصادی کشور است و زمانی این امر اتفاق خواهد افتاد که بنگاه های اقتصادی در روند کاری خود تجدید نظر کنند.

جلال پور با بیان اینکه باید شفافیت و فضای سالم اقتصادی را از بنگاه های اقتصادی آغاز کنیم گفت: اگر نیازها را نسنجیده و مدیریت نکنیم، اقتصاد، دولتی و وارداتی خواهد دشد که مطلوب ایران و آینده کشور نیست، از این رو برای راهنمایی اقتصاد کشور در مسیر درست، مسئولیت های سنگینی پیش روی ما قرار دارد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان تصریح کرد: آنچه در شرایط امروز برای ما اهمیت دارد این است که بدانیم در این عرصه، تنها راه نجات کشور، حرکت به سمت اقتصاد سالم و گذشت از بسیاری از مطالبی است که به دلیل متعدد به آنها عادت کرده و سوء تدبیرها به آن دامن زده است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: سرمایه اجتماعی، بخش عظیمی از نیاز اقتصاد کشور است ضمن آنکه بازسازی نیز باید از داخل خود ما صورت گیرد ضمن آنکه باید نگاه اقتصاد مردمی و تولید محور در دستور کار دولت قرار گیرد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.